Zprávy o iPhonu: Videoprůvodci iPhonem 3G, uzávěrka pro zaslání aplikací do App Store a oficiální ceny pro USA a pro několik dalších evropských zemí. (3.7.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Zprávy o iPhonu: Videoprůvodci iPhonem 3G, uzávěrka pro zaslání aplikací do App Store a oficiální ceny pro USA a pro několik dalších evropských zemí. (3.7.08)

3. července 2008, 17.00 | Apple zpřístupnil videoprůvodce iPhonem 3G a stanovil termín, do něhož musí vývojáři zaslat své aplikace pro App Store, aby byly dostupné už první den. AT&T oznámil ceny pro iPhone 3G v USA. A oficiální ceny byly zveřejněny také pro Dánsko, Finsko, Holandsko a Švýcarsko.

Za osm dní začne prodej nového iPhonu, a tak informací na toto téma stále přibývá. V tomhle článku se pokusím předložit výběr zpráv, jež považuji za nejvýznamnější:

Videoprůvodci iPhonem 3G na webu Applu

Apple samozřejmě začíná s propagací svého nového telefonu, mimo jiné na svém webu zpřístupnil videoprůvodce iPhonem 3G, najdete je na této stránce. Jde o dvě videa, první nazvané „iPhone 3G. A Guided Tour.“ (Interaktivní prohlídka iPhonu 3G), druhé se jmenuje „iPhone 3G. See what’s new.“ (Podívejte se, co je nového na iPhonu 3G.)

Podrobná prohlídka telefonu trvá 38 minut a předvádí začátečníkům celý přístroj, kratší 12minutová prohlídka divákům představuje pouze nové hardwarové prvky iPhonu 3G a firmware 2.0.

Videa se nabízejí k proudovému přehrání ve třech různých kvalitách a též se dají stáhnout, jako obvykle existují ve dvou verzích – jako kompaktní soubor pro přehrání na iPodu v rozlišení 320 x 180 (příslušné soubory zabírají 101 a 34 MB) a jako nahrávky v rozlišení 848 x 480 (v tomto případě ovšem musíte stáhnout 318 a 108 MB).

AppleInsider upozorňuje na některé zajímavé novinky odhalené v těchto videoprůvodcích.

Při představení nového iPhonu na letošní konferenci WWDC Steve Jobs mimo jiné mluvil o „dramaticky vylepšeném zvuku“, aniž by to upřesnil, videoprůvodci však toto zlepšení přisují novému mikrofonu a reproduktoru, jedná se tedy o zlepšení na hardwarové úrovni.

Videa také podrobněji ukazují spodek přístroje, kde jsou vidět dva šrouby po stranách dokového konektoru (viz fotografie), dost zvláštní pohled, protože se Apple obvykle snaží šrouby ukrývat (že by důsledek snahy o snížení nákladů?).

Pokud jde o nový software, tam je většina novinek již známá, mezi americkými uživateli však dost velký zájem vzbudila obrazovka App Store ukazující hotovou verzi IM klienta AIM (AOL Instant Messenger), jehož demo verze byla předvedena už při představení vývojářské sady 6. března. Hotový AIM by měl být k dispozici od prvního dne prodeje, navíc se nejspíš bude nabízet zdarma. Vzhledem k tomu, že AT&T do základních tarifů nezahrnul SMS zprávy (o tom viz níže), mohl by tento IM klient fungovat jako částečná náhrada.

Videa též představují stahování a instalaci aplikací třetích stran, probíhá to poněkud odlišně od nákupu hudby na iTunes Wi-Fi Music Store. Stahované aplikace se objeví přímo na domovské obrazovce, průběh stahování zobrazuje postupová lišta. Po stažení začne být aplikace okamžitě aktivní.

Velký videoprůvodce také ukazuje, že s firmwarem 2.0 lze v letadle nabízejícím WiFi připojení komunikovat přes WiFi i v režimu AirPlane (režimu Letadlo), což s dřívějším firmwarem nešlo (to mohlo vyvolávat potíže se zákazem používání mobilních telefonů během letu).

Apple stanovil uzávěrku pro aplikace, jež se mají objevit už 11. července

Jak má Apple ve zvyku, podrobnosti okolo zasílání aplikací na App Store a jejich schvalování zůstávaly nejasné, ale ve středu Apple konečně jasně stanovil mezní termín pro zaslání aplikací, které se objeví na App Store již v den zahájení prodeje nového iPhonu, tedy 11. července. Vývojáři dostali upozornění, že pokud chtějí, aby se jejich aplikace objevily na App Store už v den zahájení prodeje, musí je zaslat nejpozději do 7. července 2008, do 12:00 pacifického času. Aplikace samozřejmě bude možné posílat i později, ale ty se již nemusí v obchodu Applu objevit hned první den.

Zvlášť pro jednotlivé nezávislé vývojáře to přitom bude velice důležité, zahájení prodeje iPhonu 3G se jistě bude těšit značné mediální pozornosti, což platí i pro aplikace zveřejněné v daný den (slovy jisté reklamy to bude příležitost k nezaplacení, a to doslova, protože podobnou reklamu by si mohl dovolit z vlastních prostředků málokdo).

Lze tedy předpokládat, že na App Store bude už od začátku bohatá nabídka aplikací, protože takovou příležitost si sotva kdo nechá ujít. Z výše uvedeného se navíc dá dovozovat, že proces schválení aplikace pro App Store zřejmě trvá tři až čtyři dny, bude-li to platit i nadále, neměla by „administrativa“ App Store vývojářům příliš vadit.

Zdaleka nejčastější zprávy o iPhonu 3G se nyní týkají cenových podmínek, za nichž se bude nabízet v jednotlivých zemích (11. července se začne prodávat v 21 zemích, o pár dní později ve Francii a do konce roku by to mělo být celkem 70 zemí, včetně té naší). Těchto informací je skutečně hodně, proto jsem se rozhodl zde zmínit jen některé země. Nejprve se podíváme na USA, které zatím zůstávají nejdůležitějším trhem pro iPhone a poté probereme další čtyři evropské země.

AT&T oznámil oficiální ceny pro iPhone 3G v USA

V úterý operátor AT&T, nadále výlučný prodejce iPhonu v USA, zveřejnil své oficiální ceny pro iPhone 3G a rovnou lze říci, že mezi americkými zákazníky nevyvolal právě nadšení.

Narozdíl od prvního iPhonu prodej 3G modelu začne v pátek 11. července již od rána v 8:0 místního času, vloni se přitom začínalo až v 18:00. ( Mimochodem, v Británii to bude podobné, tam začne O2 UK nový telefon prodávat 11. července už od 7:00 a protože se čeká značný zájem, každý zákazník si bude moci koupit pouze jeden telefon.)

Americké tarify pro iPhone 3G jsou však o dost vyšší než pro předchozí model, a též pořizovací ceny telefonu nejsou až tak výhodné, jak se zdálo z Jobsova proslovu na WWDC.

iPhone 3G skutečně bude možné pořídit za 199 USD v případě 8GB modelu a za 299 USD v 16GB verzi, avšak za tuhle cenu telefon dostanou zákazníci jen za určitých podmínek. Platí totiž pouze pro ty, kdo si koupili iPhone před 11. červencem, aktivovali si u AT&T novou smlouvu nebo jsou zákazníky AT&T, co v době koupě již mají nárok na zlevněný telefon.

Všichni ostatní za iPhone 3G zaplatí 399, respektive 499 USD. Ve všech těchto případech se navíc musí operátorovi upsat na dva roky. AT&T nabídne i telefon bez závazku, ten však bude stát 599 USD (8GB model) nebo 699 USD (16GB verze).

Stávající zákazníci AT&T přecházející na iPhone 3G budou navíc muset zaplatit modernizační poplatek ve výši 18 USD a nový zákazníci uhradí jednorázový aktivační poplatek 36 USD.

Nové skvělé ceny iPhonu 3G se tak v případě USA ukazují jako dost iluzorní, uvidíme, jaké to bude mít důsledky (možná už pár právníků sepisuje žaloby). Zároveň ovšem víme, kolik bude v USA stát legální neblokovaný iPhone (při dnešním kursu vychází 8GB verze na necelých 9 tisíc Kč).

Ani tarify AT&T pro iPhone 3G Američany nepotěší. Zákazníci mohou volit ze čtyř tarifů AT&T Nation, jež zahrnují určitý objem volání a neomezené datové přenosy (pro elektronickou poštu a brouzdání po Webu), nikoli však SMS zprávy (ty se budou platit zvlášť).

Tarif Nation 450 za 69,99 USD měsíčně nabízí 450 minut volání ve špičce a 5 000 minut mimo špičku. Nation 900 za 89,99 USD poskytuje 900 minut ve špičce a neomezené volání mimo špičku. Nation 1350 prodlužuje volání ve špičce na 1 350 minut, volání mimo špičku má opět neomezené, měsíční paušál činí 109,99 USD. A Nation Unlimited za 129,99 USD nabízí zcela neomezené volání. (Je třeba připomenout, že v USA se platí i za příchozí hovory.)

Pro iPhone 3G si lze též objednat rodinné tarify FamilyTalk pro více čísel najednou, zahrnující dálková volání a roaming. Ty nabízejí neomezené datové přenosy a značně velké počty minut volání pro více iPhonů najednou. Nejnižší paušál činí 129,99 USA měsíčně za 600 minut pro dva iPhony, nejvyšší pak 359,99 USD za 6 000 minut. Mimoto lze přidat až tři další iPhony (za 39,99 USD na každý), podrobnější přehled tarifů FamilyTalk najdete v téhle tabulce.

Ve všech těchto tarifech nejsou obsaženy SMS zprávy, za ty je nutné si zase připlatit. V případě tarifů pro jednotlivce lze za 5 USD měsíčně získat 200 SMS zpráv, za 15 USD 1 500 zpráv a neomezený počet zpráv přijde na 20 USD měsíčně. V řadě tarifů FamilyTalk vyjde jedna SMS zpráva na 20 centů, za 30 US měsíčně navíc dostanou zákazníci neomezený počet zpráv.

S firmwarem 2.0 se Apple snaží více proniknout do podniků, což zohledňuje také AT&T. Pořizovací ceny telefonu budou podniky muset konzultovat se zástupci AT&T, kteří posoudí, zda v daném případě má podnik nárok na snížené ceny. Pro využívání podnikové elektronické pošty a dalších podnikových aplikací bude potřebný tarif Enterprise Data Plan for iPhone, který stojí 45 USD měsíčně a dá se kombinovat s vhodným hlasovým tarifem. Menší podniky budu moci užít též tarif AT&T BusinessTalk určený speciálně pro ně.

iPhone 3G se samozřejmě bude dodávat s nainstalovaným firmwarem 2.0, majitelé současných iPhonů si ho budou moci stáhnout jako upgrade zdarma.

Vzhledem k tomu, že AT&T už neodevzdává podíl z paušálních poplatků Applu, zmizely speciální tarify pro iPhone, teď se pro něj nabízejí standardní tarify operátora. Z prvních reakcí amerických zákazníků se zdá, že se jim nové tarify příliš nelíbí, proti těm předchozím totiž vycházejí dráž. Přesto však lze předpokládat, že 11. července budou americké obchody plné zájemců o nový iPhone.

Cenové podmínky pro další čtyři evropské země

Postupně uveřejňují své ceny pro iPhone 3G také operátoři v jednotlivých evropských zemích, v tomto článku najdete informace pro další čtyři:

Dánsko

V Dánsku operátor Telia zveřejnil univerzální tarif pro iPhone 3G s měsíčním paušálem 599 DKK (přibližně 1 900 Kč), který zahrnuje 300 minut volání do libovolných sítí, neomezený počet SMS zpráv, neomezené volání ostatním zákazníkům Telie a 300 MB dat (každý další MB navíc přijde na 1,25 DKK, tedy asi 4 Kč). Telefon ve verzi s 8 GB bude stát při tomto tarifu 1 399 DKK (4 400 Kč), 16GB model vyjde na 1 999 DKK (6 380 Kč). Zákazníci mohou smlouvu zrušit již po šesti měsících, budou však muset telefon odkoupit za „zbytkovou“ cenu, jež činí 4 993 DKK (15 800 Kč) pro 8GB model a 5 593 DKK (17 700 Kč) pro 16GB verzi.

Zákazníkům, kteří budou ve smlouvě pokračovat i po šesti měsících, se měsíční paušál sníží na 399 DKK (1 260 Kč).

Finsko

Ve Finsku bude iPhone 3G prodávat operátor Sonera. Podobně jako v některých dalších skandinávských zemích nabídne tři tarify „Small“, „Medium“ a „Large“, pořizovací cena telefonu se bude lišit podle zvoleného tarifu.

Tarif „Small“ za 31,69 EUR měsíčně zahrnuje 100 minut volání, 100 SMS zpráv a 100 MB dat. iPhone 3G v 8GB verzi bude v tomto případě stát 159 EUR, 16GB model 245 EUR.

Tarif „Medium“ poskytne 250 minut, 250 zpráv a 500 MB, za 51,49 EUR měsíčně. Cena telefonu bude činit 79, respektive 165 EUR. Nejdražší tarif „Large“ za 89,99 EUR měsíčně zvýší počty minut, zpráv a přenesených MB na 1 000. iPhone s 8GB zákazníci dostanou za symbolické 1 EUR, za 16 GB model zaplatí 85 EUR. U všech tarifů vyžaduje Sonera úpis na dva roky.

Kromě toho Sonera nabídne iPhone 3G s předplacenou kartou (nazývá to „I Sonera“), v tomto případě bude 8GB iPhone stát 429 EUR a 16GB verze 519 EUR. Minuta volání nebo 1 SMS zpráva přijde na 0,079 EUR a 1 MB dat na 1,49 EUR.

Holandsko

T-Mobile oznámil ceny pro Holandsko. V téhle zemi se zase budou nabízet tři tarify. Ten nejlevnější, s měsíčním paušálem 29,95 EUR, zahrnuje 150 minut volání, 150 SMS zpráv a neomezený přenos dat (ten poskytují i všechny ostatní tarify). Samotný telefon bude s tímhle tarifem stát 79,95 EUR v 8GB verzi a 159,95 EUR s 16 GB paměti.

Střední tarif přijde měsíčně na 44,95 EUR, za ně nabídne 300 minut volání a 300 SMS zpráv. Telefon vyjde podstatně levněji, 8GB iPhone dostanou zákazníci za 1 EUR, 16GB model za 79,95 EUR.

Ti, kdo si zvolí nejdražší tarif s paušálem 64,95 EUR, dostanou 8GB iPhone opět za 1 EUR, ale 16GB model přijde už jen na 19,95 EUR. Vede levného telefonu získají 500 minut volání a 500 SMS zpráv.

Všechny tyto tarify vyžadují úvazek na dva roky a jednorázový aktivační poplatek ve výši 52,50 EUR. Co se týče datových přenosů, holandští zákazníci získají přístup k 1 500 WiFi bodům operátora a samozřejmě budou moci využívat 3G připojení. Holandský T-Mobile navíc uvádí i rychlost 3G připojení, ve směru k uživateli (download) bude maximální rychlost činit 2 048 Kb/s, v opačném směru (upload) jen 384 Kb/s.

Švýcarsko

A nakonec se podíváme do země helvetského kříže, kde bude iPhone 3G nabízet Swisscom.

Cenová politika se ve Švýcarsku podobá ostatním zmiňovaným evropským zemím, zase zde máme tři tarify s různě vysokým paušálem, podle něhož se mění pořizovací cena telefonu. U všech se vyžaduje úpis na dobu dvou let.

Nejlevnější tarif „liberty picollo“ za 25 CHF (370 Kč) měsíčně zahrnuje 100 MB dat a hodina hovoru v jeho případě vyjde na 0,70 CHF (asi 10 Kč). Telefon s ním bude stát 249 CHF (3 680 Kč) v 8GB verzi a 349 CHF (5 150 Kč) se 16 GB.

Tarif „liberty mezzo“ s paušálem 35 CHF (517 Kč) poskytuje 200 MB dat a hodina hovoru stojí 0,50 CHF (7,40 Kč). Za telefon zákazník zaplatí 199 CHF (2 940 Kč), respektive 249 CHF (3 680 Kč).

A konečně tarif „liberty grande“ za 55 CHF (812 Kč) měsíčně zahrnuje 1 000 MB dat, hodina hovoru stojí zase 0,50 CHF. Telefon zákazníka vyjde už pouze na 99 CHF (1 460 Kč), respektive 199 CHF (2 940 Kč).

Swisscom zároveň nabídne telefon bez úvazku s předplacenou kartou (nazývá to „easy liberty uno“), kdy si účtuje 0,80 CHF (11,80 Kč) za hodinu hovoru a 1 CHF (14,80 Kč) za megabyte dat. Telefon bude v tomto případě k dispozici za nedotovanou cenu, jež ve Švýcarsku činí 519 CHF (7 660 Kč) za 8GB model a 619 CHF (9140 Kč) za 16GB verzi.

Shrnutí

Jak vidět, cenové „filozofie“ se mezi USA a Evropou dost liší. Zatímco v USA převažují neomezené datové přenosy a dlouhé až neomezené doby volání, ovšem za poměrně vysoké paušální částky, v Evropě se setkáváme spíše s omezeními, zvlášť v oblasti datových přenosů (s několika světlými výjimkami jako jsou Holandsko či Británie).

Značné rozdíly panují též v pořizovací ceně nového iPhonu, v USA nakonec budou docela vysoké, zatímco v Evropě většina operátorů poskytuje ve spojení s paušálními tarify na delší dobu poměrně výrazné dotace, zvlášť u dražších tarifů.

A docela slušně vychází cena neblokovaného iPhonu 3G, uvážíme-li, že původní neblokovaný iPhone stál ve Francii (kde si to vyžádala tamní legislativa) 750 EUR při započtení všech poplatků. Zatím však nevíme, ke které z těchto cenových politik se přikloní čeští operátoři, doufejme, ze je vzájemná konkurence přinutí sáhnout po levnějších variantách (avšak jejich současné chování tomu příliš nenasvědčuje).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: