Všude samé terabyty... - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Všude samé terabyty...

22. listopadu 2004, 00.00 | Před časem jsme recensovali dva velké externí disky od firmy LaCie. Dnes přinášíme díky laskavosti firmy Quentin (www.quentin.cz, www.dtpobchod.cz) doplňkový test podobného disku firmy Formac: Formac Disk 500 XTR. Hodně se podobá dříve testovanému disku LaCie BigDisk Extreme: má srovnatelnou velikost i cenu, nabízí táž rozhraní a zhruba podobná je – jak uvidíme – i rychlost.

Všude samé terabyty...

Před časem jsme recensovali dva velké externí disky od firmy LaCie. Dnes přinášíme díky laskavosti firmy Quentin (www.quentin.cz, www.dtpobchod.cz) doplňkový test podobného disku firmy Formac: Formac Disk 500 XTR. Hodně se podobá dříve testovanému disku LaCie BigDisk Extreme: má srovnatelnou velikost i cenu, nabízí táž rozhraní a zhruba podobná je – jak uvidíme – i rychlost.

Na rozdíl od disků LaCie, designovaných zřejmě pro nový hliníkový vzhled PowerMaců, má Formac zaoblený plastový kabátek, který se daleko lépe hodí ke starším G4; podívejte se na obrázek:

Do sloupečku se tyto disky dají stavět stejně dobře, jako hranaté hliníkové krabice LaCie; není ale už tak snadné nechat je stát na boku, pokud bychom si to snad přáli. Samozřejmě i Formac má vnější napájení – disky o takto velkých kapacitách se aspoň prozatím přímo z rozhraní FireWire uživit nedokáží; zde bych snad měl prvou drobnější výhradu: kabel mezi diskem a adaptérem je u Formacu poměrně krátký (ani ne půl metru); samozřejmě pomůže delší šňůra pro připojení do zásuvky, ale někdy může být nepohodlné hledat místo pro adaptér blízko vlastního disku; zrovna v mém případě tomu tak bylo, a proto je disk na fotografii nezapojený :)

Z hlediska možností a pohodlí umístění bych sám mírně preferoval disky LaCie, díky delšímu kabelu a možnosti postavení na bok. Mně osobně se také i trochu víc líbí jejich hliníkový vzhled; to už je ale samozřejmě naprosto subjektivní, a někdo jiný může považovat Formac za nesrovnatelně hezčí.

Instalace a připojení k počítači

Z tohoto hlediska není mezi disky Formac a dříve recensovanými disky LaCie zásadní rozdíl: připojují se prostřednictvím rozhraní FireWire, nabízejí jak starší FireWire 400, tak i nové, dvakrát rychlejší FireWire 800. Vlastní instalace k počítači spočívá v pouhém připojení: FireWire podporuje hot swap a disky jsou předformátované, takže malou chvilku po zapojení "drátu" a zapnutí disku se prostě ikonka disku objeví v okně Finderu (a/nebo na ploše), a můžeme začít hned pracovat. Ve Windows je tuším zapotřebí disk nejprve přeformátovat, ovšem to jsem samozřejmě nezkoušel.

Formac zde opět ztrácí nějaké body vzhledem k tomu, že na jeho zadní stěně najdeme jen dva porty, jeden pro FireWire 400 a druhý pro FireWire 800. Chceme-li tak propojit více zařízení do řetězce, musíme s Formacem resignovat v celém řetězci na rychlost nového FireWire. Takovýto disk by měl mít spíš trojici portů (dvě "osmistovky" a jednu klasickou "čtyřstovku"), abychom mohli propojit "osmistovkou" libovolně mnoho zařízení.

Výkony nejsou špatné...

Formac je příjemně rychlý – rychlejší než všechny ostatní testované disky, ovšem právě vyjma jediného: LaCie BigDisk Extreme je ještě rychlejší. Pro měření rychlosti jsem samozřejmě opět použil standardní Xbench (xbench.com), a podařilo se mi získat i touž kartu s rozhraním FireWire 800 od firmy Cables & SIMM's (www.cables.cz) – má G4 standardně rozhraním FireWire 800 vybavena není. Výsledky tedy lze poměrně rozumně vzájemně srovnávat.

Nejlepší orientační představu dává následující graf, který shrnuje celkové výsledky disků po zprůměrování jednotlivých testů – kromě Formac Disk 500 XTR jsem do grafu z minulého testu převzal výsledky disku LaCie BigDisk Extreme:

Jednotlivá měření a jejich výsledky vidíme v druhém grafu: na jeho ose Y jsou vyneseny přenosové rychlosti v megabytech za sekundu, na ose X pak jednotlivá měření: sekvenční a náhodné čtení a zápis bloků o velikosti 4 a 256 kilobytů. Graf tentokrát pro lepší přehlednost zobrazuje pouze výsledky Formacu (na obou rozhraních, FireWire 400 i FireWire 800) – graf s podrobnými výsledky ostatních testovaných disků je v minulé recensi.

Vidíme, že ačkoli je Formac malinko pomalejší, než LaCie, není rozdíl zásadní; rychlost Formacu v pohodě a s reservou stačí na střih videa či jakoukoli jinou běžnou práci. Poslední drobnost, již mám Formacu malinko za zlé je, že jeho větrák je poměrně hlučný.

Závěr

Formac Disk 500 XTR nabízí dostatečný výkon v příjemně malém, lehkém a hezkém balení za velmi slušnou cenu. Před případnou koupí určitě stojí za to zvážit i alternativy, ale Formac vůbec není špatný.

Produkt Formac Disk 500 XTR
Prodejce Quentin
Cena v době psaní recense 13 550,- Kč bez DPH

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: