Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Zprávy o iPhonu: náznaky pro aplikace třetích stran a skoro polovina odblokovaných iPhonů je v Číně. (18.2.08)
18. února 2008, 05.00 | Objevily se náznaky, že se aplikace třetích stran budou distribuovat přes iTunes Store a že budou vyžadovat firmware 1.1.4. A v Číně se možná používá až 400 000 odblokovaných iPhonů.
Z minulého týdne nám zbylo též pár zpráv okolo iPhonu:
Několik náznaků pro aplikace třetích stran
Už vloni na podzim Steve Jobs slíbil vydat vývojářskou sadu, jež umožní tvorbu aplikací třetím stranám. Ta by se měla objevit letos v únoru, takže již mnoho času nezbývá. Pochopitelně se hodně spekuluje, jak bude vypadat konkrétní řešení této sady.
Minulý týden došlo k úniku informací, který v tomto směru něco naznačuje.
Web Tiny Code, sloužící svého času jako skladiště oprav a aktualizací některých neoficiálních aplikací iPhonu od třetích stran, krátce zobrazil informace prozrazující některé podrobnosti.
Na krátkou dobu se tam objevila zpráva o tom, že jeho provozovatel již nevytváří opravy ani aplikace pro firmware 1.1.3. Nemůže prozradit mnoho konkrétního, ale nyní spolupracuje s Applem a s jeho vývojářskou sadou na příští verzi firmwaru a na aplikacích a brzy by opět měl s něčím přijít. Dále sděluje, že z důvodů zachování legality už nebude aktualizovat skladiště aplikací pro Installer.app a brzy by měl být k zastižení na iTunes.
Navíc se v postranním panelu objevila věta „Now targeting fw 1.1.4 alpha 2“ (Nyní se zaměřuji na firmware 1.1.4 alfa 2), naznačující, že aplikace vytvořené pomocí oficiální sady Applu možná budou fungovat jen se zatím nevydaným firmwarem 1.1.4.
Web Tiny Code však brzy poté přestal fungovat a jeho adresa vás přenese do oficiálního vývojového centra Applu pro iPhone.
Mezitím ovšem mnozí stačili pořídit otisk původní zprávy, najdete ji například v tomto obrázku.
A v diskusním foru MacRumors provozovatel Tiny Code potvrdil, že opravdu má kopii vývojářské sady pro iPhone zaměřenou na firmware 1.1.4. Zveřejněním výše zmiňovaných informací ovšem porušil dohodu s Applem o nešíření důvěrných informací a Apple mu přikázal, aby vyřadil svůj web z provozu. To udělal, přesměrování na vývojové centrum Applu zavedl z vlastní iniciativy. Žádné další bližší informace již pochopitelně sdělovat nemůže, kvůli svému prohřešku navíc už nebude zahrnut do žádného dalšího testování tohoto druhu.
Více se tedy již nedozvíme, ale i z toho, co uniklo, se dá ledacos dovodit. Je zřejmé, že k distribuci oficiálních aplikací iPhonu bude sloužit iTunes Store. Steve Jobs vždy tvrdil, že psaní aplikací pro iPhone umožní třetím stranám až poté, co bude k dispozici mechanismus chránící telefon před škodlivým kódem, teď již ho Apple zřejmě vymyslel a stane se součástí nabídky iTunes Store. Bude to však nejspíš vyžadovat i nový firmware pro iPhone, onu zmíněnou verzi 1.1.4.
Apple tedy bude moci určovat, jaké aplikace se na telefon dostanou a jaké ne, hodně bude záležet na tom, jak silná omezení v tomto směru nasadí. Bez dalších podrobností lze těžko vynášet nějaké soudy, s jistotou zatím víme jen to, že si ve vývoji aplikací pro iPhone Apple i nadále podrží rozhodující slovo.
Čínské mobilní sítě provozují 400 000 odblokovaných iPhonů
Trh s odblokovanými iPhony dosáhl značného objemu, nejnovější odhady mluví o 800 tisících až jednom milionu přístrojů.
A velká většina z nich zřejmě skončila v Číně, tvrdí nová zpráva.
Firma In-Stat zabývající se průzkumem trhu v pátek sdělila, že na konci roku 2007 v síti China Mobile, největšího čínského mobilního operátora, fungovalo 400 000 odblokovaných iPhonů, což tehdy tvořilo zhruba 10 procent všech dosud prodaných iPhonů.
Toto číslo firmu překvapilo, čtyřikrát předčilo její původní odhady. Zároveň ho považuje za důkaz, že iPhone by měl v Číně větší úspěch než iPod, kdyby se Apple spojil s China Mobile pro oficiální distribuci telefonu v Číně.
Takto velké množství iPhonů v Číně se vysvětluje několika důvody. Číňané, narozdíl od Američanů, častěji využívají své telefony pro zábavu nebo přístup k Internetu, což je logicky dovádí k iPhonu. Navíc jsou mnozí Číňané ochotni utratit za telefon poměrně vysoké částky, přestože průměrné příjmy jsou nižší (vzhledem k obrovské populaci se tam ovšem dnes najde i značný počet lidí s vyššími příjmy). Plná pětina ze všech mobilních telefonů prodaných v Číně stála přes 4 000 jüanů, což v oficiálním kursu (stanoveném administrativně) dává 533 USD. Cena iPhonu by tedy neměla znamenat překážku.
A další příčinou rozsáhlé přítomnosti odblokovaných iPhonů v Číně může být též to, že se telefony dostávají na tamní šedý trh již rovnou z výroby, jež probíhá právě v čínských továrnách.
Čína by tedy podle všeho byla pro iPhone velice zajímavým trhem, to by ovšem Apple musel dosáhnout dohody s některým z čínských operátorů, pokud by chtěl iPhone prodávat stejným způsobem jako v jiných zemích. A to asi bude kámen úrazu, právě China Mobile tvrdí, že jednání s Applem o iPhonu v lednu ukončil. Steve Jobs sice později uvedl, že s operátorem pouze zahájil předběžná jednání o možnosti prodeje iPhonu v Číně, zástupci China Mobile prý navštívili vedení Applu jenom jednou, k dalšímu jednání však zjevně nedošlo a z dřívějších vyjádření čínských mobilních operátorů jasně plyne, že obchodní model prosazovaný Applem pro iPhone by přijímali jen těžko.