Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Zprávy k iPhonu: iPhone zabral přes čtvrtinu trhu chytrých telefonů v USA a objevily se informace o tarifech pro Francii. (23.11.07)
23. listopadu 2007, 08.00 | Podle NPD Group se iPhone zasloužil o 27 % celkového prodeje chytrých telefonů v USA za třetí čtvrtletí 2007. A vynořily se první konkrétní informace o tarifech, které nasadí operátor Orange pro iPhone ve Francii a o podmínkách tamního zahájení prodeje.
Pár zajímavých zpráv se sešlo také k iPhonu:
iPhone si ukousl víc než čtvrtinu z amerického trhu chytrých telefonů
Analytická firma NPD Group zabývající se průzkumem trhu s elektronikou se podívala na vývoj prodeje chytrých telefonů v USA za třetí čtvrtletí letošního roku.
Zjistila, že meziročně tento trh vzrostl téměř trojnásobně (přesně o 180 %), Američané koupili asi 4,2 milionu chytrých telefonů, což činilo 11 % z celkového počtu zakoupených mobilních telefonů (těch bylo 38 milionů), vloni se ve stejném období prodalo chytrých telefonů jenom 1,5 milionu neboli 4 % z celkem 36,5 milionu prodaných kusů. Jinými slovy, prodej chytrých telefonů roste nepoměrně výrazněji než prodej mobilních telefonů obecně (ten už spíše stagnuje).
Avšak ještě příznivější čísla NPD získala pro iPhone. Za sledované čtvrtletí Apple prodal 1,12 milionu svých telefonů, což představuje 27 % procent amerického trhu chytrých telefonů a 3 % celkového trhu mobilních telefonů. Na to, že iPhone začíná od nuly (vloni se ještě neprodával) si získal opravdu významné postavení ve své kategorii. Teď samozřejmě bude důležité, jak se bude jeho prodej vyvíjet dále, zatím se však zdá, že se během tohoto čtvrtletí (jež zahrnuje Vánoce) bude prodávat ještě lépe než dříve.
A až příští rok v únoru Apple iPhone oficiálně otevře aplikacím třetích stran, lze čekat další nárůst zájmu. (iPhone se tak navíc stane plnoprávným chytrým telefonem, někteří hnidopichové ho k nim nepřiřazují právě kvůli nemožnosti přidávání dalších aplikací ze strany uživatele, což je ovšem záležitost spíše „politická“ než technická, ale NPD ho k chytrým telefonům řadí již teď.)
Prudký nárůst podílu chytrých telefonů též ukazuje, že uvedení platformy Android pro chytré mobilní telefony zřejmě byl ze strany Googlu docela dobrý tah, pokud se trend zvyšování podílu chytrých telefonů udrží i nadále, bude na tomto trhu dost místa.
První zprávy o tarifech iPhonu ve Francii
Ve Francii se iPhone začne prodávat 29. listopadu, zatím však nebyly zveřejněny prakticky žádné bližší podrobnosti. Nyní se objevily první zprávy o tarifech na serveru MacGeneration ( tady a zde.)
Tento server ovšem píše ve francouzštině, jazykem, jímž nevládnu téměř vůbec. Naštěstí MacNN a MacScoop připravily anglické výtahy zmíněných stránek, s nimiž jsem si už dovedl poradit.
Orange již spustil svůj vyhrazený web pro iPhone, francouzští šťouralové ho propátrali a objevili v něm ukryté tarify (stránky tam už jsou, ale ještě nefungují příslušné odkazy).
Celkem se nabízejí čtyři tarify:
Za 49 EUR měsíčně dostanete:
- 2 + 2 hodiny volání (ve špičce a mimo špičku)
- 50 SMS zpráv
- 10 hodin připojení k Orange Wifi
Za 59 EUR:
- 3 + 3 hodiny volání
- 100 SMS zpráv
- 10 hodin připojení k Orange Wifi
Za 79 EUR:
- 5 + 5 hodin volání
- 150 SMS zpráv
- 10 hodin připojení k Orange Wifi
Za 119 EUR:
- 8 + 8 hodin volání
- 1000 SMS zpráv
- 100 hodin připojení k Orange Wifi
Všechny tarify dále nabízejí neomezené přenosy pro vizuální hlasovou poštu, elektronickou poštu a přenos dat přes EDGE. Jako obvykle to ovšem s onou neomezeností nebude tak žhavé, Orange uvádí, že si vyhrazuje právo omezit přenos dat na 500 MB měsíčně.
Díky stejné měně lze tyto tarify snadno porovnat s tarify T-Mobile v Německu, Orange za stejné peníze nabízí více volání a SMS zpráv, ale zase silněji omezuje datová připojení.
Pokud jde o WiFi připojení, Orange má po celém světě 30 000 přípojných bodů, jenže jak sami vidíte, tři levnější tarify zahrnují pouhých 10 hodin připojení, teprve nejdražší tarif za 119 EUR vám dá celých 100 hodin. Toto znamená opravdu dost výrazné omezení.
Smlouva se bude normálně uzavírat na dva roky, pokud si ji bude zákazník přát zkrátit na jeden rok, bude si muset každý měsíc připlácet dalších 4,5 EUR.
Podle francouzských zákonů je operátor povinen odblokovat telefon, když o to zákazník požádá, jestliže to bude šest měsíců či déle po koupi, provede to Orange zdarma, v případě dřívějšího odblokování bude muset vlastník iPhonu zaplatit 100 EUR.
Při zahájení prodeje by měl mít Orange na skladu 20 000 iPhonů, nejvíce jich bude k dispozici v jeho velkých obchodech v Paříži na Champs d'Elysées (Elysejských polích), v Lyonu a v Marseille, tam údajně má být připraveno 500 až 1 000 kusů. Ostatní obchody budou mít na skladu 4 až 30 iPhonů.
Orange usilovně pracuje na přípravě své infrastruktury a služeb pro chystané zahájení prodeje, svůj portál upravil tak, aby si s ním iPhone poradil. Videoslužba Orange ještě nebude iPhonu k dispozici, ale to by se mělo brzy změnit. A zatím nebude možné využívat ani službu Unik (tady máte popis její britské verze, ve Francii funguje stejně).
Tarify sice zmiňují vizuální hlasovou poštu, je však možné, že potřebná infrastruktura ještě nebude v okamžiku uvedení iPhonu na trh hotová, její zprovoznění se odhaduje až na konec ledna 2008.
Spolu s telefonem se ve Francii začnou prodávat též náhlavní Bluetooth sada, duální dok, napájecí adaptér a stereofonní náhlavní sada. Pro iPhone zpočátku nebude k dispozici AppleCare a záruční výměny bude obstarávat přímo Apple, nikoli Orange.
Prodej by měl být oficiálně zahájen 29. listopadu, ale některé obchody začnou už o den dříve, 28.listopadu od 18:00 do 22:00 v nich budou probíhat uvítací akce, při nichž se telefon již prodávat bude.
V citovaných zprávách se nemluví o ceně samotného telefonu, avšak vzhledem k tomu, že v Německu se prodává za 399 EUR, lze si jen těžko představit, že by ve Francii byla cena jiná (obě země mají i velmi podobné sazby DPH).
Nehovoří se ani o prodeji neblokovaného iPhonu, přestože podle francouzských zákonů ho operátor musí prodávat. Vodítkem v tomto případě opět může být Německo, kde se neblokovaný iPhone začal prodávat za nehorázně vysokou cenu 999 EUR, ve Francii to pravděpodobně dopadne stejně.
Výše uvedené tarify, jsou-li skutečně vydolovány z portálu Orange, by se neměly příliš lišit od těch oficiálních. Nepřinášejí žádná velká překvapení, řádově se shodují s obdobnými tarify v Británii a v Německu. Ostatně za necelý týden si to už budeme moci ověřit, až se prodej iPhonu ve Francii skutečně spustí.