Testy USB 3.0 disku pro Mac Pro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Testy USB 3.0 disku pro Mac Pro

29. září 2010, 00.00 | Apple sice USB 3.0 nenabízí, ale CalDigit přinesla své vlastní řešení pro některé Macy a testy serveru BareFeats ukazují, že poskytuje skutečně vysoký výkon, omezuje se však na jediný model externího disku.

Přípojná rozhraní osobních počítačů se pochopitelně stále vyvíjejí, především se zvyšuje jejich přenosová rychlost s tím, jak rostou nároky na objemy zpracovávaných dat. V současnosti takovou změnou prochází rozhraní USB, postupně nastupuje jeho nová verze USB 3.0 (někdy nazývaná SuperSpeed USB). Zatím sice není všudypřítomné jako USB 2.0, ale především dražší PC ho nasazují stále častěji a rychle přibývají též periférie podporující nové rozhraní.

Intel zatím nezahrnul podporu USB 3.0 přímo do svých čípových sad, což brání jeho skutečně všeobecnému rozšíření, avšak není zase až takový problém doplnit na základní desku čip dodatečného řadiče, které již nabízí několik výrobců. (Je to samozřejmě o trošku nákladnější než integrovaná podpora, proto se USB 3.0 zatím prosazuje hlavně v dražších modelech PC.)

Apple dosud USB 3.0 do Maců nenasadil

Mnozí doufali, že přinejmenším Macy Pro také dostanou toto rozhraní, v červenci se objevily pověsti, že Apple chystá nové modely Maců Pro a iMaců vybavené USB 3.0 a rychlejší verzí rozhraní FireWire.

Jenže to se nestalo, ani letošní modernizované iMacy, ani inovované Macy Pro žádnou změnu v tomto ohledu nepřinesly, zachovaly si původní rozhraní, tedy USB 2.0 a FireWire 800.

V nejbližší budoucnosti tak zřejmě od Applu nelze podporu USB 3.0 čekat, přesto však pro některé Macy už nyní existuje možnost, jak nim připojit vybrané USB 3.0 periférie a objevily se první výkonnostní testy takového řešení.

CalDigit přináší vlastní řešení pro některé Macy

Server BareFeats, který provádí různé testy výkonnosti Maců a souvisejícího hardwaru, se totiž rozhodl otestovat několik nadstandardních úložných řešení třetích stran pro Macy Pro, mezi než patřil též externí disk AV Drive firmy CalDigit.

Tento externí 3,5“ pevný disk o kapacitě 1 nebo 2 TB nabízí jak rozhraní FireWire 800, tak také USB 3.0. CalDigit však spolu s diskem volitelně navíc dodává USB 3.0 řadiče pro Macy, konkrétně PCI Express (PCIe) kartu CalDigit SuperSpeed PCI Express Card použitelnou jak v PC, tak v Macu Pro, případně ExpressCard kartu SuperSpeed Expresscard pro notebooky. Ta se ovšem dá nasadit pouze do 17“ MacBooku Pro, jenž si jediný zachoval rozhraní ExpressCard (menší modely ho nahradily zásuvkou SD karet, která nepodporuje I/O karty).

CalDigit navíc dodává potřebné ovladače pro Mac OS X, takže se její AV Drive dá přes USB 3.0 připojovat nejenom k PC s Windows, ale též k Macům Pro a k 17“ MacBooku Pro.

Výsledky testů serveru BareFeats

Server BareFeats testoval zmíněný disk AV Drive připojený na PCIe kartu v letošním Macu Pro. (Neuvádí jeho přesnější specifikace, ale zde na tom příliš nezáleží, protože výkon PCIe řadiče USB 3.0 nijak významně neovlivňují.) Sice neupřesňuje užitou metodiku testování, přesto základní představu si ze zveřejněných výsledků udělat jde.

Tento diagram udává ustálené rychlosti zápisu na disk AV Drive přes USB 3.0 a FireWire 800 a dále ještě porovnává zápis na běžný FireWire 800 disk a zápis přes rozhraní USB 2.0. Co se týče dvou měření pro FireWire 800, CalDigit tvrdí, že její disk je vysoce optimalizovaný pro FireWire 800, proto poskytuje až o 30 procent vyšší rychlosti čtení a zápisu.

A výsledky byly opravdu docela zajímavé. S PCIe kartou pro USB 3.0 dosáhl AV Drive rychlosti zápisu 149 MB/s, přes FireWire 800 zvládal také velice dobrých 85 MB/s. Jiné disky přes FireWire 800 zapisovaly pouze rychlostí 62 MB/s, optimalizace CalDigit se tedy opravdu projevila. Nejpomalejší přirozeně bylo rozhraní USB 2.0, zapisující pouhých 32 MB/s.

Již bylo řečeno, že CalDigit nabízí USB 3.0 řadič též pro 17“ MacBook Pro, pro něj hodnoty BareFeats neuvádí, ale poznamenává, že na něm byly zápisy pomalejší a slibuje, že konkrétní čísla zveřejní později.

Řešení CalDigit není univerzálně použitelné

CalDigit prohlašuje, že AV Drive je první a jediný USB 3.0 disk pro Mac. Příslušné řadiče by sice měly umožnit i připojení dalších periférií pro toto rozhraní, potíž však spočívá v tom, že CalDigit své USB 3.0 řadiče nenabízí samostatně, ale jenom jako doplněk svého externího disku.

AV Drive si lze v USA objednat s PCIe nebo s ExpressCard kartou. S 1TB diskem přijde na 258 USD s PCIe řadičem a na 268 USD s ExpressCard kartou, 2TB model stojí 358, respektive 368 USD. Samotný disk se nabízí za 199 USD (1 TB) a 299 USD (2 TB), z čehož lze dopočítat cenu samotných karet, jenže ty se zatím nedají pořídit samotné.

CalDigit AV Drive tak pouze ukazuje, že rozhraní USB 3.0 je pod Mac OS X použitelné, ale širší nasazení asi bude problematické, nevíme, jak by zmíněné řadiče a jejich ovladače spolupracovaly s perifériemi jiných výrobců (možná jsou přizpůsobeny jen pro disk AV Drive). Nejistou zůstává i spolehlivost daného řešení, podle diskusního vlákna na MacRumors trpěly některé dřívější produkty této firmy dost značnými problémy.

Výhled do budoucnosti zůstává nejasný

Je však zřejmé, že rozhraní USB 3.0 by přineslo další urychlení datových přenosů. Jistě, rychlejší verze FireWire by byly nejspíš ještě výkonnější, jenže to by se musely vůbec nabízet, zatím to však vypadá, že Apple hodlá zůstat u FireWire 800, jež by širší nástup USB 3.0 mohl zatlačit do ústraní.

Příznivci Applu obvykle na jeho obhajobu tvrdí, že hodlá přejít rovnou na velmi rychlou optickou technologii LightPeak, avšak samotný Intel, který ji vyvinul (zřejmě s významným přispěním Applu), na letošní konferenci IDF oznámil, že počítače s podporou tohoto rozhraní přijdou na trh až v roce 2012 (dosavadní optimistické odhady mluvily o konci letošního nebo o počátku příštího roku) a jasně řekl, že předpokládá koexistenci rozhraní LightPeak a USB 3.0.

Zdá se proto nepravděpodobné, že by Apple nasadil LightPeak už příští rok, možná však v roce 2011 vybaví Macy rozhraním USB 3.0, ale zatím o tom můžeme, stejně jako o zavedení nějaké rychlejší varianty rozhraní FireWire, pouze spekulovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: