Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Výprava do vnitřností iPhonu 4
25. června 2010, 00.00 | iFixit již nabízí reportáž z rozebrání nového iPhonu 4, vnitřní konstrukce nového telefonu je velice kompaktní a zahrnuje řadu zajímavých technických novinek.
Při zahájení konference WWDC 2010 představil Steve Jobs nový iPhone 4 a ten se včera začal prodávat v pěti zemích světa, o čemž podrobněji informujeme v samostatném článku.
A jak se dalo čekat, firma iFixit už přišla s reportáží z rozebrání nového telefonu Applu. Ta sice přináší zajímavé informace, ale její zjištění se dala do značné míry předvídat, protože jak prototyp iPhonu 4, který získal server Gizmodo, tak prototyp, co se objevil ve Vietnamu, byly částečně rozebrány.
Zpráva iFixit je mnohem podrobnější
Nyní však iFixit ukazuje, jak to vypadá uvnitř prodejní verze, zatímco tehdy se jednalo o prototypy (proti nimž se pár věcí změnilo) a samozřejmě iFixit telefon rozebrala mnohem důkladněji (prototypy bylo třeba za daných podmínek zachovat funkční).
Zajímavé jsou též okolnosti, za nichž iFixit telefon získala. Tato firma se stala známou tím, že hardwarové novinky Applu rozebírá mezi prvními, proto vyslala jednoho člena svého týmu do Japonska, kde měl nocovat před obchodem Applu v tokijské Ginze, aby sehnal iPhone 4 mezi prvními (alespoň to tvrdí AppleInsider), jenže mezitím někteří zákazníci v USA obdrželi telefon již ve středu, tedy dva dny před oficiálním zahájením prodeje a stejnou cestou se k přístroji dostala též iFixit.
Podívejme se teď, co vlastně v nitru nového iPhonu objevila:
Základní vlastnosti iPhonu 4
Jako vždy iFixit popisuje rozebírání v řadě jednotlivých kroků doprovázených četným fotografiemi a ty navíc sestavila do prezentace, kterou si lze prohlédnout jako video na YouTube.
Nový iPhone má výrazně přepracované pouzdro ze skla a nerezové oceli a proti svému předchůdci, iPhonu 3GS, zmenšil svou šířku o 3,5 milimetru a o 3 milimetry se ztenčil. Telefon by se měl nabízet v černém a v bílém provedení, zatím je ovšem dostupná pouze černá varianta, bílá bude až později, takže tuhle barvu měl i rozebíraný přístroj.
iPhone 4 přináší řadu novinek, jež už jsou ovšem všeobecně známé, iFixit vyzdvihuje především nový displej Retina se čtyřnásobným počtem pixelů, nový firmware iOS 4 podporující multitasking (který ale byl v pondělí uvolněn i pro některé starší modely iPhonů a iPodů touch) a významných změn se dočkaly fotoaparáty. Ten vzadu nyní užívá snímač s rozlišením 5 megapixelů a umí nahrávat video v rozlišení 720p, navíc však ještě přibyla čelní kamera pro videohovory, ta ale zvládá jenom rozlišení VGA.
Nové pouzdro znamená zásadní výměnu materiálů, ocel a sklo iPhonu 4 nahradily hliník a plast jeho předchůdců, nový rámeček z robustní nerezové oceli pomáhá jak udržet pevnost telefonu, tak zároveň slouží jako antény (více o tom níže).
Je zajímavé, že narozdíl od předchozích modelů nemá iPhone 4 na pouzdře uvedenou kapacitu paměti, ta se ovšem nezměnila, rozebíraný telefon jí obsahoval 32 GB, z nichž však bylo použitelných jenom 29,06 GB,navíc se ukládá dalších 301 MB dat pro systém, takž skutečně volný úložný prostor činí 28,77 GB.
Pokud jde o operační systém, telefon používá iPhone OS 4, sestavení 8A293 (totožné s verzí Golden Master Candidate uvolněnou pro vývojáře při představení iPhonu 4 a iOS 4 na WWDC). Modelové číslo přístroje je A1332, tedy menší než modelové číslo 3G iPadu (A1337).
Rozebírání začíná
Po tomto zevním ohledání se iFixit již pustila do útrob telefonu, který má stejně jako jeho předchůdci iPhony 3G a 3GS dva křížové šrouby na dolní hraně. Avšak narozdíl od nich jejich vyšroubování uvolní zadní panel přístroje, nikoli čelní krycí sklo.
Objemná baterie
Sejmutí zadního panelu je nyní velice snadné, zato rozebrání čelního panelu iPhonu 4 bude naopak dost obtížné. Poměrně jednoduše se dá vyjmout také baterie, zabírá značnou část vnitřního prostoru (iPhone 4 má rozměry 115,2 x 58,6 x 9,3 milimetru).
Tato lithium-polymerová baterie poskytuje kapacitu 1 420 mAH při napětí 3,7 V, což dovoluje až 7 hodin hovoru ve 3G (UMTS) sítích a až 14 hodin ve 2G (GSM) sítích.Konektor baterie se liší od předchozích modelů, ta ale není přiletovaná k základní desce, což její výměnu značně usnadní, Apple však nadále požaduje, aby baterii měnily pouze autorizované servisy, přesně to říká také nápis na plastové podložce pro vytažení baterie.
Základní desku pod baterií kryje stínící plech (chránící proti elektromagnetickému rušení), po uvolnění čtyř šroubů se dá plech vyjmout, čímž se odhalí řada dalších konektorů.
Vyjmutí základní desky
Základní desku kryje řada jiných stínících plechů a táhne se přes ni hodně kabelů, ovšem i s tím si iFixit poradila.
V rohu telefonu se nachází vibrační motor, který samozřejmě slouží k vibračními upozorňování, po vyjmutí to je tahle drobná součástka.
Ze základní desky bylo třeba odpojit mnoho různých konektorů. Deska leží v pravé straně telefonu, a jak si iFixit během krátkého používání přístroje všimla, tato strana je citelně teplejší, výkonná elektronika prostě má nezanedbatelný příkon.
Nový vylepšený fotoaparát
Další důležitou malou komponentu představuje zadní pětimegapixelový fotoaparát schopný pořizovat též 720p video s 30 snímky/s, doplněný LED bleskem, po vyjmutí vypadá takto. Oproti 3,2megapixelovému fotoaparátu iPhonu 3GS (bez blesku) jde o podstatné zlepšení.
Následovalo odstranění montáže dolní antény a reproduktoru ze spodku telefonu, vylepšená ozvučná dutina poskytuje čistší zvuk.
A poté již bylo možné vyndat základní desku, která má značně nezvyklý tvar a malé rozměry, protože v nitru iPhonu 4 představuje prostor velice vzácné zboží.
Nápaditě vyřešené antény
Vyjmutí základní desky odhalilo vnitřní rámeček z nerezové oceli, který slouží jak jako výztuha, tak také jako UTMS, GSM, GPS, WiFi a Bluetooth antény. Toto víceúčelové řešení by mělo pomoci napravit dvě největší vady předchozích modelů iPhonu, totiž často vypadávající hovory a potíže s příjmem signálu mobilní sítě (zejména v USA).
Zmíněné potíže ovšem do značné míry souvisí se sítí operátora AT&T, jediného provozovatele iPhonu v USA, jež je častým předmětem kritiky, ale příjem by samozřejmě měl fungovat lépe po celém světě.
Nová konstrukce telefonu na to bere ohled a navíc se iPhone 4 snaží využívat právě nejméně obsazené nebo nejméně zarušené frekvenční pásmo. To by mělo rovněž pomoci, i když současná předběžná verze tohoto mechanismu ještě trpí mnoha chybami.
Hlavní čipy základní desky
Další fáze rozebírání se zaměřila na základní desku, sejmutí stínících plechů obnažilo její hlavní čipy.
Nejdůležitější z nich je čip Apple A4, který se poprvé objevil v iPadu (právě ten se dá nazvat „mozkem“ přístroje). Jde o SoC čip sdružující většinu hlavních funkcí, Apple si ho sice si sám navrhnul, ale nadále ho vyrábí Samsung, stejně jako SoC čip Samsung S5PC100 použitý pro iPhone 3GS.
iFixit ve spolupráci s firmou Chipworks už dříve podrobně prozkoumala nitro čipu A4 (verzi z iPadu), takže se poměrně přesně ví, co vlastně obsahuje (Apple samotný takovéto podrobnosti běžně nesděluje).
Díky tomu je známo, že čip A4 využívá jako hlavní procesor ARM Cortex A8, který se nacházel již v SoC čipu iPhonu 3GS, jenže tam pracoval na frekvenci 600 MHz, kdežto A4 běží nejspíš na 1 GHz a je zřejmě optimalizovaný tak, aby při vyšší taktovací frekvenci měl stejný nebo dokonce nižší příkon.
Oproti iPadu se ale čip A4 iPhonu 4 liší v jedné dost podstatné věci, obsahuje totiž 512 MB RAM, zatímco jak iPad, tak iPhone 3Gs mají jen 256 MB. (Také výše zmíněné prototypy iPhonu 4 měly pouze 256 MB RAM, Apple zjevně její kapacitu zvětšil až na poslední chvíli.)
To dovolí rychlejší provozování aplikací a pomůže to především při multitaskingu (o větší RAM iPhonu 4 se ovšem již ví, protože to Apple uvedl v jedné z přednášek na konferenci WWDC 2010). Jinak se však zdá, že kromě větší RAM se vnitřní uspořádání čipu A4 iPhonu 4 nijak neliší od iPadu.
Vlevo vedle čipu A4 se nachází další čip AGD1, nový tříosý gyroskop, který podle iFixit pro Apple navrhla a vyvinula firma ST Micro. Gyroskop by se měl začít prodávat pod označením L3G4200D, ale na trhu tato součástka ještě není, Apple zjevně gyroskop dostal s předstihem (dá se však předpokládat, že ho brzy nasadí i jiné telefony obdobné kategorie).
Horní část základní desky nese několik dalších důležitých čipů. Skyworks SKY77542 Tx–Rx iPAC FEM se stará o GSM/GPRS komunikaci ve dvou frekvenčních pásmech 880 – 915 MHz a 1710 – 1785 MHz. Dále se tam nalézá GSM/GPRS modul Skyworks SKY77541, tříosý akcelerometr STMicro STM33DH (spolupracující s gyroskopem) a čipy TriQuint TQM676091 a 338S0626 sloužící zřejmě pro datovou komunikaci ve 3G sítích (na Webu se zatím nedá najít jejich podrobnější popis).
Mimochodem, iFixit se tady spletla a původně uvedla jiný čip TriQuint, který se však používá v sítích CDMA, což vyvolalo značný rozruch. Ihned vznikly dohady, že iPhone 4 zahrnuje též podporu sítí CDMA (v USA docela důležité), ale zjevně se jednalo o pouhé přepsání, iPhone 4 pořád zůstává určen jenom pro GSM/UMTS sítě.
Druhá strana základní desky
Hustě osazená je i druhá strana základní desky, nachází se na ní flash paměť Samsung K9PFG08, zvukový kodek Cirrus Logic 338S0589 (stejný jako v iPadu, nese značku Applu), magnetické čidlo AKM8975 (základ digitálního kompasu, tohle je nový typ, který by měl zlepšit výkon kompasu), řadič dotykové obrazovky Texas Instruments 343S0499 a NOR flash paměť Numonyx 36MY1EE.
O WiFi a Bluetooth komunikaci a o GPS se starají čipy Broadcom, umístěné pod stínícími plechy na čelní straně základní desky.
Čip Broadcom BCM4329FKUBG obstarává WiFi připojení 802.11n, komunikaci přes Bluetooth 2.1 + EDR a zahrnuje též FM přijímač a vysílač (ten už ovšem byl i v bezdrátovém čipu předchozích iPhonů, není proto pravděpodobné, že by Apple do iPhonu v budoucnosti doplnil FM rádio).
A informace o geografické poloze telefonu dodá jednočipový A-GPS přijímač Broadcom BCM4750IUB8.
Odstrojení čelního panelu
V horní části pouzdra telefonu se nalézá druhý mikrofon, který pomáhá potlačit okolní šum a snaží se tak zlepšit kvalitu hovoru (mikrofon se dá docela snadno uvolnit).
Vyndat lze též čelní VGA kameru, určenou pro videohovory, v případě iPhonu 4 zprostředkovávané funkcí FaceTime (používá se velice snadno, ale funguje jenom mezi iPhony 4 a pouze přes WiFi připojení).
Docela snadno šel sejmout také čelní panel telefonu, což odkrylo rámeček z nerezové oceli, skutečně elegantní konstrukce.
Čelní panel telefonu kryje sklo Gorilla Glass firmy Corning, chemicky zpevněné aluminosilikátové sklo, údajně 20krát houževnatější a 30krát pevnější než plast.
Toto sklo by mělo být podstatně odolnější proti poškrábání (to tvrdí i první recenze, avšak zadní panel, rovněž krytý sklem, se zjevně poškrábat dá, jak zjistil Engadget, nelze ale vyloučit, že na zadní panel Apple používá méně odolný materiál).
iFixit se podařilo čelní sklo oddělit od LCD displeje, součástka nahoře, z níž vede kabel, je jeho LED podsvícení. LCD panel je však ke krycímu sklu a k digitizéru přichycen velice pevně, takže pokud se čelní sklo přece jenom rozbije (i když to by se to stávat nemělo), bude zřejmě nutné vyměnit čelní sklo, digitizér a LCD panel jako celek.
Mikrofony a dokový konektor
A pak už k rozebírání zbyly jen drobnosti upevněné na rámečku pouzdra, například přímo k domovskému tlačítku byl přichycen vlastní elektronický spínač.
A klasický dokový konektor se 30 vývody se nepřekvapivě nalézá v dolní části telenu, kde je umístěn také jeho hlavní mikrofon.
iPhone 4 používá dva mikrofony (o tom druhém byla řeč už výše), sloužící k potlačení šumu okolí a ke zlepšení kvality hovorů, není v tom ovšem průkopníkem, podobný mechanismus již používají jiné telefony, třeba Nexus One.
Mikrofony (vyjmuté a položené vedle sebe vypadají takhle) leží na opačných stranách telefonu, iFixit se domnívá, že ten v hořejšku přístroje slouží k zachycování šumu pozadí, který se poté zpracuje a odečítá se od signálu získávaného hlavním mikrofonem na druhé straně, takže do sítě půjde pouze hlas uživatele očištěný od šumu.
Telefon rozložený na komponenty
A tím rozebírání iPhonu 4 skončilo, jako vždy na závěr iFixit nabízí pohled na rozložené základní komponenty telefonu.