Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Tenčí se zásoby bezdrátových základnových stanic Applu
3. června 2011, 00.00 | V některých kamenných obchodech Applu docházejí bezdrátové základnové stanice AirPort Extreme, AirPort Express a Time Capsule, což by mohlo značit brzký příchod modernizovaných modelů.
Apple obvykle předem nesděluje uvedení nových modelů svých hardwarových produktů, avšak často se na něj dá usuzovat z toho, že několik týdnů před jejich příchodem na trh začnou klesat skladové zásoby v distribuční síti.
A tohle se nyní zřejmě děje také s bezdrátovými základnovými stanicemi AirPort Extreme, AirPort Express a Time Capsule (ta navíc nabízí pevný disk pro zálohování pomocí Time Machine).
Některé obchody vyprodaly stanice AirPort Extreme, AirPort Express a Time Capsule
Jak MacRumors, tak TUAW uvádějí, že podle zpráv od čtenářů se v některých kamenných obchodech Applu zásoby těchto zařízení rychle vyčerpávají.
Některé obchody zcela vyprodaly jak oba nabízené modely Time Capsule, tak též stanice AirPort Extreme a AirPort Express. Podle pracovníků obchodů se navíc v dohledné době nečekají jejich další dodávky. A další zdroj tvrdí, že v jiném obchodu sice zásoby byly, ale dostal příkaz odeslat je zpět.
Zprávy to jsou sice poněkud nejasné a v některých obchodech zásoby zřejmě stále jsou, avšak nejde-li jen o nějaký logistický problém, skutečně by to mohlo signalizovat blížící se modernizaci těchto periférií.
Spekulace o podpoře služby iCloud
Z úterního oznámení Applu sice plyne, že zahajovací proslov konference WWDC 2011 se příští pondělí bude věnovat pouze softwaru, to ale ještě neznamená, že k modernizaci bezdrátových stanic nemůže dojít.
Stejně jako v případě Maců je Apple nejspíš uvede na trh bez velké publicity, navíc nelze vyloučit, že nové modely budou zahrnovat podporu pro v pondělí uvedený nový software a služby.
Hodně se v této souvislosti spekuluje o podpoře služby iCloud, ovšem dokud pořádně nevíme, co vlastně bude tahle služba dělat, jde o čiré dohady. Totéž platí o domněnkách, že by nová Time Capsule mohla fungovat jako lokální server pro iTunes.
Apple prý testuje užití Time Capsule jako vyrovnávací paměti pro softwarové aktualizace
Server 9to5mac včera v souvislosti s těmito úvahami přinesl zprávu, že Apple již vnitřně testuje použití nové Time Capsule jako vyrovnávací (cache) paměti pro softwarové aktualizace Maců a přístrojů s iOS.
Mělo by to fungovat tak, že nový model Time Capsule pozná, když se k němu připojí podporované klientské zařízení přes WiFi. Poté se Time Capsule obrátí na servery Applu a stáhne si z nich odpovídající softwarové aktualizace (nabízené mechanismem Software Update) pro takováto zařízení a uloží je na svůj disk.
Když pak bude uživatel chtít nainstalovat nové aktualizace, Time Capsule, jež funguje i jako směrovač (router), ho přesměruje na lokálně uložené kopie aktualizaci, místo aby se znovu stahovaly z Internetu. A bude to fungovat nejenom pro aktualizace Mac OS X, ale též pro aktualizace iOS, tam ovšem zřejmě bude i nadále ještě potřebný prostřednický Mac (pokud to iOS 5 nezmění).
Něco podobného už teď umožňuje Mac OS X Server v podnicích, ten však stahuje všechny dostupné aktualizace, zatímco nová metoda bude selektivnější, nejprve si zjistí, pro jaká zařízení má aktualizace získávat. Je však jasné, že základní technologii pro tohle Apple vyvinul již dávno.
A samozřejmě se nelze vyhnout úvahám, že s pomocí nové služby iCloud ohlášené na pondělí půjde možnosti této technologie ještě dále rozšířit. Nová Time Capsule by tak například mohla sloužit jako vyrovnávací paměť očekávané „hudební úschovny“ Applu, stejně by to mohlo fungovat i pro další multimediální obsah, případně pro jiná data a soubory.
A ještě důležitější než pro Macy s poměrně objemnými datovými úložišti by to mohlo být pro přístroje s iOS, které mají pouze menší lokální flash paměť, vhod by to jistě přišlo i nové Apple TV (jež obsahuje jenom 8 GB lokální flash paměti), zvlášť při práci s HD videem. Možností je přirozeně mnohem víc, například by nová Time Capsule mohla v obráceném směru sloužit jako mezičlánek při ukládání dat na servery služby iCloud.
Ovšem dokud v pondělí Apple službu iCloud nepředstaví, nepopíše její možnosti a vlastnosti, zůstáváme odkázáni na pouhé spekulace.
K poslední modernizaci jejich hardwaru došlo v roce 2009
Jak AirPort Extreme, tak Time Capsule by si modernizaci rozhodně zasloužily, k poslednímu vylepšení jejich hardwaru (změnila se konfigurace antén) došlo v říjnu 2009, tedy už skoro před dvěma roky.
Situace se vyjasní asi až poté, co Apple příští pondělí předvede službu iCloud, to již budeme vědět, co od ní lze čekat a zda by se jí hodil takovýto nový hardware. K modernizaci ovšem může dojít i bez návaznosti na softwarové novinky příštího týdne, v každém případě je dost pravděpodobné, že se jednoho dne ve webovém obchodu Applu objeví nové modely těchto periférií.