Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Skvělá recenze iPhonu od Ars Technicy (11.7.07)
11. července 2007, 06.00 | Server Ars Technica přináší rozsáhlou, nesmírně důkladnou recenzi iPhonu.
Recenzí na iPhone se objevilo ohromné množství, s těmi prvními jsem vás samozřejmě seznamoval tady a zde) podrobněji, ale v těch dalších se už prakticky nic nového neobjevilo, a tak jsem je přestal zmiňovat. Dnes však musím udělat výjimku, protože Ars Technica přinesla výjimečnou recenzi iPhonu. Vyšla tam v pondělí večer, já jsem na ni narazil kvůli časovém u posunu až teď.
Obecné vlastnosti recenze
Jejími autory jsou Jacqui Chengová, Clint Ecker a Ken Fisher a odvedli na ní skutečně ohromný kus práce. Recenze totiž zabírá celých 15 stránek a probírá iPhone opravdu do hloubky, vzhledem ke svému rozsahu předkládá hned na počátku osnovu pro snazší orientaci. Vedle textu nabízí řadu ilustračních fotografií, mimochodem velmi kvalitních, a nejen to – významnější vlastnosti telefonu předvádí pomocí videoukázek. Videa jsou ve formátu Flash, takže by se měla dát přehrát na většině platforem (pravda, zrovna na iPhonu zatím ne).
Vzhledem k rozsahu recenze není ani z prostorových důvodů možné, abych tady popsal celý její obsah, zmíním pouze ty věci, jež mně zaujaly.
Aktivace telefonu
Autoři podrobně popisují vybalení a zprovoznění telefonu, kde mimo jiné upozorňují na to, že úpis na dva roky u AT&T není jedinou možností i bez hackerských zásahů. Když se při aktivaci do pole sociálního pojištění vloží číslo 999-99-9999, přepne se telefon do režimu GoPhone, odpovídajícímu našim předplaceným kartám. Měsíční poplatky za stejné služby, jaké nabízí tarifní program, budou asi o 10 USD vyšší, ale nebudete vázáni smlouvou. A za poplatek 175 USD se dá předčasně ukončit již uzavřená tarifní smlouva.
Samotný proces aktivace proběhl hladce jak na Macu, tak pod Windows XP, avšak na strojích s Vistou měli autoři potíže. Pod 64bitovou verzí Visty se potřebný software nepodporuje vůbec a pod 32bitovou Vistou funguje dost špatně, aktivace a nastavení iPhonu se možná povede až na několikátý pokus.
Jako všechny ostatní, i tato recenze si pochvaluje ovládání iPhonu a zvlášť zmiňuje animace názorně a přitom nenásilně doprovázející všechny úkony, což ilustruje ukázkové video.
Za zmínku stojí též to, že v případě potřeby lze data iPhonu obnovit ze zálohy vytvořené při poslední synchronizaci s počítačem.
Hodnocení virtuální klávesnice
Hodně prostoru recenze pochopitelně věnuje virtuální klávesnici, jež se od počátku stala hlavním předmětem sporů. Autoři připouštějí, že k ní přistupovali s nedůvěrou a podotýkají, že je velice snadné začít ji nenávidět. Později však museli dát za pravdu Stevu Jobsovi, že je třeba si na ni zvyknout. Nejprve měli spousty překlepů, ale po několik hodinách už to bylo lepší a za dva dny dokázali napsat bez potíží i několik odstavců. Jacqui Chengová dokonce po 5 dnech prohlásila, že se stala mistryní v jejím ovládání. Na tom má zásluhu především systém opravy překlepů, schopný předvídat, co jste chtěli napsat. Poradí si i s poměrně obtížnými překlepy, navíc opravené slovo napíše ihned poté, co stisknete mezeru. Rozhodně to funguje lépe než technologie T9 používaná většinou mobilních telefonů. (Samozřejmě tohle všechno zatím platí pouze pro angličtinu.)
Nechcete-li určité slovo nechat opravit, stačí na něj poklepat. Tímto způsobem se také přidá do slovníku, zde však má iPhone jeden vážný nedostatek – nenabízí způsob, jak ze slovníku odstranit slovo, co jste přidali nechtěně, vymazat se dá jedině celý slovník.
Dost nepříjemné je rovněž to, že se pro interpunkční znaménka musí vyvolat zvláštní klávesnice. Avšak David Pogue z New York Times, jeden z prvních recenzentů iPhonu, našel způsob, jak to udělat snáz (musí se podržet prst nad klávesou vyvolávající interpunkční klávesnici).
Autoři recenze došli u klávesnice iPhonu k závěru, že je sice dobrá, avšak možnostem fyzické klávesnice se úplně neblíží. Podle nich bude hodně záležet na tom, s čím uživatel pracoval předtím. Pokud jste zvyklí na T9 a numerické klávesnice běžných telefonů, začnete po čase klávesnici iPhonu obdivovat. Jestliže jste používali telefony či PDA s QWERTY klávesnicí (Palm Treo nebo PDA s Windows Mobile), už tak nadšení nebudete, ale dokážete si zvyknout. Potíže budou mít asi jen ti lidé, pro něž se telefon či PDA stalo mobilním prodloužením jejich kanceláře.
Datové připojení
Recenze se dále zabývá datovým připojením iPhonu. EDGE připojení, které zkoušeli v Bostonu, bylo pomalé a nespolehlivé. Zdá se, že AT&T v datových službách právě nevyniká a autoři se podivují, proč si Apple vybral právě tohoto operátora (ovšem podle jiných zdrojů se zdá, že nikdo jiný nebyl ochoten přistoupit na tvrdé podmínky Applu). WiFi připojení přirozeně fungovalo hladce a spolehlivě a samo se zapojuje vždy, kdy to jde. Recenzentům se však nelíbí, že podporuje jen standard 802.11b/g, nikoli rychlejší technologii 802.11n, zde bych si však s nimi dovolil nesouhlasit. Pro účely iPhonu bude dost rychlé už „g“ připojení a implementace „n" technologie do telefonu by byla dost obtížná (zvyšovala by spotřebu a těžko by se hledal prostor pro více antén jí vyžadovaných).
Webový prohlížeč
Zcela nadšeni byli autoři recenze webovým prohlížečem Safari. Z hlediska schopností se verze na iPhonu nachází mezi verzemi 2 a 3 z osobních počítačů, ale v podstatě jde o plnohodnotný „velký“ prohlížeč, který se vypořádá s každou stránkou, kterou přečtete ve verzi Safari pro osobní počítače.
Prohlížeč nahrává stránky ve zmenšené podobě, avšak dotykové ovládání umožňuje velice snadné zvětšování částí, jež vás zajímají. Navíc Safari umí nahrát do telefonu několik stránek najednou, mezi nimiž lze snadno přepínat, nabízí tak obdobu prohlížení v panelech Firefoxu. Práci s prohlížečem si lze opět prohlédnout v doprovodném videu.
Autoři pochopitelně upozorňují na chybějící podporu pro Flash a Javu a připomínají, že se, podle kolujících pověstí, plánuje její doplnění.
V několika případech se jim na určitých stránkách podařilo Safari zhroutit, tyto stavy však nedokázali reprodukovat. Naštěstí zhroucení prohlížeče nestrhne celý telefon, jenom vás vrátí zpět do domovské obrazovky.
Safari na iPhonu má i některá další omezení vyplývající z prostředí telefonu, ale přesto jím byli recenzenti nadšeni a tvrdí, že s iPhonem v podstatě ztrácejí smysl speciální „mobilní“ verze webů (i když někdy se chovaly přece jen lépe, především nebyly tak náročné na přenos dat, což se hodí, když se připojujete přes EDGE). Konečné hodnocení zní, že se mobilnímu prohlížeči iPhonu neblíží nic jiného, co se dá najít na mobilních zařízeních.
Elektronická pošta a SMS
Naopak klient elektronické pošty v nich velké nadšení nevzbudil. Sice se nastavuje a obsluhuje velice přímočaře, avšak mnohé funkce považují za nedotažené. Především se jim nelíbí, že poštovní klient nemá filtr proti spamu a též mu schází možnost hromadného mazání pošty. Navíc smazaná zpráva se přenese do koše, který se nedá jednoduše vysypat, buď byste museli vymazat jeho obsah po jednotlivých zprávách, anebo lze nastavit automatické vyprazdňování koše, avšak s nejkratším možným intervalem o délce 1 den. A poštovní klient postrádá i další rafinovanější funkce.
Autorům recenze také vadí chybějící podpora pro Exchange. Apple sice tvrdí, že ji iPhone nabízí, ve skutečnosti však zvládá pouze malou podmnožinu potřebných protokolů. ( Už se ovšem začala objevovat náhradní řešení a Apple též slíbil rozšíření možností telefonu v tomto směru).
Naopak nadšení byli prací se SMS zprávami, jež mimo jiné do značné míry nahrazují chybějícího IM klienta, ne však úplně. (Navíc se SMS zprávy mohou prodražit.) A telefon nepodporuje multimediální MMS zprávy, pokud někdo takovou zprávu na iPhone pošle, příjemce o tom dostane SMS zprávu s upozorněním, že si obsah MMS lze prohlédnout na Webu.
Další funkce iPhonu
Recenze pokračuje dále, Google Maps si autoři samozřejmě pochvalují, upozorňují ovšem, že svou polohu musíte zadávat ručně, protože telefon nemá GPS ani jiný způsob určení své polohy.
Další widgety a přehrávač YouTube probírají pouze zběžně, autoři recenze jim nepřikládají tak velkou důležitost.
Co se týče fungování přístroje jako telefonu, považují ho sice za nadprůměrně dobrý, nikoli však zcela skvělý, vytýkají mu především chybějící hlasové vytáčení.
Vizuální hlasová pošta se jim líbí, podotýkají ovšem, že to není zase až takový zázrak. Zřejmě to funguje tak, že se příslušné vzkazy stahují ze serverů AT&T jako zvukové soubory (nejspíš přes EDGE) a ukládají do lokální flash paměti telefonu, odkud se s nimi poté pracuje. Potíž je v tom, že tuto službu zatím nabízí v USA pouze AT&T, principiálně však (z technického hlediska) nic nestojí v cestě tomu, aby ji zavedli i ostatní operátoři.
Recenzenti si však stěžují na nastavování hlasitostí, pro mnohé výstražné tóny se nedá nastavit a často bývá dost slabá. Zato vibrační upozornění jsou docela silná.
Pochopitelně prověřovali i funkce iPodu a došli k závěru, že se iPhone kvalitou přehrávání v podstatě vyrovná iPodům 5. generace, avšak obohaceným o zcela nové, vynikající uživatelské rozhraní. Jako všem ostatním se jim ovšem nezamlouvá zapuštěná zdířka sluchátek, nedovolující použití mnoha typů na trhu.
V této souvislosti zkoumali i výdrž iPhonu na baterii, sice se nedostali na hodnoty uváděné Applem, jenže na rozdíl od jeho testů měli stále zapnuté WiFi připojení, telefon a další energeticky náročné funkce. Při brouzdání po Webu jim iPhone vydržel skoro 6 hodin, ve funkci iPodu hrál 12 hodin.
Rovněž zkoumali fotoaparát telefonu, na této stránce najdete srovnání fotografie z iPhonu se snímky z Motoroly RAZR V3 a z 2megapixelového digitálního fotoaparátu. iPhone si nevede špatně v kvalitě fotografií (za vhodných podmínek), ale jeho fotoaparát nenabízí žádné doplňující funkce.
Otázky softwarové rozšiřitelnosti
Po probrání základní funkční výbavy přichází na pořad možnost rozšiřování funkcí přístroje dalším softwarem. Zde jsou recenzenti velice nespokojení, řešení nabízené Applem – přes webové aplikace, se jim nezamlouvá a považují ho za jednu z největších slabin iPhonu proti jiným chytrým telefonům.
Tato stránka recenze shromažďuje vše, čeho se dosud podařilo dosáhnout při obcházení aktivace a při pokusech o proniknutí do nitra telefonu (už se podařilo získat přístup k sériové konzole a nalézt účet root).
Zároveň se ovšem ukazuje, že iPhone je docela silně zabezpečený a na rozdíl od Apple TV nebude vůbec snadné se do něj dostat. Přesto autoři nepochybují, že se to nakonec podaří, přáli by si však, aby Apple otevřel telefon z vlastní vůle.
Zátěžové testy
Celá recenze má poněkud drsné zakončení, protože se recenzenti rozhodli jeden z iPhonů Ars Technicy podrobit zátěžovým testům, aby zjistili, co všechno telefon vydrží.
Pro vyzkoušení odolnosti krycího skla (jímž Apple nahradil původní plastový kryt nedlouho před uvedením na trh), nosili telefon týden v kapse se všemi možnými dalšími předměty a několikrát ho nechali spadnout na zem. Nic z toho žádnou škodu nezpůsobilo a na krytu se neobjevily škrábance.
Po týdnu se pustili do oficiálních testů, 10 minut drhnutí telefonu kovovými předměty a kameny zanechalo jen nepatrné stopy. Poté ho začali házet na chodník, což vedlo k malé prasklince. Další mlácení o chodník přidalo několik nových prasklin, ale teprve když na něj šlápnul skoro stokilový člověk, sklo popraskalo, nicméně obrazovka zůstala funkční.
Pak už nastoupily skutečně drsné testy, po shození z balkonu ve druhém patře přestala fungovat dotyková obrazovka, přesto se ještě dal použít jako telefon. A tak nakonec iPhone prostě hodili do záchodu, což již skutečně nepřežil. Samozřejmě toto své řádění recenzenti natočili jako video.
Pohled do nitra iPhonu
Zničení iPhonu pochopitelně autoři recenze využili k tomu, aby se podívali do jeho vnitřku, rozebrali ho a výsledné fotografie vystavují tady.
Našli stejné součástky jako tato rozborka. Trochu váhali nad hlavním procesorem a pak došli k názoru, že jde procesor řady ARM1176 od Samsungu, ale nebyli si jistí, avšak mezitím se to podařilo potvrdit z dalších zdrojů.
Závěrečné zhodnocení
A přišel čas na závěrečné zhodnocení iPhonu. Autoři recenze Ars Technicy jeho přednosti a nedostatky shrnuli do následujících bodů:
Přednosti:
- Mnohem lepší prohlížení Webu než na jiných telefonech
- Celkově skvělá práce se SMS
- Prakticky nepoškrabatelný kryt
- Skvěle vyhlížející přístroj
- Snadno použitelný, na většinu funkcí přijdete sami
- Softwarová klávesnice je rozhodně použitelná
- Vynikající uživatelské rozhraní pro funkce iPodu
Nedostatky:
- iPhone je v současnosti zablokovaný na operátora AT&T
- Žádná použitelná podpora Exchange
- Není možná bezdrátová synchronizace přes Bluetooth či WiFi, synchronizovat lze pouze přes USB
- Příliš tiché výstražné tóny
- Verze iTunes pro Windows způsobuje určité potíže
- Slabá podpora pro aplikace třetích stran
- Slabá, nenápaditá implementace elektronické pošty
Autoři recenze říkají, že iPhone obsahuje spoustu věcí, jež se vám budou líbit, a spousty takových, co budete nenávidět. Připomínají také, že jde o přístroj za 500 až 600 USD, což není právě malá částka.
Zvlášť se jim zamlouvá webový prohlížeč Safari, který podle jejich mínění zcela ruší pojem „mobilního Webu“, protože prostě žádné upravené webové stránky nepotřebuje. Ano, Opera Mobile možná lépe vykresluje stránky, ale uživatelské rozhraní Safari je nepřekonatelné.
A celá koncepce iPhonu z něj dělá chytrý telefon pro každého, na rozdíl od současných modelů, určených poměrně úzkým skupinám uživatelů. Současně ovšem představuje stávající iPhone první verzi se spoustou nedostatků (viz seznam výše), které mnohé (třeba podnikové uživatele) od jeho koupě odradí.
Když nakonec sečetli všechny plusy a mínusy, udělili iPhonu hodnocení ve výši 8 bodů z nejvýše možných 10.
Sami autoři recenze říkají, že před recenzí si chtěli pořídit chytrý telefon, kterým nebude iPhone. Nyní sice nadále nehodlají koupit iPhone s jeho současnými slabinami, avšak ani jiný chytrý telefon. Rozhodli se počkat, jakých aktualizací se iPhone dočká v blízké budoucnosti, a podle toho se zařídí dále.
Jak jsem uvedl již na začátku, nepřenesl jsem sem zdaleka všechny důležité informace z recenze. Pokud se zajímáte o iPhone a umíte alespoň trochu anglicky, rozhodně vám doporučuji si recenzi Ars Technicy přečíst, protože potom budete o telefonu Applu skutečně vědět vše podstatné.