Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Telefony Sony Ericsson a Mac OS X
20. února 2003, 00.00 | Mobilní telefony na Macu měly vždy o něco horší pozici než na PC s Windows, s příchodem Mac OS X se však situace výrazně zlepšila, především pro uživatele mobilů (Sony) Ericsson - kromě velmi dobré systémové podpory se objevila i řada produktů od nezávislých vývojářů.
Ačkoliv podíl mobilních telefonů značky Ericsson či Sony Ericsson je proti nejpoužívanější značce na trhu, Nokii, poměrně nízký, přesto se s těmito přístřoji setkáváme poměrně často u technicky orientovaných uživatelů. Ericssony sice rozhodně nenabízejí uživatelský komfort telefonů Nokia, ale na druhou stranu mají mnohem lepší softwarovou podporu díky používaní standardů a také díky lepší implementaci technologií. Proto je uživatelům telefonů Ericsson/Sony Ericsson (SE) k dispozici celá řada nástrojů a programů pro správu dat, o čemž si uživatelé Nokií mohou jen nechat zdát.Pro "základní" Nokie, které nemají vícepoložkové telefonní seznamy, lze samozřejmě použít některý z programů pro správu dat v telefonech (například Sim Express, GSM Remote), ovšem u přístrojů, které mají vícepoložkové seznamy, jsou podporované jen modely 6210/6310/i, a to ještě pouze při připojení speciálním vysokorychlostním sériovým převodníkem a pouze jediným programem - Nokia Phone Manager. Jinak se podpora Nokie omezuje na zasílání log a SMS.
Ani v případě SE nemůžeme hovořit o tom, že bychom s Macem mohli propojit každý model tohoto výrobce, přesto těchto modelů je více, než v případě Nokie a především jejich podpora je na kvalitativně mnohem vyšší úrovni. V praxi se podíváme především na využití telefonů podporujících Bluetooth s Mac OS X.
Apple
Musíme začít samozřejmě u Apple. Ten od verze 10.2 do systému integroval podporu Bluetooth (ta se v 10.2.4 ještě zlepšila a zjednodušila), díky které je propojení mobilu s počítačem velmi snadné. Kromě využití mobilu pro připojení k internetu lze také přístroj snadno připojit k systémovému seznamu adres Address Booku a v případě nainstalovaného programu iSync lze rovněž velmi jednoduše synchronizovat obsah adresáře, kalendáře iCal a mobilního telefonu mezi sebou.
V případě Address Booku je po propojení s telefonem (pomocí tlačítka s logem Bluetooth na hlavním panelu programu) možné snadno telefonovat a také pracovat se SMS zprávami. Pro vytočení čísla z Address Booku na telefonu stačí jen zvolit číslo a vybrat "Dial" v menu u tohoto čísla, telefon ihned začne vytáčet, naopak pokud někdo volá na telefon, zobrazí se na obrazovce informace o tomto volání, včetně jména, pokud je tento volající v seznamu a také s několika tlačítky, kterými lze hovor buď odmítnout (poslat do schránky, pokud jí má volaný aktivní), přijmout nebo odmítnout a rovnou poslat SMS.
SMSky se posílají rovněž velmi snadno - po zvolení čísla a příkazu "Send SMS" se objeví okno pro zadání 160 znaků krátké textové zprávy (méně pokud budete používat diakritiku), a samozřejmě také tlačítko Send. Velmi příjemné je, že se na počítači zobrazují také příchozí SMS, takže odpovědět na ni je dílem okamžiku (na ne příliš dokonalých klávesnicích Ericssonů to je na delší dobu).
Samozřejmě, část těchto funkcí je podporovaných u libovolného Bluetooth telefonu, ovšem například porovnání funkčnosti Nokie 6310 a SE T68i dopadlo pro Nokii značně tristně. Kromě toho, že neumí předat příchozí SMS do počítače, je také samotné propojení přes Bluetooth značně nestabilní a za určitých podmínek se rozpadne, aniž by to však uživatel věděl. Díky tomu, že například odesílání SMS nemá žádnou možnost potvrzení, se tak může stát, že si uživatel myslí, že SMS poslal, ale díky tomu, že se spojení mezi počítačem a Nokií již rozpadlo, není tomu tak.
Pokud uživatel nepoužívá propojení přes iSync, může ještě využít funkce Address Booku pro odesílání kontaktů přes Bluetooth.
Trvalé propojení mezi Address Bookem a telefonem samozřejmě vyžaduje mít neustále zapnutý Bluetooth, což vyčerpává kapacitu baterie - výdrž T68i se tak sníží na zhruba den, nebo je potřeba mít telefon neustále v nabíječce.
Kromě seznamu adres nabízí Apple ještě iSync - jeho recenzi si můžete přečíst zde, jenom podotkneme, že jsou podporované telefony Ericsson R520, T39, T68m a Sony Ericsson T68i. Nejnovější a nejpokročilejší model, "chytrý telefon" Sony Ericsson P800 zatím v iSyncu podporován není, takže je nutné data do telefonu dostávat jinak, ovšem Apple přislíbil podporu v rámci iSyncu na "brzy". Tak uvidíme.
Kromě práce s daty je možné přímo v systému také pracovat se soubory - Bluetooth obecně podporuje přenášení souborů (netýká se to tedy jen zmiňovaných telefonů SE, ale například i telefonu Nokia 7650, kde lze přenášet fotky nafocené tímto přístrojem). Z telefonu stačí zvolit odeslání souboru (typicky fotky) a mít počítač nastavený ve vyhledávatelném stavu (Discoverable), počítač se po přijetí souboru sám zeptá co s ním - může jíž například i o kontakt nebo záznam do kalendáře. Odeslání souborů z počítače do telefonu (například pozadí na plochu) je možné přes program Bluetooth File Exchange v utilitách, resp. i přímo přes systémové Bluetooth menu v 10.2.4. Program Bluetooth File Exchange pracuje systémem drag&drop, stačí na něj pouze přetáhnout soubor a následně zvolit, kam se má přenést.
Pokud si chcete vytvořit pozadí pro vás SE T68i, stačí k tomu Photoshop a vhodný obrázek - telefon podporuje pouze 256 barev, takže samozřejmě obrázky obsahující přechody či jen odstíny jedné barvy nejsou moc vhodné. Rozměr obrázku by měl být 101 x 80 bodů, formát stačí GIF.
Ericsson Client
Tento prográmek vám usnadní život především díky možnosti snadného zazálohování obsahu adresáře a kalendáře telefonu (například před pokusy) a také snadného přenosu dat do telefonu - opět jen pomocí drag&drop. Výhodou je, že podporuje nejen Bluetooth jako nástroje od Apple, ale také přenos po kabelu nebo přes Infra port u PowerBooků (těch, které IR ještě mají). Kromě zálohy adresáře a kalendáře lze přenášet soubory na telefon, ať již například grafiku nebo soubory obsahující kontakty - telefony totiž rozumí formátu .vcf, a tak lze do telefonu přenést snadno adresář, i pokud není použit iSync - stačí adresář exportovat ve formátu .vcf a přetáhnout do telefonu. Kromě toho lze přetažením textu na "telefon" vytvořit poznámku, to v současné době funuje ale jen na telefonem T68m/i. Každopádně je Ericsson Client užitečnou utilitkou i například ve spolupráci s nástroji od Apple - minimálně možnost snadné zálohy se hodí.
MobileSync
Od stejného autora jako předchozí program pochází také MobileSync, určený pro synchronizaci dat mezi programem Microsoft Entourage (který mnoho uživatelů používá jako mailový a také PIM program) a mobilním telefonem (Sony) Ericsson. Opět je podporované i jiné propojení než je přes Bluetooth a tak mohou synchronizaci využívat i majitelé telefonů, které nepodporují Bluetooth, výrobce uvádí například T65, T60 a T61. MobileSync tedy umožní synchonizovat kalendář a telefonní seznam mezi mobilním telefonem a Entourage - to je tak druhá (a poslední) možnost snadné synchronizace dat mezi počítačem a telefonem. Narozdíl od iSync program není zdarma, je možné ho 7 dní zkoušet, jinak stojí 25 USD.
T68iDialer
Tento jednoduchý program umožňuje vytáčet čísla podobně jako ze systémového seznamu adres, kromě toho však také umí vytáčet čísla z libovolné aplikace, podporující Services (tedy stačí označit číslo a zvolit příslušnou položku v menu). Autor píše, že vytvořil tento prográmek především proto, aby nedocházelo k odpojování jeho Bluetooth headsetu od mobilního telefonu, což dělalo právě propojení se systémovým adresářem. Program funguje s Bluetooth a kompatibilními Ericsson telefony.
T68 Theme Edit
Poslední prográmek je už spíš z kategorie zábavy - umožňuje vám snadno vytvořit vlastní vzhled pro mobilní telefony T68i, tedy nastavit barvy jednotlivých menu a prvků, zvolit grafické pozadí na plochu, pod hlavní menu a do záhlaví jednotlivých menu a podobně. Vytvořené (či jen upravené menu) lze poté přenést do telefonu snadno jako soubor (například přes Ericsson Client) a vybrat přímo v telefonu.
Jak je vidět z přehledu, mobilní telefony (Sony) Ericsson jsou na Macu asi nejlépe podporovanými přístroji, a to jak díky spolupráci Apple a výrobce telefonů, tak díky aktivitě uživatelů. V tomto případě se jasně potvrzuje, že používání definovaných standardů je ku prospěchu minimálně uživatelů, neboť nejsou odkázaní pouze na jediné řešení výrobce (na Windows), což v případě jiných platforem obvykle znamená, že mají smůlu úplně. Například pro Nokie v současné době na Windows kromě produktu samotného výrobce není ani žádný správce kontaktů, který by pracoval přes rozhraní Bluetooth.