Zpráva z rozebrání nového iPodu nano - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Zpráva z rozebrání nového iPodu nano

24. září 2010, 00.00 | iFixit rozebrala také nový iPod nano šesté generace, výrazné zmenšení vnějších rozměrů vedlo ke kompaktní vnitřní konstrukci velmi podobné novému iPodu shuffle.

Apple nové letošní iPody představil 1. září, od té doby se samozřejmě již objevila řada dodatečných informací o nich. Mino jiné byly nové iPody rozebrány, takže se můžeme podívat, jak to vypadá v jejich nitru, jako obvykle to udělala firma iFixit, jež si získala známost právě rozebíráním hardwarových novinek Applu.

Přirozeně rozebrala také nové iPody, na MůjMacu jsme už podrobněji informovali o rozebrání nového iPodu shuffle a iPodu touch čtvrté generace. Zbývá ještě iPod nano šesté generace, v tomto článku se vypravíme do jeho nitra (reportáž iFixit najdete tady).

Zevní ohledání přístroje

iPod nano se dodává v průhledném plastovém obalu, takže je hned vidět, že se přehrávač (používající modelové číslo A1366) proti svému předchůdci dost zmenšil, což nejlépe ukazují srovnávací fotografie nového iPodu nano a předchozího modelu pořízené zepředu a zezadu, pouze tloušťka letošního modelu se trochu zvětšila.

Když to převedeme na konkrétní čísla, tak předchozí iPod nano páté generace měl rozměry 90,7 x 38,7 mm x 6,2 milimetru (výška x šířka x tloušťka) a vážil 36,4 gramu. Pouzdro nového iPodu nano naproti tomu měří 37,5 x 40,9 x 8,78 milimetru a jeho hmotnost činí 21,1 gramu.

Nový model má tedy skoro čtvercový půdorys a jeho tloušťka se zvětšila hlavně proto, že přehrávač nabízí sponu pro zavěšení (tak jako iPod shuffle). Objem nového iPodu nano proto dosahuje 67 procent objemu svého předchůdce, přestože jeho půdorys nemá ani poloviční plochu.

Nedošlo však jen ke změně rozměrů, dost se změnily též funkce přístroje. A jde o změny, které se většině uživatelů příliš nezamlouvají (pochopitelně se ale najdou také ti, jimž se nový model líbí).

Oproti předchozí generaci zmizelo dotykové kolečko, nahradila ho dotyková obrazovka o úhlopříčce 39 milimetrů (s rozlišením 240 x 240 pixelů). Vedle ní pouzdro přehrávače nese ještě fyzická tlačítka pro regulaci hlasitosti (docela šikovná novinka) a pro uspání a probuzení přístroje.

Zmizela však také videokamera zavedená loni a přehrávač již nepodporuje ani přehrávání videa, Apple se zjevně rozhodl tyto možnosti vyhradit pouze pro dražší iPod touch, který fotoaparáty (schopné pořizovat též videozáznam) dostal až v letošní čtvrté generaci.

Méně známé dodatečné funkce přehrávače

Toto sice iFixit ve své reportáži nezmiňuje, ale další zdroje přinesly informace o tom, že iPod nano šesté generace sice už nepřehrává video, avšak některé zajímavé dodatečné funkce přece jen má a zde se naskýtá vhodná příležitost je připomenout.

Video nezvládá, ale fotografické prezentace nový iPod nano přehrávat může a to dokonce i na televizoru, tuto možnost Apple zmiňuje v uživatelské příručce na straně 53, postačí k tomu komponentový nebo kompozitní AV kabel (připojovaný k dokovému konektoru), jaké prodává Apple (ty jsou dost drahé), fungovat by měly i obdobné levnější kabely jiných výrobců. Prezentace se na televizoru budou zobrazovat v rozlišení VGA (640 x 480).

Přístroj umí také nahrávat hlasové poznámky (informace o tom nám zaslal též pan Miroslav Sochor z UPP), když se do zdířky sluchátek připojí náhlavní sada Applu (jež se přikládá k iPhonu, prodává se i samostatně).

Ze sady lze iPod ovládat (dá se tak řídit přehrávaní skladeb, měnit hlasitost a podobně) a v menu se objeví nová aplikace pro hlasové poznámky (v české verzi označovaná jako diktafon, hodně se podobá aplikaci iPhonu pro stejný účel). Hlasové poznámky se ukládají ve formátu M4A a lze je synchronizovat s osobními počítači přes iTunes.

Mimochodem, blog TUAW našel v seznamu vnitřních nastavení přehrávače některé položky pro video (třeba pro titulky či alternativní zvuk), takže se zřejmě z počátku o podpoře videa uvažovalo, ale nakonec byla odstraněna.

Vlastní rozebrání přístroje

A pak už se iFixit pustila do vlastního rozebírání, jež dost připomínalo postup při rozebírání nového iPodu shuffle, vzhledem k tomu, že se pouzdra obou přehrávačů nyní dost podobají, iPod nano ovšem navíc nese dotykovou obrazovku.

Na hliníkovém pouzdru přehrávače nejsou vidět žádné šrouby, a tak opět přišla ke slovu tepelná pistole, jež rozvolnila lepidlo přidržující displej, který se poté dal vypáčit speciálním plastovým nástrojem.

Po vyjmutí displeje se objevil vnitřek nového iPodu nano šesté generace. Krycí sklo displeje vystupuje z pouzdra asi o 0,3 milimetru, zřejmě kvůli zdířce sluchátek. Apple chtěl zachovat co nejmenší tloušťku (má všeobecný sklon ke ztenčování), zcela zarovnaný krycí panel by vyžadoval silnější pouzdro, a tak raději nechal sklo o kousek vyčnívat.

Vyjmutý displej zůstal viset na připojujícím plochém kabelu a po vyšroubování dvou křížových šroubů bylo možné sejmout stínící plech, což odhalilo útroby přehrávače. Ty vypadají hodně podobně jako nitro nového iPodu shuffle, opět se zde nachází drobná základní deska (či spíše destička) a baterie, obě komponenty zabírají stejný objem.

Dotyková obrazovka

Displej bylo možné úplně odejmout po odpojení konektorů digitizéru a datového kabelu.

Obrazovka o úhlopříčce 39 milimetrů (1,54“) je dotyková, podporuje multi-touch ovládání (gesta více prstů), ovšem její malé rozměry používání více prstů dost ztěžují.

Jak již bylo řečeno, má rozlišení 240 x 240 pixelů, tedy stranový poměr 1:1. Proti předchozí generaci došlo ke značnému zmenšení displeje, protože ten v iPodu nano páté generace měl rozlišení 240 x 376 pixelů a úhlopříčku velkou 56 milimetrů (2,2“).

Vzhledem k malým rozměrům má nový displej hodně jemné plošné rozlišení, plných 220 pixelů na palec (ppi), jemnější rozlišení poskytují pouze displeje Retina iPhonu 4 a iPodu touch čtvrté generace. (Pro srovnání, displej iPadu nabízí plošné rozlišení 132 ppi.)

Stejně jako u dotykových obrazovek iPhonu 4 a nového iPodu touch také zde jsou vlastní LCD panel a krycí sklo neoddělitelně spojeny dohromady.

Montáž displeje iPodu nano je skutečně hodně tenká, pouhých 2,27 milimetru, zatímco displej nového iPodu touch je silný 2,93 milimetru a displej iPhonu 4 dokonce 3,05 milimetru.

Vyjmutí baterie a základní desky

Po odpojení displeje přišel na řadu další konektor, tentokrát pro zdířku sluchátek a pro kabel vedoucí k tlačítku vypínače a hlasitosti. Užití konektorů namísto pájených spojů samozřejmě usnadní případnou opravu přístroje, je ovšem otázkou, za jakých podmínek se vůbec vyplatí (iFixit se specializuje právě na opravy takovýchto zařízení).

Základní desku přidržuje jediný šroub, po jeho uvolnění již bylo možné desku vyjmout.

Baterie

Baterie se dala vypáčit speciálním plastovým páčidlem, je však napevno připájená k základní desce.

Z popisů na ní vyplývá, že jde o 3,7V lithium-iontovou baterii s udávanou kapacitou 0,39 Wh, což podle Applu postačí až na 24 hodin nepřetržitého přehrávání hudby. Kapacita baterie iPodu nano tak vychází na 105 mAh, zatímco iPod shuffle má baterii o kapacitě 51 mAh, čemuž odpovídá zvýšená výdrž iPodu nano.

Baterii připojují jen dva dráty, černý a červený. Všechny předchozí iPody nano přitom měly baterii připojenou třemi dráty, ten třetí se obvykle napojuje k termistoru, rezistoru, jehož odpor se mění s teplotou, sloužícímu tak jako tepelná pojistka. U šesté generace Apple očividně došel k závěru, že baterie je tak malá a nabíjecí proudy tak slabé, že přehřátí přístroje nehrozí a termistor vypustil.

Odstrojení pouzdra

Zdířka sluchátek a kontakty tlačítek jsou připojeny dlouhým plochým kabelem táhnoucím se po vnitřní straně pouzdra přehrávače.

Kontakty tlačítek připevňují čtyři velmi malé šrouby k hornímu okraji pouzdra.

A po uvolnění dalšího šroubu bylo možné plastovým páčidlem vyjmout také zdířku sluchátek.

Na zmíněném dlouhém plochém kabelu se nachází zdířka sluchátek, tlačítka hlasitosti a tlačítko pro uspání a probuzení, kabel obtáčí celý vnitřní obvod iPodu nano.

Stejně jako jeho předchůdce též letošní iPod nano využívá sluchátka jako anténu pro integrované FM rádio, použít se k tomu dají libovolná sluchátka.

Čipy základní desky

Teď se blíže podíváme na vyjmutou základní desku (stále spojenou s baterií), na níž lze rozeznat některé čipy jak na jedné, tak i na druhé straně, iFixit významnější čipy jako vždy označila barevnými rámečky.

V červeném rámečku se nachází 8GB NAND flash paměť od Toshiby (vedle 8GB verze Apple dodává ještě verzi s 16 GB paměti, ta obsahuje flash čip dvojnásobné kapacity).

U ostatních čipů iFixit uvádí pouze jejich mnoho neříkající popisy, ale jejich funkce blíže neupřesňuje. Nemá smysl zde vypisovat všechny zjištěné kódy, lze však předpokládat, že čip „Apple 339S0104 YGC7 1031 K4X51323P1 YRF 020A3 ARM N2HXHZMP 4 1031“ (označený modrou barvou) je hlavní SoC čip sdružující většinu základních funkcí přehrávače, nepochybně postavený na nějakém procesoru ARM (oproti procesoru iPhonu a iPodu touch ovšem mnohem slabším).

Odmontování závěsné spony

Z iPodu nano tak již zbylo jen prázdné hliníkové pouzdro, na němž ale ještě tři šrouby přidržovaly závěsnou sponu.

Po jejich vyšroubování se dala spona odejmout a tím rozebrání definitivně skončilo, celkem přehrávač drží pohromadě 11 šroubů, což je na tak malý přístroj docela dost.

Přehrávač rozložený na své základní komponenty

A jako vždy na závěr tu máme pohled na iPod nano šesté generace rozložený na jeho základní komponenty.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: