Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Zprávy o iPhonu: iPhone také v Irsku, nedostatek 16GB modelu a Apple nestíhá vyřizovat žádosti vývojářů. (17.3.08)
17. března 2008, 06.00 | iPhone se vedle Rakouska začal nově prodávat též v Irsku. Model se 16 GB paměti není na trhu v dostatečném množství, T-Mobile ho ani nenabízí. A mnozí vývojáři žádající o zařazení do oficiálního vývojářského programu Applu byli prozatím odmítnuti.
Dění okolo iPhonu určovaly hlavně dvě věci - rozšíření prodeje do nových zemí a záležitosti okolo vývoje aplikací pro iPhone:
V pátek se iPhone začal prodávat také v Irsku
Jak mě správně upozornili čtenáři, v pátek 14. března se iPhone začal prodávat hned ve dvou nových zemích. Vedle Rakouska byl zahájen oficiální prodej též v Irsku.
V pátek jsem však věnoval pozornost především Rakousku, protože tam prodej začal poněkud nečekaně, i když vstup telefonu Applu do alpské země byl oficiálně potvrzen už dříve, přesné datum spuštění nikdo neznal. Naproti tomu datum zahájení prodeje stejně jako tarifní podmínky pro Irsko byly oznámeny již koncem února, takže tam se o žádné překvapení nejednalo.
V obou případech se distributorem iPhonu v těchto poměrně malých zemích stal operátor z větší sousední země, v případě Irska O2, v Rakousku pak T-Mobile.
Velice výrazně se však liší cenové podmínky v těchto zemích. V Irsku zavedl O2 tarify ještě podstatně nevýhodnější než ty ve Velké Británii (a ty nebudí právě velké nadšení), v Irsku navíc zatím nefunguje ani vizuální hlasová pošta a po zprovoznění bude dost silně zpoplatněná.
Naopak pro Rakousko se nabízejí tarify citelně příznivější než ty v Německu, hlasová pošta tam funguje (a neplatí se zvlášť), počty minut volání a v případě dražšího tarifu i SMS zpráv zahrnutých v paušálu jsou skutečně hodně velké a mez 3 GB přenesených dat v rámci paušálu rovněž patří k těm lepším nabídkám.
Ceny samotného telefonu se ovšem neliší, protože obě země patří do eurozóny, 8GB model vyjde na 399 EUR, telefon s 16 GB paměti (pokud ho ovšem vůbec seženete, viz následující zpráva) stojí 499 EUR.
iPhone se tak od pátku prodává už v pěti evropských zemích, koncem loňského roku se objevil ve Velké Británii, Německu a Francii. Podle dosavadních prohlášení Applu lze předpokládat, že letos přijde iPhone do dalších zemí, avšak o tom, kdy dorazí také k nám, lze zatím pouze spekulovat.
Celosvětový nedostatek iPhonů s 16 GB paměti
Počátkem února Apple uvedl na trh iPhone s 16 GB paměti, tedy s dvojnásobnou kapacitou oproti dosavadnímu telefonu, který se ovšem prodává dál. (Zároveň se objevil nový iPod touch s 32 GB paměti.)
Avšak zájemci o iPhone s větší pamětí se budou muset obrnit trpělivostí, protože tento přístroj není k dispozici v dostatečném množství. V USA uvádí webový obchod Applu jako dobu dodání 16GB iPhonu 5 až 7 dní, mimo USA se tento model shání ještě hůře. Německý T-Mobile na své stránce věnované iPhonu nabízí pouze 8GB model, o verzi s větší pamětí raději mlčí, totéž platí o webu rakouského T-Mobile. (V oficiálních tiskových zprávách se však o 16GB iPhonu mluví a lze předpokládat, že přinejmenším v rakouských kamenných obchodech se 16GB iPhone objeví.) Podle jednoho mluvčího T-Mobile bude tato situace trvat dlouho, 16GB iPhone má být dostupný během čtyř týdnů. Ve Velké Británii O2 UK 16GB model nabízí, tam zřejmě situace není tak napjatá. Francouzský Orange na svém webu 16GB model uvádí jako novinku, jeho skutečná dostupnost ve Francii není příliš jasná.
Nedostatek telefonů s větší pamětí se přičítá větší než očekávané poptávce, Apple ovšem jako obvykle situaci nijak nekomentuje. Problém zřejmě spočívá v tom, že 16GB iPhone používá paměťové flash čipy s vyšší kapacitou, jež výrobci nejsou schopni dodávat v dostatečných množstvích (z důvodu omezeného vnitřního prostoru nelze v iPhonu prostě zvětšit počet nasazených flash čipů).
Žádosti mnohých vývojářů o zapojení do oficiálního programu Applu byly odmítnuty
Ve čtvrtek 6. března Apple představil oficiální vývojářskou sadu pro iPhone a nastínil podmínky, za nichž se mohou vývojáři zapojit do tvorby oficiálních aplikací pro iPhone. Zájem, který tato nabídka vyvolala mezi vývojáři, zřejmě překročil očekávání Applu, zdá se, že nával žádostí nedokáže zpracovat.
Řada žadatelů o zapojení do programu iPhone Developer Program se tak dočkala od Applu zdvořilého odmítnutí v podobě obecného dopisu zaslaného elektronickou poštou. Podrobněji to rozebírá Ars Technica.
Většina žadatelů obdržela odpověď, v níž se praví, že v současnosti je iPhone Developer Program dostupný jen omezenému počtu vývojářů, Apple však plánuje rozšíření jeho působnosti během beta testování. Dále slibuje, že se s žadatelem znovu spojí, až přijde vhodný čas.
Tuto odpověď dostali američtí žadatelé, vývojáři nepocházející ze Spojených států se dočkali poněkud odlišné odpovědi, ale se stejným výsledkem. Dozvěděli se, že se iPhone Developer Program v současnosti nabízí pouze pro USA a k jeho rozšíření do dalších zemí dojde během beta testování. A opět obsahuje příslib, že se ve vhodný čas Apple znovu ozve. Zprávy pochopitelně obalují obvyklé zdvořilostní fráze o dících za projevený zájem, avšak to na výsledku nic nemění.
Řadu vývojářů tento postup rozčílil, jako obvykle se webové diskuse plní stížnostmi. Na druhou stranu není pravda, že byli odmítnuti úplně všichni žadatelé, MacRumors potvrzuje, že někteří vývojáři byli do programu skutečně zařazeni.
Znepokojení vyjadřují hlavně ti vývojáři, co by chtěli usilovat o financování z investičního fondu iFund, který shromáždil 100 milionů USD na podporu projektů souvisejících s aplikacemi pro iPhone. Přirozeně se obávají, že nezařazení do programu jim cestu k penězům může uzavřít.
Asi by bylo vhodné vyjasnit, co vlastně zařazení do vývojářského programu znamená: Samotnou vývojářskou sadu si může každý stáhnout zdarma a začít v ní psát aplikace, jež lze provozovat v přiloženém simulátoru (emulátoru) iPhonu. iPhone Developer Program, který přijde na 99 USD ročně, uděluje vývojáři certifikát, dovolující instalovat aplikace na fyzický iPhone.
Bylo by ovšem nesmyslné vidět v popisovaném dění nějaké nekalé záměry Applu, v pátek rozeslaná odmítnutí v podstatě jen potvrzují to, co Steve Jobs řekl už při oznámení programu – totiž že zpočátku bude k dispozici pouze omezenému počtu vývojářů. S tím, jak se bude blížit červnové vydání ostré verze vývojářského softwaru a firmwaru 2.0, budou své digitální certifikáty a možnost instalace aplikací získávat stále větší počty vývojářů. Zároveň se ovšem zdá, že Apple zájem vývojářů přece jen poněkud podcenil a má potíže již se zvládnutím příslušné administrativy. Nyní bude velice důležité, jak se Apple s tímto náporem vypořádá, dlouhodobé odrazování vývojářů administrativními průtahy by nebylo právě vhodné.