Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Zprávy k iPhonu: recenze náhlavní Bluetooth soupravy a náznaky dalších aplikací ve firmwaru telefonu (31.7.07)
31. července 2007, 05.00 | AppleInsider recenzuje náhlavní Bluetooth soupravu pro iPhone a rozbor firmwaru telefonu našel odkazy na zatím nepodporované aplikace.
Dnes bude zpráv málo, protože prostě není kde brát, sklizeň okurek zřejmě začala.
AppleInsider recenzuje náhlavní Bluetooth soupravu
Server AppleInsider, dříve se zaměřující spíše na zprávy ze zákulisí, se v poslední době pustil též do recenzí a nyní došla řada na náhlavní Bluetooth soupravu k iPhonu.
Recenze není nijak obsáhlá, což ostatně pro takovéto zařízení ani nelze čekat, článek však doplňují docela kvalitní fotografie, z nichž si lze udělat představu o tom, jak souprava vypadá.
Apple ji prodává za 129 USD (v americkém webovém obchodu Applu se nachází tady).
Základní vlastnosti soupravy
Vedle vlastní náhlavní soupravy dostanete ještě napájecí adaptér iPhone Dual Dock umožňující současné dobíjení iPhonu a Bluetooth soupravy a cestovní USB kabel pro dobíjení na cestách z USB portu počítače či napájecího USB adaptéru. Cena 129 USD patří pro tento typ zařízení spíše k vyšším, ale vzhledem k tomu, že za samotný Dual Dock si Apple počítá 50 USD a za cestovní kabel 30 USD, vychází tenhle komplet docela výhodně.
Souprava a její doplňky se dodávají v elegantní krabici připomínající obal iPhonu, v níž dostanete také uživatelskou příručku, ovšem ta ani není třeba.
Veškeré ovládání totiž zajišťuje jediné tlačítko a signalizaci jedna LED dioda, která svítí jantarově nebo zeleně. Zmíněné tlačítko slouží k zapnutí a vypnutí soupravy (musí se držet tak dlouho, až se ozvou tři pípnutí a dioda zabliká) a též k ovládání hovorů (lze jím hovor přijmout – prostým stiskem, nebo odmítnout – delším podržením, dokud se neozve pípnutí, stisknutí během hovoru zavěsí). Tlačítko se ještě dá použít k přepínání mezi dvěma souběžnými hovory, avšak nic dalšího už neumí.
Designem souprava odpovídá iPhonu, ale konstrukčně vychází ze sluchátek iPodu, pouze bílou barvu nahradila černá (to se asi každému líbit nebude, ovšem z ekonomického hlediska to pochopitelně dává smysl).
Sluchátko s mikrofonem je malé a lehké (6,5 gramu), takže by se mělo nosit docela pohodlně. Protože používá standardní Bluetooth připojení, půjde užít i s jinými přístroji, než je iPhone, ovšem vzhledem k jeho designu ho asi pro takový účel bude využívat málokdo.
Praktické zkušenosti recenzenta
To bylo základní představení a nyní již ke zjištěním recenzenta. Co se týče mikrofonu, ten funguje dostatečně směrově a zajišťuje celkem kvalitní přenos hovoru ve stejné či vyšší kvalitě než při mluvení přímo do iPhonu. Sluchátko si už tak dobře nevedlo, občas se v něm projevovalo rušení a nemělo dostatečnou hlasitost, zvlášť v hlučném prostředí. Hlasitost soupravy se nastavuje z iPhonu (což v některých situacích nemusí být zrovna šikovné), ale ani na maximu nebyl zvuk dost silný, navíc rostl šum.
Apple udává pro soupravu dosah 10 metrů (mez daná samotnou technologií Bluetooth), avšak v praxi dosah výrazně ztěžovaly jakékoli překážky mezi telefonem a soupravou, někdy byly potíže, už když si recenzent dal iPhone do kapsy kalhot.
Pokud jde o výdrž na baterii, Apple udává 5,5 hodiny hovoru a 72 hodin v pohotovostním stavu, v praxi to vypadá tak, že bude třeba iPhone a soupravu dobíjet zhruba stejně často. Na trhu se nacházejí Bluetooth soupravy s delší výdrží, ty však bývají těžší. Apple se prostě rozhodl pro kompromis mezi výdrží a hmotností.
Jak jsem zmínil již výše, souprava vedle příjímání a odmítání hovorů nic jiného neumí, žádné další funkce nepřidává. Některé jiné náhlavní soupravy umožňují například opětovné vytočení posledního hovoru nebo dokonce hlasové vytáčení (které iPhone nemá), nic takového se tady nenajde.
Avšak největší slabina Bluetooth soupravy Applu spočívá v tom, že se dá použít pouze pro telefonické hovory, ale pro nic dalšího. Vzhledem k tomu, že se v iPhonu nachází plnohodnotný iPod, jde o hodně závažné opomenutí. A Web dneska už také není němý, takže by se souprava hodila i pro práci se Safari, jenže to nejde. U soupravy navrhované přímo pro iPhone působí toto omezení dost nepochopitelně. (Ovšem ona implementace Bluetooth funkcí v iPhonu je vůbec značně omezená.)
Celkové hodnocení
Když se to shrne, náhlavní Bluetooth souprava Applu k iPhonu sice nabízí elegantní design, nízkou hmotnost a velmi snadné ovládání, avšak za jednoduchost platí omezenými funkcemi, navíc poskytuje jen průměrnou dobu výdrže na baterii a kvalita zvuku rovněž není bez výhrad. Zvlášť ovšem vadí nemožnost užití mimo telefonní funkce, což výrazně snižuje její využitelnost.
V důsledku toho AppleInsider udělil hodnocení 3 z 5 možných bodů, tedy dobré. Vzhledem k požadované ceně však představuje Bluetooth souprava Applu spíše zklamání, kdy efektní design ukrývá podprůměrné zařízení. (Už slyším některé uštěpačné jedince, jak prohlašují, že to platí pro všechny produkty Applu, s čímž bych si dovolil nesouhlasit, avšak v tomto případě se to jinak hodnotit nedá).
Americký webový Apple Store v nově aktualizované sekci příslušenství pro iPhone teď ostatně nabízí i několik dalších Bluetooth souprav jiných výrobců za stejnou či nižší cenu.
Náznaky dalších aplikací ve firmwaru iPhonu
Menší rozruch vzbudilo zjištění, že se ve firmwaru iPhonu nacházejí odkazy na zatím nepodporované aplikace. Jeden ze šťouravých uživatelů se probíral firmwarem telefonu (což je vlastně mobilní verze OS X) a přitom narazil na soubor systémových preferencí, „Default ApplicationState.plist“, který by měl obsahovat seznam výchozích aplikací.
A v něm vedle jmen těch, co se na telefonu vyskytují, objevil několik názvů, jaké v iPhonu vůbec nenajdete. Konkrétně se jednalo o tyto aplikace:
- com.apple.unitconverter
- com.apple.widget.phonebook
- com.apple.widget.translation
- com.apple.widget.worldclock (pravděpodobně nesouvisející s aplikací Clock)
- com.apple.mobile.radio
Trojice widgetů pro telefonní seznam, pro jazykové překlady a pro světové hodiny (ty prý nesouvisí s hodinami, jež iPhone už nabízí) se tam ovšem možná dostala při přenosu z „velkého“ Mac OS X, třeba je tam vývojáři prostě zapomněli.
„Unitconverter” by mohl být převodník jednotek, největší vzrušení však vyvolává aplikace „mobile.radio“, protože se z ní dá vyvodit, že by Apple mohl uvažovat o podpoře internetového proudového rozhlasového vysílání, nebo dokonce o doplnění FM tuneru.
Na druhou stranu dotyčný uživatel v kódu nenašel žádné jiné odkazy na tyto aplikace, navíc výraz „radio“ se v angličtině používá také pro označení rádiové části mobilního telefonu.
Přesto však tyto náznaky vzbudily vzrušenou debatu, zda by mohly být vodítkem k tomu, co přinese slibovaná a očekávaná aktualizace firmwaru iPhonu. Protože Apple zachovává tradiční mlčení, uvolnil se prostor pro spekulace a všichni se pídí i po sebemenším náznaku budoucího vývoje, tato záležitost představuje ukázkový příklad. Její skutečný význam však poznáme teprve tehdy, až Apple onu aktualizaci vydá.