Údajná tajná zbraň iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Údajná tajná zbraň iPhonu

2. února 2007, 13.00 | Na kapesní zařízení vysoký výkon iPhonu má zajišťovat optimalizační metoda LLVM. A Microsoft prý chystá konkurenta iPhonu – s čím tedy asi přijde?

Podle prvních zkušeností předvádí iPhone na kapesní zařízení vysoký výkon, zvlášť v grafice. (To u mnoha „chytrých telefonů“ vůbec nebývá pravidlem, často si docela počkáte.) Podle tohoto článku toho Apple dosáhl speciální optimalizační metodou. Specialista na programování grafiky Charles Ying tvrdí, že se pro iPhone použila zvláštní forma optimalizace programového kódu zvaná „nízkoúrovňový virtuální stroj“ (Low Level Virtual Machine, neboli LLVM, na Wikipedii jsem našel tento bližší popis). Ta, ve spojení se zkušenostmi z Mac OS X a OpenGL grafiky, zajistila kýžený výsledek.

Ying připomíná, že kapesní elektronická zařízení musí neustále šetřit s energií, což se příliš nesnáší s rychlým zpracováním grafiky. Přesto Apple předvedl na iPhonu grafiku velice svižnou. Klíč prý spočívá v pečlivé optimalizaci programového kódu ve všech fázích, od procesoru po grafický subsystém, od kompilace po běhovou fázi a právě to zajišťuje LLVM.

iPhone běží pod „OS X“, variantou Mac OS X, díky tomu může Apple využít svých zkušeností s OpenGL grafikou pod Mac OS X pro hladce fungující posouvání a pro změnu velikosti grafiky prsty. Ovšem OpenGL představuje interpretované rozhraní, které se pro kapesní zařízení musí silně optimalizovat, aby se nestalo brzdou. LLVM dovoluje programátorovi aktivovat optimalizaci ve všech oblastech: při kompilaci, při linkování a dokonce i v běhové fázi.

Apple musel podniknout několik kroků, aby toho docílil. Potichu doplnil LLVM o vylepšení pro ARM (procesor iPhonu, pokud jste četli o tom, že to může být Xscale, tak ten rovněž patří do rodiny ARM). A dále LLVM integroval s hlavním kompilátorem svého vývojového nástroje Xcode, gcc.

Tímto postupem si Apple vytvořil vysoce optimalizovanou kódovou základnu OS X a OpenGL schopnou svižně zpracovávat grafiku Core Animation na procesorech ARM.

Je to sice pouze názor jednoho experta, zatím nepotvrzený z jiných zdrojů, dává však smysl. OS X zvlášť v grafice samozřejmě nabízí neporovnatelně širší a bohatší možnosti než většina ostatních „mobilních“ systémů, ale bez důkladné optimalizace by se nedal na kapesním hardwaru (přestože ten neustále posiluje a v mnoha ohledech už výkonem předčí starší stolní PC s prvními verzemi Windows) rozumně provozovat.

Jestliže Apple opravdu vlastní takovýto prostředek, lze odůvodněně předpokládat, že ho neomezí jenom na iPhone. Určitě by se dala vymyslet řada dalších mobilních přístrojů, u kterých by se uplatnil. Však se také různé pověsti o sourozencích iPhonu vynořují stále znovu a znovu, ovšem z těch se těžko dají dělat nějaké rozumné závěry. Bylo by však určitě škoda takto silného nástroje nevyužít ve větší míře. Ostatně potěší už samo pomyšlení, že se ještě nějaký software optimalizuje, protože jinak většinou vývoj jde, bohužel, zcela opačným směrem.

A možná, že již brzy bude tuto svou „tajnou zbraň“ Apple moci uplatnit v přímém střetu. Objevily se totiž zprávy, že na letošní prosinec Microsoft chystá svůj vlastní mobilní telefon, postavený na přehrávači Zune. Dost podivně zní informace, že Microsoft nepoužije pro tento přístroj svá Windows Mobile, ale přijde se speciálním řešením. Klíčový prvek tohoto telefonu má tvořit těsnější integrace hardwaru a softwaru (nepřipomíná vám to něco?) a omezené WiFi možnosti Zune půjde rozšířit propojením s herní konzolou Xbox 360. U odkazovaného článku se pochopitelně rozvinula živá debata, kde nejeden účastník škodolibě poukazuje na nedávné Ballmerovy výroky o iPhonu. Jistě, nemusí se to nakonec potvrdit, avšak kdyby ano, znamenalo by to, že se Microsoft iPhonu obává víc, než je ochoten přiznat. Též ovšem může jít jen o „vypouštění mlhy“. Uvidíme, zda tato informace nakonec „vyšumí“, anebo zda začne nabírat konkrétnější obrysy. V každém případě bude letošní rok velice zajímavý.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: