Soundsticks II : Revisited - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Soundsticks II : Revisited

SoundStick

15. dubna 2004, 00.00 | Před třemi roky jsem na MujMACu četl recenzi reprosoustav Soundsticks od Kamila Třešňáka. Hned v úvodu tento produkt označil jako "must have", čili něco, bez čeho se jako uživatelé Maců nemůžete obejít. Před časem společnost Harman/Kardon uvedla na trh novou verzi Soundsticks II a já jsem se stal šťastným majitelem tohoto designerského skvostu. Ale jedná se opravdu o HI-FI kousek nebo jen o zajímavě řešené reprobedničky?

Před třemi roky jsem na MujMACu četl recenzi reprosoustav Soundsticks od Kamila Třešňáka. Hned v úvodu tento produkt označil jako "must have", čili něco, bez čeho se jako uživatelé Maců nemůžete obejít. Před časem společnost Harman/Kardon uvedla na trh novou verzi Soundsticks II a já jsem se stal šťastným majitelem tohoto designerského skvostu. Ale jedná se opravdu o HI-FI kousek nebo jen o zajímavě řešené reprobedničky?

Než se dozvíte odpověď na tuto otázku, popíšu vám, z čeho se Soundsticks II skládají. Jedná se o sestavu dvou satelitních reproduktorů a subwooferu. Každý satelit má čtyři 1" širokopásmové reproduktory s frekvenčním rozsahem 44Hz - 20kHz a výkonem 10W. Subwoofer má výkon 20W a je zde použit 6" basový reproduktor. K sestavě je přiložen návod - jedná se o malou brožurku, kde je na šesti obrázcích vyobrazeno, jak všechny komponenty dát dohromady. Zapojení nepatří k složitějším procedurám a pokud zvládnete spojit dva kablíky, máte vyhráno. Do pěti minut od otevření krabice vám Soundsticky budou sedět vedle monitoru a Subwoofer pod stolem, kam podle návodu patří, i když je pravděpodobné, že si ho budete chtít umístit na viditelnějším místě. Ale vzhledem k výkonu basového reproduktoru doporučuji nechat jej na zemi. Pokud byste jej dali na stůl vedle monitoru a klávesnice, mohla by se práce s počítačem stát poněkud složitější - na klávesnici skákající po stole v rytmu posledního hitu Outkast se opravdu nedá pracovat. Když bude Subwoofer pod stolem, vy můžete v klidu pracovat a sousedi bydlící o patro níže vám bezpochyby přijdou brzy poděkovat za příjemně dunící byt. Jak jste asi pochopili, není radno využívat výkon Subwooferu na plno - já osobně jej mám nastaven na cca 25% a i tak bez problémů zvládne dokreslit hudbu vycházející ze satelitů.

Abych ale neopomněl zbytek sestavy. Satelity vás na první pohled mohou zmást udávaným výkonem a velikostí repráčků. Ale jen do okamžiku zapojení. Až při poslechu Soundsticks si začnete uvědomovat hudbu více do hloubky a uslyšíte nástroje, které jste ve své oblíbené písničce dříve neslyšeli. Dlouho jsem přemýšlel, jak popsat kvalitu zvuku, který Soundsticks reprodukují. Nejsem hudebně nadán, nikdo z mých předků nebyl ladičem pian a ani nepatřím mezi hifisty investující desítky či stovky tisíc do audio sestavy. Přesto jsem měl možnost slyšet pár reprosoustav a dokáži si, v rámci možností, udělat představu o kvalitním zvuku. Soundsticks je z mého pohledu to nejlepší, co jsem měl možnost slyšet v této výkonnostní a cenové kategorii. Můžete mi věřit. A pokud nevěříte mně, ani ostatním uživatelům původních Soundsticks, kteří mi snad dají za pravdu, koukněte se na internetu na zahraniční recenze audiofilů - ti vás snad přesvědčí.

Původní Soundsticks byly vyrobeny přímo pro Apple - k ničemu jinému, než k Macovi, jste je nepřipojili. Používaly USB port, což vám v počítači jeden port zabralo, a audio výstup zůstal nevyužit. Soundsticks II se od původní verze liší hlavně v zapojení - mají klasický 3,5" jack. Můžete je tedy zapojit do Maca, iPoda, Diskmana, nebo samozřejmě i PC. Již se nejedná o mac-only produkt, ale o standardní počítačovou reprosoustavu. Tím pádem došlo ke změně ovládání - originální Soundsticks se daly ovládat pouze v systému. Soundsticks II mají na pravém satelitu dvě dotyková tlačitka (+ a -) na ovládání hlasitosti. Jedná se o stejnou dotykovou koncepci, jaká je použita u poslední generace iPodu - stačí se opravdu jen dotknout a hned se mění hlasitost. Je potřeba si na toto ovládání chvíli zvykat, ale otřepané kolečko z klasických reprosoustav zde nenajdete. Pokud chcete hlasitost ztlumit úplně (mute), stačí se dotknout obou tlačítek současně. Další ovládací prvek je na subwooferu, kde si nastavujete výkon basového reproduktoru.

Nezbývá mi, než dát za pravdu Kamilu Třešňákovi - Soundsticks jsou opravdu produkt spadající do kategorie "must-have". Nádherný design, skvělý hudební přednes a kvalitní zpracování. Co víc si od reprosoustav přát? Hledal jsem alespoň malou chybičku, aby tato rezence získala určitou protiváhu, ale je mi líto, Soundsticks se opravdu nedá nic vytknout. Přesto bych měl malou poznámku. Nepodařilo se mi najít žádného prodejce, který by Soundsticks II dovážel do naší republiky, a musel jsem si je tedy nechat přivézt ze zahraničí (konkrétně z Německa). To mi u takového produktu přijde jako velká škoda. Ani prodejci doplňků k počítačům, ani hi-fi obchody Soundsticks II nenabízejí. Oficiální cena, uvedená na webu harman/kardon, je 199 USD - čili stejná jako u původní verze. Je už jen na vás, jestli vám přijde přemrštěná a investujete do reprosoustav nevalné kvality, či zda vás design a kvalita Soundsticks přesvědčí. Mě přesvědčily.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: