Rychlá Blu-ray mechanika pro Mac Pro. (17.12.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Rychlá Blu-ray mechanika pro Mac Pro. (17.12.07)

17. prosince 2007, 03.00 | Fast Mac začal nabízet dvouvrstvou Blu-ray mechaniku se 4x zápisem použitelnou v Macu Pro a PowerMacu G5.

Obvykle nabídku hardwaru pro Macy v USA příliš nekomentuji, protože u nás obvykle dané zboží nelze sehnat (a nákup ze zámoří není vždy možný, anebo se neobejde bez komplikací), v tomto případě však činím výjimku, protože jde o technickou novinku.

Poměrně známý americký prodejce příslušenství pro Macy, Fast Mac, začal prodávat Blu-ray vypalovačku schopnou na média BD-R zapisovat až 4x rychlostí.

Fast Mac není v Blu-ray žádný nováček, už počátkem října zahájil prodej nízkoprofilové Blu-ray mechaniky pro notebooky (a též pro iMacy).

Nová nabídka je určena pro velké stolní Macy, tedy PowerMacy G5 a zejména Macy Pro, zajímavé je na ní především to, že přináší poměrně vysoké rychlosti vypalování (notebookové mechaniky pracují nižšími rychlostmi, protože musí brát ohled na spotřebu energie a vyvíjené odpadní teplo).

Solidní rychlosti vypalování

Mechanika APP-6523 dokáže na jednovrstvá média BD-R nahrávat až 4x rychlostí, na ostatní Blu-ray média umí nahrávat až 2x rychlostí. Jednovrstvá média nabízejí kapacitu 25 GB a dvouvrstvá 50 GB, disky BD-R slouží pro jednorázový zápis, zatímco disky BD-RE lze popisovat vícekrát (jde o obdobu RW médií v případě CD a DVD). Rychlost vypalování 1x pro Blu-ray média znamená asi 4,29 MB/s, z čehož plyne, že jednovrstvé médium lze 4x rychlostí zapsat již za 23 minut (teoreticky, v praxi mohou být výsledky citelně odlišné v důsledku řady dalších faktorů).

Na rozdíl od prvních Blu-ray mechanik si tato už docela dobře poradí s DVD a CD médii. DVD-R a DVD+R disky vypaluje až 12x rychlostí, dvouvrstvá (DL) DVD média zvládá 8x rychlostí. Pro DVD-RW nabízí až 6x rychlost a pro DVD+RW až 8x. Mechanika však zřejmě nepodporuje média DVD-RAM. Zato narozdíl od některých dřívějších modelů Blu-ray vypalovaček již poskytuje velice slušné rychlosti vypalování také pro CD média, CD-R dokáže vypalovat až 40x rychlostí a CD-RW až 24x. (Některé z prvních Blu-ray vypalovaček neuměly s CD pracovat vůbec a ostatní podporovaly jenom velmi nízké rychlosti vypalování.)

Chování několika Blu-ray vypalovaček v praxi otestoval CD-R server, doporučuji podívat se do tohoto seznamu Blue-ray a HD DVD rekordérů, ikona poznámkového bloku u dané mechaniky znamená, že pro ni server nabízí recenzi. Testy sice proběhly pod Windows, přesto umožňují udělat si představu o použitelnosti těchto mechanik.

Blu-ray vypalovačky zatím vyrábí jen několik málo firem na světě (i když se postupně přidávají další významní výrobci), rovněž tato mechanika nepochybně pochází od některého z hlavních výrobců, nepodařilo se mně však zjistit od kterého.

Mechanika používá SATA rozhraní (pro PowerMac G5 tak budete potřebovat převodní kabel SATA-IDE) a vyžaduje Mac OS X 10.4.8 nebo vyšší. Práce s Blu-ray médii pod Mac OS X však zatím není podporována přímo, budete potřebovat další software, tím nejčastěji bývá Roxio Toast 8 Titanium.

Fast Mac mechaniku začal prodávat za zaváděcí cenu 579,95 USD (v přepočtu asi 10 500 Kč), což sice pořád není zrovna laciné, ale proti cenám prvních modelů to znamená nezanedbatelný pokles.

Přetrvávající problémy s modrým laserem

Blu-ray vypalovačky tak již začínají být použitelnější, přesto se lze domnívat, že tato nabídka bude nadále zajímavá pouze pro úzký okruh uživatelů. Základní problém spočívá v tom, že stále pokračuje souboj konkurenčních formátů Blu-ray a HD DVD a výsledek tohoto střetu zůstává v nedohlednu (podle některých náznaků se sice zdá, že Blu-ray začíná mít trochu navrch, další vývoj však zůstává nejistý).

Potíž též představuje zatím nedostatečná podpora Mac OS X pro tato nová média, přímo z Finderu s nimi pracovat nejde. A mechaniku zřejmě ani nepůjde použít k přehrávání Blu-ray filmů. To není chyba Applu, zde je na vině až paranoidní ochrana Blu-ray filmů (v případě HD DVD to ovšem není o mnoho lepší), která dovoluje přehrávání filmů ve vysokém rozlišení pouze na hardwaru s ochranou HDCP. (Hackeři sice už našli způsoby, jak tyto ochrany obejít, takové řešení ale pochopitelně nejde nasadit oficiálně.)

Blu-ray mechanika tak v současnosti bude zajímavá jen pro toho, kdo potřebuje ukládat větší množství dat na optická média. Avšak cena Blu-ray médií zůstává nadále dost vysoká (okolo 300 Kč za jednovrstvé BD-R disky a 600 Kč za dvouvrstvá BD-R média, přepisovatelná média BD-RE stojí ještě o trochu víc), navíc zatím s jistotou nevíme, jak trvanlivá tato média budou.

Na trhu se sice projevují určité trendy ke zlevňování Blu-ray hardwaru i médií, avšak pokles cen není nijak závratný, vinou probíhajícího soupeření formátů. To ostře kontrastuje se situací kolem zapisovatelných DVD, kde nástup vypalovaček schopných zvládat oba formáty způsobil prudký pád cen a masové rozšíření DVD rekordérů. (Bohužel, hybridní řešení pro Blu-ray a HD DVD současně není zdaleka tak snadné uskutečnit, první vlaštovky pro čtení obou formátů na jedné mechanice se sice již objevují, „obojetného“ vypalování se však asi hned tak nedočkáme.)

Stejná situace panuje okolo rychlostí vypalování, někteří výrobci ohlásili poměrně smělé plány, co se rychlostí zápisu na BD média týče, praktická realizace se ovšem z výše zmíněných důvodů opět opožďuje, 4x rychlost jako ve zde popisovaném případu zatím tvoří strop (sice existuje mechanika s teoretickou rychlostí zápisu 6x, jenže pro tu zase nejsou odpovídající média.)

V případě Maců také zůstává otázka, na jakou stranu se v boji formátů pro modrý laser přikloní Apple. Všeobecně se soudí, že sympatizuje spíše s Blu-ray, Apple se však zatím blíže nevyjádřil. Spekuluje se, že by na lednovém Macworldu mohl představit Blu-ray mechaniku jako volitelné vybavení pro Mac Pro (tedy obdobu toho, co se zde popisuje v provedení Fast Macu), s tím by zřejmě přišlo i zavedení oficiální podpory Blu-ray pod Mac OS X. Dosud nerozhodnutá válka formátů však možná Apple od takového kroku odrazuje, to uvidíme v půlce ledna.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: