Zprávy k iPhonu: marketingový viceprezident Applu prozradil něco podrobností o vývojové sadě, prodeje v Británii se nevyvíjejí podle očekávání a první zkušenosti s odblokovaným iPhonem v Německu. (27.11.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Zprávy k iPhonu: marketingový viceprezident Applu prozradil něco podrobností o vývojové sadě, prodeje v Británii se nevyvíjejí podle očekávání a první zkušenosti s odblokovaným iPhonem v Německu. (27.11.07)

27. listopadu 2007, 07.00 | Viceprezident Applu pro marketing iPodů a iPhonu Greg Joswiak v rozhovoru pro Fortune mluvil mimo jiné o vývojové sadě pro iPhone. Prodej telefonu ve Velké Británii zřejmě zdaleka nedosahuje očekávaných hodnot. A němečtí uživatelé začali popisovat proceduru pro odblokování telefonu.

Na dnešek se nám sešly také nějaké zprávy o iPhonu, nejprve se podíváme na rozhovor s jedním z viceprezidentů Applu:

Vedoucí marketingu iPodů a iPhonů v rozhovoru pro Fortune mluvil o vývoji pro iPhone

Greg Joswiak, viceprezident Applu pro marketing iPodů a iPhonu, prozradil některé podrobnosti o vývojové sadě pro psaní aplikací iPhonu. Koncem října Steve Jobs přislíbil, že v únoru příštího roku Apple vydá vývojovou sadu (SDK), umožňující psát aplikace pro iPhone (a iPod touch) i třetím stranám. A nyní Greg Joswiak poskytl rozhovor časopisu Fortune, v němž se zmínil o několika dalších podrobnostech.

Mimo jiné v něm vysvětluje, že nejlepší způsob, jak zajistit bezpečnost aplikací, bude používání digitálních podpisů umožňujících vyhledání původu veškerého škodlivého kódu. (Okrajově to zmínil už Steve Jobs při oznámení vývojové sady.)

Pokud se s aplikací bude dít něco nekalého, bude tak existovat způsob, jak vysledovat, odkud přišla. Apple chce vytvořit vývojové prostředí, v němž bude možné zachovat bezpečnost a spolehlivost iPhonu a současně bude vývojářům nabízet skvělé možnosti.

Současné zajištění obou těchto dvou věcí, v mnoha ohledech protichůdných, však znamená velkou výzvu, z tohoto důvodu se vydání vývojové sady očekává až v únoru 2008.

Od vývojové sady si Apple hodně slibuje, až bude dostupná, měli by přijít mnozí „legitimní vývojáři“. Joswiak přiznal, že poptávka po možnosti tvorby aplikací je značná, o čemž svědčí aplikace, které vývojáři napsali, i když museli telefon prolomit (tohle pochopitelně příliš nerozebíral), po uvedení sady by jich mělo přijít daleko víc. Zajímavě zní i poznámka, že vedle „legitimních vývojářů“ očekává též příchod menších, řadových vývojářů, což nasvědčuje, že vývoj nebude omezen na velké organizace, jak se někteří obávali. K tomu Joswiak dodal, že nejdramatičtější věci někdy uskutečnily týmy tvořené jedním či dvěma lidmi.

Co se týče vztahu iPodu touch a iPhonu, Joswiak prohlásil, že nevidí tyto přístroje jako konkurenty, každý slouží poněkud jinému účelu a vzájemně se doplňují (zákazníci ovšem mohou mít jiný názor).

Na jiném místě Joswiak tvrdí, že Apple má velkou výhodu v tom, že je designérem světové třídy jak hardwaru, tak softwaru, což ukazoval právě na příkladu chystané vývojové sady pro iPhone.

Zbytek rozhovoru se týká především marketingových strategií Applu, Joswiak říká, že se Apple snaží pochopit, co budou zákazníci chtít v budoucnosti, a tak získává náskok před konkurencí, jež se zaměřuje na okamžité potřeby zákazníků.

Z Joswiakových odpovědí vyplývá hlavně to, že vývojová sada pro iPhone bude klást silný důraz na zabezpečení a každá aplikace zřejmě bude muset být digitálně podepsaná. To není žádné zvláštní překvapení, nakonec Leopard používá digitální podpis pro všechny své systémové utility. (Vista vyžaduje, aby byly digitálně podepsané její ovladače.) Důležité samozřejmě bude, aby toto zabezpečení nešlo na úkor funkčnosti a flexibility aplikací. A další poznámky naznačují, že by vývojová sada měla být přístupná téměř každému. (Nevíme, zda bude vyžadovat nějaké placení, avšak pokud ano, tak to asi nebudou žádné závratné sumy).

Apple to pochopitelně nikdy nepřizná, ovšem nelze se zbavit dojmu, že Googlem ohlášená mobilní platforma Android významně pobídla Apple v oblasti vývoje aplikací pro iPhone.

Ostatně se už objevily zprávy, že někteří vývojáři již vývojovou sadu pro iPhone obdrželi, tvrdí „spolehlivé zdroje“. Několik firem údajně dostalo předběžné verze nástrojů (během minulých dvou týdnů) dovolujících programování pokročilejších aplikací, než jaké se dají uskutečnit webovými technologiemi. Podrobnosti nejsou známy, ale vzniká kód přímo pro iPhone a sada připomíná službu OpenSocial Googlu v tom, že funguje jako prostředník mezi programátorem a operačním systémem iPhonu, psaní aplikací prý nebude úplně stejné jako pro Mac OS X a stále budou existovat určitá omezení. Tohle všechno jsou však pouhé dohady, bude lepší počkat, dokud na veřejnost nepronikne více informací.

Prodej iPhonů v Británii se nevyvíjí podle očekávání

Ve Velké Británii se iPhone začal prodávat 9. listopadu. V prvních dnech se mluvilo o tom, že se telefon prodává úspěšně, avšak podle současných zpráv to možná až tak skvělé není. Apple sice žádné přesné údaje o prodeji iPhonu v Británii nezveřejnil, ale The Register cituje informace z významných odbytových kanálů, podle nichž prodeje zdaleka nedosahují očekávání. Operátor O2 UK, vybraný jako exkluzivní provozovatel iPhonu v Británii, prý zatím aktivoval pouze 26 500 iPhonů, namísto očekávaných 100 000 telefonů.

Carphone Warehouse, hlavní maloobchodní prodejce iPhonů v Británii, se zásobil 50 000 telefony Applu, avšak během prvního víkendu jich prodal jen asi 11 000. O2 má v Británii 400 vlastních obchodů, Apple pak jenom 12. Původně se odhadovalo, že se za první víkend prodalo 25 000 přístrojů, i to se však teď jeví spíše jako nadnesené.

The Register ovšem připouští, že počet aktivací nemusí odpovídat počtu skutečně prodaných telefonů, některé ještě nemusely být aktivovány (třeba ty zakoupené jako vánoční dárky). Přesto však lze těžko čekat, že mezi těmito čísly bude řádový rozdíl, navíc už jde o delší časové období.

Jednu z hlavních překážek přijetí iPhonu zřejmě tvoří vysoká pořizovací cena 269 GPB. Firma GfK Group provedla v Británii průzkum mezi 500 lidmi a zjistila, že kromě zarytých příznivců Applu širokou veřejnost odrazuje nezvykle vysoká cena telefonu, celkem 72 procent dotazovaných odpovědělo, že iPhone nekoupí kvůli ceně.

Zástupce GfK k tomu podotýká, že k úspěchu mobilních telefonů na britském trhu přispěly dotované telefony, cena iPhonu v této souvislosti vypadá nezvykle vysoká. Pro britský trh prostě nestačí jenom pokročilý design, Apple se bude muset snažit mnohem víc, aby pronikl na masový trh. Výzkumy GfK sice ukazují, že Britové mají dobré povědomí o iPhonu a jeho schopnostech, jenže do koupě se příliš nehrnou.

GfK to sice přímo neříká, ale jde hlavně o to, že dotované telefony se obvykle prodávají s povinným úvazkem u daného operátora. iPhone se také prodává s úvazkem, avšak za cenu, jež rozhodně jako dotovaná nevypadá. Navíc tarify vyžadované O2 UK pro iPhone nepatří zrovna mezi levné.

Situace sice bude jasnější až po Vánocích, ale z těchto náznaků se zdá, že za současných podmínek iPhone v Británii (a nejspíš i v dalších evropských zemích) až tak zářné úspěchy mít nebude, rozhodně ne srovnatelné s tím, co se děje v USA.

Za současných cen to zase tolik nepřekvapuje, navíc iPhone přes všechny své předností má proti jiným telefonům své třídy dost výrazná technická omezení, která právě na evropských trzích začínají nabývat na významu (jako třeba chybějící podpora rychlých 3G technologií).

Definitivní soudy bude ovšem možné vynášet až v příštím roce, hodně bude záležet i na tom, s čím dalším Apple v roce 2008 přijde.

První zkušenosti odblokovaným iPhonem v Německu

V Německu se začal iPhone prodávat též neblokovaný, ovšem za cenu 999 EUR. Přestože jde o cenu nesmírně vysokou při srovnání s jinými podobnými telefony, zjevně se našli nadšenci, kteří tuto sumu vydali a nyní již informují o svých prvních zkušenostech. Popisuje to server MacNotes.de, pokud vám němčina mnoho neříká, vše podstatné přetlumočil do angličtiny MacRumors.

Funguje to tak, že u T-Mobile koupíte normální zablokovaný iPhone, hardwarově i softwarově zcela shodný se všemi ostatními. (Musíte se však zeptat prodavače, odblokovaný telefon se nijak neinzeruje.) Jenže za něj zaplatíte 999 EUR a T-Mobile do své databáze vloží IMEI kód telefonu a jméno a příjmení kupce. Z ní je odešle Applu. Server Applu by se měl aktualizovat do 24 hodin, poté bude možná aktivace daného telefonu přes iTunes tak jako v případě blokovaných telefonů. iTunes při aktivaci telefon porovnají s příslušným záznamem v databázi Applu a telefon nejprve aktivují, poté odblokují. Pak už se do něj dají vkládat SIM karty různých operátorů, při výměně SIM karty již není třeba další aktivace.

Z počátku s tím však měli uživatelé v Německu problémy, telefony nešlo aktivovat po delší dobu, přenos IMEI kódu k Applu prostě trval déle než udávaných 24 hodin. Potom však už byla vlastní aktivace s odblokováním otázkou několika sekund.

Odblokování probíhá systémově čistě, telefon pochopitelně nadále má stejný firmware 1.1.2. To vyvolává otázku, zda by hackeři zabývající se neoficiálními metodami odblokování iPhonu nedokázali tento postup napodobit a získat tak metodu odblokování, jež by se obešla bez zásahů do firmwaru. (Apple to však určitě bude mít dobře zabezpečené.)

Stále ovšem není jisté, jak dlouho se bude odblokovaný iPhone v Německu prodávat, T-Mobile se hodlá odvolat proti soudnímu rozhodnutí, které mu prodej neblokovaného telefonu nařídilo. Kdyby s odvoláním uspěl, začal by zase prodávat jen blokovaný iPhone za 399 EUR.

Jenže od 29. listopadu se počne iPhone prodávat ve Francii (tedy již tento týden) a francouzské zákony možnost odblokování telefonu přímo nařizují (Orange iPhone po 6 měsících od koupě odblokuje zdarma, předtím za poplatek). Tudíž příslušné funkce v iTunes a celá infrastruktura pro odblokování stejně musí zůstat zachována bez ohledu na to, jak to dopadne v Německu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: