RED ONE - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

RED ONE

18. června 2007, 10.00 | Trochu luxusnější příslušenství k vašemu Macovi... ne, to určitě RED ONE kamera není. Není to ani kvalitnější náhražka iSight kamerky, a dokonce to ani není výrobek Applu. Přesto je to věc, o které se v poslední době mluví víc než dost a v posledních týdnech ještě víc díky představeným novinkám FinalCut Studia 2. A proto, ač se nejedná o úpně Macařskou záležitost, stojí za to se podívat na RED ONE zblízka a říct si, o co jde a proč se kolem ní udělalo na hladině tolik vírů.

Napřed pro ty, kdo o RED ONE ještě vůbec neslyšeli – je to kamera. Kamera, která umí zaznamenávat obraz v rozlišení 4K, tedy rozlišení, které je srovnatelné s rozlišením klasického 35mm filmu. Podobných přístrojů už samozřejmě několik existuje a některé z nich se i komerčně využívají. Přesto má RED kamera několik zcela zásadních předností, které ji od konkurence odlišují. Předně je to cena – v základní verzi (vlastně úplně bez příslušenství) stojí "pouze" 17 500 dolarů. Slovo pouze má ale v RED kontextu svůj pravý význam, protože konkurenční přístroje se prodávají za částky ve zcela jiných dimenzích (rozuměj vyšší), a některé se dokonce jen pronajímají. Jen pro srovnání – Arriflex D-20, která umí natáčet v 1080p (tedy rozlišení, které je oproti RED méně než poloviční), se v základní "chudé" verzi prodává za 39 000 Euro. Thomson Viper FilmStream (také 1080p) kamera, která byla použita například při natáčení filmu Collateral Michaela Manna, se pronajímá za ceny mezi 1000 - 1500 dolarů za den(!). Jednoduchou kalkulací tak dospějeme k tomu, že RED ONE je vlastně opravdu "levná". Samozřejmě se nejedná o přístroj, který by si houfně kupovali amatéři, ale z hlediska menšího filmového nebo televizního studia se už jedná o investici, která se díky všemu, co RED nabízí, bohatě vyplatí. Mezi další velké výhody patří už samotné rozlišení, ve kterém RED ONE natáčí – je schopná velké škály formátů od menších (720p, 1080p) až po vskutku obří rozlišení 4520x2580 pixelů (4K+), které uspokojí i nejnáročnějšího filmaře. V neposlední řadě se jedná o jednoduché, snadno použitelné workflow – systém zpracování – kterému vévodí kvalitní kodek Redcode RAW a software pro primární zpracování obrazu REDCINE. K tomu se ještě přidala implementace REDCODE do FinalCut Studia 2... ale o tom později.

Všechno to zní nádherně, ale možná vás napadla otázka, kde se takhle z ničeho nic RED kamera vzala? Kdyby s něčím podobným přišlo Sony nebo Panasonic, asi by se nikdo nedivil, ale kdo kdy slyšel o Red Digital Cinema Company? A kdo kdy slyšel, že by profesionální nahrávací zařízení vyšlo z dílny výrobců slunečních brýlí? Ale postupně: před pár lety jsem na nějakém blogu narazil na zmínku o nové kameře, která bude schopná natáčet v obřím rozlišení, a přesto se nebude pohybovat v astronomicky vysokých cenách. Doklikal jsem se až na stránku red.com, kde svítilo podivné červené "oko" s nápisem Red Digital Cinema Company a obligátním dodatkem "coming soon". To mě přesvědčilo, že se musí jednat o nesmyslnou fámu, kterou potvrdilo i několik kolegů z oboru hlasitým smíchem. Přesto jsem o něco později narazil na další zmínky o RED a vrátil se na jejich web, kde už bylo o pár obrázků víc (srovnání rozlišení od SD až po 4K) a zmínka o jakémsi Mysterium sensoru. Začal jsem hledat hlouběji a dostal se až ke jménu Jim Jannard. A vzhledem k tomu, že Jim Jannard je zakladatel firmy Oakley, která vyrábí sluneční brýle, ujistil jsem se opět, že se nejedná o nic, co by mohlo mít reálné výsledky.

Příběh RED kamery je vůbec jako "z filmu". Na začátku opravdu nikdo nevěřil, že by parta lidí, která se dosud věnovala výrobě slunečních brýlí (možná si vzpomenete na jejich legendárně propadákový výrobek Oakley Thump, který se snažil kombinovat MP3 přehrávač a brýle), mohla přijít s něčím zásadní, natož revolučním, v oblasti, která je přece jasně obšancovaná velkými hráči. A přesto byly na red.com k vidění silácké věty typu: "we decided to skip several generations of evolution". Časem začínalo být jasné, že se tu asi opravdu děje něco zajímavého. Lidé jako Mike Curtis, autor blogu HDforindies.com, začali šířit pozitivní informace o výsledcích práce na Mysterium sensoru – základním stavebním prvku kamery s obřími rozměry 24,4mm x 13,7mm – a objevily se i první obrázky a záběry, z nichž bylo jasné, že kamera má šanci stát se 1/ realitou, 2/opravdu přelomovým výrobkem.

Maketa "Holé" kamery s objektivem na NAB 2006.

Na NAB 2006 předvedl tým Red Digital Cinema první makety kamer a představil testovací záběry z Mysterium chipu. Ohlas byl jasný – i když někteří na NAB přijeli stále nepřesvědčení o realitě RED ONE kamery, když na RED stánku otevřeli možnost rezervací, začali se zájemci kupit rychle (i když rezervace znamenala složení vratné zálohy 1000 dolarů). Během NAB už mělo kameru rezervováno přes tisíc lidí, což samo o sobě ukazuje, jak velký hlad po podobném produktu je.

Uběhl další rok, objevily se další testovací záběry a první fotografie reálné RED kamery. A na letošní NAB show se už v "červeném" stánku ukazovaly funkční verze. Předtím než se ale podíváme na technické specifikace kamery, sluší se dodat historka, která NAB výstavu předcházela. Peter Jackson (ano, TEN Peter Jackson) kontaktoval RED team, že by rád vyzkoušel prototyp kamery ve svých studiích na Novém Zélandu. Trojice Jim Jannard, Jarred Land a Deanan Dasilva vzali dva funkční prototypy (s přezdívkami Boris a Natascha) a vyrazili. Ukázalo se, že Peter Jackson má radikálně jiné představy o "testování", než co očekávali Jannard a spol. Zatímco byli připraveni na standardní zkoušky barevných škál a podobné "laboratorní" testy, Jackson pokládal za nejlepší test opravdové natáčení. Během dvou dnů tak úplně nečekaně vznikl třináctiminutový film "Crossing the Line", který se pak promítal na NAB. Jackson se nechal v krátkém rozhovoru slyšet, že kamery splňují jeho očekávání a představy (krom toho zmínil, že hned jak byla možnost, rezervoval si jich hned pět – pro případ, že by byly opravdu tak dobré).

Původně měly být kamery v distribuci od května 2007, ale 23.5. RED oznámili, že vypuštění kamer do světa se o něco opozdí kvůli "engineering delay", tedy vývojovému zpoždění. To znamená, že si pravděpodobně ještě pár týdnů počkáme, než se objeví první testy šťastlivců, kteří jsou v pořadníku na prvních místech. Už je ale v každém případě jasné, že se jedná o záslužný a obdivuhodný technický počin, který kromě jiného ukazuje, že ani náročné technické projekty nemusí být pouze doménou obřích korporací.

RED ONE v plné polní (bez harddisku).

Tak a teď k technickým detailům, aneb co v červené kameře najdeme.

RED ONE bude snímat na jeden 12Megapixelový CMOS snímač Mysterium s rozměry 24,4 mm x 13,7 mm. To znamená, že má rozměry odpovídající velikosti okénka Super35 filmu. Nahrávat bude do formátů 2540p, 4K, 2K, 1080p, 1080i a 720p v rychlostech od 1fps do 120fps (závislých na formátu). Co se týče workflow, je možné snímat buď do zmiňovaného kodeku Redcode RAW, který slibuje datový tok 220 megabit/s, nebo zaznamenávat nekomprimované video. Výhodou Redcode RAW je vysoká kvalita (je použita wavelet komprese, která snižuje pravděpodobnost viditelných kompresních artefaktů) a nízký datový tok, který umožňuje zápis na datová média přímo na kameře – RED nabízí několik variant v podobě pevného disku RedDrive nebo flash řešení RedFlash s různými kapacitami.

Kromě toho nabízí širokou nabídku příslušenství – hledáčky, displaye, různé kamerové úchyty a "klece", které umožňují vysokou variabilitu v téměř každé situaci – a zároveň nabízí vlastní objektivy. Na RED ONE ale bude možné upevnit i standardní filmové objektivy. Dalším nástrojem, který ke kameře patří, je software REDCINE, jenž by měl sloužit k primárním barevným úpravám a korekcím, ještě než se materiál překóduje do dalšího formátu, určenému k postprodukci. Je to vlastně velmi jednoduchý program (který přesto vypadá velmi pěkně a intuitivně), který nabízí možnost několika základních úprav (vyvážení bílé, gamma, sytost, kontrast atd.) a následnou možnost exportu. Teoretický průběh zpracování materiálu je vidět na obrázku:

S uvedením FinalCut Studia 2 ale REDCINE pro nás, kdož sedíme u jablečných počítačů, trochu ztrácí význam. Apple se rozhodl vsadit na RED a implementoval REDCODE do FinalCutu – bude tedy možné video v Redcode editovat nativně přímo v časové ose. No, implementoval. Spíš implementuje. Jde o to, že na NAB byla podpora Redcode RAW představena, ale stávající distribuce FCS2 ji neobsahuje a bude ji obsahovat až update, který vyjde.... někdy. To samozřejmě Apple neoznámil, nicméně vzhledem ke zpoždění samotných kamer nás to až tak pálit nemusí. V každém případě je nutno poznamenat, že to je od Applu sice předpovídaný, přesto však velmi chytrý krok. FinalCut se tak stane vlastně přirozeným "kamarádem" RED ONE, a to se stoupajícím zájmem o kameru může zpětně zvednout zájem o FC..

Když to vše shrneme a sečteme, objevil se přístroj, který do budoucna slibuje velkou změnu v produkci hraných filmů – s RED ONE bude řešení, které umožní i nízkorozpočtovým produkcím natáčet v opravdu filmovém rozlišení a finančně dostupném postprodukčním řetězci. I když se určitě nejedná o přístroj, který by si houfně začali kupovat videonadšenci, jedná se o krok, který přiblíží kvalitní obrazovou produkci mnohem širšímu spektru tvůrců. Závěrem stojí za zmínku, že RED ohlásili vývoj další kamery – tentokrát by se mělo jednat o "profesionální kapesní kameru". Zatím sice neupřesnili žádné další informace, ale je jasné, že to určitě nebude nezajímavý přístroj.

Odkazy:

Homepage Red Digital Cinema s galeriemi, přehledem dodávaných doplňků atd.:
http://www.red.com

Galerie záběrů a snímků z Red kamery, včetně ukázky z krátkého filmu Petera Jacksona:
http://www.red.com/gallery-video.shtml

Reduser fórum, kde najdete aktuální informace o vývoji, prvních zkušenostech  a vůbec plno informací ze světa HD videa:
http://www.reduser.net

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: