Rekapitulace dění okolo iPhonu v 32. týdnu: iPhone se 22. srpna začne prodávat v ČR a řadě dalších zemí, vydán firmware 2.0.1 a stále přibývá další software. (18.8.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Rekapitulace dění okolo iPhonu v 32. týdnu: iPhone se 22. srpna začne prodávat v ČR a řadě dalších zemí, vydán firmware 2.0.1 a stále přibývá další software. (18.8.08)

18. srpna 2008, 03.00 | Prodej iPhonu 3G u nás začne 22. srpna, objeví se též v Indii, Polsku, Estonsku a řadě zemí Latinské Ameriky, Apple v souvislosti s tím chystá zvýšení výroby. Apple vydal firmware 2.0.1 opravující chyby, hra Tap Tap Revenge dosáhla milionu instalací, CorePlayer Mobile možná dovolí přehrávat Flash a Google Translate pro iPhone.

Během 32. týdne se nashromáždilo i celkem dost významných zpráv okolo iPhonu, jež shrnuje tento článek. Nejprve se podíváme na obchodní zprávy, pro nás zvlášť důležité, poté přijde na řadu software:

Obchodní zprávy

iPhone 3G se u nás začne prodávat 22. srpna

Ještě v červenci se zdálo, že prodej iPhonu 3G v naší zemí začne až později, v rámci předpokládané „třetí vlny“, mluvilo se o přelomu září a října. Avšak 5. srpna server Mobil.cz přišel s tím, že prodej bude v České republice zahájen již v pátek 22. srpna. A den nato, 6. srpna, to čeští mobilní operátoři skutečně potvrdili. Nejprve T-Mobile a O2, pak se přidal i Vodafone. Všichni také spustili webové stránky, kde se mohou zájemci o iPhone zaregistrovat (odkazy najdete v citovaném článku).

Žádné bližší podrobnosti ovšem oznámeny nebyly, spekuluje se tom, zda operátoři uvedou nějaký speciální tarif pro iPhone. Vodafone neurčitě slibuje, že nabídne telefon Applu bez úvazku (to by se shodovalo s jeho celkovou obchodní politikou, není však jasné, zda bude telefon též neblokovaný). Nejsou známy ani ceny, u nedotované varianty se odhaduje na 12 000 až 15 000 Kč.

Je dost pravděpodobné, že tento týden začnou postupně prosakovat konkrétnější informace, avšak vzhledem k dosavadním výkonům našich operátorů bych nějaká cenová překvapení příliš neočekával (ostatně 3G připojení využijete pouze v sítí O2 a i tam jen na velice omezeném území). Někteří doufají v příznivý vliv konkurence, když iPhone budou prodávat všichni tři operátoři, osobně však takovýto optimismus nesdílím, situaci na našem mobilním trhu zatím spíše popisuje slovo „oligopol“ (přeloženo z řečtiny „vláda nemnohých“). V pátek budeme vědět víc.

Prodej začne 22. srpna také v dalších zemích

Samozřejmě prodej iPhonu 3G nezačne 22. srpna jenom u nás, objeví se v mnoha dalších zemích.

Zvlášť z hlediska budoucího ekonomického potenciálu je pro Apple velmi důležitá Indie, tam telefon začnou prodávat operátoři Bharti Airtel a Vodafone, tamní zákazníci se rovněž mohou předem registrovat, cenové podrobnosti ale nejsou známy.

Druhá vlna zahrnuje hodně zemí střední Evropy, v Polsku začnou telefon 22. srpna prodávat operátoři Orange a Era. V Maďarsku bude iPhone nabízet T-Mobile, v Rumunsku Orange. Telefon se objeví též v Pobaltí, konkrétně v Estonsku, tam ho budou prodávat TeliaSonera a EMT.

Srpnová druhá vlna se ovšem netýká jen Evropy, z (pro nás) exotičtějších zemích to budou například Filipíny.

Významný podíl na druhé vlně prodeje budou mít země Latinské Ameriky, iPhone se začne prodávat v dalších deseti z nich, totiž v Argentině, Chile, Kolumbii, Ekvádoru, Guatemale, Hondurasu, Paraguay, Peru, Salvadoru a Uruguay. Ve všech těchto zemích bude distribuci zajišťovat América Móvil, největší operátor v Latinské Americe a pátý největší operátor na světě (v Mexiku zahájil prodej již v první vlně).

Apple chystá výrazné zvýšení výroby iPhonu

S druhou vlnou se trh pro iPhone 3G značně rozšíří, přitom už nyní má Apple potíže uspokojovat poptávku ve stávajících zemích. Celkem věrohodně proto působí zpráva, že hodlá výrazně zvýšit výrobu iPhonu 3G.

Podle blogu TechCrunch Foxconn, který zajišťuje pro Apple výrobu iPhonů (a též iPodů), v poslední době posílil výrobu na 800 000 iPhonů týdně, jako zdroj uvádí osobu „blízkou Applu se znalostí přesných čísel“.

Takovýto objem údajně přesahuje plnou současnou kapacitu zařízení Foxconnu vyhrazených pro iPhone, což vzbuzuje obavy, zda vyšší objem výroby nebude na úkor kvality. Mimochodem, při tomto tempu by Apple za 12 měsíců vyrobil přes 40 milionů iPhonů 3G. To přesahuje odhady většiny analytiků, ti počítali s tím, že se během životnosti telefonu vyrobí 25 milionů kusů. TechCrunch však věří, že prvotní objednávka Applu zněla na 40 milionů kusů za prvních 12 měsíců. Teď se však prý tato čísla ještě upravují dále směrem vzhůru.

Takovéhle odhady jsou vždy dost ošemetné, ovšem pokud by poptávka po iPhonu 3G zůstávala na stejné úrovni jako nyní, není takovýto vývoj zase tak nepravděpodobný, vzhledem k šíření telefonu do dalších zemí, nezapomínejte, že do konce roku by jich mělo být už 70.

Softwarové zprávy

Vydán firmware 2.0.1

V pondělí 4. srpna Apple vydal aktualizaci firmwaru s číslem verze 2.0.1. Náznaky testování firmwaru 2.0.1 byly zjištěny již dříve, nyní se tedy tato nová verze dostala na veřejnost.

Firmware 2.0.1 se samozřejmě nabízí přes aktualizační mechanismus iTunes, a to jak pro starý a nový iPhone, tak pro iPod touch.

Tuto aktualizaci o velikosti 249,2 MB lze stáhnout, když se iPhone či iPod touch připojí k Macu nebo PC s iTunes a v nich se vybere kontrola výskytu aktualizací, před instalací aktualizace iTunes provedou zálohu stávajícího softwaru.

Apple o firmwaru 2.0.1 uvádí pouze to, že přináší opravy chyb, tomu ostatně odpovídá i to, že ho vůbec nepodrobil externímu testování.

Uživatelé ovšem některé drobné změny zjistili a zveřejnili je na Webu. Obecně platí, že většina operací probíhá rychleji a plynuleji, zde máte několik konkrétních postřehů:

  • Ikonu aplikace lze nyní přetáhnout jedním pohybem přes více stránek bez přerušení.
  • Kontakty reagují svižněji.
  • Po nainstalování firmwaru 2.0.1 následné zálohy probíhají rychleji.
  • Apple možná změnil kalibraci ukazatelů síly signálů při připojení ke 3G sítím tak, aby to odráželo celkově silnější signál.
  • Numerická klávesnice se nahrává rychleji.
  • Otáčení obrazovky v Safari se zdá být rychlejší
  • Některé aplikace možná po aktualizaci firmwaru také požádají o svou aktualizaci.

Firmware 2.0.1 se však špatně snášel s tehdejší verzí hackerského nástroje Pwnage Tool iPhone Dev Teamu na iPhonu 3G. Zatímco s původním iPhonem (s EDGE připojením) fungoval hladce, pro nový iPhone 3G došlo k takovým změnám baseband kódu, že firmware nešel otevřít. Od té doby ovšem iPhone Dev Team už provedl některá nápravná opatření, o tom však více až v následných článcích.

Je prakticky jisté, že iPhone 3G, který se začne prodávat u nás, bude mít firmware 2.0.1. Vývojáři již testují první beta verze firmwaru 2.1, jenž by měl přinést citelnější změny, toho se však dočkáme až později.

Hra Tap Tap Revenge dosáhla 1 milionu instalací

Statistiky stahování aplikací z App Store stále dosahují rekordních čísel. O prvním srpnovém víkendu hra Tap Tap Revenge, v níž reagujete na rytmické hudební skladby, překonala milion instalací. Tuto hodnotu překročila jako druhá, po Facebooku. Jde o jasnou ukázku rychlosti nárůstu uživatelské základny některých aplikací z App Store. Ředitel výrobce, firmy Tapulous, odhaduje, že se na trhu nachází okolo 5 až 6 milionů přístrojů schopných tuto hru provozovat (tím míní iPhony a iPody touch s firmwarem 2.0). V takovém případě by hra byla nainstalována na 20 procentech, tedy na pětině z nich.

Na počátku hra nabízela jen několik málo přehrávatelných skladeb, výrobce však začal vydávat volně stažitelné skladby pro hru, těch již bylo staženo 2,5 milionu.

Tyto skladby zatím pocházely od nezávislých autorů, nyní si však této rostoucí uživatelské základny začínají všímat i velké nahrávací společnosti. Tapulous jedná jak s nezávislými hudebníky, tak s velkými společnostmi o vytvoření prémiového balíku skladeb, který by zřejmě vydala samostatně za určitý malý poplatek (samotná hra se nabízí zdarma, což jistě přispělo k vysokému počtu instalací), takto by si mohla firma přijít na nějaké peníze navíc.

CorePlayer by mohl přinést podporu Flashe na iPhone

Apple není ochotný podporovat na iPhonu ty webové technologie, jež nepovažuje za standardní. K nim patří též Flash. Ponechme nyní stranou spíše filozofickou debatu o tom, zda se Flash na iPhone hodí. Adobe by pochopitelně ráda Flash zpřístupnila i na mobilních přístrojích Applu, avšak bez (nepříliš pravděpodobné) spolupráce Applu potřebný přehrávač zřejmě nepřipraví kvůli omezením vývojářské sady.

Možná to však půjde oklikou prostřednictvím přehrávače CorePlayer Mobile pro iPhone.

Firma CoreCodec Inc., nabízející mimo jiné multimediální přehrávače pro mobilní zařízení, totiž slibuje svůj přehrávač CorePlayer Mobile pro iPhone, iPod touch a Google Android. Tento klient poskytuje uživatelům mobilních zařízení podporu pro Flash a další mediální formáty, například pro H.264, MPEG, DivX, WMV, MP3, AAC, OGG, MOV a ASX. Žádné konkrétní datum uvedení těchto verzí přehrávače ovšem CoreCodec neudává a připomíná, že některé platformy mohou omezovat to, co lze přehrávat. Zatím však není jasné, jaká omezení budou platit pro iPhone, takže stále lze doufat v kompatibilitu s Flashem.

Google Translate pro iPhone

Službu Google Translate nepochybně znáte, umožňuje překládat texty (a celé webové stránky) mezi dvěma různými jazyky. Tento překlad se sice přirozeně nevyrovná překladu živého profesionála, avšak ve srovnání s jinými podobným strojovými službami dává celkem dobré výsledky.

Na iPhonu samozřejmě lze používat webovou verzi (ta však nefunguje úplně dobře), ale nyní se nabízí také speciální verze pro iPhone v podobě webové aplikace. Bližší informace o ní najdete tady.

Tuto aplikaci vytvořili dva softwaroví inženýři Googlu, Allen Hutchison a David Singleton, v rámci 20 procent pracovní doby, jež Google dovoluje zaměstnancům věnovat jejich vlastním projektům.

Podobně jako webová verze tato webová aplikace iPhonu dovoluje obousměrný překlad mezi dvaceti jazyky, nabízí menu pro výběr zdrojového a cílového jazyka, textové pole pro zadání překládaného textu a šipku přepínající směr překladu. Aplikace navíc ukládá vaše nedávné dotazy, takže si lze udělat zásobu často používaných frází. Mimoto byla aplikace napsána tak, aby minimalizovala objem potřebných datových přenosů, což rozhodně přijde vhod, pracuje-li telefon v síti s účtováním za přenesená data.

Určité problémy mohou nastat s některými (z pohledu Evropana) exotičtějšími znakovými sadami, což ovšem závisí na schopnostech Safari. Asijské jazyky typu čínštiny a japonštiny se zdají fungovat dobře, ale iPhone zatím nezobrazuje správně arabské písmo, to však vyřeší jedině aktualizace mobilní verze Safari.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: