Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Stručné zprávy k iPhonu: vstup na čínský trh bude velice obtížný a Apple slibuje, že aktualizacemi firmwaru doplní požadované funkce. (15.11.07)
15. listopadu 2007, 08.00 | Dodatečné komentáře zástupců čínských mobilních operátorů ukazují, že iPhone bude mít velké potíže proniknout na čínský trh. A Apple přislíbil, že dalšími postupnými aktualizacemi firmwaru iPhone doplní o všechny požadované funkce.
Hlavní téma dnešních zpráv tvoří aktualizace macovského softwaru, ostatní zprávy byly zatlačeny do pozadí, což platí i pro iPhone. Tento článek tak tvoří jen drobný přívažek obsahující informace, jež bylo třeba tématicky oddělit.
iPhone do Číny jen tak nepřijde
Včera se objevily zprávy, že Apple začíná jednat s čínskými mobilními operátory o vstupu iPhonu na tento obrovský trh. Už tehdy však bylo naznačeno, že to nebude jednoduché jednání a nyní se objevily další informace, z nichž plyne, že vstupu iPhonu do Říše středu brání řada překážek. Jak informuje agentura Reuters, problémy se samotným iPhonem, nechuť čínských operátorů ke změně, cena telefonu a též neexistence iTunes Store v Číně dohromady velice ztěžují uzavření jakékoli smlouvy o distribuci iPhonu v Číně.
Vedoucí pracovník z telekomunikací, který si přál zůstat v anonymitě, agentuře Reuters řekl, že v Číně nejsou zvyklí na zablokované SIM karty, naopak karty velice často mění pro různé geografické oblasti nebo při přechodu mezi operátory. iPhone se ovšem dodává s kartou zablokovanou na určitého operátora. (Ve Francii se údajně má začít prodávat i neblokovaný telefon, ale podrobnosti se zřejmě dozvíme až při tamním zahájení prodeje koncem měsíce.)
Apple SIM karty blokuje mimo jiné i proto, aby mohl získávat část z poplatků zákazníka mobilnímu operátorovi. A tady Apple opět narazí, onen nejmenovaný vedoucí pracovník prohlašuje, že jejich obchodní model nepočítá se sdílením příjmů operátora s výrobci telefonů. Příjmy se prostě nesdílejí, jde o obecně platné pravidlo.
Navíc se Číňané nedívají příliš nadšeně ani na myšlenku stahování hudby pro iPhone přes osobní počítač, to by raději zařizovali přes samotnou mobilní síť. Pokud se s Applem neshodou ani na tomhle, nelze předpokládat úspěšné uzavření smlouvy.
Problémem by mohla být i samotná cena iPhonu. Analytici připomínají, že cena iPhonu v USA (399 USD) představuje skoro dvojnásobek průměrného platu v Číně. To by ovšem zase až tak velký problém nebyl, v zemi s 1,3 miliardy obyvatel znamená i menšina ohromné množství lidí a přestože většina obyvatel zůstává poměrně chudá, čínská střední třída se rychle rozvíjí a bohatne, takže o potenciální kupce by nejspíš nouze nebyla.
Aby však bylo možné iPhone na čínský trh uvést, musely by se vyřešit výše zmíněné problémy, Apple by v podstatě musel zrušit všechny podmínky, jaké zatím po mobilních operátorech pro iPhone žádal.
Něco takového bude pro Apple asi těžké překousnout, ovšem čínský trh je, zvlášť z hlediska výhledu do budoucnosti, velmi lákavý. Uvidíme, jak se s tímto dilematem vyrovná během příštího roku.
Apple slibuje další významné aktualizace firmwaru
Britskému serveru Pocket-lint, zabývajícímu se děním kolem kapesních elektronických zařízení, Apple potvrdil, že iPhone čeká ještě řada dalších aktualizací firmwaru.
Mluvčí Applu prohlásil, že všechny výtky a požadavky na chybějící funkce se dají vyřídit softwarovými aktualizacemi. To by pro nové zákazníky v Evropě (Pocket-lint hodnotí situaci z pohledu britských zákazníků) mohlo znamenat určité ulehčení, jestliže si o minulém víkendu iPhone koupili a nelíbí se ji některá jeho omezení, dává jim tento výrok naděj, že se omezení jednou zbaví.
Už při uvedení v USA byl iPhone kritizován například kvůli tomu, že jeho fotoaparát neumí nahrávat video a jeho Bluetooth připojení se dá použít pouze k připojení sluchátek.
Zároveň však Apple nechce funkce přidávat jen tak pro ně samé, připomíná, že většina lidí funkce průměrného mobilního telefonu využívá jen asi z 10 procent a Apple si nepřeje, aby se něco takového stalo s iPhonem.
Apple tedy zřejmě bude postupně doplňovat jednotlivé funkce, které bude považovat za důležité. Podle některých komentátorů jde o docela chytrou taktiku, Apple tak bude moci zákazníky lákat na potenciální vylepšení v budoucnosti.
Navíc budou-li novinky každé nové aktualizace dostatečně přesvědčivé, mnohé zákazníky by to mohlo odradit od obrácení k hackerským metodám a prostředkům a raději by zůstali u oficiálního operátora, z jehož tržeb si Apple vybírá svůj podíl.
Teď jde o to, jaké novinky Apple v rámci těchto aktualizací přinese, jeden ze zdrojů tvrdí, že iPhone nabídne nahrávání videa v rámci partnerství s YouTube, takže budete moci pořízenou nahrávku velice snadno zveřejnit na oblíbeném videoserveru.
Takováto funkce by jistě přitažlivost iPhonu dále zvýšila a pokud Apple příští rok skutečně umožní psaní aplikací třetím stranám, půjde v mnoha ohledech o zcela jiný telefon než na počátku.
Zvláštní ovšem je, že s tím Apple přichází až teď, vypadá to, že k těmto opatřením spíše sahá pod tlakem okolností (a konkurence), než že by s nimi počítal od začátku.