Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Test: Bateriová pouzdra pro iPhone
Minigorilla
7. července 2011, 00.00 | Hospodaření s energií v outdoorových aktivitách můžete pojmout stupňovitým způsobem, podle náročnosti akcí, kterým se chceme věnovat, od jednodenních až po dlouhý pobyt mimo civilizaci.
Pro jednodenní akce, kdy se vždy večer dostanete k většímu zdroji energie, ať už je to auto nebo zásuvka ve zdi, vystačíte s bateriovým pouzdrem. Pro akce dvou až třídenní stačí obvykle zkombinovat bateriové pouzdro s větší externí baterií, z níž se večer dobije telefon a pouzdro. Při delším pobytu mimo civilizaci se už neobejdete bez solárních panelů. Existuje mnoho možností a variant vybavení a není ambicí tohoto článku vyjmenovat všechno, co existuje, spíše popsat zkušenosti z praktického testování několika výrobků.
Pouzdra s baterií
Baterie v pouzdře jsou jednoznačným současným trendem a mají zásadní výhodu v tom, že nemají nestabilní a háklivé připojení kabelem. Baterie v pouzdře tvoří s iPhonem jeden celek, který můžete dát do batohu, kapsy, nebo vodotěsného pouzdra. Nehrozí poškození konektoru ani kabelu a tím ani přerušování spojení.
Toto řešení externího napájení má také svoje omezení v maximální kapacitě baterie, která se pohybuje kolem 2200 mAh. To u těch nejlépších pouzder stačí na jedno stoprocentní nabití iPhone 4, a proto můžeme počítat s celkovou výdrží v rozsahu jednoho dne.
Problém je realizace elektroniky nabíjení u některých modelů, které nejsou schopné vždy spolehlivě předat telefonu celou svou kapacitu ve chvíli, kdy to potřebujete. Například ukončí nabíjení telefonu podstatně dříve a tváří se jako zcela vybité. Po několikasekundovém připojení k USB nabíječce je zařízení opět ochotné pokračovat v nabíjení telefonu. Dalším problémem je nemožnost po delší době od nabití pouzdra zapnout elektronickým spínačem nabíjení telefonu.
Nepředpokládané ukončení nabíjení je v terénu hodně nepříjemné, i když s sebou máte další zdroj připojitelný kabelem, protože musíte stále kontrolovat, jestli se telefon nevybil. Máte-li například telefon v kapse a zaznamenáváte si trasu, můžete po příchodu do cíle zjistit, že z trasy většinu vůbec nemáte. Proto se vyplatí pečlivě zvážit, jakou baterii pořídíte.
Mophie Juice Pack 3G
Neúplně uzavřené pouzdro, do kterého se dá vsunout iPhone 3G nebo 3GS. Uvnitř se telefon připojí na dokový konektor, zatímco ven je na spodní straně vyveden konektor miniUSB, běžný například u fotoaparátů. Tímto konektorem se nabíjejí obě baterie, v telefonu i pouzdře, a také slouží k synchonizaci telefonu s počítačem. Lůžko má matný povrch. Po obvodu jsou gumové pásky, díky kterým se telefon v pouzdře dobře drží. Na zadní straně jsou čtyři LEDky ukazující postup nabíjení poudra a po odpojení od USB a stisknutí tlačítka také zbývající kapacitu baterie.
S kapacitou 1800 mAh by JuicePack 3G měl nabít iPhone 3G dvakrát, ale v praxi je pouzdro nespolehlivé. Několikrát přeruší nabíjení telefonu předčasně a pokračuje až po krátkém připojení na USB. Pro pobyt v terénu je JuicePack 3G použitelný jen v kombinaci s další baterií s USB kabelem, z něhož mu můžeme dát "cucnout", když se rozhodne stávkovat. Sama firma Mophie již tento výrobek neprodává, nahradila ho tenčím a spolehlivějším Juice Pack Air, který má ale pro outdoor malou kapacitu. Uvádím ho zde proto, že byl prvním pouzdrem tohoto druhu.
Parametry:
- lithium-polymerová baterie 1800 mAh ve tvaru pouzdra na zasunutí
- 6,35 x 12,075 x 2,59 cm, váha 85 g
- 350 hodin navíc v pohotovostním režimu
- 6 hodin navíc hovoru nebo internetu v síti 3G
- 6 hodin navíc při GPS navigaci a záznamu trasy (s občerstvováním z další baterie)
- není odolný vodě a počasí. Mechanicky chrání telefon jen částečně.
Energizer AP1201
Silikonové pouzdro s baterií o udávané kapacitě 1200 mAh - baterie je zabudovaná na dně. Na levém spodním rohu je konektor microUSB a na druhém rohu mikrospínač, kterým lze vyvolat kontrolu stavu nabití baterie a přepínat nabíjecí režim. Silikonový okraj je cca o 1 mm přetažený nad čelní sklo, které při pádu naplocho ochrání. Také boční okraje jsou silikonové, i když tady je mechanická ochrana patrně slabší, protože vestavěná baterie je tvrdá, jde až do krajů, a proto tak dobře náraz neodpruží.
Pouzdro není odolné proti vodě ani vlhku. Na zadní straně je otvor pro objektiv zadní kamery a blesk. Otvor je kónicky rozšířený, aby nevadil výhledu, matný silikon zabraňuje nechtěným odleskům, ale stejně se při fotografování blesk do objektivu částěčně odráží. Na obvodu najdete otvory pro vypínač zvonění a pro sluchátkový jack. Výřez pro jack je pro větší konektory nedostačující, pokud se v tomto případě nepodaří gumu trochu natáhnout, musí se okraj nechat ohrnutý dolů. Tlačítka hlasitosti a spánku se ovládají přes gumu. Pro zrcadlové logo Apple na zadní straně výřez není, protože baterie zasahuje až do jeho poloviny.
V režimu rychlonabíjení se nabíjí proudem 1 A, v normálním režimu je nabíjecí proud 0,5 A. Přepínání obou režimů má na starosti dlouhý stisk mikrospínače (3 - 5 sekund) a rychlonabíjení je signalizováno rozsvícením červené LEDky v pravé spodní části zadní strany. Pokud stiskneme mikrospínač krátce, rozsvítí se v dolní části jedna až čtyři modré LEDky, ukazující stav nabití baterie. Nabíjení telefonu se spustí vložením do pouzdra. V dodávce je pochopitelně mikroUSB kabel pro propojení s počítačem a nabíjení. Pro outdoorové použití má malou kapacitu.
Parametry udané výrobcem:
- Lithium polymerová baterie, 1200 mAh
- 130 x 63 x 16,5 mm, 50g
- 200 hodin navíc v pohotovostním režimu
- 5 hodin hodin navíc hovoru nebo internetu v síti 3G
- 27 hodin navíc přehrávání hudby
- Nabití zcela vybitého iPhone 4 na 52% při rychlonabíjení, 63% při standardním režimu.
- Nepřetržitý záznam trasy GPS kitem: 3:50 hodin
- Cena: 968 až 1550 Kč
CaseMate Fuel Max
Pouzdro s lithium-polymerovým akumulátorem o kapacitě 2000 mAh. Je z tvrdého dvoudílného plastu s neklouzavým matným povrchem. V balení je navíc nalepovací ochranná fólie na přední sklo, takže dohromady přijatelně chrání telefon proti nárazu. Baterie je zabudovaná na dně. Na boční straně vespod je konektor mikroUSB, sloužící k nabíjení pouzdra i telefonu a k synchronizaci s počítačem. Na zadní straně jsou čtyři LEDky a tlačítkový vypínač, kterým lze zapnout nebo vypnout nabíjení telefonu z baterie. Pouzdro má po obvodu výřezy pro všechny ovládají prvky a sluchátkový konektor, na zadní straně je výřez pro objektiv zadní kamery a blesk. Otvor je kónicky rozšířený, aby nevadil výhledu, matování zabraňuje nechtěným odleskům, i když se to zcela nedaří.
V dodávce je mikroUSB kablík pro nabíjení a synchronizaci s počítačem. LEDky na zadní straně signalizují obvyklým způsobem blikáním stav nabití. Při odpojení od USB, se baterie odpojí od telefonu a je v připraveném stavu. Nabíjení telefonu musíme aktivovat stisknutím spínače vzadu cca na 3 sekundy. Trvale svítící LEDky ukazují po zapnutí kapacitu baterie. Samostatné zapínání baterie je dobrá věc, protože je možné mít telefon v pouzdře a nechat si baterii v záloze, až ji budeme opravdu potřebovat. Bohužel, zapínání někdy selhává. Jediná pomoc je v takovém případě připojit pouzdro na chvíli k napájení – to vyžaduje mít s sebou ještě jednu baterii s vývodem USB a přivést CaseMate FuelMax k rozumu "šťouchnoutím" třeba i jen pětisekundovým napájecím impulsem.
Další věc, která u tohoto bateriového pouzdra zklamala, je proklamovaná a skutečná kapacita baterie. Vnitřní baterie iPhonu 4 má 1420 mAh, takže baterie s kapacitou 2000 mAh by ji měla teoreticky plně nabít. Bohužel, testovaný kus nabil zcela vybitý iPhone 4 jen na 85%. Externí baterie dokázala udržovat iPhone na stoptocentním nabití při záznamu trasy GPS Kitem po dobu cca 3 hodiny a přestala nabíjet. Po cucnutí z USB pak byla ochotná držet iPhone na 100 procentech dalších cca 40 minut záznamu trasy. Pro aplikace, kdy je třeba se na dobití telefonu spolehnout ji nelze doporučit.
Parametry udávané výrobcem:
- Lithium polymerová baterie, 2000 mAh
- 126 x 63 x 19,5 mm, cca 100g
- 300 hodin navíc v pohotovostním režimu
- 7 hodin hodin navíc hovoru nebo internetu v síti 3G
- 30 hodin navíc přehrávání hudby
- Nabití zcela vybitého telefonu na 85% při standardním režimu
- Nepřetržitý záznam trasy GPS kitem: 3 hodiny bez dopomoci, 3:40 po oživení
- Cena: 1792 až 2800 Kč
Xtreme Max InCharge Mobile
Nejlepší bateriové pouzdro své kategorie v testu. Jako ostatní je dvoudílné a má lithium-polymerovou baterii 2200 mAh na zadní straně, kde je také praktická vysunovatelná opěrka pro sledování obrazovky na šířku (video, Face Time apod.). Umožní prodloužení záznamu trasy GPSkou o více než 7 hodin podle konkrétních podmínek.
InCharge Mobile pro iPhone 4 přijatelně chrání telefon proti nárazu. Na boční straně je vlevo otvor pro vypínač zvonění a plastová tlačítka nasedající na tlačítka ovládání hlasitosti v telefonu. Konektor mikroUSB, vypínač baterie a tlačítko kontroly nabití jsou na spodní straně. Nahoře je otvor pro konektor a plastové tlačítko nasedající na tlačítko režimu spánku. Výřez pro sluchátkový jack je pro větší konektory malý, v takovém případě můžeme nechat horní část pouzdra nenasazenou a jack vsunout přímo do telefonu. Na zadní straně je otvor pro objektiv zadní kamery a pro blesk. Otvor pro kameru je kónicky rozšířený, aby nevadil výhledu, ale plast není matný a při focení bleskem dochází k poměrně výrazným nechtěným odleskům, lépe je na fotografování telefon z pouzdra vyndat.
Boky jsou zdrsněné malými důlky, hrany zkosené, takže se pouzdro dobře drží a z rukou neklouže. Plastový okraj přední strany je cca o 0,5 mm přetažený nad čelní sklo, které při pádu naplocho ochrání. Pouzdro není odolné proti vodě, ani vlhku, částečně chrání proti prachu. Jako každé jiné pouzdro chrání iPhone 4 před snížením úrovně signálu způsobeným zkratem antén rukou. Vkládání telefonu je snadné.
Při nabíjení na zadní straně bliká jedna až 5 LED diod podle stavu nabití. Úplné nabití pouzdra je signalizováno tím, že všechny LEDky zhasnou, což je unikát, jiná pouzdra úplné nabití nesignalizují. Nabíjení telefonu zapínáme mechanickým vypínačem, momentální stav baterie zjistíme stisknutím tlačítka STATUS na spodní straně. Jedna až pět LED diod svítí trvalým světlem. Jako u ostatních pouzder je v dodávce microUSB kabel pro nabíjení a synchronizaci.
Při testování výdrže dokázala externí baterie udržovat iPhone na stoptocentním nabití po dobu 5 hodin 40 minut. Při druhém měření s vetšinou dobrým příjmem družic vydžela 7 hodin 20 minut.
Úplně vybitý telefon se nabije z InCharge Mobile na 100 % a ještě trochu energie zbude. Při testování se nestalo, že by baterie přestala nabíjet dřív, než vydala všechnu svou energii, ani že by nezačala po zapnutí vypínačem telefon vůbec nabíjet. InCharge Mobile je baterie, kterou mohu s klidným svědomím doporučit.
Parametry udávané výrobcem:
- Lithium polymerová baterie 2200 mAh
- 125 x 60 x 19 mm, 86g
- Standby navíc: až 300 hodin
- Telefonování navíc: 3G až 7 hodin, 2G až 14 hodin
- Internet navíc: až 6 hodin na 3G, až 10 hodin na Wi-Fi
- Přehrávání hudby navíc: až 40 hodin
- Přehrávání videa navíc: až 10 hodin
- Záznam trasy GPS: při dvou testech 5 hodin 40 minut a 7 hodin 20 minut navíc
- Dobití telefonu: 100% a trocha energie zbude
- Cena: 1462 až 1890 Kč, doporučená cena 1890 Kč.
Srovnávací tabulka:
model | kapacita baterie mAh | nabití telefonu | záznam trasy | internet | hudba | video | poznámka |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Mophie Juice Pack 3G | 1800 | 2x100%* | 6 h | 6 h | pro 3G/3GS, nepolehlivý | ||
Energizer AP1201 | 1200 | 63% | 3:50 | 5 h | 27 h | pro iPhone 4 | |
Case Mate Fuel Max | 2000 | 85% | 3:40* | 7 h | 30 h | pro iPhone 4, nespolehlivý | |
InCharge Mobile Xtreme Mac | 2200 | 100%+ | 7:20 | 6 h | 40 h | 10 h | pro iPhone 4, doporučuji |
* s oživováním z externího USB
Kapesní elektrárny
S kvalitní externí baterií v pouzdře bez problémů vydržíte se všemi možnými aktivitami, ať už se jedná o turistiku, geocaching, záznam trasy pro pozdější mapování nebo vkládání do fotografií (geotagging) nebo evidenci cyklistického a běžeckého tréninku v rozsahu jednodenních akcí, kdy si večer můžete telefon a pouzdro nabít na další den. Pokud jde o akce delšího rozsahu, je nutné doplnit bateriové pouzdro ještě dalším zdrojem s vyšší kapacitou, popřípadě pomocí solárních panelů, s nimiž se můžete pohybovat bez kontaktu s civilizací i po dlouhou dobu.
Jako příklady doplňujících zdrojů energie bych jmenoval dva z opačných konců výrobního spektra. Sáhnete-li raději po levnějším domácím výrobku, podívejte se na low end kapesní elektrárnu RuFi, jejímž základem je vestavěný akublok ze čtyř tužkových akumulátorů doplněný řídicí elektronikou. Kapesní elektrárna RuFi se nabízí v různé úrovni vybavení, případně také se solárním panelem. Chcete-li raději něco vydatnějšího, byť za vyšší cenu, pak je tu Minigorilla nebo novější Powermonkey eXtreme firmy Power Traveller. Oba výrobky lze používat i tak, že si přes den můžete dát na batoh vodotěsný solární panel, jím nabíjet elektrárnu RuFi nebo Minigorillu a večer pak dobít baterii v telefonu i pouzdře.
Při volbě solárního panelu je třeba vzít v úvahu jeho dostatečnou plochu a pokud možno musí být schopný generovat nějakou elektřinu i když nesvítí slunce, což u levných modelů není vždy zaručeno. Solární panel by měl být odolný proti nárazům a mechanickému poškození a měl by být minimálně odolný vůči dešti, sněhu, kroupám a podobným věcem, které koření pobyt v přírodě. Upadnout s batohem můžete vždycky a solární panel, připevněný na víku, by to měl bez úhony přežít. Se solárním panelem může být problém na vodě, například při raftování na divoké vodě. Sám solární panel sice může být vodotěsný, ale je zde problém, jak přivést jeho energii do baterie ve vodotěsném lodním vaku.
Parametry externích baterií:
Ru-Fi kapesní elektrárna
- Kapacita 2700 mAh/4,8 V
- 91 x 68 x 18 mm, 180g
- Stálý výstupní proud 2A
- Ochrana proti přílišnému vybití, krátkodobá ochrana proti zkratu.
- Cena: elektrárna 1250 až 1350 Kč, solární elektrárna 2800 až 2900 Kč
Minigorilla:
- Lithium polymerová baterie 9000 mAh
- Rozměry 150x83x14 mm, 265 g
- cena 2600 až 3600 Kč
Power Monkey Extreme
- Lithium polymerová baterie 9000mAh,
- 152x60x28 mm, 242 g,
- vodotěsná v nepřipojeném stavu
- cena kolem 3000 Kč
Na závěr bych rád dodal, že i když je elektronika dobrá a užitečná věc, není dobré na ni spoléhat úplně. Dobrá papírová mapa se nevybije a skoro nic neváží, magnetická buzola či kompas jsou přesnější, než magnetometr v iPhonu a taky se nemohou vybít.