Ti voli to umějí! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Ti voli to umějí!

28. prosince 2006, 00.00 | V současnosti firma Tivoli Audio přišla i na český trh – a přinesla sem několik produktů, speciálně uzpůsobených pro spolupráci s iPodem: konkrétně se jedná o snadno přenosný iPAL, středně velký iSongBook, a největší iYiYi. Ty určitě stojí za recensi na MujMacu.

Po protestech, že jsou mé články příliš technické a zaměřené pouze na vybranou elitu těch několika málo uživatelů Maca, již jakousi podivnou náhodou vědí, co je to "router", jsem rád, že mohu pro změnu uvést recensi zcela prostého zařízení pro docela obyčejné koncové uživatele: měl jsem totiž možnost otestovat několik přístrojů od firmy Tivoli Audio.

Produktů této společnosti jsem si krátce povšiml již před nějakým časem v souvislosti s jejich rádiem Model One a jeho funkčním a elegantním nadčasovým designem, který dokáže – na rozdíl od nejrůznějších mnohabarevných kreací z Dalekého Východu – ozdobit libovolný obývák; ta zařízení jsou tak hezká, že jsem uvažoval o jejich koupi byť sám rádio opravdu vůbec neposlouchám :) Opět však odbočuji; to se MujMacu nikterak netýká.

V současnosti však firma Tivoli Audio přišla i na český trh – a kromě výše zmíněného rádia sem přinesla i několik produktů, speciálně uzpůsobených pro spolupráci s iPodem: konkrétně se jedná o snadno přenosný iPAL, středně velký iSongBook, a největší iYiYi. Ty určitě stojí za recensi na MujMacu. Měl jsem možnost důkladně vyzkoušet... omlouvám se, špatná formulace, já sám nemám iPod a sebeméně po něm netoužím: mé milované děti, takto dvojice puberťáků, měly možnost důkladně vyzkoušet jak iPal, tak i iYiYi – o jejich zkušenosti (jakož i o mé, neboť nevěřte tomu, že poslouchá-li šestnáctiletý kluk hudbu z iYiYi, ve zbytku domu vyjma jeho pokoje by snad bylo ticho :)) se s vámi nyní podělím.

Kapesní iPAL

Doslova vzato to pravda tak úplně není: do běžné kapsy se zařízení iPAL nevejde; při rozměrech cca 16 x 9 x 10 cm a váze o něco méně než kilogram však jej zcela pohodlně přibalíme do libovolného zavazadla, ať je to diplomatický kufřík, nebo plážová taška. Úmyslně se zmiňuji právě o plážové tašce; to proto, že iPAL je speciálně chráněn proti stříkající vodě – otřepe-li se tedy vedle něj kupříkladu značně zmáčený pes nebo vezmeme-li jej s sebou do sauny, přístroji to nikterak neublíží, a bude klidně hrát dál (spíše bych v takovém případě nerad ručil za přežití iPodu :)).

Na první pohled vypadá iPAL jako pouhý aktivní reproduktor s designem navrženým tak, aby se co nejlépe hodil právě k iPodu:

I kdyby nenabízel nic jiného, stále by se jednalo o velmi zajímavé zařízení s na svou velikost i materiál – na rozdíl od Modelu One je iPAL, jak je ostatně na obrázku dobře vidět, bohužel z umělé hmoty namísto poctivého dřeva – až překvapivě dobrým zvukem; podle řady recensí žádný jiný přenosný reproduktorový systém pro iPod nezní tak dobře. Já sice nemám zdaleka zkušenosti se vším, co je na trhu; musím však potvrdit, že z přenosných zařízení, jež jsem slyšel, neznělo žádné lépe – alespoň ne při rozumné hlasitosti: syn zkusil hlasitost vytočit na úroveň, již by mne osobně nikdy nenapadlo použít ani při testu, neřkuli při poslechu, a tam pak již zkreslení znát bylo :)

Podíváme-li se však na přístroj blíže, vidíme, že "je tam nějak moc čudlíků": to proto, že iPAL není jen přídavný reproduktor, ale také kvalitní radiopřijímač, podporující samozřejmě rozsahy AM i FM. Běžného uživatele, zhýčkaného přemírou levné elektroniky, displejů a podobných radovánek možná zarazí kvalitní mechanické ovládání s ladicím knoflíkem, vybaveným převodem 5:1, a žádné programovatelné předvolby; pokud by to ovšem někomu scházelo příliš zásadně, může zvolit iSongBook či ajvaj... pardon, iYiYi.

Stejně jako iSongBook i iPAL obsahuje akumulátor, který se po připojení k síti automaticky nabíjí, aniž by byla zapotřebí externí nabíječka či reservní baterie (naopak ale samozřejmě máme smůlu, chceme-li provozovat hudbu delší dobu mimo dosah sítě – v takovém případě by se reservní baterie hodily). Pro některé uživatele snad může být mírně matoucí také to, že vnější vstup a tuner se přepínají automaticky podle toho, je-li zapojena propojovací šňůra – dokud ji nevytáhneme, radio hrát nebude a nebude :)

iSongBook se skrytou kolébkou

Střední velikost zařízení, specializovaných na spolupráci s iPodem, representuje iSongBook. Ten jsem na recensi neměl; proto jen stručně: oproti iPALu nabízí iSongBook daleko více služeb: tuner má displej a předvolby – podle mne bohužel, podle většiny uživatelů je to patrně přidaná hodnota; k dispozici je samostatný vnější vstup pro obecné zařízení, dálkové ovládání, a iPod lze umístit do kolébky, jež se vyklápí z boku přístroje, a v níž se iPod také nabíjí. Součástí dodávky jsou samozřejmě redukce, jež umožňují do kolébky umístit kterýkoli z bůsámvíkolika současných iPodů s různými konektory. Stejně jako iPAL, i iSongBook je chráněn proti vodě a vybaven akumulátorem, který umožňuje poslech hudby tam, kde není k dispozici elektrická síť.

iYiYi do pokoje

Na rozdíl od menších modelů iPAL a iSongBook, největší z testovaných přístrojů firmy Tivoli Audio – iYiYi – není určen pro venkovní použití: ačkoli je pořád dosti snadno přenosný, na rozdíl od iSongBooku však

  • není chráněn proti vodě
  • nemá baterii (skutečně ji nemá, ačkoli některé údaje na Internetu uvádějí opak – je sice evidentně osazen záložní baterií aby se při výpadku neztratila nastavení, neboť při vytažení ze sítě displej nezhasne zcela: vypne jen podsvícení, a zobrazí text "PWR FAIL" :) – ale hrát nebude, dokud jej do sítě opět nepřipojíme)
  • kolébka pro iPod není výklopná, ale je "napevno" součástí předního čela přístroje:

Služby a možnosti zařízení zhruba odpovídají iSongBooku: k dispozici je budík, který spustí přehrávání ve zvoleném čase, i funkce sleep, jež "uspí" přístroj po dvaceti minutách (tento časový interval bohužel měnit nelze). Přístroj je vybaven vnějšími vstupy pro externí zařízení (např. přehrávač CD či počítač) a "mix", signál, který bude přimíchán do jakékoli hudby, již zařízení zrovna hraje (osobně v tom nevidím žádný smysl, avšak nějaký by se jistě našel... snad poor man's karaoke?!?). Naproti tomu rozhodně praktický je linkový výstup, který umožňuje přístroj naopak připojit třeba ke vstupu počítače. Připojit samozřejmě lze i vnější anténu pro lepší příjem FM.

Zařízení má světelný sensor, který automaticky řídí intensitu podsvícení displeje podle světelných podmínek tak, aby byl displej vždy dobře čitelný. Dokáže také na pokyn dálkového ovladače rozsvítit iPod – bohužel není možné na displeji zařízení zobrazovat jméno aktivního playlistu / skladby.

Dálkový ovladač (a práce s ním) patří mezi poměrně malé množství věcí, jež lze tomuto zařízení vytknout. Předně, některé operace lze provádět pouze z něj, jiné pouze z čelního panelu – kupříkladu z dálkového ovladače nelze nastavit čas buzení. Ještě daleko horší je práce se zařízením potmě: zatímco displej je velmi dobře čitelný i z dálky, dálkový ovladač inženýři v Bostonu poněkud nedomysleli: je symetrický, takže potmě není jasné, kterou stranou dopředu jej držíme, a rozložení tlačítek na něm také nikterak nenapomáhá snadnému "vyhmatání" požadované funkce. To vše by samozřejmě elegantně vyřešilo podsvícení tlačítek, jenže to – snad ve snaze o co nejdelší výdrž baterie – žel není k dispozici.

Naopak komunikace s iPodem je velmi dobrá: již jsme se zmínili o tom, že je možné prostřednictvím dálkového ovladače iPod "rozsvítit", což je velice praktické; kromě toho odtud můžeme řídit všechny potřebné funkce. Ačkoli dálkový ovladač neumožňuje "programování" předvoleb tuneru, můžeme je z něj samozřejmě vyvolat. Rádio podporuje také RDS – můžeme si vyžádat zobrazení jeho informací na displeji nebo jeho pomocí nastavit přesný čas.

Suma sumárum...

... zařízení Tivoli Audio hrají velmi dobře a i jejich design je takový, že žádnému obydlí ostudu neudělají. Více informací lze nalézt na domovských stránkách firmy, kde jsou k dispozici i uživatelské příručky pro download; zájemce o koupi pak získá bližší informace o celé paletě výrobků Tivoli Audio na stránkách českého dovozce. Ceny nejsou zrovna nízké, avšak rozhodně velmi dobře odpovídají hodnotě, již zařízení přináší: v době psaní tohoto článku stál – včetně státní zlodějny zvané DPH – iPAL 7 640 Kč, iSongBook 13 240 Kč a iYiYi také 13 240 Kč.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: