Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Zprávy o iPhonu: Oprava bezpečnostní chyby přislíbena na září, podrobnosti k firmwaru 2.0.2 a 3G sítím a Apple zřejmě spolupracuje s AT&T na sdílení připojení iPhonu. (1.9.08)
1. září 2008, 06.00 | Apple slíbil, že bezpečnostní chyba umožňující obejít uzamčení telefonu bude opravena v září. Objevilo se podrobnější vysvětlení, jak firmware 2.0.2 zlepšuje komunikaci v 3G sítích. A Apple údajně jedná s AT&T o možnosti sdílení internetového připojení iPhonu 3G, není však jasné, za jakých podmínek.
Samozřejmě se objevily též novinky spojené s iPhonem:
Oprava bezpečnostní chyby přislíbena na září
Minulý týden byla objevena bezpečnostní chyba firmwaru 2.0.x, jež dovoluje obejít uzamčení iPhonu (podrobnější popis najdete v odkazovaném článku). Této chybě se pochopitelně dostalo značné publicity, zřejmě proto Apple poměrně rychle zareagoval.
Macworld dostal minulý týden elektronickou poštou zprávu od zástupkyně Applu Jennifer Bowcockové, v níž se uvádí, že zmíněná bezpečnostní chyba bude opravena příští měsíc (zpráva pochází ještě ze srpna, takže se myslí září).
Tato oprava nejspíš bude tvořit součást očekávaného nového firmwaru 2.1, který by měl vedle oprav přinést i důležité nové funkce.
Také Bowcocková ve své zprávě zmiňuje dočasné opatření, které tuto chybu umožňuje obejít, dokud nebude vydána příslušná oprava, stačí v předvolbách iPhonu nastavit, aby dvojité poklepání na domovské tlačítko („Home Button“) uživatele přeneslo rovnou do domovské obrazovky (hodnota „Home“), v případě uzamčení telefonu heslem toto tlačítko uživatele přenese zpět do obrazovky pro odblokování, z níž se bez znalosti kódu nedá jít dál.
Jak vlastně firmware 2.0.2 zlepšuje komunikaci v 3G sítích
Otázka problémů iPhonu 3G s výpadky hovorů a s pomalými datovými přenosy v 3G sítích patří k hlavním tématům kolem iPhonu už dost dlouho. Několikeré testy ukázaly, že v hardwaru telefonu chyba není, problém spíše spočívá v samotných 3G sítích některých operátorů, firmware však přece jen spolupráci s nimi zlepšit může. Již minulý týden Jennifer Bowcocková z Applu řekla deníku USA Today, že firmware 2.0.2 zlepšuje komunikaci s 3G sítěmi. Teď se však objevily bližší podrobnosti o tom, jak to firmware 2.0.2 vlastně dělá.
Přišel s nimi server Roughly Drafted, který často poskytuje zajímavé technické podrobnosti. V tomhle článku přináší bližší informace, jež měl získat od „zdroje blízkého AT&T“, ten vysvětluje, v čem by mohl spočívat skutečný problém a též to, proč někteří uživatelé po nainstalování firmwaru 2.0.2 nezaznamenali okamžité zlepšení.
Podle onoho zdroje firmware 2.0.2 opravuje řízení výkonu telefonu. V UMTS sítích totiž klíč k úspěchu tvoří právě řízení výkonu. Nejprve si ujasněme termíny: telefony a další klientská zařízení se budou označovat jako „UE“, základnové stanice BTS pak jako „Uzel B“.
Jestliže UE vyžaduje příliš vysoký výkon pro vysílání k sobě, než jaký dokáže poskytnout Uzel B, dojde k potížím. Jak v dané buňce mobilní sítě roste počet UE, stoupá i šum, což se musí vyrovnávat zvyšováním výkonu pro vysílání do UE.
Pokud bude algoritmus řízení výkonu UE vadný, budou UE vyžadovat vyšší výkon, než je opravdu potřeba a při více současných uživatelích v buňce nemusí vysílači dané BTS stačit výkon na obsluhu všech UE. V důsledku toho některým UE (tedy telefonům) vypadne hovor. Citovaný zdroj tvrdí, že viděl grafy výpadků hovorů po uvedení iPhonu na trh a po zveřejnění firmwaru 2.0.2. Zvýšený počet vypadlých hovorů odpovídal nedostatečnému výkonu pro vysílání, po zavedení firmwaru 2.0.2 se výpadky omezily.
Rovněž nízká datová propustnost souvisí s otázkou řízení výkonu. Čím vyšší přenosové rychlosti, s tím vyšším výkonem musí vysílat Uzel B. Mají-li UE špatné řízení výkonu a vyžadují-li ho vyšší, než je třeba, omezí to schopnost sítě dodávat data vyšší rychlostí.Firmware 2.0.2 tohle zřejmě napravuje, jenže budou-li v síti fungovat také iPhony s firmwarem 2.0 a 2.0.1, interakce jejich vadného řízení výkonu s danou 3G sítí efekt firmwaru 2.0.2 v podstatě potlačí. To zřejmě představuje jeden z důvodů, proč AT&T posílá uživatelům iPhonu textové zprávy, aby přešli na firmware 2.0.2. Čím větší bude podíl iPhonů s touto verzí firmwaru, tím méně problémů se v dané sítí objeví.
A právě to vysvětluje, proč někteří uživatelé neznamenali žádné zlepšení po nainstalování firmwaru 2.0.2 a proč testy jednotlivých telefonů nevykázaly významný rozdíl mezi verzí 2.0.2 a těmi předchozími. Problémy totiž začnou být zjevné teprve tehdy, až v dané buňce funguje tolik iPhonů, že jim nestačí výkon dané BTS stanice. A též to vysvětluje, proč uživatelé ve velkoměstech s vysokou hustotou obyvatel (a dnes i velkým počtem majitelů iPhonů) zažívali větší potíže než uživatelé v řidčeji osídlených oblastech.
Tohle vysvětlení vypadá logicky a dává naději, že po přechodu většiny uživatelů na firmware 2.0.2 by se potíže měly do značné míry vyřešit. Zároveň to však ukazuje, že svůj díl viny přece jenom nese také Apple.
Apple možná spolupracuje s AT&T na sdílení připojení iPhonu
Jednou z častých výtek vůči iPhonu je, že ho nelze použít jako modem pro jiná zařízení (což nejčastěji bývá notebook). Zvlášť to vadí v případě iPhonu 3G, který alespoň teoreticky může zajistit docela rychlé připojení. (Mimochodem, v angličtině se tato možnost nazývá „tethering“, což původně označovalo uvázání dobytčete, v daném kontextu znamená „přivázání“ iPhonu k notebooku a sdílení internetového připojení telefonu.)
V případě iPhonu však jde pouze o otázku patřičného softwaru, což jasně ukázala aplikace NetShare od NullRiver Inc. Ta se objevila počátkem srpna na App Store za cenu 9,99 USD a umožňovala sdílení internetového připojení iPhonu 3G s notebooky. NullRiver se maximálně snažila, aby neporušila přísné licenční podmínky Applu, ale aplikace nakonec byla stejně z App Store stažena poté, co s ní svůj nesouhlas vyjádřil operátor AT&T.
To pochopitelně vyvolalo bouřlivé protesty, teď se však zdá, že by Apple přece jen mohl umožnit sdílení připojení iPhonu.
Jeden z uživatelů rozhořčených stažením NetShare totiž poslal elektronickou poštou Stevu Jobsovi zprávu, v níž prohlašuje, že je „směšné“, když takto vyspělý přístroj nenabízí možnost sdílení připojení. Poukázal na to, že AT&T tuto možnost poskytuje pro terminály BlackBerry za dodatečný příplatek 30 USD měsíčně a prohlásil, že by byl ochotný totéž platit i pro iPhone.
Jobs mu odpověděl ze svého iPhonu, odpověď měla znít takto: „Souhlasíme a diskutujeme o tom s AT&T“. Daná zpráva se skutečně zdá pocházet od Jobse, zdrojová IP adresa se shoduje s jinými zprávami, jež se považují za autentické.
Bylo by samozřejmě vhodné, aby Apple tuto možnost nabídl, potíž ovšem vězí v tom, za jakých podmínek to bude a hlavně, zda se něco podobného bude nabízet i v jiných zemích. iPhone 3G se dnes prodává ve více než 40 zemích světa, avšak Apple občas budí dojem, jako by mu to ještě úplně nedošlo, přestože první kusé statistiky naznačují, že se nový iPhone (na rozdíl od svého předchůdce) prodává v těchto zemích v nezanedbatelných množstvích.
Placení za sdílení připojení by asi u uživatelů nevyvolalo zrovna nadšení (operátoři by ovšem dalšími penízky navíc jistě nepohrdli), uvážíme-li, že mnohé Sony Erricssony a Nokie tohle nabízejí rovnou bez dalších příplatků. V této záležitosti však zůstává příliš mnoho nejasností, NetShare ukazuje, že v principu to je realizovatelné, ale dokud nevíme nic o konkrétních podmínkách „oficiální“ implementace této funkce, lze těžko vynášet nějaké soudy. Není vyloučeno, že se budou lišit pro jednotlivé země, snad se brzy začnou objevovat konkrétnější zprávy na toto téma.