Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
USB 3.0 se Macy pravděpodobně jen tak nedočkají
3. listopadu 2010, 00.00 | Odpověď Steva Jobse na dotaz naznačuje, že rozhraní USB 3.0 se v Macích objeví až později, nejspíš teprve v roce 2012, kdy příslušnou podporu nabídne Intel.
K často diskutovaným tématům patří přípojná rozhraní Maců, zejména jejich další vývoj. V současnosti všechny Macy nabízejí rozhraní USB 2.0, stolní modely a MacBooky Pro mimoto nesou ještě port FireWire 800 (rozhraní FireWire 400 již bylo opuštěno).
Dohady o rozhraní USB 3.0 na Macích
Tato rozhraní sice umožňují připojit v podstatě všechny myslitelné periférie, jenže vývoj nestojí a začínají nastupovat nové verze, především USB 3.0 (stručný český přehled jeho vlastností najdete například tady).
PC vybavená USB 3.0 se už sehnat dají a přibývá rovněž periférií s tímto rozhraním, jde zejména o externí disky. Není proto divu, že se stále častěji kladou dotazy, kdy tohle rozhraní nasadí také Macy.
Letos v červenci, kdy se čekalo na modernizované Macy Pro a iMacy, se vynořily pověsti, podle nichž měly nové Macy nasadit USB 3.0 a dokonce i rychlejší variantu rozhraní FireWire.
Když však na konci července Apple uvedl nové iMacy a oznámil modernizované Macy Pro (které se začaly skutečně prodávat až koncem srpna), bylo jasné, že se žádná inovace zmíněných rozhraní nekoná, zůstaly u USB 2.0 a FireWire 800. A též nové MacBooky Air uvedené 20. října poskytují pouze USB 2.0.
Steve Jobs čeká s nasazením USB 3.0 na Intel
A zřejmě to takhle ještě dlouho zůstane. Server 9to5mac totiž minulý pátekoznámil, že jeho čtenář Tom Kruk zaslal Stevu Jobsovi elektronickou poštou dotaz, proč si nemůže objednat Mac s USB 3.0.
Jobs mu údajně skutečně odpověděl, jako vždy dost stručně, ale vcelku jednoznačně. Odpověď zněla takto: „Nevidíme, že by se USB 3 v této době rozbíhalo. Není například podpora od Intelu.“
S tím, že se USB 3.0 zatím nerozbíhá, by se dalo polemizovat, důležitá je však hlavně druhá část odpovědi. Ta naznačuje, že Apple bude s implementací nového rozhraní čekat, dokud Intel nezahrne příslušnou podporu přímo do čipové sady. PC s USB 3.0 totiž jeho podporu dnes řeší doplněním samostatného čipu, zatím je však vyrábí jenom několik firem (používají se především USB 3.0 řadiče firmy Renesas, dříve NEC).
Applu se zjevně nechce nasazovat dodatečný čip, protože to komplikuje návrh a samozřejmě to také zvyšuje náklady (při maržích Applu by to sice nemusel být až takový problém, jenže se snaží náklady udržovat co nejníže).
Intel bude integrovat podporu USB 3.0 do svých čipových sad až v roce 2012
Bude tedy potřeba počkat na čipové sady Intelu integrující podporu USB 3.0, avšak to bude trvat ještě dost dlouho. Pro notebooky se podle nejnovějších zpráv tato podpora objeví teprve v chystané platformě „Chief River“.
V pondělí tuto informaci přinesl tchajwanský server DigiTimes, který se ji dozvěděl od výrobců základních desek, Intel jim totiž nedávno oznámil své další plány v tomhle směru. Platforma „Chief River“ bude používat 22nm procesory „Ivy Bridge“ a bude zahrnovat podporu USB 3.0.
Avšak na ni si počkáme pořádně dlouho, protože počátkem příštího roku (na výstavě CES 2011) plánuje Intel uvedení mobilní platformy „Huron River“ pro nové procesory „Sandy Bridge“, nástupce současných mobilních Nehalemů (užitých třeba v letošních 15“ a 17“ MacBoocích Pro), které budou tak jako současné procesory vyráběny 32nm procesem (ale přinesou řadu vylepšení, zejména co se týče integrované grafiky).
Notebooky Applu pravděpodobně přejdou na „Huron River“ (zřejmě teprve s touto platformou budou opuštěny procesory Core 2 Duo) někdy v příštím roce, „Chief River“ se tak použije až pro následující generaci notebooků v přespříštím roce. Intel plánuje zahájit výrobu čipů pro platformu „Chief River“ v září 2011 a její veřejné oznámení až na leden 2012.
Apple na nové hardwarové platformy Intelu navíc zřejmě přejde s určitým zpožděním (napovídá tomu dosavadní vývoj), takže notebooky s USB 3.0 nejspíš začne nabízet teprve někdy v průběhu roku 2012. A v případě stolních čipových sad Intelu to asi nebude o mnoho lepší.
Sice můžeme vycházet pouze z nepřímých náznaků, ale z výše uvedeného plyne, že příští rok ještě Macy USB 3.0 podporovat nebudou. To je samozřejmě docela nepříjemné, protože hardwaru pro toto rozhraní jistě bude rychle přibývat.
Nejisté vyhlídky pro FireWire
Ano, je tu FireWire 800, jenže ho neposkytují všechny Macy (chybí například MacBookům Air), navíc Apple v poslední době tohle rozhraní nijak výrazněji nepodporuje a nabídka periférií pro něj není příliš široká.
A i když FireWire má stále řadu předností, USB 3.0 se mu svou rychlostí už vyrovná (praktické testy sice ukazují, že se nedaří dosáhnout teoretického desetinásobného urychlení proti USB 2.0, zrychlení je zhruba pětinásobné, ale i to znamená ohromný pokrok).
Existují sice také rychlejší verze rozhraní FireWire, nové režimy S1600 a S3200 byly schváleny již v roce 2008, avšak příslušný hardware se zatím neobjevil a Apple jim dosud svou podporu nevyslovil.
Přehnaná očekávání okolo rozhraní LightPeak
V diskusích o USB 3.0 na Macích se lze často setkat s tvrzením, že Apple hodlá nasadit rozhraní LightPeak, jež svými vlastnostmi překoná všechno ostatní (jde o optické rozhraní s přenosovou rychlostí nejméně 5 Gb/s), proto nechce podporovat USB 3.0, jenže to je spíše zbožné přání.
Rozhraní LightPeak vyvíjí Intel (vedou se spory, nakolik k jeho vzniku přispěl Apple) a ten letos v září prohlásil, že první počítače s ním se objeví až v roce 2012. A vzhledem ke zcela odlišné technologii asi nebude příliš rychlý ani nástup periférií pro LightPeak, zatímco USB 3.0 už za sebou bude mít několik let.
Řešení třetích stran budou použitelná jen pro některé Macy
Když to všechno shrneme, v příštím roce Macy zřejmě nadále zůstanou u USB 2.0, vyšší modely k němu přidají ještě FireWire 800. Nové verze rozhraní budou moci bez větších potíží nasadit pouze majitelé Maců Pro a 17“ MacBooků Pro, prostřednictvím adaptérů třetích stran v podobě karet PCI Express (v případě Maců Pro) a karet ExpressCard (17“ MacBooky Pro).
Takováto řešení pro USB 3.0 již například dodává CalDigit, zatím však pouze ve spojení se svým externím diskem, časem se snad přidají i další výrobci. Ostatní Macy si na nová rozhraní (ať už to bude USB 3.0 nebo LightPeak) budou muset počkat až do roku 2012.