Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Události minulého týdne kolem iPhonu: testy iPhonu v češtině, pokračuje hledání jeho chyb, novinky z oblasti vývoje webových aplikací pro telefon a náznak pro T-Mobile v Německu. (23.7.07)
23. července 2007, 00.00 | Nové testy a hodnocení iPhonu na českém Webu. David Pogue vydává knihu k iPhonu. Novinky okolo chyb iPhonu. Zprávy o vývoji webových aplikací, včetně triku, jak je učinit lokálními. A další náznak, že v Německu by mohl iPhone prodávat T-Mobile.
Prázdninová doba je sice chudší na zprávy, ovšem za minulý týden, kdy jsem si vzal volno, se přirozeně něco novinek nashromáždilo. Ty, jež se týkají iPhonu, jsem soustředil do tohoto článku.
Další testy a hodnocení iPhonu v češtině
S postupem času na Webu přibývají hodnocení a popisy iPhonu také v češtině. Elektronickou poštou mi od čtenářů přišlo upozornění na následující zajímavé texty:
Na blogu Martina Léra, čtenářům MůjMacu jistě známého, se objevil popis jeho prvních praktických zkušeností s iPhonem.
A na blogu Netmania.cz najdete dva obdobné příspěvky od autora czeXit, v jednom sděluje své první zážitky s telefonem Applu, ve druhém poté probírá chyby a nedostatky tohoto přístroje.
Za přečtení rovněž stojí recenze Patricka Zandla na jeho blogu Marigold. iPhone testoval několik dní a do recenze promítl své dlouholeté zkušenosti s mobilními telefony (pokud to nevíte, server Mobil.cz vybudoval právě on), zajímavě dopadá srovnání iPhonu s Nokií N95. A k tomu si ještě připočtěte jeho osobitý styl a dostanete text, který byste neměli minout.
Do zevrubného testu iPhonu se pustil i výše zmiňovaný server Mobil.cz. V prvním článku se seznámíte s peripetiemi shánění iPhonu pro test (pořídili ho přes eBay) a druhý díl předkládá sadu videoukázek (v podobě flash filmů na YouTube) ovládání telefonu. Tento týden by pak měl Mobil.cz přinést vlastní velkou recenzi.
Vzhledem k tomu, že se jedná o texty v češtině, nebudu je nijak obšírně komentovat; přečtěte si je a udělejte si vlastní názor. Pouze podotknu, že se všichni shodují ve vychvalování intuitivnosti ovládání a rychlosti vykonávání jednotlivých funkcí (právě v tom mají mnohé chytré telefony značné rezervy). Současně ale poukazují na chyby a nedostatky, z nichž mnohé ovšem plynou ze snahy o maximální jednoduchost, často jdoucí na úkor funkčnosti (kupříkladu nemožnost kopírovat a vkládat text). Oproti zahraničním recenzím mají navíc tu výhodu, že si všímají práce přístroje s češtinou (obecně platí, že v Safari s ní nejsou potíže, jinde v systému občas ano).
David Pogue vydává knihu k iPhonu
Zatímco na českém Webu přibývá recenzí a osobních zkušeností, v USA se již objevují první knižní publikace na toto téma.
David Pogue, technický sloupkař novin New York Times (mimo jiné autor jedné z prvních recenzí iPhonu), připravil knihu o iPhonu. Jmenuje se iPhone: The Missing Manual (iPhone: Scházející příručka). Knihu vydá nakladatelství O'Reilly počátkem srpna, avšak nedočkavci si ji mohou pořídit už nyní jako PDF dokument, tištěnou verzi vám nakladatelství zašle dodatečně. Samotnou knihu nebo kombinaci PDF a tištěné verze si lze objednat na webu nakladatelství, kniha stojí 20 USD, kombinace s PDF 25 USD. K navnadění čtenářů nabízí O'Reilly volně k nahlédnutí obsah knihy.
Kniha má celkem 304 stránek a probírá iPhone ze všech stran, jak v roli telefonu, tak kapesního počítače. Nabízí rovněž různé zajímavé tipy a návody, jak překonat nedostatky přístroje (návod, jak synchronizovat s více počítači, jak se vypořádat se dvěma poštovními schránkami nebo jak nahradit chybějící filtr proti spamu).David Pogue je zkušený autor (podobnou příručku napsal pro iPod a neustále ji aktualizuje) s dlouholetou praxí, takže si tato kniha určitě najde dost čtenářů, třebaže se zaměřuje především na americký trh.
Kolem iPhonu tak již začíná vznikat následný trh, a naplní-li se předpovědi analytiků o počtech prodaných kusů alespoň zčásti, rozhodně nebude zanedbatelný.
Nové informace o chybách iPhonu
Už mnohokrát bylo řečeno, že iPhone není právě bezchybný (to ovšem platí skoro o všem, bezchybným nástrojem možná byl pěstní klín a nejspíš si již tehdy někdo stěžoval alespoň na kvalitu použitého pazourku).
Seznam 68 nalezených chyb
Web AppleHound, na němž skupina dobrovolníků shromažďuje zkušenosti s produkty Applu, sestavil seznam už známých chyb iPhonu; zatím se jich tam nashromáždilo 68. To pochopitelně vzbudilo značné mediální ohlasy („vy víte kdo“ jistě zajásal), je však třeba připomenout, že naprostá většina se jich týká uživatelského rozhraní a použitelnosti. V řadě případů jde spíše o věc názoru, co považovat za chybu, na což v několika případech Apple již reagoval. Našlo se ale také pár vážnějších nedostatků, s nimiž by Apple něco dělat měl.
Potíže s ukazatelem stavu baterie
A dělat nejspíš bude, jak o tom svědčí případ chyby ukazatele stavu baterie.
Řada novopečených majitelů iPhonů totiž ohlásila, že jejich přístroj nesignalizuje plné nabití baterie bez ohledu na to, jak dlouho ho nechají v napájecím adaptéru. Mluvčí Applu potvrdila, že se jedná o softwarovou chybu, kdy se baterie ve skutečnosti naplno dobije, ale uživatelské rozhraní to neodráží. S nápravou této chyby se počítá v softwarové aktualizaci pro telefon. Datum vydání této aktualizace ovšem Apple jako obvykle odmítl blíže upřesnit.
Původně to však vypadalo jako podstatně závažnější problém, blog WirelessInfo tvrdí, že tato chyba postihuje zhruba 60 procent iPhonů. Kdyby bylo šlo o závadu samotných baterií (jak se WirelessInfo původně domníval), znamenalo by to velké potíže. Určitě si pamatujete na vyměňování vadných lithiových baterií Sony v noteboocích (týkalo se to i MacBooků). Apple si proto pospíšil s prohlášením o softwarové podstatě problému a testy WirelessInfa se zdají toto prohlášení potvrzovat.
V souvislosti s tímto problémem Apple též informoval, že iTunes 7.3 záměrně zabraňují počítačům, na nichž běží, automaticky přejít do režimu spánku, pokud je k nim připojen iPhone přes USB. To má zajistit, aby se iPhone dobil přes noc. Budete-li chtít, aby počítač s připojeným iPhonem usnul, musíte stroj uspat ručně.
Sporné tvrzení o bezpečnostní chybě
Časem se jistě objeví další chyby, hodně bude záležet na tom, jak rychle bude Apple nabízet jejich opravy. Určitě se najdou i nějaké bezpečnostní potíže, ovšem některá dosavadní odhalení zranitelnosti budí spíše pochyby o jejich objevitelích. Firma SPI Dynamics přišla s prohlášením, že schopnost Safari na iPhonu vytáčet telefonní čísla obsažená ve stránce jako odkazy „možná mohou“ zneužít útočníci, například k přesměrování na zpoplatňovaná čísla. SPI tvrdí, že s Applem spolupracuje na řešení a zatím doporučuje, aby uživatelé nepoužívali vytáčení čísel z webových stránek. Mnozí však o tvrzení SPI dost pochybují, protože Safari ve skutečnosti číslo přímo nevytočí, telefon se přepne do režimu volání a zobrazí příslušné číslo, jehož vytočení musíte potvrdit. Pokud tedy SPI nenašla mechanismus, jak toto vše obejít, stačí pozorně sledovat volaná čísla. Navíc podobnou možnost volání z prohlížeče nabízí už dlouhou dobu několik jiných chytrých telefonů, u nichž se tím nikdo příliš nevzrušuje. Uvidíme, zda z toho ještě něco vzejde, anebo celá záležitost vyšumí do ztracena.
„WiFi aféra“ na Duke University
Z podobného soudku pochází i další „aféra“. Duke University v severokarolínském Durhamu má bezdrátovou WLAN síť pokrývající celý její areál. Celkem pochopitelně se v ní objevily také iPhony. Počátkem minulého týdne však začaly v síti vznikat potíže, na 10 až 15 minut některé přístupové body sítě přestávaly reagovat, někdy jich bylo takto vyřazeno až 30. Zástupci univerzity začali prohlašovat, že to způsobují právě iPhony, zaplavující síť nadměrným množstvím požadavků na neplatnou MAC adresu směrovače. Síťová zařízení se na MAC adresu cílového zařízení, jehož IP adresu již znají, dotazují protokolem ARP. A zástupci Duke University uváděli, že pokud cílové zařízení neodpoví zpět, iPhone se ptá pořád dál, čímž zahltí síť.
Na „vině“ iPhonů trval především Kevin Miller, zástupce vedoucího pro komunikační infrastrukturu. Řekl, že zatím má v síti přihlášených asi jen 150 iPhonů a navíc o prázdninách výpadky sítě zase tolik nevadí, avšak děsil se možnosti, že by problém přetrvával do konce srpna, kdy se začnou vracet studenti s mnoha iPhony. Sice připustil, že se přesná příčina problému ještě hledá, přesto rozhodně trval na tom, že to způsobuje iPhone, zatímco síťová zařízení (pocházející od Cisca) s tím rozhodně nemají co do činění.
Teď svých slov asi lituje, protože v pátek byla univerzita nucena přiznat, že problém ve skutečnosti způsoboval jeden přístupový bod Cisca. Vedoucí informatik univerzity Tracy Futhey vydal prohlášení, v němž uvádí, že „dřívější zprávy, podle nichž to byl především problém s iPhonem, se ukázaly jako nepřesné“.
Původní zpráva ovšem mezitím oběhla celý Web, kdekdo ji komentoval nebo se aspoň vyjadřoval. A pak stačí jedno prohlášení a toto vše se změní v informační smetí. V celé záležitosti nakonec nejde ani tak o iPhone (ovšem jeho mediální proslulost rozšíření zprávy nepochybně pomohla), jako o celé fungování dnešních médií. Nakonec měl McLuhan s tou svou globální vesnicí pravdu, jenom úlohu klevetících babek převzali jiní. A tak nezbývá než všechny podobné zprávy hodnotit zvlášť kritickým zrakem.
Novinky v oblasti aplikací
Ale dost již mediálních afér, nyní se raději podívejme na dění v oblasti vývoje aplikací pro iPhone.
Noví IM klienti
Není snad jediné recenze, jež by iPhonu nevyčítala chybějícího klienta IM služeb. Není proto divu, že k nejčastějším webovým aplikacím pro iPhone patří právě IM klienti, minulý týden se objevily další dvě takové. FlickIM slouží jako klient v USA dosti oblíbené služby AOL (AOL Instant Messenger) určený přímo pro iPhone, s elegantním šedým uživatelským rozhraním a speciálně navrženým polem pro vkládání textu.
iPhoneChatClient se snaží co nejvíc napodobit iChat, využívá k tomu uživatelské rozhraní napsané pomocí iUI, balíku programového kódu pomáhajícího zjednodušit vývoj aplikací pro iPhone (vytvořil ho Joe Hewitt). Tento klient se ovšem stále ještě nachází ve fázi vývoje a proti iChatu mu toho pořád dost schází.
Apple uspořádá technické pohovory pro vývojáře
Nadšenci jako Hewitt pomáhají usnadnit vývoj aplikací pro iPhone, všichni vývojáři se ovšem shodují v tom, že podpora ze strany Applu zatím byla naprosto nedostačující (ten vlastně pouze vydal jednu webovou stránku s pokyny pro vývojáře).
Nyní se konečně vzchopil k dalším akcím, v několika městech USA bude pořádat „technické pohovory“ s vývojáři na téma webových aplikací pro iPhone. První akce se uskuteční 2. srpna v Los Angeles, další bude v San Franciscu 24. srpna, následovat bude Chicago 28. srpna a vše to skončí v New York City 30. a 31. srpna. Přístupné to však bude jen pro členy vývojářského společenství ADC (Apple Developer Connection), ale stačí i členství na základě bezplatné registrace.
Sice není příliš pravděpodobné, že díky tomu vývojáři začnou ihned chrlit revoluční aplikace, avšak nějaké výsledky to snad přece jenom přinese, přinejmenším snad Apple naznačí, jak si představuje další vývoj v této oblasti.
Trik pro psaní lokálních webových aplikací
I na stránkách MůjMacu se několikrát probírala otázka, zda webové aplikace iPhonu bezpodmínečně vyžadují připojení k Webu. Tvůrci internetových standardů sice pracují na nových technologiích, jež by měly umožnit hladkou tvorbu lokálních webových aplikací, jenže to vše zůstává otázkou budoucnosti.
Avšak zřejmě se podařilo najít trik, jak to na iPhonu zařídit již nyní. W. Clawpaws ve svém blogu ukazuje, že pomocí konstrukce data: URL lze do URL adresy vložit celý obsah stránky. A když pro tuto URL adresu uložíte záložku, získáte vlastně lokální kopii dané stránky, která se dá provozovat na iPhonu i v režimu letadla, kdy je vypojená veškerá komunikace s vnějším světem. Takto lze ukládat rovněž obrázky a jiná binární data, což umožňuje vytvoření poměrně bohatých aplikací. Clawpaws ve svém příspěvku nabízí i jednoduchý program v Perlu na převod HTML kódu do potřebného formátu.
Je to sice řešení tak trochu „přes ruku“, ale funguje. Lze předpokládat, že tohoto postupu začnou vývojáři využívat v širší míře, neobjeví-li se nějaká závažná skrytá omezení.
T-Mobile operátorem pro Německo?
A nakonec ještě jeden příspěvek k tématu iPhone v Evropě.
AppleInsider upozorňuje na článek v německém časopisu Focus. Jeho redaktoři si na webu německé pobočky operátora T-Mobile všimli webové stránky věnované iPhonu. Ta byla prázdná, jen s poznámkou „test indexování“, což by nasvědčovalo, že šlo o stránku vygenerovanou databázovým systémem, jež zřejmě na veřejnost unikla omylem. (Vypadala takhle.) Po dotazu Focusu stránka rychle zmizela a mluvčí T-Mobilu odmítla komentovat jakékoli spekulace kolem iPhonu (tuhle formulku asi Apple rozdává všem ostatním). To samozřejmě vypadá jako hodně silný náznak, že v Německu bude iPhone prodávat T-Mobile, podobné spekulace ostatně kolují už nějakou dobu. Pro ostatní země včetně té naší to však mnoho neznamená, protože Apple se podle všeho nakonec rozhodl pro každou větší zemi v Evropě zvolit vlastního operátora. (A jak to bude s menšími zeměmi se dosud vůbec neví, takže úvahy o iPhonu u nás jsou zatím vcelku bezpředmětné.)
Kolem operátorů pro Evropu kolují i další dohady, avšak z nepříliš důvěryhodných zdrojů. Zmíním se o nich v příštích dnech, objeví-li se nějaké serióznější informace.