Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Zprávy o iPhonu: Apple pracuje na vylepšení podpory Exchange a aplikace ProRemote mění iPhone v dálkové ovládání Pro Tools. (14.12.07)
14. prosince 2007, 07.00 | Zdá se, že Apple pracuje na podstatném vylepšení podpory iPhonu pro Exchange, včetně synchronizace. A hudebník a programátor změnil svou softwarovou aplikací iPhone v dotykové dálkové ovládání Pro Tools.
Pro iPhone dnes nabízím jen dvě zprávy, obě jsou však docela zajímavé:
Apple pracuje na vylepšení podpory Exchange u iPhonu
Už od té doby, co byl iPhone uveden na trh, si mnozí stěžují, že nedostatečně spolupracuje s podnikovými informačními systémy, kritika se zvlášť zaměřuje na slabou podporu elektronické pošty zprostředkovávané Microsoft Exchange. Můžeme mít proti Microsoftu různé výhrady, avšak je nepopiratelnou skutečností, že velké množství podniků a organizací svěřuje svou elektronickou poštu právě Exchange a hodilo by se, kdyby s ní iPhone uměl lépe spolupracovat.
Objevily se však náznaky, že Apple na zlepšení této spolupráce skutečně začal pracovat. Lze to předpokládat podle nedatované nabídky zaměstnání u Applu, jež hledá technicky zdatného inženýra pro testování Exchange a synchronizace do týmu vývojářů iPhonu. Zaměstnanec by se měl zaměřit hlavně na testování funkčnosti Exchange a Outlooku ve spolupráci s telefonem Applu.
Prozatím se oficiální podpora Exchange na iPhonu omezuje na IMAP za určitých podmínek. Právě chybějící plná podpora Exchange se obecně uvádí jako jedna z hlavních překážek pro přijetí iPhonu v podnicích, vzhledem k rozšířenosti této poštovní platformy.
Poznámky Applu v nabídce zaměstnání vedou ke spekulacím, že zmínky o testování synchronizace mohou znamenat, že se pracuje na zajištění podpory pro ActiveSync, což by iPhonu dovolilo synchronizovat s Exchange servery elektronickou poštu, položky kalendáře a kontakty. Dávalo by to smysl, protože potenciální kupci iPhonu, kteří v práci využívají Exchange, uvádějí chybějící podporu pro ActiveSync jako hlavní faktor, kvůli němuž si telefon Applu nekoupili.
O důležitosti této podpory svědčí i tato webová anketa, v níž 96 procent respondentů uvedlo, že podpora pro ActiveSync nebo nějaký jiný druh synchronizace s Exchange by výrazně zvýšila jejich ochotu si iPhone koupit.
Je velice pravděpodobné, že na tomhle všem Apple pracuje, ostatně již při uvedení iPhonu naznačoval, že podporu Exchange časem zlepší. Teď jde jen o to, kdy to bude. Podpora Exchange a dalších podobných systémů by iPhonu otevřela nová odbytiště, protože už dnes je iPhone dost oblíbený i mezi podnikovými uživateli, avšak právě chybějící podpora životně důležitých podnikových funkcí tlumí jejich nadšení.
Apple nepochybně čeká ještě dost práce, pokud se ovšem od února telefon skutečně otevře pro aplikace třetích stran, mohli by takovéto problémy pomoci řešit i mnozí další vývojáři.
Aplikace ProRemote mění iPhone v dálkové ovládání Pro Tools
To, že lze pro iPhone vytvořit opravdu zajímavé aplikace, ukazuje hudebník a programátor Alex Lelievre svou aplikací ProRemote.
Ta totiž změní iPhone, případně iPod touch v bezdrátové dálkové ovládání poloprofesionálního systému zpracování digitálního zvuku ProTools LE, s odezvou v reálném času.
Software ProRemote sestává ze tří částí. První tvoří software na iPhonu, který poskytuje uživatelské rozhraní, plně využívající dotykového ovládání iPhonu a zobrazuje zvukové signály a časový kód v reálném času. Tento software se připojuje k (softwarovému) serveru, instalovanému na počítači s Pro Tools, přes speciální protokol využívající TCP porty 8183 a 8184. A server komunikuje s Pro Tools na stejném stroji přes MIDI ovladač.
V současné době se software nachází v beta verzi a server pracuje pouze na Macu, ale jeho přenos pod Windows by měl být docela snadný. Podle autora je z hlediska funkčnosti aplikace už skoro úplná, nyní ji bude dolaďovat.
Samozřejmě, aby fungovala softwarová část na iPhonu či iPodu touch, musí se přístroj zatím otevřít hackerskou utilitou (provede se takzvaný „jailbreak“, neboli se otevře souborový systém pro instalaci aplikací). Avšak Alex Lelievre hodlá vyřešit i toto ne zcela legální uspořádání (zatím mu ovšem nic jiného ani nezbývá). Až v únoru začne Apple dodávat svou oficiální vývojovou sadu, hodlá svůj software přepsat pro ni a vyžádat si od Applu oficiální certifikaci svého kódu. Jestliže Apple dodrží své sliby, chtěl by tohle mít hotové do konce února. Potom hodlá učinit z ProRemote komerční aplikaci, odhaduje, že ji bude prodávat asi za 150 USD.
Je dost pravděpodobné, že hudebníci tuto částku docela ochotně zaplatí, protože jim to umožní velice pohodlně ovládat veškeré jejich vybavení, aniž by k němu stále museli docházet. (Nemluvě o tom, že většina jejich vybavení je nejspíš stála podstatně víc.)
A Alex již má i další plány do budoucnosti, rád by také využil v iPhonu obsažený akcelerometr pro panning (zvukové panorámování, umisťování zvukových zdrojů ve vícekanálovém zvukovém poli). Též uvažuje o tom, že by pro komunikaci se serverem použil EDGE připojení (teď zřejmě komunikuje přes WiFi), takže by bylo možné hudební vybavení ovládat odkudkoli na světě, kde by byl Internet nebo EDGE připojení, tohle ovšem asi již tak velký praktický dopad mít nebude.
ProRemote sice představuje dost specializovanou záležitost, ale ukazuje, že se z iPhonu (případně iPodu touch) dá udělat velice účinné dálkové ovládání.
Příslušná stránka na Gizmodu obsahuje také flash video, které názorně předvádí, jak to všechno funguje v praxi, pohled je to skutečně zajímavý.
Lze doufat, že až Apple „povolí“ tvorbu aplikací pro iPhone, bude podobných řešení vznikat víc, možná se dočkáme i hodně neobvyklých využití iPhonu.