Zprávy o iPhonu: Česká recenze iPhonu 3G, Pwnage Tool 2.0.1 a ZiPhone, podnikový software Sybase pro iPhone 3G a Kerio MailServer doplňuje podporu pro iPhone. (23.7.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Zprávy o iPhonu: Česká recenze iPhonu 3G, Pwnage Tool 2.0.1 a ZiPhone, podnikový software Sybase pro iPhone 3G a Kerio MailServer doplňuje podporu pro iPhone. (23.7.08)

23. července 2008, 14.00 | Mobil.cz vydal rozsáhlou českou recenzi iPhonu 3G. Pwnage Tool 2.01 opravuje závažné chyby a ozval se tvůrce utility ZiPhone. Sybase doplnila svůj podnikový software iAnywhere Mobile Office o podporu iPhonu 3G. A Kerio Technologies rovněž přidala podporu iPhonu 3G do svého MailServeru.

Samozřejmě se stále objevují další zprávy spojené s iPhonem, tentokrát budou spíše softwarového rázu:

Rozsáhlá recenze iPhonu 3G na Mobilu.cz

Nejprve jedna omluva. Když jsem vydával články o uvedení iPhonu 3G na trh, slíbil jsem výtah z recenzí. Bohužel jsem to z časových důvodů nestihl, první předběžné recenze navíc byly příliš kusé a stručné. Nevadí-li vám angličtina, doporučuji obšírnou (osm stránek zabírající) recenzi na Ars Technice, jež jde do skutečně hlubokých technických detailů, je ovšem psaná s ohledem na americké podmínky.

Ale na své si nyní přijdou i čtenáři upřednostňující češtinu, dost rozsáhlou recenzi iPhonu 3G totiž dnes vydal server Mobil.cz. Tento server testuje mobilní telefony pravidelně, použil tedy svůj standardní recenzní formát, což by mělo usnadnit srovnání s jinými přístroji. Recenze navíc bere v úvahu české podmínky a všímá si možností pořízení telefonu pro české zájemce. Redaktoři Mobilu.cz získali svůj odblokovaný telefon ve Francii, ovšem jak víme z komentářů našich čtenářů, v současnosti je asi nejvýhodnější pořídit si telefon v Belgii, což však recenze zmiňuje pouze okrajově.

Tímto považuji otázku recenzí iPhonu 3G za vyřízenou, samozřejmě na Webu najdete mnoho dalších recenzí, ale ty si jistě dokážete najít pomocí vyhledávačů.

Pwnage Tool 2.0.1 a ZiPhone

Už o víkendu vydal iPhone Dev Team svůj nástroj Pwnage Tool 2.0, umožňující otevírat firmware 2.0 a též odblokovat původní iPhone, iPhone 3G zatím odblokovat neumí.

Avšak již v pondělí tým uvolnil aktualizaci na verzi 2.0.1. Ona totiž původní verze 2.0 obsahovala některé dost závažné chyby, právě ty řeší verze 2.0.1. Ta už především nevydává varovní „Error 1600“, což se vyřešilo automatickým vygenerováním složky „~/Library/iTunes/Device Support/“, pokud na daném Macu neexistuje. K dalším opravám patří odstranění zaseknutí při spouštění a oprava URL adresy pro Sparkle AppCast, potřebné k zajištění dodávky budoucích automatických softwarových aktualizací. Samozřejmě, jestliže se podařilo iPhone otevřít již verzí 2.0, není to nutné opakovat s verzí 2.0.1, ale ti, kdo měli potíže, by mohli uspět s novou verzí.

Oznámení o vydání verze 2.0.1 najdete na blogu iPhone Dev Teamu, v tomto příspěvku také naleznete odkazy pro její stažení.

Pravděpodobně si pamatujete na software ZiPhone, který ve verzi 3.0 velice zjednodušil otevírání a odblokování původního iPhonu (viz třeba tady). Mimochodem, v té době se Pwnage teprve rodil, takže ZiPhone patřil k nejoblíbenějším hackerským nástrojům. Potom však přišel první Pwnage Tool a ZiPhone se postupně vytrácel z pozornosti médií.

Nyní se ale tvůrce ZiPhonu, hacker vystupující pod přezdívkou Zibri, opět ozval, tvrdí, že „neopouští scénu“ a „studuje situaci“. Potíž vězí v tom, že jeho software sice údajně pracuje s firmwarem 2.0 (jenže to se zkoušelo jen s beta verzemi), avšak Zibri sám má na svém osobním iPhonu nadále firmware 1.1.4 a novou verzi ZiPhonu pro firmware 2.0 zatím nevydal, přestože se původně měla objevit už tento měsíc. O vývoji kolem svého softwaru Zibri pravidelně informuje na svém blogu, dojde-li k nějakému významnému pokroku, mělo by se to nejprve objevit tam.

Názory na ZiPhone se dost liší, v současnosti zůstává použitelný pro starší iPhony, ale pro iPhone 3G a firmware 2.0 lépe vyhoví Pwnage Tool.

Dost rozruchu vzbudil projekt „yiPhone“, který měl údajně umět odblokovat iPhone 3G, jenže jak prozradil jeho původce George Hotz, ve skutečnosti se jednalo o pouhý žert, jímž chtěl přiměl ostatní vývojáře, aby intenzivněji pracovali na nástrojích pro odblokování iPhonu 3G. Avšak ne u všech se tento žert setkal s pochopením.

Sybase nabízí pro iPhone 3G podporu Notes a Exchange

Software pro iPhone ovšem rozhodně není pouze doménou hackerů, naopak s příchodem iPhonu 3G a firmwaru 2.0 se o telefon Applu začínají zajímat i dodavatelé podnikového softwaru. Samotný Apple do firmwaru 2.0 zahrnul mnohé podnikové funkce, především podporu pro Exchange, zejména elektronickou poštu typu „push“ (automaticky dodávanou ze serveru do telefonu).

A počínají se přidávat též další výrobci podnikového softwaru, například Sybase oznámila, že svůj systém iAnywhere Mobile Office rozšířila o podporu iPhonu 3G. iAnywhere zajišťuje spolupráci s podnikovými poštovními systémy, které by jinak mohly kvůli bezpečnosti telefonu zablokovat přístup, vytváří zprostředkující vrstvu, jež dovoluje zajišťovat takové funkce jako omezování příloh, mazání pošty či zablokování uživatele. Vlastníci iPhonu přitom mohou používat svého vlastního poštovního klienta.

iAnywhere poskytuje zabezpečený přístup k poště Microsoft Exchange a Lotus Notes, řada důležitých funkcí však zatím chybí. Především nepodporuje „push“ poštu, ani nedovoluje používání podnikového kalendáře, kontaktů a adresáře. Tohle všechno Sybase teprve slibuje „v blízké budoucnosti“.

Zatím je tedy použitelnost tohoto softwaru omezená, ovšem jestliže Sybase splní své sliby, mohlo by se to změnit, v každém případě tohle oznámení svědčí o tom, že iPhone 3G začíná přitahovat pozornost dodavatelů podnikového softwaru.

Kerio přizpůsobuje svůj MailServer pro iPhone

Apple se sice zaměřuje hlavně na velké podniky, ale možná ještě větší úspěch by nový iPhone mohl zaznamenat v malých podnicích (přinejmenším v těch amerických). Tomu věří také firma Kerio Technologies, jež právě tímto směrem rozšiřuje svůj MailServer.

Kerio představuje MailServer jako levnější a snáze udržovatelnou alternativu Microsoft Exchange. V rozhovoru pro MacNN viceprezident globálního marketingu Keria, Dušan Vítek, uvedl, že MailServer doplnil o kompatibilitu s bezdrátovými „push“ funkcemi iPhonu a Vítek tvrdí, že silná poptávka po podpoře iPhonu existuje právě v malých a středních podnicích.

Doplněná podpora pro iPhone zahrnuje „push“ poštu a “okamžitou synchronizaci“ kontaktů a kalendářních položek. MailServer zatím nepodporuje push funkce pro HTML poštu nebo poštovní přílohy, pro tyto položky musí zákazníci užít IMAP poštu.

MailServer poskytoval určitou podporu iPhonu již dříve, avšak nejnovější verze 6.5 umožňuje bezdrátovou „push“ synchronizaci. A nabízí též „mazací“ příkaz, který na dálku vymaže z telefonu citlivá data, pokud se daný iPhone ztratí nebo bude ukraden. MailServer spolupracuje s klientem Mail Applu, s kaledářem iCal, s adresářem (Address Book) Mac OS X a s Microsoft Entourage. Server podporuje i jiné chytré telefony, takže se uživatelé iPhonu, telefonů se systémem Symbian a terminálů BlackBerry mohou připojovat ke stejnému firemnímu serveru.

Dušan Vítek odhaduje, že zákazníci s Macy zajišťují Keriu asi 25 procent tržeb, tudíž doplnění podpory pro iPhone 3G bylo logickým krokem. Podporu iPhonu prostřednictvím MailServeru využívají například grafické firmy, banky, hollywoodští animátoři a také vlastníci restaurací Hooters.

Jak napovídá jméno viceprezidenta firmy, Kerio Technologies má český původ, dnes už se ovšem jedná o americkou firmu s českými vlastníky ( zde najdete oficiální profil firmy v češtině), vedle amerického ústředí provozuje pobočky Británii a u nás. Kerio patří k nejlepším příkladům úspěchů českého podnikání v IT a rozhodně umí využít obchodní příležitosti, není tedy divu, že se pustila do podpory iPhonu. Právě v malých podnicích by se iPhone mohl dobře uchytit a při velikosti amerického trhu, přes současné ekonomické problémy, se v nich ukrývá značný potenciál.

Aktualizace MailServeru poskytující podporu iPhonu se dodává zdarma stávajícím zákazníkům, samotný MailServer patří k spíše levnějšímu softwaru. Kerio nabízí širokou paletu různých licencí, cena v USA začíná na 500 USD, v ČR na 12 600 Kč bez DPH. Americký ceník najdete tady, český ceník zde.

MailServer 6.5 existuje pro více platforem, vedle Windows a Linuxu též pro Macy, vyžaduje Mac OS X 10.3 nebo vyšší a běží jak na strojích s Intely, tak s PowerPC.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: