Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Zprávy o iPhonu: App Store se blíží 10 000 aplikací, podpora pro Joost a spuštěn Linux na iPhonu. (3.12.08)
3. prosince 2008, 04.00 | App Store již nabízí téměř 10 000 aplikací, ne každý to však vítá. Videoslužba Joost poskytuje aplikaci, jež ji zpřístupňuje na iPhonu a iPodu touch. A iPhone Dev Team spustil na iPhonu Linux.
Nějaké zprávy se našly také o iPhonu:
Počet aplikací na App Store se pohybuje okolo 10 tisícovek
Zřejmě už o uplynulém víkendu by byl počet aplikací na App Store překročil „magickou hranici“ 10 00, ale několik set programů bylo mezitím z různých důvodů (jak technických, tak právních) staženo, lze ovšem předpokládat, že toto číslo obchod s aplikacemi Applu pro iPhone a iPod touch již brzy skutečně překoná.
V každém případě to ukazuje, že se tenhle způsob distribuce aplikací pro iPhone ukázal jako úspěšný, první tisícovku softwarových titulů zdolal App Store na konci července, při svém spuštění přitom obsahoval okolo 500 aplikací. (Jak připomíná Ars Technica, v březnu 2001 se Apple chlubil 350 dodávanými aplikacemi pro Mac OS X, to ale nelze přímo srovnávat, tehdy byla přece jen jiná situace).
Samozřejmě, vyvstává zde otázka, jak to vypadá s kvalitou této nabídky, mnozí vývojáři si stěžují, že příliš nízké ceny nedovolují, aby se ve větší míře na App Store objevovaly skutečně kvalitní programy. Ze současných aplikací jich asi třetina stojí 1 USD a zhruba čtvrtina se nabízí zdarma. Téměř tři čtvrtiny nabídky tvoří tituly s cenou pod 2 USD. Zbývající čtvrtina dražších aplikací samozřejmě zahrnuje též tituly s mnohem vyšší cenou, ale i z ní většina nepřekračuje 10 USD. Někteří vývojáři proto tvrdí, že se za takovýchto podmínek nedají psát kvalitní programy (tento názor zastává třeba Andy Finnell).
Přesto se našli takoví, kteří už dosáhli prostřednictvím obchodu App Store slušných výdělků, obvykle se jako příklad uvádí Steve Demeter, jemuž hra Trism přinesla velmi slušný výdělek. Takové případy však zůstávají výjimkou.
Zatím prostě spíše vítězí kvantita nad kvalitou, ovšem na jiných platformách tomu není jinak, kvalitní softwarové tituly se vždy musí hledat, App Store to alespoň trochu usnadňuje (i když by mu zkvalitnění služeb jistě neuškodilo). Ostatně další mobilní platformy tento distribuční model kopírují, Google již zprovoznil svůj Market pro aplikace platformy Android, podobné plány má také výrobce přístrojů BlackBerry RIM a rovněž Microsoft uvažuje o obchodu s aplikacemi pro přístroje užívající Windows Mobile.
Služba Joost podporuje iPhone a iPod touch
Existuje několik služeb, jež se snaží poskytnout televizní obsah prostřednictvím Internetu, velkou pozornost vzbudila také služba Joost (více o základech jejího fungování si můžete přečíst tady). Této službě se sice v současnosti nedaří zvlášť valně, ale jistě ji ještě nelze odepisovat. Joost nyní nabízí 400 televizních pořadů, 1 200 filmů a 18 000 hudebních videí.
A teď tahle služba vydala aplikaci, která ji zpřístupňuje majitelům iPhonů a iPodů touch. Aplikace dovoluje přehrávat videa z této služby, což normálně nejde, protože kapesní přístroje Applu nepodporují Flash, aplikace to obchází a dovoluje procházet dostupná videa podle kategorie, podle seznamu nejoblíbenějších klipů nebo podle výběru personálu služby. Samozřejmě lze také vyhledávat konkrétní videa pomocí vyhledávací funkce.
Hlavní omezení zde představuje připojení, službu Joost lze využívat pouze tehdy, když bude iPhone nebo iPod touch připojen přes WiFi, přes 3G spojení (u iPhonu) to nejde (o EDGE ani nemluvě). Samotnou aplikaci si lze stáhnout zdarma z App Store.
iPhone Dev Team spustil na iPhonu Linux
Tahle zpráva je zatím zajímavá spíše mediálně, než že by měla praktický význam. Známý hackerský tým iPhone Dev Team totiž dokázal spustit Linux na iPhonu. Toto prvotní sestavení funguje na původním iPhonu, iPhonu 3G a na původním iPodu touch, jde ovšem jen o velmi zárodečnou „distribuci“.
Software zahrnuje jádro Linux 2.6 a základní ovladače pro grafiku, sériovou komunikaci a další funkce potřebné k tomu, aby se přes USB rozhraní dal přístroj ovládat z příkazové řádky, akcelerometr, zvuk a dokonce ani dotyková obrazovka prozatím podporovány nejsou.
Vývojáři týmu zároveň vytvořili základní nástroj OpeniBoot pro střídavé zavádění více operačních systémů, který dovoluje přepínat mezi OS X Applu a alternativním operačním systémem.
Jak již bylo řečeno, vše se nachází teprve ve stavu zrodu, takže se to rozhodně nehodí pro praktické použití, na druhou stranu se jedná o první případ, kdy se na iPhonu podařilo spustit jiný operační systém než OS X. (Ukázkové video se nachází na službě Vimeo.)
iPhone Dev Team samozřejmě hodlá v tomto svém úsilí pokračovat dál, jeho cílem je zprovoznit na iPhonu (a iPodu touch) z Linuxu vycházející operační systém Android (prosazovaný Googlem), k tomu tým hledá další spolupracovníky.
Celá tato záležitost přirozeně zůstane neoficiální, těžko si lze představit, že by Apple s něčím takovým souhlasil, na druhou stranu tyto pokusy nijak nepřekvapují, ostatně Linux jako alternativní operační systém se objevil už pro původní iPod. Linux či Android pro iPhone pravděpodobně vždy zůstane okrajovou záležitostí (jinou věcí je, jak se prosadí telefony s Androidem, to ukáže teprve budoucnost), avšak při množství uživatelů iPhonu se určitě najdou zájemci i o tohle řešení.