Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Terabyte je hezká věc, ale co spolehlivost?
14. prosince 2005, 00.00 | Ve volném seriálu článků věnovaných testům externích pevných disků se dnes dostáváme k lahůdce zcela jiného typu než v předcházejícím článku: dnes si ukážeme zařízení, které je hodně zajímavé právě díky tomu, co umí -- seznámíme se s možnostmi a službami čtyřdiskové sestavy LaCie Biggest F800 RAID o nominální kapacitě 1.6 TB.
Ve volném seriálu článků věnovaných testům externích pevných disků se dnes dostáváme k lahůdce zcela jiného typu než v předcházejícím článku: zatímco minule šlo o disk celkem průměrných parametrů v mimořádně pěkném kabátě, dnes si ukážeme zařízení, které je hodně zajímavé právě díky tomu, co umí: seznámíme se s možnostmi a službami čtyřdiskové sestavy LaCie Biggest F800 RAID o nominální kapacitě 1.6 TB, které k testům opět laskavě zapůjčila firma Cables & Simms (www.cables.cz).
Co to je a jak to vypadá?
Zařízení LaCie Biggest F800 RAID je externí diskové pole, vybavené sadou všemožných rozhraní (jediné, co schází, je Ethernet – pořád jde "jen" o externí disk, který nelze použít jako samostatný server) a čtveřicí výměnných "šuplíků" osazených pevnými disky:
Hlavní výhodou zařízení kromě vysoké kapacity – firma LaCie nabízí i variantu s kapacitou o čtvrtinu vyšší, přesně 2 TB – je flexibilita, rychlost a spolehlivost. Flexibilita a rychlost jsou dané nejen bohatou paletou rozhraní – stejně je jedině rozumné připojovat takovéto zařízení prostřednictvím rozhraní FireWire 800, škoda by byla používat i starší FireWire 400, o směšném USB ani nemluvě –, ale hlavně možností konfigurovat režim RAID, v němž zařízení pracuje; můžeme tak volit podle potřeby vhodný kompromis mezi kapacitou, rychlostí a spolehlivostí.
Vysoká spolehlivost a bezpečnost uložených dat je dána tím, že disky jsou uloženy v nezávislých "šuplících", jež lze v případě defektu měnit za běhu (při vhodné volbě režimu RAID samozřejmě aniž bychom přitom přišli o uložená data).
Vybavení a zpracování
Zařízení je v poměrně elegantním hliníkovém pouzdře; na pracovním stole je však i přes poměrně slušný vzhled bude chtít málokdo – čtveřice čtyřsetgigabytových disků přece jen nějaké to teplo vydává, takže interní větrák se prakticky nevypne, a RAID LaCie je poměrně hlučný. Větrák je sice pomaloběžný s řízenými otáčkami (a jeho momentální rychlost, stejně jako aktuální teplotu v pouzdře, si můžeme nechat zobrazit na displeji); nejde tedy o neúnosný "rambajz", ale přesto se jedná o stálé hučení, bez nějž se při práci zajisté můžeme obejít.
U testovaného kusu bych měl snad ještě mírné výhrady ke kvalitě ovládacích tlačítek: jejich chod nebyl příliš precizní, a dost často se mi stalo, že jsem tlačítko stiskl nedostatečně a nestalo se nic, nebo naopak, že jsem stiskl příliš, a zařízení to interpretovalo jako dvojí stisknutí. Vzhledem k tomu, že se však prostřednictvím tlačítek nic zásadního nedělá – ponecháme-li stranou zcela pasivní zobrazení stavu systému, vlastně jimi pouze nastavujeme datum a čas, a občas jejich prostřednictvím potvrdíme nějaký dotaz – celkem vzato to nevadí. Důležité jsou mechanické vlastnosti diskových šuplíků, a ty chodily precizně a bez nejmenších problémů.
Rozhraní
Na zadní straně zařízení nalezneme řadu přípojných bodů: je zde standardní tříkolíková zásuvka pro připojení k elektrické síti (vzhledem k rozměrům zařízení je rozhodně rozumné, že síťový adaptér – samozřejmě spínaný zdroj, který se bez problémů vyrovná s napětím v rozsahu 100-250 voltů – je integrován přímo do diskového pouzdra, takže nepotřebujeme žádnou další "krabici", stačí jen síťová šňůra), indikátory připojení k síti a ventilátoru, síťový vypínač a sada rozhraní.
Základním rozhraním je samozřejmě FireWire 800, jež jako jediné (z běžných rozhraní v současnosti užívaných pro externí diskové mechaniky; nemluvíme tedy o SCSI nebo o S-ATA, jež ostatně firma LaCie nabízí v jiných produktech) nabízí parametry, odpovídající výkonu tohoto diskového pole. Konektory FireWire 800 jsou na zařízení dva, takže je můžeme zapojit do řetězce s jinými zařízeními.
Pokud bychom chtěli provozovat diskové pole LaCie se starším počítačem, který není vybaven rozhraním FireWire 800, můžeme použít přiložený kabel FireWire 800/400, který umožní připojit zařízení ke staršímu rozhraní FireWire 400; díky zpětné kompatibilitě rozhraní FireWire bude vše bez problémů fungovat, ovšem vzhledem k omezené průchodnosti staršího rozhraní nevyužijeme plně výkon diskového pole. Jestliže ovšem není rychlost pro nás to hlavní a chceme-li diskové pole především kvůli spolehlivosti a konfigurujeme-li je tedy na RAID 5 (více o jednotlivých variantách RAID si řekneme příště), může to být rozumné řešení.
Poslední možností je USB-2: jakkoli nominálně má toto rozhraní vyšší průchodnost než FireWire 400, ve skutečnosti za ním žalostně zaostává. I tak ale může být příjemné např. v případě, že potřebujeme zazálohovat nějaká data z počítače Wintel, který rozumným rozhraním není vybaven.
Kromě toho nalezneme na zadní stěně diskového pole také velmi historické rozhraní RS-232; jeho prostřednictvím (s využitím terminálu) lze do zařízení nahrát nový firmware. Volba rozhraní RS-232 pro tento účel je poněkud sporná, neboť moderní počítače již dávno nejsou tímto rozhraním vůbec osazovány; firma LaCie to dobře ví, a proto k dodávce přikládá i bridge USB/RS-232. Toto řešení je sice funkční, ale působí krajně komicky: proč, u všech všudy, připojovat prostřednictvím RS-232 a bridge k USB zařízení, jež samo rozhraní USB má?!? Tohle inženýři u LaCie tak trochu nedomysleli. V praxi je to ovšem celkem lhostejné, neboť upgrade firmware nebudeme dělat každý den...
Pokračování příště...
Vzhledem k tomu, že o různých modelech RAID, jež zařízení LaCie podporuje, se vyplatí si říci více podrobností, než co se vejde do pár řádků, necháme si to na příště.