Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Symbian 9/UIQ3:iSync – 1:0
010524sonyericson
6. září 2006, 00.00 | Dostal se mi náhodou do ruky nový telefon Sony-Ericsson s nejnovější variantou operačního systému Symbian 9 a odpovídající vrstvou uživatelského rozhraní UIQ3 – a co nevidím: programátoři firmy Apple zase jednou poněkud zaspali, neboť iSync tento telefon nezná – a to ani po nejnovějším upgrade 10.4.7.
Dostal se mi náhodou do ruky nový telefon Sony-Ericsson s nejnovější variantou operačního systému Symbian 9 a odpovídající vrstvou uživatelského rozhraní UIQ3 – a co nevidím: programátoři firmy Apple zase jednou poněkud zaspali, neboť iSync tento telefon nezná – a to ani po nejnovějším upgrade 10.4.7.
I porozhlédl jsem se trochu na Webu, a zdá se, že synchronizace Symbianu 9/UIQ3 je zatím nedostupná: programátoři firmy Nova Media, jež implementuje pluginy např. pro synchronizaci s některými Nokiemi, tvrdí, že bez explicitní podpory Apple to je nemožné, neboť Sony-Ericsson ve svých mobilech nepodporuje SyncML jinak než přes kabel USB (aniž by vysvětlili, proč nemohou zajistit podporu prostřednictvím USB ;))
Touží-li tedy někdo po službami nadupaném (až možná trochu přecpaném) P990i či elegantním štíhlém M600i (s nímž jsem právě zmíněnou zkušenost udělal), nezbývá, než synchronizovat ručně. Není to ovšem jednoduché; pojďme se tedy podívat kterak na to. Vzhledem k tomu, že kabel USB podporován není (nezkoušel jsem jej v režimu USB Mass Storage, který by Symbian 9 měl podporovat po přepnutí do režimu "File Transfer" – tam je šance, že by snad mohl fungovat), se budeme nadále bavit výhradně o komunikaci prostřednictvím Bluetoothu: ta funguje bez problémů, stačí telefon s počítačem standardně spárovat.
Adresář
S adresářem je to poněkud jednodušší, jakkoli i zde můžeme narazit na nečekané "podrazy". Dobrá zpráva je, že co se týká standardního formátu vCard, Symbian 9 i AddressBook se celkem vzato shodnou a nemají zásadně odlišné představy. Musíme tedy obejít pouze drobné chybky v implementaci:
- odesílání kontaktů z telefonu na počítač prostřednictvím služby "Send As" je zcela v pořádku, pokud si dáme pozor, abychom tuto službu vyvolali z obrazovky se seznamem kontaktů. Pokud se o to ale pokusíme z detailů vybraného kontaktu, se zlou se potážeme: netuším, co se v tomto případě telefon snaží odesílat, avšak Mac OS X to odmítne a ani se to nepokusí zobrazit ;)
- v opačném směru je zapotřebí znát jinou zajímavou fintu. Pokud totiž obsah AddressBooku vyexportujeme do souboru a ten pošleme do telefonu, prohlásí Symbian, že soubor je ve špatném formátu. Řešení je snadné, jakkoli poněkud nečekané – označíme požadované kontakty přímo v AddressBooku a odešleme je jeho příkazem "Card / Send These Cards..."; v tomto případě telefon kontakty bez protestů spolkne ;)
Špatné to ovšem je v případě, že v telefonu dělíme kontakty do jednotlivých složek, a bláhově bychom chtěli synchronizovat i toto dělení se "skupinami" v AddressBooku: to Symbian tak docela nezvládá. Mimochodem, za zmínku stojí, že v uživatelském návodu je varování, že složky nejsou synchronizovány vůbec – tedy zřejmě ani při použití wintelovské "PC Suite"? No nazdar.
Každopádně, synchronizovat složky / skupiny bychom dokázali, ale nebylo by to úplně jednoduché. Z jakýchsi naprosto nepochopitelných důvodů totiž Symbian informace o složkách neukládá přímo do vCardů, nýbrž – a to jen při vytvoření zálohy na paměťovou kartu – do samostatného souboru "Groups.dat". Jeho formát není složitý – vždy v něm je nejprve uveden název složky, a pak seznam UID kontaktů, jež ve skupině jsou – avšak je binární; museli bychom jej proto nejprve analyzovat detailně a pak si sestavit jednoduchý prográmek či skript pro jeho generování. Doufejme, že Apple nám nabídne podporu Symbian 9/UIQ3 v iSync dříve, než to bude nutné doopravdy udělat :)
Kalendář, telefon -> iCal
S kalendářem je to poněkud horší: sice neukládá informace o složkách do záhadného vedlejšího binárního souboru nýbrž přímo do karet formátu vCalendar; zato si ale nedokáže poradit s formátem vCalendar 2, který vytváří iCal. Snadné je to tedy pouze po cestě z telefonu do počítače.
Zde stačí prostě odeslat požadovanou složku přímo z aplikace Calendar v telefonu do počítače, a naimportovat ji v iCalu do odpovídajícího kalendáře: to funguje bez obtíží.
Kupodivu – na rozdíl od adresáře – zde můžeme odesílat i jednotlivé záznamy přímo z karty detailů.
Kalendář, iCal -> telefon
Naopak je to daleko horší: jak už jsme se zmínili, to, co vyexportujeme z iCalu, nám telefon se Symbianem 9 "nepozře". Nakolik se mi podařilo zjistit, vyřešit se to dá; ne snadno a zdaleka ne bez problémů, ale přece jen natolik, aby byl telefon se Symbianem 9/UIQ3 aspoň marginálně použitelný.
Zdá se, že k cíli vede víceméně následující postup:
- vyexportujeme obsah požadovaného kalendáře v aplikaci iCal do souboru. Ten přejmenujeme z .ics na .vcs, a otevřeme jej v TextEditu;
- odstraníme vše mezi "VERSION" a prvou položkou "BEGIN:VEVENT" (nebo "BEGIN:VTODO"; telefon je naštěstí dostatečně "chytrý" – je-li to tedy vhodný termín – na to, aby dokázal položky kalendáře i úkoly importovat najednou, ačkoli je sám presentuje ve dvou nezávislých aplikacích);
- text "SUMMARY:" nahradíme textem "SUMMARY;CHARSET=UTF-8:"; podobně to uděláme i s "LOCATION:" a "DESCRIPTION:". To proto, že iCal nám texty vyexportoval v UTF8, a telefon UTF8 nepovažuje za defaultní kódování; pokud bychom CHARSET nenastavili explicitně, uvidíme namísto českých písmenek rozsypaný čaj;
- telefon také neumí escapes; proto je vhodné nahradit "\," čárkou a "\n" mezerou – jinak budeme mít ta obrácená lomítka přímo v textu;
- pokud exportujeme výročí, je vhodné doplnit do jednotlivých karet speciální záznam "X-EPOCAGENDAENTRYTYPE:ANNIVERSARY"; neučiníme-li tak, budou všechny položky v telefonu označeny jako "appointment". Asi nejjednodušší a nejméně pracné je nahradit "BEGIN:VEVENT" včetně konce řádku dvojicí řádků "BEGIN:VEVENT" a "X-EPOC....ANNIVERSARY" (konec řádku v panelu Find&Replace vložíme s Altem). Stejně dobře můžeme pro celodenní záznamy zadat "...:EVENT", případně pro "připomínky" (iCal takovouto kategorii nemá, ale může jí třeba odpovídat speciální kalendář) "...:REMINDER";
- u výročí je také potřeba změnit zápis opakování: iCalovskému formátu "RRULE:FREQ=YEARLY;INTERVAL=1" Symbian neporozumí, musíme jej nahradit jeho "RRULE:YM1 9 21001231T000000";
- také si Symbian nějak špatně rozumí s trváním záznamu – na jeho konci si přidává den navíc. Nejjednodušší a nejméně pracné je prostě vyhodit všechny řádky "DURATION": při importu se pak použije jednodenní default;
- nakonec musíme ručně vyházet všechny budíky: vložený blok VALARM je pro telefon chyba, špatný formát. Mohli bychom jej ručně převést na starší formát "AALARM", ale byla by to práce pro vraha – jednodušší je bloky VALARM (tedy od "BEGIN:VALARM" k odpovídajícímu "END:VALARM") vyházet.
Výsledný soubor by již mělo být možné poslat do telefonu, a ten by záznamy v něm měl korektně naimportovat do svého kalendáře.
Horší to ovšem je v případě, kdy chceme dodržet jména různých kalendářů a převést je na složky v telefonu: pokud totiž importujeme záznamy výše popsaným způsobem, Symbian je vždy uloží jako "Unfiled".
Řešení existuje: do každé karty přidáme položku "CATEGORIES;CHARSET=UTF-8:X-jméno kalendáře/složky" – nejjednodušší je opět přidat je bezprostředně za řádky "BEGIN:VEVENT" týmž způsobem, který jsme si popsali u "X-EPOCAGENDAENTRYTYPE". Pak všechny kalendáře spojíme do jednoho, a pak výsledek uložíme na paměťovou kartu do složky "/Other/Backup/Agenda" pod jménem "Agenda.vcs".
Máme-li počítač vybavený čtečkou karet, je to jednoduché (možná by zde také pomohlo konfigurování telefonu jako USB Mass Storage a připojení kabelem). Prostřednictvím Bluetooth to tak jednoduché bohužel není: odeslat data přímo do zvolené složky nemůžeme, protože soubor s příponou .vcs "odchytí" aplikace Calendar (jež však při takovémto importu bůhsámvíproč složky ignoruje).
Musíme proto přejmenovat soubor na "Agenda" (pozor: bez jakékoli přípony – jednou zadané přípony bychom se již nezbavili, to jaksi správce souborů v UIQ3 nedokáže), a ten odeslat. Telefon takový soubor neumí přiřadit žádné aplikaci; umožní nám tedy jeho přejmenování (nyní přidáme příponu .vcs) a uložení do libovolné složky (samozřejmě vybereme "/Other/Backup/Agenda" na kartě).
Nyní přejdeme opět do aplikace Calendar a vyvoláme z nabídky "Calendar Manager" příkaz "Restore". Máme-li štěstí, vše se naimportuje. Máme-li smůlu, je vhodné smazat všechny položky, aplikaci ukončit a zkusit to znovu: pokud má totiž aplikace Calendar nedostatek paměti, neohlásí žádnou chybu, ale nic nenaimportuje :)
Ostatní
Bylo by velmi žádoucí synchronizovat ještě přijaté a odeslané SMS a položky v záznamovém bloku Notes (bez synchronisace e-mailů se obejdeme při rozumné konfiguraci poštovního serveru).
Nakolik je mi známo, SMS vůbec nijak synchronizovat nejde.
Záznamy lze odesílat do počítače; jen si musíme dát pozor, abychom text i obrázek poslali zvlášť – jinak se použije jakýsi formát, jemuž Mac nerozumí. Samostatný text je naproti tomu poctivé UTF8, a samostatný obrázek je standardní GIF, takže s těmi obtíž není žádná.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Tipy a Triky