Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Výprava do vnitřností nové Apple TV
1. října 2010, 00.00 | iFixit si již opatřila novou Apple TV a rozebrala ji, vnitřním uspořádáním se hodně podobá iPadu a nabízí plných 8GB lokální flash paměti.
V průběhu tohoto týdne přibývalo zpráv o tom, že první předběžně objednané nové Apple TV vyrazily ke svým vlastníkům a v posledních dnech už někteří z nich tento hardware skutečně obdrželi. Samozřejmě se vzápětí na Webu objevily fotografie z vybalování a další informace, ty shrnujeme v samostatném článku.
Jak se dalo čekat, novou Apple TV si mezi prvními opatřila také firma iFixit, jež ji ovšem chtěla hlavně proto, aby ji mohla rozebrat a podívala se, co se ukrývá uvnitř. Výsledky svého zkoumání Fixit popsala tady, v tomto článku se pokusíme zprostředkovat její nálezy, které jsou rozhodně zajímavé:
Vnější vzhled nové Apple TV
K inovaci hardwaru Apple TV došlo až po třech letech, ovšem jde o změnu zcela zásadní, již od 1. září víme, že nový model (označovaný iFixit jako Apple TV druhé generace) je mnohem menší a používá SoC čip Apple A4.
Po vybalení z krabice je vidět, o jak malé zařízení se jedná, při rozměrech 98 x 98 x 23 milimetrů není divu, že si nová Apple získala přezdívku „puk“. Nízká je i její hmotnost, ta činí pouhých 272 gramů.
Spolu s Apple TV se dodává také dálkové ovládání Apple Remote. Jak podotýká iFixit, to je dnes už dost vzácný případ, k Macům se musí přikoupit, ovšem Apple TV by se bez něj neobešla.
Přehled portů a konektorů
Na zadní straně zařízení se nachází všechny jeho porty a konektory (na fotografii vyznačené barevnými rámečky, některé porty ovšem nesou textový popis):
Výstup do televizoru obstarává HDMI port (červený rámeček). Dále se tam nalézá optický zvukový výstup (s nápisem „Optical Audio”, v oranžovém rámečku), port pro 10/100 Base Ethernet (označený žlutou barvou), zdířka napájení (zelené orámování) a Micro-USB port (modrá barva), který však podle Applu slouží pouze pro servisní a podpůrné účely, nikoli pro datové přenosy.
Apple v poslední době umisťuje zdroje dovnitř svých zařízení a Apple TV druhé generace není výjimkou, ovšem v případě tak malého zařízení (je jen nepatrně větší než 60wattový napájecí adaptér MacBooku) jde o velice zajímavý počin.
To je však dáno hlavně tím, že nová Apple TV má skutečně malý příkon, z popisků na dně pouzdra vyplývá, že napájecí proud dosahuje jen 0,3 ampéru, tedy pouhých 20 procent napájecího proudu Macu mini. Z pouzdra se dá též vyčíst, že modelové číslo nové Apple TV je „A1378“.
Pouzdro náchylné k poškrábání
Pouzdro nové Apple TV je plastové (původní Apple TV používala hliník), což však způsobuje, že se snadno poškrábe, jak ukazuje tento snímek oblasti v okolí zdířky napájení, viditelné škrábance způsobilo pouhé otření mikrovláknovou čisticí utěrkou.
Apple proto zařízení dodává s černou páskou oblepenou po jeho obvodu, která se před použitím musí strhnout.
iFixit se domnívá, že Apple použil pro pouzdro plast, aby zlepšil prostupnost infračervených a rádiových signálů, učinil tak však na úkor odolnosti proti poškrábání (plastové pouzdro je navíc nejspíš levnější).
Vlastní rozebrání nové Apple TV
A jako vždy poté začalo vlastní rozebírání. Nová Apple TV tak jako mnoho jiných zařízení Applu nemá viditelné šrouby, proto bylo třeba nejprve vsunout kovová páčidla mezi pogumovanou základnu a zbytek pouzdra.
Po opatrném páčení se základna odtrhla a odhalilo se nitro Apple TV druhé generace.
Velký růžový čtverec poblíž středu zařízení je teplovodná podložka. Odvádí teplo do plastového pouzdra, což je docela zvláštní, Apple se ovšem zřejmě snažil co nejvíce stlačit výrobní náklady (v USA se zařízení prodává za 99 USD) a lépe vodivá kovová základna by přišla příliš draho. Navíc se dá předpokládat, že Apple TV nebude vyvíjet příliš mnoho odpadního tepla.
Vyjmutí základní desky
Po vyšroubování tří viditelných křížových šroubů se ukázalo, že kovový pasivní chladič drží něco jiného, totiž dva další křížové šrouby pod teplovodnou podložkou. Po jejich uvolnění bylo možné chladič vyjmout, na jeho druhé straně se opět nacházela teplovodná podložka.
Po odpojení kabelu napájení a kabelu stavové LED diody bylo možné vyndat základní desku (přidržovaly ji ony tři viditelné šrouby uvolněné v předchozím kroku). Základní desku samozřejmě kryjí stínící plechy, po jejich sejmutí se již odhalily osazené čipy.
Uspořádání základní desky a další vnitřní elektroniky
Jeden z čtenářů reportáže si všiml zajímavé věci, poblíž základní desky se nacházejí vývody, které naprosto přesně odpovídají dokovému konektoru.
Ten by ovšem na Apple nedával příliš velký smysl, je proto možné, že se stejná základní deska bude používat také v budoucím iPadu (další níže popsaná zjištění ukázala, že nová Apple TV má s iPadem skutečně hodně společného).
A teď už bylo možné podrobněji prozkoumat čipy umístěné na základní desce a dalších pomocných deskách.
Překvapivě velká lokální flash paměť
Zřejmě největší překvapení znamenalo objevení NAND Flash čipu Samsung K9LCG08U1M o kapacitě 8 GB, přesně stejného, jaký iFixit nalezla při rozebírání iPadu.
Na zařízení za 99 USD jde o skutečně značnou úložnou kapacitu, zvlášť když nová Apple TV se svým současným firmwarem vůbec nedovoluje lokální ukládání mediálního obsahu, využívá (narozdíl od své předchůdkyně) pouze streaming.
Dá se ovšem předpokládat, že dotyčný flash čip bude sloužit jako velká vyrovnávací paměť, do níž půjde dočasně uložit celý film či epizodu seriálu, což by mělo značně usnadnit pohyb po právě přehrávaném videu (jeho „převíjení“), možná nakonec Apple TV nebude používat opravdový streaming, ale bude stahování kombinovat s lokálním ukládáním.
Protože však dnes už s jistotou víme, že nová Apple TV používá iOS 4.1, je zřejmé, že bude schopná také spouštět aplikace (Steve Jobs tuto možnost do budoucnosti připustil a brzy by měly být dostupné hackerské nástroje, jež překonají ochrany Applu a mimo jiné dovolí spouštění dodatečných aplikací) a iFixit nyní prokázala, že paměti pro uložení aplikací poskytuje zařízení víc než dost.
WiFi desku dodal Panasonic
Vedle základní desky se nachází samostatná WiFi deska, pocházející od Panasonicu. WiFi hardware tohoto výrobce byl v zařízení Applu objeven poprvé, zatím byl známý spíše jako dodavatel optických mechanik pro notebooky Applu.
Je možné, že Apple užil tuhle standardní dceřinnou desku namísto vlastní konstrukce v rámci snah o snížení nákladů.
Bezdrátovou komunikaci deska zajišťuje čipem Broadcom BCM4329XKUBG který integruje funkce pro WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1 a též FM přijímač a vysílač. Je to úplně stejný bezdrátový čip jako ten, co iFixit našla v iPadu. (Podporuje jak frekvenční pásmo 2,4, tak 5 GHz a standardy 802.11 a/b/g/n.)
SoC čip A4 nese 256 MB RAM
Už z technických specifikací Applu víme, že nová Apple TV používá procesor (přesněji řečeno SoC čip) A4, který se pochopitelně nachází na základní desce. Nese označení „K4X2G643GE“, tedy stejné jako čipy A4 v iPadu a v iPodu touch čtvrté generace (ten iFixit nedávno také rozebrala), ale liší se od čipu A4 nalezeného v iPhonu 4.
Čipy se odlišují kapacitou RAM (umístěné přímo v jejich pouzdru), zatímco ten v iPhonu 4 nese plných 512 MB, čip v ostatních jmenovaných přístrojích má jen 256 MB. Vzhledem ke snahám o snížení nákladů se nedalo čekat, že by Apple TV nasadila větší RAM, ale úlevou je již to, že nedošlo k další redukci její kapacity.
Zbývající významné čipy základní desky
Na základní desce se přirozeně nacházejí ještě další čipy, z nichž však iFixit blíže identifikuje pouze 10/100 Ethernet Transceiver SMSC 8710A-EZK B1023-A2.
A takto vypadá pohled na celou základní desku s vyznačenými nejdůležitějšími čipy. (Popis některých čipů bylo těžké rozpoznat, protože se jejich potisk částečně setřel po odtržení teplovodných podložek.)
Hlavní čipy Apple TV jsou následující: SOC čip Apple A4 (červený rámeček), 8GB NAND flash paměť Samsung (v oranžovém rámeček), prázdná patice (žlutá barva), čip Apple 338S0891 blíže neobjasněného účelu (orámovaný zeleně) a WiFi/Bluetooth čip Broadcom BCM4329XKUBG (označený fialovou barvou).
Zmíněná prázdná patice se zdá být připravena pro druhý flash čip dále rozšiřující lokální paměť. To by ovšem v Apple TV asi nemělo příliš velký smysl, vypadá to jako další náznak, že stejnou základní desku bude používat budoucí iPad.
Druhá strana základní desky pak již nese jenom různé méně významné podpůrné součástky.
Závěrečné odstrojení pouzdra
Z vyprázdněného pouzdra Apple TV bylo možné vyjmout ještě zdroj, jehož popisky udávají napětí 3,4 V a proud 1,75 A, což dává příkon 5,95 wattu, téměř přesně odpovídající specifikacím Applu.
Zařízení tak opravdu nespotřebuje mnoho energie (Apple uvádí, že v nečinnosti má nižší spotřebu než noční lampička).
Z pouzdra se poté dala vymontovat už pouze stavová LED dioda, čím rozebírání skončilo.
Pohled na rozložené základní komponenty
Jako vždy se nakonec nabízí pohled na novou Apple TV rozloženou na její základní komponenty.
Rozebrání ukázalo, že Apple TV druhé generace má velice jednoduchou a úspornou vnitřní konstrukci (skládá se ze 6 hlavních komponent) s nízkými energetickými nároky.
Největší překvapení znamenalo objevení 8GB flash paměti, jež by mohla najít různá zajímá využití, základní deska a další elektronika mají nejblíže k iPadu, proti němuž ovšem Apple TV chybí dotyková obrazovka.