Šedý trh s iPhony: odblokovaných telefonů může být až milion. (14.2.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Šedý trh s iPhony: odblokovaných telefonů může být až milion. (14.2.08)

14. února 2008, 08.00 | BusinessWeek zkoumal cesty, jimiž se iPhony dostávají na šedý trh, potvrdil, že může jít až o milion přístrojů.

Koncem ledna začalo být zřejmé, že množství odblokovaných iPhonů je mnohem větší, než se dosud předpokládalo, analytikům totiž při porovnání počtů aktivací od operátorů oficiálně prodávajících iPhony s údaji Applu o celkových počtech prodaných telefonů náhle začala spousta iPhonů „chybět“. Vymýšlely se všelijaké důvody, ale nakonec bylo jasné, že se scházející přístroje dostaly na šedý trh s odblokovanými telefony.

BusinessWeek zkoumá šedý trh iPhonů

Šedý trh s iPhony blíže zkoumal týdeník BusinessWeek.

Podle zdrojů tohoto týdeníku se odhady o 800 tisících až 1 milionu odblokovaných telefonů (tedy zhruba čtvrtině celkového počtu prodaných přístrojů) jeví jako reálná čísla.

Trh s řešeními umožňujícími vymanit iPhone z vazby na oficiálního operátora se objevil zanedlouho po uvedení telefonu na trh koncem loňského června. Pro nás je zajímavé, že na počátku těchto snah stáli také Češi.

Na počátku stál český Bladox

Jedním z prvních řešení, jež umožnilo odblokovat iPhone, aby se dal používat v sítích jiných operátorů, byl hardwarový adaptér TurboSIM. Jde o adaptér, jenž se přiloží k SIM kartě a umožňuje provozovat SIM Toolkit aplikace (třeba mobilní bankovnictví) nezávisle na konkrétním operátorovi. TurboSIM prodává firma Bladox, malá česká firma o 10 lidech, kterou založil 36letý Pavel Záboj.

Lidé z Bladoxu po uvedení iPhonu na trh zjistili, že TurboSIM, vedle svého původního účelu, dokáže též odblokovat iPhone. Záhy byl Bladox zaplaven objednávkami zejména z Kanady a Mexika, tamní zájemci se do USA ke koupi iPhonu dostali přece jen snáz. Příliv objednávek byl tak velký, že to Bladox prostě nestíhal, Pavel Záboj přiznává, že je to naprosto zaskočilo.

Své řešení prodali asi do stovky zemi, mezi nimiž byly i Francouzská Polynésie a Afghánistán. A ani Apple, ani oficiálně vybraní operátoři (AT&T pro USA, později pro Evropu O2 UK, T-Mobile a Orange) tato řešení nijak výrazně nestíhali. Mimo jiné zřejmě kvůli tomu, že valná část odblokovaných telefonů skončila v zemích, kde se iPhone oficiálně vůbec neprodává (a takových zemí je většina, protože oficiální prodej zatím funguje jen ve čtyřech zemích).

Doba prosperity pro hardwarová řešení však prakticky skončila poté, co se objevila řešení čistě softwarová, umožňující odblokování telefonu v podstatě zadarmo (obvykle se jedná o otevřený software pod GPL či podobnou licencí). Hardwarová řešení typu TurboSIM zažila ještě jedno oživení zájmu loni v září, když Apple vydal pro iPhone firmware 1.1.1, který způsobil zamrznutí mnoha telefonů používajících k odblokování softwarové utility, hackeři ovšem nakonec našli softwarová řešení tohoto problému a hardwarová řešení začala ustupovat, navíc v případě TurboSIM se objevily levné čínské kopie.

Triky šedých prodejců

Ovšem samotný šedý trh s odblokovanými iPhony stále rostl. Přispěl k tomu i klesající kurs dolaru, nákup telefonu v USA se tím dále zvýhodnil.

Apple ve snaze takovéto nákupy omezit zavedl omezení počtu kusů, jaký může koupit jeden zákazník, v obchodech Applu jich smí jednotlivec najednou pořídit nejvýše pět a v prodejnách AT&T nanejvýš tři. Jenže jako všechna omezení se i tohle dá obejít. Metody jsou různé, jeden šedý prodejce BusinessWeeku přiznal, že dal příteli zfalšovanou vizitku a nechal ho vystupovat jako vlastníka malého podniku, nakonec se mu podařilo přesvědčit vedoucího jednoho obchodu Applu, aby mu dovolil koupit 100 iPhonů „pro zaměstnance“. Anebo se prostě najímají pro nákupy prostředníci, čínští prodejci k tomu využívají například letušek.

Na šedý trh se též dostávají iPhony určené k recyklaci nebo repasování, většina repasovacích firem takovéto telefony prostě předá prodejcům, kteří je opraví a odblokují.

Navíc se zdá, že část iPhonů přichází na šedý trh nikoli z USA,ale z místa výroby, totiž z velkých čínských továren, kde se telefony montují, ty pak končí u četných čínských prodejců.

Šedý trh a Apple

BusinessWeek našel příklady prodeje odblokovaných iPhonů prakticky po celém světě, v podstatě vznikla globální síť šedého obchodu s iPhony. (Analytici v poslední době odhady velikosti podílu odblokovaných iPhonů stále zvyšují, skoro jako by se chtěli navzájem přebíjet.)

Předmětem sporů zůstává, zda tento šedý trh Applu více škodí či prospívá. Má se za to, že Apple od operátorů, co telefon prodávají oficiálně, vybírá podíl z měsíčních poplatků zákazníků po dobu, po níž se danému operátorovi upíšou (obvykle to bývají dva roky). Přesné finanční podmínky toho sdílení příjmů nejsou známy, ale může jít o částku srovnatelnou s pořizovací cenou telefonu. Z odblokovaného telefonu Apple pochopitelně žádné takové příjmy nemá.

Jenže podle výše uvedených příkladů se velká část odblokovaných iPhonů prodává v zemích, v nichž iPhone oficiálně zatím není přítomen, takto Apple dostane peníze alespoň za samotný telefon. Navíc to pomáhá posílit globální povědomí o existenci iPhonu. Zřejmě i z tohoto důvodu Apple proti šedému trhu nijak aktivně nevystupuje (při jeho rozsahu by ostatně účinnost jakýchkoli opatření byla dost sporná).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: