Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Události po uvedení iPhonu na trh (2.7.07)
2. července 2007, 11.00 | Mediální okolnosti „iDne“, první fotografie z vybalování a rozebírání, náznaky vyprodání iPhonu, potíže s aktivací, přehled informačních zdrojů a nové recenze a spekulace o 3G modelu pro Evropu.
Zde jsem shromáždil zprávy týkající se dění po zahájení prodeje iPhonu, ale nejprve se ještě krátce zmíním o „mediální pěně“:
Mediální omáčka „iDne“
Zahájení prodeje iPhonu, který od počátku provází ohromná marketingová kampaň, se samozřejmě neobešlo bez doprovodných „mediálních“ jevů typu front čekajících zájemců, nadšenců tábořících před obchody již několik dnů a podobně. Pro novinky Applu to bývá dost časté, ale podobné dění doprovází také jiné očekávané novinky (fronty se stály i na některé nové verze Windows nebo na nové typy herních konzol). Přiznám se, že mně není příliš po chuti se tím zde zaobírat podrobněji, avšak zmínit se musím. Docela dobrý přehled o dění tohoto typu přináší server Mobil.cz, série komentovaných fotografií atmosféru „iDne“ vystihuje docela dobře. K článku se opět připojila „kvalitní“ diskuse, za to ovšem Mobil.cz nemůže. Několik reportáží (v angličtině) přináší též iPod Observer.
Tento článek na MacNewsWorldu rovněž popisuje přípravy různých lidí na stání ve frontách a mluví i o službách „profesionálních frontových čekatelů“. Na konci článku pak najdete odkaz na servery a blogy, jež se zabývají bližším popisem událostí „iDne“.
„Woz“ ve frontě na iPhone
Jednoho zájemce o iPhone však skutečně musím zmínit blíže. Byl jím totiž spoluzakladatel Applu, Steve Wozniak známý pod přezdívkou „Woz“. (Základní informace o něm najdete na Wikipedii, mimoto provozuje svůj vlastní web.)
Wozniak slíbil, že se postaví jako první do fronty na iPhone a opravdu tak učinil v obchodu Valley Fair v Santa Claře. Ve skutečnosti to dělat nemusel, Steve Jobs mu slíbil dodat jeden iPhone v sobotu, ale Wozniak prohlásil, že stání ve frontě je pro něj „oslava“ a událost, kterou si chce vychutnat. iPhone považuje za jeden z prvních skutečně „lidských“ telefonů určených pro běžné uživatele.
Samozřejmě se mu dostalo velice srdečného uvítání jak od personálu obchodu Applu, tak od čekajících zákazníků. Sice se těšil VIP zacházení a mimo jiné pomáhal rozdávat upomínková trička, ale vmísil se mezi ostatní zákazníky a rozhodně se nechoval jako „celebrita“. Pochopitelně i pro něj platilo omezení na dva iPhony pro jednoho zákazníka a také se tomu podrobil, přestože už dříve prohlásil, že by rád koupil iPhone každému ze svých tří dětí (třeba mu Jobs ještě nějaký dodá).
Na konci článku AppleInsideru najdete i několik fotografií, z nichž mimo jiné vyplývá, že od zakladatelských dob Applu Wozniak přibral pár kilo (ve svém věku na to ovšem má nárok).
Tím bychom měli vyřízený mediální rozruch a teď již přejděme k techničtějším záležitostem. Vedle fotografií natěšených zákazníků se brzy po zahájení prodeje začaly objevovat též fotografie samotného telefonu, a dokonce i jeho útrob:
Fotografie z vybalování
Jak už se stalo tradicí pro novinky Applu, záhy po zahájení prodeje se na Webu začaly objevovat fotografie z vybalování iPhonu. Docela kvalitní snímky přináší AppleInsider.
První pohledy do nitra iPhonu
Některým však samotné vybalení iPhonu nestačilo a podívali se rovnou do nitra telefonu. Rozebírání hardwarových novinek Applu se již stalo víceméně standardem, ovšem tentokrát si zvědavci zvlášť pospíšili.
Jako první se do rozebírání pustil server ThinkSecret, známý spíše shromažďováním různých spekulací. Počínal si dost brutálně, když došlo na dvouvrstvou základní desku, tak ji prostě rozlomil. Jinými slovy, byla to poněkud nevratná operace. První část fotogalerie dokumentující toto počínání najdete tady, druhá stránka fotografií se nachází zde.
ThinkSecret vedle výše zmíněné destruktivní podívané přináší také několik fotografií uživatelského rozhraní iPhonu.
Šetrněji iPhone rozebral Web iFixit, s nímž jste se mohli seznámit už při rozebírání AirPort Extreme Base Station. iFixit nakonec našel způsob, jak rozložit základní desku bez nevratného poškození.
Popis rozebírání v podobě sledu komentovaných fotografií předkládá iFixit na této stránce.
Průzkum mimo jiné odhalil, že se uvnitř ukrývá vzhledem k velikosti telefonu ohromná lithium-polymerová baterie o napětí 3,7 voltu.
Celá konstrukce je velice důkladná, komponenty pohromadě drží celkem 16 šroubů, z toho 10 kolem okrajů. iFixit připomíná, že iPod nano používá pouze tři šrouby. Stejně důkladně byly přichyceny i dráty vedoucí k anténě, což vše svědčí o tom, že se Apple snažil dosáhnout maximální spolehlivosti telefonu. Konstrukce je přitom velice kompaktní, uvnitř pouzdra téměř nezbývá volný prostor.
iFixit nakonec rozpoznal i některé čipy na základní desce: Hlavní procesor, označený jako Apple ARM čip, vyrobil Samsung, procesor pravděpodobně leží na SDRAM o kapacitě 512 MB. Tento procesor by mohl obsahovat hardwarový dekodér pro H.264 a MP3. O zvuk se stará čip Wolfson, čip pro 802.11b/g připojení dodává Marvell.
GSM/Edge zesilovač Skyworks zajišťuje mobilní komunikaci a čip CSR BlueCore4-ROM WLCSPp obstarává Bluetooth 2+EDR komunikaci. Hlavní paměť tvoří jeden flash čip Samsung o kapacitě 64 gigabitů, tedy 8 GB. (Model se 4 GB zřejmě používá čip nižší kapacity.)
Lze čekat, že výpady do nitra iPhonu budou pokračovat, časem bychom se tak měli dozvědět, jaké komponenty vlastně telefon využívá, což by umožnilo posoudit jeho skutečný hardwarový výkon.
Velká část zásob iPhonů zřejmě vyprodána
Jedním z oblíbených témat spekulací analytiků bylo, kolik iPhonů se při uvedení na trh prodá. Přesnější čísla můžeme čekat až v tomto týdnu (v neděli všichni odpočívali), ale v sobotu se objevily zprávy, že AT&T svou zásobu telefonů téměř vyčerpala již během pátku. Operátor odmítl upřesnit, kolik se jich prodalo, pouze poznamenal, že „prakticky všechny” firemní obchody jsou zcela vyprodané.
Po Webu začaly kolovat dohady, že AT&T se svými více než 1800 obchody v USA dostala na jeden obchod méně přístrojů, než kolik měl Apple, takže vyprodání bylo pravděpodobnější, MacRumors zmiňuje pověsti o tom, že některé obchody AT&T měly jen 20 kusů, zatímco jiné obchody jich dostaly přes sto. Apple jako obvykle prozatím odmítl prozradit, kolik telefonů se vlastně prodalo, jeho mluvčí pouze uvedla, že všech 162 obchodů zaznamenalo „spoustu vzrušení a ruchu“ (na to bychom sami opravdu nepřišli).
iPhony však začaly ubývat i Applu a webový nástroj pro zjišťování dostupnosti v sobotu již uváděl přes 20 obchodů, kde vyprodali, nejsilněji se to projevilo v Kalifornii. Jasněji bude během tohoto týdne, to už budeme vědět, jak to se zbývajícími zásobami telefonů opravdu je a po opadnutí náporu prvních nadšenců se zřejmě také ukáže, jaký zájem jeví „obyčejní“ zákazníci, podle některých náznaků již poptávka začala slábnout.
Potíže s aktivací
Jak už víte, iPhone se aktivuje pomocí iTunes přes Internet, kdy se vyřídí i všechny náležitosti zprovoznění telefonu v mobilní síti. Aktivaci tak lze provést v pohodlí domova a měla by být snazší než u jiných telefonů, měla by většinou proběhnout během několika minut. Problémy však nastanou, když se tak nestane, některé takové případy popisuje MacNN.
Háček vězí v tom, že před aktivací je iPhone pro svého majitele nepoužitelný, nejsou přístupné ani funkce iPodu. Vzhledem k tomu, že iPhone je zřejmě zablokovaný na operátora AT&T, možná se jedná o druh ochrany proti šedým vývozům iPhonu z USA. (Telefon podporuje všechna GSM pásma, takže bude fungovat i v Evropě, jenže kvůli zablokování pouze přes roaming AT&T.)
V řadě případů se natěšeným zákazníkům stalo, že při aktivaci obdrželi zprávu, že aktivace vyžaduje dodatečný čas k dokončení. A během té doby musí iPhone zůstat připojený k počítači a k Internetu. Pokud to ovšem trvalo několik hodin, dotyční se již příliš neradovali. S největší pravděpodobností to způsobil přílišný počet současných žádostí o aktivaci, zástupci AT&T však postiženým nebyli schopni sdělit, jak dlouho to bude trvat nebo co by měli dělat dalšího.
Někdo měl i problémy s přenosem čísla od jiného operátora, tam záleží na různých podmínkách operátorů, ovšem už se objevily i návody na řešení.Vzhledem k tomu, že jde o záležitosti specifické pro americký trh, nebudu zde rozebírat další podrobnosti.
Problémy s aktivací měl též redaktor Macworldu, Jim Dalrymple, ale nakonec se mu podařilo problém vyřešit a poté již vše fungovalo skutečně velice hladce.
Jistě, nejspíš se zde projevil výběrový efekt, většina uživatelů asi aktivovala bez problémů, zatímco stěžovatelé jsou více slyšet, přesto to nepůsobí příliš dobře, zvlášť když se to přihodí mediálně činným lidem. Apple s tím ovšem mnoho nenadělá, tohle téměř určitě patří do zodpovědnosti operátora. Nyní bude záležet na tom, jak velké procento uživatelů takové potíže zažije, kdyby jich bylo víc, asi by to iPhonu neprospělo, ovšem jestli se skutečně prodalo až několik set tisíc telefonů, tak nějaké potíže musely vzniknout zcela zákonitě.
Nové recenze a popisy zkušeností
Určitě vás nepřekvapuje, že Web začaly zaplavovat další recenze a popisy zkušeností s iPhonem, zvláště různé blogy přetékají informacemi. Není v silách jednoho člověka to zpracovat všechno, tak zde uvedu alespoň několik zajímavých zdrojů.
Opravdu rozsáhlé stránky pro iPhone připravil CNET, provozovatel známého zpravodajského serveru News.com. Nacházejí se zde recenze, úvahy, analýzy, doplňující zprávy a řada blogů. Dokonce se zde nabízí nástroj pro porovnání fotografií z iPhonu s jinými fotomobily (ono to vlastně funguje pro srovnání libovolné dvojice telefonů s fotoaparátem, ovšem Apple iPhone se nalézá na začátku abecedně řazeného seznamu).
Spousty zkušeností uživatelů, většinou doplněné fotografiemi, přináší blog serveru Wired (najdete tam třeba jeden další, poněkud amatérský pokus o rozebrání iPhonu).
Také Macworld přináší blog Phone Central se zkušenostmi svých redaktorů.
Hlavní recenzi CNETu najdete tady, Macworld přináší souhrnné hodnocení zde. Recenze CNETu, značně podrobná, nepředkládá skoro žádná nová zjištění, chválí a kritizuje úplně stejné věci jako první recenze z minulého týdne. Za zmínku snad stojí jeden nově objevený nedostatek – mediální obsah z knihovny iTunes na iPhone dostanete pouze synchronizací, nelze však přenášet jednotlivé soubory ručně. Vzhledem k tomu, že má iPhone pevně danou kapacitu paměti, mohou nastat situace, kdy by se možnost ruční úpravy mediální knihovny hodila. Celkově ovšem CNET hodnotí iPhone jako vynikající, udělil mu 8 bodů z 10 možných.
Macworld hodnotí iPhone jako iPod, který je opravdovým telefonem, chválí funkce iPodu (stejně jako iPod také iPhone nabízí vyrovnávání hlasitosti skladeb a možnost zrychleného či zpomaleného přehrávání zvukových knih). Rovněž tato recenze kritizuje nemožnost ruční správy mediální knihovny.
Recenzí určitě vyjde ještě hodně, ale základní přednosti a slabiny iPhonu budou stejné:
Deset předností a deset slabin iPhonu
Stručně a výstižně shrnuje hlavní přednosti a slabiny iPhonu PCWorld, tady máte přehled deseti nejvýznamnějších předností a deseti největších slabin telefonu. Ne každý bude souhlasit se všemi položkami, ale celkově vlastnosti iPhonu tento seznam vystihuje dobře.
Deset předností iPhonu:
- 1. Displej, displej a ještě jednou displej. Vše na něm vypadá dobře.
- 2. Návrh menu: Prostý a čistý a ikony domovské obrazovky vypadají nádherně.
- 3. Intuitivní, účinné a rychlé dotykové ovládání.
- 4. Přehrávání videa tak dobré, že dokážete poznat, kdy jste své filmy extrahovali špatně.
- 5. Vizuální hlasová pošta, díky níž se rychleji dostanete k důležitým vzkazům.
- 6. Skvělé integrované aplikace, včetně Google Maps, přehrávače klipů YouTube a světových hodin se stopkami a vícenásobným budíkem.
- 7. Cover Flow. Výběr hudby vizuálním probíráním alb je neuvěřitelně zábavný.
- 8. Odolná konstrukce, zátěžové testy ukázaly, že iPhone je odolnější, než byste čekali od tak tenkého telefonu.
- 9. První hudební přehrávač Applu se zabudovaným reproduktorem, který na telefon není zdaleka tak špatný.
- 10. Při synchronizaci s PC se neobjevují žádné znepokojivé zprávy typu “neodpojovat”.
Deset slabin iPhonu:
- 1. Chybějící IM klienti AOL, Yahoo a MSN. A schází podpora MMS pro obrazovou poštu.
- 2. Nenabízí se záznam hlasu a, což je ještě důležitější, ani hlasové vytáčení, to bude dělat velké potíže při používání s handsfree sadou v automobilu.
- 3. Jeden z nejuzavřenějších telefonů. Nejenom, že nelze nahradit SIM kartu AT&T kartou jiného operátora, ale v iPhonu nebude fungovat ani jiná SIM karta od AT&T.
- 4. iPhone zůstává u starší a pomalejší technologie EDGE v době budování 3G sítí. Jako alternativu sice lze použít WiFi, to však vyčerpává baterii.
- 5. Do zdířky iPhonu pro náhlavní sadu nejde přímo zapojit většinu sad na trhu, budete k tomu potřebovat objemný a ošklivý adaptér.
- 6. Softwarová virtuální klávesnice si umí poradit s překlepy – avšak když zadáváte hesla, nedá se říci, zda jste je vložili správně.
- 7. Je skvělé, že iPhone umí přeorientovávat stránky v Safari,v Cover Flow a ve fotoalbu, ale mohl by tuto možnost rozšířit i na ostatní aplikace, třeba na elektronickou poštu.
- 8. Chybí podpora pro vlastní vyzvánění, zvláštní věc u hudebního mobilního telefonu.
- 9. Příliš jednoduchý fotoaparát, bez podpory zvuku a videa a dalších pokročilejších funkcí.
- 10. Chybějící podpora úkolovníku, základního prvku většiny kalendářích aplikací.
Na závěr spekulace o evropském iPhonu
A na závěr přidám ještě jednu dost divokou spekulaci. Podle zprávy na serveru newswireless.net dnes Apple oznámí ve Velké Británii novou verzi iPhonu pro Evropu s podporou 3G sítí, jako operátoři byli údajně vybráni Vodafone, T-Mobile a Carphone Warehouse. Mělo by se jednat o odpověď na nespokojenost s pomalým EDGE připojením americké verze právě uvedené na trh.
O Vodafonu jako operátorovi pro iPhone se mluví již delší dobu, avšak podle zmíněné zprávy se Apple rozhodl v Evropě pro partnerství s více operátory opět v reakci na nespokojenost s exkluzivitou AT&T. Vodafone se zdá být pro iPhone ideální, protože jeho 3G síť není příliš vytížená, navíc v poslední době dost snížil datové tarify.
Datum uvedení iPhonu na evropský trh není známo, ale konec roku se jeví jako pravděpodobný. Zpráva cituje ještě několik dalších náznaků, podle nichž T-Mobile toto spojení vítá, zatímco Orange (vlastněný France Telecomem) sice též byl možným kandidátem, avšak jeho restriktivní politika vůči výrobcům telefonů ho údajně z dalšího jednání vyloučila. Překvapivě ovšem působí zmiňovaný Carphone Warehouse, což je jeden z největších prodejců mobilních telefonů v Evropě, zároveň však provozuje i služby virtuálního mobilního operátora (pronajímá si síťové kapacity jiných operátorů).
Zprávu cituje český Mobil.cz a tvrdí, že má náznaky, jež ji spíše potvrzují, navíc autor původní zprávy Guy Kewney je podle něj respektovaný britský novinář. Osobně jsem sice spíše skeptický, ale překvapení se úplně vyloučit nedá, nakonec potvrzení či vyvrácení této informace obdržíme již dnes.
Je ovšem velice pravděpodobné, že evropská verze iPhonu skutečně bude podporovat 3G sítě, protože jinak by byla těžko schopna konkurovat ostatním. Musím k tomu ovšem poznamenat, že teprve zavedení technologie HSDPA přineslo skutečně vysoké rychlosti mobilního připojení, technologie 3G sítí nasazované na počátku jejich zavádění v praxi neposkytovaly o mnoho vyšší rychlost než EDGE, takže v době zahájení vývoje iPhonu (údajně před třemi lety) se některá rozhodnutí nejspíš jevila úplně jinak.
Poznámka: Omlouvám se za zpožděné vydání článku, byl připraven již ráno, ale moje chyba v nastavení parametrů způsobila, že redakčnímu systému nezachutnal.