Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Zprávy k iPhonu: nové reklamy na telefon, Facebook, náhledy knih a stížnosti na podrobné výpisy (20.8.07)
20. srpna 2007, 04.00 | Apple dal do oběhu nové televizní reklamy na iPhone. Sociální síť Facebook nabízí verzi pro iPhone. Nakladatelství Harper Collins umožní prohlížení ukázek knih na iPhonu. A někteří uživatelé si stěžují na příliš podrobné výpisy od operátora.
Zpráv k iPhonu též není mnoho, zde shrnuji několik informací z minulého týdne, jež vzbudily větší pozornost (ne vždy však kvůli svému skutečnému významu).
Nové reklamy na iPhone
V minulých týdnech uvedl Apple do oběhu další televizní reklamy na iPhone. Nejprve se objevily reklamy „Instead“ (Namísto) a „Amazing“ (Úžasné). Zobrazují iPhone v ruce herce, zatímco komentátor nabízí návrhy potenciálním zákazníkům. V první reklamě se jich ptá, proč by nemohli místo nošení iPodu a telefonu nosit iPod se svou oblíbenou hudbou a filmy ve svém telefonu. Druhá reklama předvádí podporu YouTube a ukazuje, jak je úžasné, že se do telefonu vejde tolik funkcí (hudba, elektronická pošta, noviny, zábava a telefon).
Další reklama z minulého týdne, „All these years“ (Všechny ty roky), se drží stejného schématu jako ty dvě předešlé a tentokrát se komentátor ptá, jak jste se mohli po všechny ty roky obejít bez elektronické pošty, akciových kursů nebo Internetu ve své kapse.
Na webu Applu je najdete zde. Mimochodem tam přibyla ještě další reklama „All the parts” (Všechny ty části), která ve stejném stylu jako ty předchozí ukazuje, jak důležité jsou všechny části (softwaru) telefonu a nikdy nevíte, která se vám bude hodit.
Nové reklamy vyvolaly různé hlubokomyslné úvahy, proč to Apple dělá, pochopitelně se objevily dohady, zda prodej neochabuje a nové reklamy nejsou prostředkem, jak ho oživit. To se však takto zvenčí těžko odhaduje, skutečná čísla o prodeji iPhonu přes léto se dozvíme od Applu až koncem září. Teprve tehdy bude jasnější, jak si telefon na americkém trhu opravdu vede. Osobně se domnívám, že jde spíše o běžné marketingové postupy, prostě se již okoukaná reklama nahrazuje novou.
Facebook nabízí verzi pro iPhone
Řada webových služeb se začíná poohlížet po iPhonu. Přidala se k nim také sociální síť Facebook, v USA nyní nesmírně oblíbená (blíže v češtině o tomto fenoménu viz tenhle článek), jež začala nabízet speciální verzi s upraveným uživatelským rozhraním. Tlačítka jsou větší než v běžné verzi a posuvníky přejímají styl aplikací iPhonu. V některých ohledech se nová verze možná bude používat snáz než standardní verze, protože základní prvky (jako třeba profil a doručené zprávy) jsou umístěny do záložek rychlého přístupu. A čítač ukazuje počet nově přijatých zpráv.
Z principiálního hlediska vytváření optimalizovaných verzí webů pro iPhone není právě žádoucí, ovšem jedna věc jsou ideové principy a druhou možnost získání marketingových výhod, takže lze čekat přibývání verzí webů uzpůsobených pro telefon Applu.
Harper Collins přichází s knižní službou
Nakladatelství Harper Collins spustilo testovací verzi webu k prohlížení knih ze své nabídky. Zájemci si budou moci z knih tohoto nakladatelství na displeji iPhonu prohlédnout prvních 10 stránek první a druhé kapitoly dané knihy, a pokud se jim zalíbí, mohou si ji přímo z telefonu zakoupit, nebo, jde-li o teprve chystanou knihu, si ji lze předobjednat. Testovací verze zatím nabízí k prohlížení jen omezený počet titulů, ostrá verze by měla poskytovat přístup k celému katalogu nakladatelství.
Zmíněný web sice slouží (či spíše bude sloužit) především jako nástroj podporující prodej klasických papírových knih, ale přinejmenším ukazuje možnost využití iPhonu pro elektronické knihy. Jak zmiňuje článek kolegů z Grafiky, právě iPhone patří k zařízením, jehož hardware má předpoklady k využití pro elektronické knihy. Existují sice zařízení ještě podstatně vhodnější (těmi se článek Grafiky též zabývá), avšak v případě iPhonu bude nejdůležitější to, jak se k tomuto využití postaví Apple, zatím se to pro něj nezdá být příliš důležité. Výše zmíněná služba tak může být jak první vlaštovkou knižního využití telefonu, tak i slepou uličkou. (To ostatně platí také o elektronických knihách jako takových, přes všechny optimistické předpovědi zatím papír stále vede.)
Uživatelé iPhonu si stěžují na příliš podrobné výpisy od operátora
Poslední zpráva má tak trochu nádech kuriozity. Řada vlastníků iPhonu si začala stěžovat, že dostávají od operátora AT&T příliš podrobné výpisy, často zabírající mnoho stránek papíru. Jde o to, že výpis obsahuje nejenom všechny telefonické hovory, ale též jednotlivé SMS zprávy a datová spojení přes EDGE, jichž může být skutečně hodně. Z toho vznikají dlouhé výpisy (v extrémních případech zmiňovaných na blozích a diskusních forech desítky či dokonce stovky stran), které rozčilují především ekologicky uvědomělé uživatele, jimž vadí nadměrná spotřeba papíru.
Celá věc se však zdá být tak trochu nafouknutou bublinou, protože jak upozorňuje mluvčí AT&T, dá se snadno zařídit změna. Každý zákazník si může u AT&T zažádat o zasílání pouze souhrnného výpisu, který se vejde na jednu stránku, případně si může nechat zasílat elektronický výpis, takže nedostane vůbec žádný papír (a bude mít dobrý pocit z ušetřených stromů).
Je ovšem pravdou, že jako výchozí možnost AT&T nastavuje podrobný papírový výpis a u toho zatím hodlá zůstat, přestože se objevily hlasy volající po změně. Z hlediska AT&T to ovšem dává smysl, protože většina jeho zákazníků nemá podrobný výpis zdaleka tak dlouhý (Američané teprve začínají přicházet na chuť SMS zprávám) a může se jim hodit třeba pro reklamační účely. iPhone se svým důrazem na datové služby představuje zatím výjimku. Celý spor se tak scvrkává na to, zda je opravdu tak těžké požádat o zkrácený či elektronický výpis, když si přejete šetřit papír. (V této souvislosti nelze nezmínit některé naše operátory, kteří ještě nedávno považovali podrobný výpis hovorů za privilegium a dodnes si za něj nechají zaplatit.)
Celou věc asi nejvíc dostala do širšího povědomí Justine Ezariková, grafička z Pittsburghu, která uveřejnila na YouTube video, v němž se probírá 300stránkovým výpisem, co jí AT&T poslal v krabici. Ve svém komentáři se pochopitelně rozčiluje nad takovým plýtváním papírem. Už minulý týden se toto video dočkalo několika set tisíců shlédnutí.
Zároveň ovšem tohle video budí tak trochu pochyby, protože Ezariková v něm tvrdí, že měsíčně, dle svého odhadu, posílá 30 až 35 tisíc SMS zpráv. Avšak neužívá-li nějakého technického triku, vyvstává otázka, jak takové množství zpráv vůbec dokáže vytvořit a odeslat.
Vzniká tak podezření, že si dotyčná grafička hlavně zařídila dobrou reklamu, zvlášť když navíc jde o pohlednou ženu (okovy politické korektnosti nás snad ještě nesvírají natolik, aby tohle zabraňovaly napsat). Další důkaz, že žijeme v době mediální, kde rozhoduje hlavně vnější prezentace.