Zprávy o iPhonu: nová beta verze vývojářské sady a pověsti o Belgii. (25.4.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Zprávy o iPhonu: nová beta verze vývojářské sady a pověsti o Belgii. (25.4.08)

25. dubna 2008, 08.00 | Apple vydal čtvrtou beta vývojářské sady, zlepšil se hlavně emulátor iPhonu. A v Belgii údajně bude nasazen neblokovaný 3G iPhone.

Novinky se objevily též okolo iPhonu:

Apple uvolnil čtvrtou beta verzi vývojářské sady

Včera Apple zpřístupnil již čtvrtou beta verzi vývojářské sady pro iPhone a iPod touch. (Třetí beta verze se objevila počátkem dubna.) Stejně jako předchozí verze si ji mohou zaregistrovaní vývojáři zdarma stáhnout z vývojářského webu Applu.

Nová sada (sestavení 9M2165) přináší dvě hlavní změny. Ta první se objevuje v iPhone Simulatoru, tedy v emulátoru iPhonu. Ten nyní zahrnuje podporu pro OpenGL ES, takže teď konečně lze v emulátoru vykreslovat 3G grafiku, už není třeba tyto aplikace testovat přímo na hardwaru. Chybějící podpora OpenGL patřila k nejkritizovanějším slabinám emulátoru, jde tedy o významný krok vpřed.

Druhá změna spočívá v tom, že nový firmware iPhonu (sestavení 5A258f) vyžaduje podepisování kódu, před kompilací je tedy potřeba mít platný certifikát. V emulátoru iPhonu však nadále poběží i nepodepsaný kód.

Došlo pochopitelně i k dalším změnám. Nová verze vývojářské sady zabírá 1,15 GB, o trochu méně něž předchozí verze, ale její obsah se nijak neztenčil, obsahuje všechny vývojářské nástroje.

Vývojáři se touto sadou již začali probírat, první zprávy přináší například TUAW. Objevili vylepšení v komponentách Audio Toolbox, UIFont, UIApplication a přibyla podpora pro NSXMLParser. Zajímavě vypadají nové metody v UIApplication pro změnu vzhledu ikony aplikace na obrazovce a pro přidělení a odnětí aktivního stavu, což vypadá, jako by nakonec přece jen byly povoleny určité druhy aplikací běžících v pozadí (prozatím Apple ve svých doporučeních takové aplikace nedovoluje). Apple také změnil názvy některých metod, to se ovšem dá v beta verzi čekat.

Nová beta verze vývojářské sady a firmwaru 2.0 nyní jistě budou podrobeny pečlivému zkoumání, v příštích dnech se nejspíš budeme dozvídat další novinky.

Při středečním oznámení finančních výsledků finanční ředitel Applu uvedl, že si vývojářskou sadu stáhlo už 200 000 zájemců. Mnozí z nich sice asi nebudou příliš aktivní, ale i jen zlomek z tohoto počtu představuje značný potenciál, až koncem června Apple vydá ostrou verzi sady a firmwaru 2.0 a spustí App Store pro distribuci aplikací, lze předpokládat, že již počáteční softwarová nabídka bude dost bohatá.

Pověsti o iPhonu v Belgii

Stále přibývá pověstí o nasazení iPhonu v dalších zemích. Ty nejnovější z nich se vzájemně dost podobají, mluví o tom, že do nových zemích bude uveden iPhone s podporou 3G technologií a nebude už blokovaný na určitého operátora. Počátkem týdne se tohle tvrdilo o Itálii.

A teď se objevily skoro stejné informace o Belgii:

Belgický web věnující se mobilním telefonům astel.be zaslechl pověsti o tom, že by se 3G iPhone měl začít v Belgii prodávat někdy mezi koncem května až červnem. (Původní zpráva je francouzsky, vycházím proto z překladu Ars Technicy). Tohle časové rozmezí nevypadá příliš věrohodně, oznámení nového iPhonu se očekává na vývojářské konferenci WWDC 2008, jež začíná ve druhém červnovém týdnu.

Pravděpodobněji působí tvrzení, že se v červnu iPhone začne v Belgii prodávat u jednoho operátora po dobu dvou měsíců, poté budou moci iPhone nabízet všichni belgičtí operátoři. Podobně by to mělo fungovat i v Itálii, kde operátor TIM rovněž má začít prodávat telefon Applu s předstihem.

Belgičtí operátoři Proximus, Mobistar a BASE údajně připracují speciální datové tarify pro iPhone, které by měly zahrnovat kompatibilitu s vizuální hlasovou poštou a neomezené přenosy dat.

Tyto pověsti podle všeho mají racionální jádro, Apple totiž v Belgii nemůže uplatnit svůj dosavadní obchodní model, kdy zablokovaný iPhone prodává exkluzivně jeden operátor, v této zemi je blokování telefonů zakázáno zákonem. Applu tak nezbude, než prodávat telefon kompatibilní se všemi operátory. Belgie navíc má dobré pokrytí 3G technologiemi, proto dává smysl začít prodávat rovnou 3G model.

Nezodpovězenou otázkou zůstává, kolik bude takovýto neblokovaný 3G iPhone stát, lze předpokládat, že to bude víc, než v případě blokovaných telefonů, kde má Apple příjmy i z paušálních poplatků operátorovi. Na druhou stranu by to neměla být nějak závratná částka, to by byl iPhone neprodejný.

Pokud se tyto pověsti potvrdí, evropský trh s iPhony čeká v létě zásadní změna, vzhledem k otevřenosti unijního trhu se dá očekávat putování neblokovaných iPhonů i do dalších evropských zemí (bude-li cena alespoň trochu přijatelná).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: