Zprávy o iPhonu: další nová reklama, číšníkovi údajně půjčil iPhone host a ředitel ARM věští iPhonu skvělou budoucnost (7.6.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Zprávy o iPhonu: další nová reklama, číšníkovi údajně půjčil iPhone host a ředitel ARM věští iPhonu skvělou budoucnost (7.6.07)

7. června 2007, 08.00 | Objevila se čtvrtá reklama na iPhone. Údajný číšník z luxusní restaurace tvrdí, že mu jeden host na chvíli půjčil iPhone. A ředitel ARM prohlašuje, že iPhone podnítí masové používání chytrých telefonů.

V dnešních dnech se asi nedá čekat, že by se neobjevila zpráva o iPhonu, tady máte hned tři:

Čtvrtá reklama na iPhone

Ke třem reklamám oznamujícím datum uvedení iPhonu přibyla nyní ještě čtvrtá. Zatím se neobjevila na webu Applu vedle první trojice, ovšem už ji najdete na YouTube.

Reklama se prakticky výlučně soustřeďuje na webový prohlížeč, mimo jiné demonstruje automatické otočení obsahu obrazovky, když přístroj obrátíte. Webové brouzdání se předvádí na stránce New York Times a vypadá to opravdu působivě. Vzhledem k tomu, že jako prohlížeč slouží plnohodnotné Safari, není ani divu.

Apple se zřejmě rozhodl zdůrazňovat internetové schopnosti svého telefonu, což je celkem logické. Bude-li to takto skutečně fungovat v praxi, nejspíš se to pro dost lidí stane důvodem ke koupi. Ano, cena nepatří k nejnižším, ovšem když se podíváte, kolik stojí internetové tablety Nokie – sice s větší obrazovkou, ale zase mnohem těžkopádnější – možná se na to začnete dívat jinak.

Číšník si údajně mohl pohrát s iPhonem

Výše uvedené by mohla potvrdit následující zpráva. Na diskusním foru ArsTechnicy se objevil příspěvek od údajného číšníka (vystupujícího pod přezdívkou Felix K) z luxusní newyorské restaurace, který tvrdí, že měl možnost pohrát si s iPhonem.

Jeden z jeho zákazníků totiž patřil k těm, kdo ho testují, v současnosti prý je takových lidí pouze 20 na světě. Na chvíli mu telefon půjčil a Felix K byl nadšený. Tvrdí, že na něj zapůsobilo hlavně vykonávání jednotlivých funkcí, pohyb po menu byl plynulý, s obvyklými efekty Maca. Safari se otevřelo bez zaváhání a fungovalo bez problémů. Felix K připomíná, že mohl přístroj zkoušet jen několik minut, přesto tvrdí, že jde o jedinečný zážitek.

Podle něj na telefonu prostě běží OS X a při zkoušení měl pocit, jako by pracoval na Macu.

Diskutující mu pochopitelně pokládali další otázky, v odpovědích doplnil, že zmíněný člověk měl na iPhone velice elegantní černé pouzdro. Co se týče připojení k Internetu, v restauraci byl WiFi bod (tudíž netuší, jak to bude vypadat s připojením přes EDGE), takže Safari reagovalo velice svižně, stránka New York Times se vykreslila bez zdržení. Dobře dopadly i obrázky.

Někteří diskutující přirozeně Felixe K obvinili, že je nastrčeným marketingovým pracovníkem (jeho informace se skutečně až příliš shodují s výše zmíněnou reklamou). Felix K se snažil hájit, poukazoval na to, že zmíněnou restauraci často navštěvují různí významní lidé, ovšem svá tvrzení dokáže těžko.

Připusťme nicméně na chvíli, že mluví pravdu (ono vidět agenta Applu za každým rohem duševnímu zdraví právě neprospívá). Jestliže iPhone působí jako Mac, tak asi opravdu nebude mít mezi chytrými telefony rovnocenného soupeře. To, co se dnes dá sehnat, trpí různými omezeními a zvlášť mobilní webové prohlížeče se staly terčem kritiky. Dotyky ovládané Safari to možná změní. Za tři týdny a jeden den by ovšem podobnou zkušenost měl udělat o něco větší počet lidí, tehdy se ukáže, zda byla všechna tato tvrzení oprávněná.

Generální ředitel ARM Holdings PLC věští iPhonu skvělou budoucnost

K zástupu lidí vychvalujících iPhone se přidal také Warren East, generální ředitel ARM Holdings PLC, který včera na výstavě Computex v tchajwanském hlavním městě Tchaj-pej prohlásil, že iPhone udělá pro chytré telefony to, co učinil iPod pro digitální hudební přehrávače: dostane je do kapsy všem.

Samozřejmě, myšlenka výkonných počítačů kapesních rozměrů není nová, začal s ní vlastně právě Apple počátkem 90. let s Newtonem (ten ovšem skončil špatně), pak se přidala U.S. Robotics s Pilotem (z něhož se později stal Palm). A s rozvojem mobilního Internetu se takových zařízení objevuje stále víc.

Podle Easta to dlouhou dobu byl nově se objevující trh, ale reklamní kampaň kolem iPhonu postaví chytré telefony do vedení, co se týče zařízení pro mobilní přístup k Internetu.

Pokud se iPhone ukáže být takovým hitem, jak se čeká, East věří, že se prodeje chytrých telefonů zdvojnásobí, což by mohlo znamenat prodej 200 milionů kusů. A předpovídá, že během několika málo let budou chytré telefony tvořit polovinu trhu mobilních telefonů.

East ovšem má hodně důvodů k vydávání takovýchto předpovědí, protože 95 procent procesorových jader chytrých telefonů pochází právě od ARM. Bude-li tedy tento trh růst, poroste i odbyt jeho firmy. Ví se, že některé iPody používají čipy ARM a skoro jistě takový procesor užívá též iPhone. Na Computexu sice East tohle odmítl potvrdit s tím, že Apple takové podrobnosti raději drží v tajnosti, nakonec sám již dříve přiznal, že telefon Applu nese několik čipů ARM. (Ostatně, kdyby Apple nebyl jeho zákazník, nemusel by nic tajit.)

Další klíč k úspěchu chytrých telefonů a podobných kapesních zařízení podle něj tvoří software. Software, co se osvědčil na PC, má na přenosných přístrojích s malou obrazovkou potíže, zvlášť patrně se to projevuje u webových prohlížečů. East uvedl, že ARM spolupracuje s výrobci softwaru na přepracování aplikací, aby lépe vyhovovaly menším zařízením.

Co se týče nově se objevujících ultramobilních PC, ty zatím East nepovažuje za konkurenci. Za prvé často užívají některé čipy od ARM a navíc pomáhají vzbudit zájem o chytré telefony. A průmysl mobilních telefonů si stále drží jednu výhodu proti ultramobilním počítačům – své zkušenosti se správou spotřeby. Výrobci mobilních telefonů se už léta snaží zajistit dostatek energie pro své přístroje, zatímco ultramobilní PC přicházejí z oblasti, kde na spotřebě donedávna zase tolik nezáleželo, a tak si mobilní telefony nadále udržují náskok.

Z Eastových prohlášení jasně vyplývá, že právě iPhone má šanci uspět díky svému softwaru, který (viz zprávy výše) do značné míry reprodukuje chování osobního počítače. Procesory ARM nabízejí docela slušný výkon při velice nízké spotřebě a přenos Mac OS X na další hardwarovou platformu jistě nebyl tak složitý (když vývojáři již jednu takovou zkušenost měli). Teoreticky se tedy zdá mít iPhone připravenou hladkou cestu k úspěchu, avšak teprve letošní léto ukáže, zda se na ní neskrývá osudný hrbol.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: