Zprávy o iPhonu: Začal prodej v ČR a v 21 dalších zemích, dohoda s MTS v Rusku a chystá se Myst pro iPhone. (25.8.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Zprávy o iPhonu: Začal prodej v ČR a v 21 dalších zemích, dohoda s MTS v Rusku a chystá se Myst pro iPhone. (25.8.08)

25. srpna 2008, 04.00 | iPhone 3G se začal v pátek prodávat v naší zemi s obvyklým mediálním doprovodem. Prodej byl zahájen celkem ve 22 nových zemích. V Rusku se blíží dohoda s operátorem MTS. A přpravuje se verze legendární hry Myst pro iPhone.

Pro dnešek bude první článek pojednávat o iPhonu, vzhledem k tomu, že se v pátek začal oficiálně prodávat také v naší zemi. Druhý článek pak shrnuje několik zpráv o softwaru pro Macy, ten vyjde později během dneška.

A teď se tedy podívejme, jak to vypadalo s iPhonem u nás:

Postřehy ze zahájení prodeje iPhonu 3G v České republice

V pátek 22. srpna se začal u nás prodávat iPhone 3G. Jak jsem předpokládal, iPhone alespoň okrajově zaregistrovala všechna média, včetně televize. Z tohoto důvodu zde budu především odkazovat na různé české zdroje.

Obsáhlou reportáž s příslušnou „mediální omáčkou“ pochopitelně přináší Mobil.cz, doplněnou mnoha fotografiemi.

Fotoreportáže nabízí též MobilMania, jedná se hlavně o fotografie od čtenářů, vedle těch z Prahy tam najdete i dost materiálu z Brna (kde ostatně sídlí redakce tohoto serveru).

Zahájení prodeje iPhonu u nás zaregistrovala také Česká televize, její reportáž si lze přehrát z archívu.

A k dispozici jsou již první statistiky o prodeji, během pátku se údajně prodaly až 4 000 iPhonů (v některých prodejnách O2 a T-Mobile se začalo prodávat už od čtvrteční půlnoci).

O2 tvrdí, že za celý pátek prodal 1 750 kusů. T-Mobile prodal za dopoledne několik stovek telefonů, Vodafone fyzické obchody v noci ze čtvrtku na pátek neotevřel, místo toho nabídl možnost objednávky ve svém internetovém obchodu již od čtvrtka.

Údaje o celkovém objemu se prodeje se dost liší, televizní reportáž tvrdila, že do obchodů pro začátek přišlo 2 500 přístrojů, výše zmíněný údaj o 4 tisících tak zřejmě započítává iPhony objednané v internetovém obchodu Vodafonu. Příští týden se snad objeví přesnější údaje.

A už se vynořily odhady odborníků, podle nichž by se u nás letos mělo prodat až 50 000 iPhonů. Takovéto odhady se ovšem musí brát s výhradami, protože zde zasahuje příliš mnoho různých faktorů. Velkou roli jistě bude hrát zatím chybějící česká lokalizace, pokud ji Apple dodá včas, jistě to prodej dále posílí. (Podle různých náznaků se čeština zřejmě objeví až ve firmwaru 2.1, který se čeká někdy v září.)

V Hospodářských novinách zveřejnil svou úvahu (či spíše fejeton) k iPhonu pan Petr Koubský, celkem známá osobnost české počítačové publicistiky.

Jako obvykle výše citované články doprovází rozsáhlé diskuse, plné slovních zvratků, ale to se bohužel na českém Webu už stalo zvykem (MůjMac zatím zůstává čestnou výjimkou). Ovšem i mnohé reportáže (zejména ta televizní) zpodobňovaly iPhone jako marketingovou hračku, kterou Apple umí dobře prodat, přestože vlastně jde o nepříliš kvalitní telefon. A tento názor bohužel do značné míry převzal i pan Koubský, což mě při jeho vcelku širokém rozhledu nepříjemně překvapilo.

Jistě, do velké míry si za to Apple může sám, protože marketing okolo iPhonu je skutečně masivní a zaměřuje se spíše na „široké masy“ zákazníků. Nikdo soudný samozřejmě nepopírá, že iPhone má mnohé nedostatky. Ovšem řada z nich je alespoň principiálně řešitelná softwarově. A navíc, jak tomu u produktů Applu bývá, pod marketingovou slupkou se neukrývá jen duté jádro, ale i ledacos zajímavého. Za pozornost určitě stojí časté aktualizace firmwaru přinášející docela podstatné novinky (to v případě mnoha jiných tradičních výrobců telefonů nebývá tak úplně pravidlem) a velkého zájmu se u nás zatím nedočkal ani App Store a jím nabízené aplikace, přestože to z iPhonu činí o hodně odlišný přístroj, zdá se, že mnozí „zasvěcení“ komentátoři se svými znalostmi zůstali u firmwarů řady 1.x.

A to již nemluvím o iPhone OS X, robustním operačním systému přeneseném na mobilní hardware. Ano, existuje několik dalších vyspělých mobilních platforem, ale je otázka, zda se s OS X mohou měřit. Potenciál této platformy je nepochybně značný, avšak vývoj aplikací, které ho plně využijí, bude ještě nějakou dobu trvat. Apple to ovšem může ještě pokazit, například příliš omezujícími licenčními podmínkami pro svou vývojářskou sadu, přesto v tomto směru zůstává otevřeno hodně možností.

Mimochodem, návod pro české uživatele, jak zacházet s iTunes a hlavně s App Store najdete zde, včetně rady, jak se vypořádat s problémy, jež nás vyvstávají.

V našich podmínkách bude nejspíš rozhodující firmware 2.1, bude-li skutečně obsahovat češtinu a též to, zda začnou vznikat aplikace určené přímo pro náš trh (Apple bohužel k vývojářům, zvlášť k těm mimo USA, není příliš vstřícný, přesto se snad nějací u nás najdou). Zatím je ještě brzy vynášet nějaké rozhodné soudy o iPhonu v naší zemi, avšak i když z mnoha objektivních důvodů to určitě nebude většinová platforma (stejně jako všechny ostatní chytré telefony), své místo na českém trhu by si najít mohl.

Zahájení prodeje v dalších zemích

V pátek samozřejmě prodej iPhonu nezačal jenom u nás, ale i v řadě dalších zemí. Jejich seznam předkládá kupříkladu Macworld.

Seznam zahrnuje 22 následujících zemí: Argentinu, Chile, Českou republiku, Ekvádor, Estonsko, Filipíny, Guatemalu, Honduras, Indii, Kolumbii, Lichtenštejnsko, Macao, Maďarsko, Paraguay, Peru, Polsko, Rumunsko, Salvádor, Singapur, Slovensko, Řecko a Uruguay.

Jde tedy o země značně různorodé, pro nás je zajímavé, že iPhone se nyní nabízí ve všech zemích střední Evropy. K nim patří také Polsko, z něhož přišla spíše kuriózní zpráva. Zahájení prodeje iPhonu v jednotlivých zemích obvykle doprovázejí fronty zájemců u obchodů. Polský Orange však podle všeho vsadil na jistotu a fronty si vytvořil sám, před 20 svých prodejen postavil najaté herce. Konkurenční operátor Era si zřejmě vystačil s „nefalšovanými“ zákazníky.

Jak jste si jistě všimli, prodej iPhonu 3G začal též u našich nejbližších sousedů, tedy na Slovensku. První dojmy ze zahájení prodeje na Slovensku přináší Mobil.sk. Pokud jde o tamní ceny, nabídka operátora Orange vypadá takhle, T-Mobile původně nabízel tohle, ale pod tlakem konkurence byl nucen je trochu snížit (to ostatně od nás známe také). Ani na Slovensku nevychází iPhone zrovna levně a protože od nového roku vstupuje Slovensko do eurozóny, operátoři ceny uvádějí jak ve slovenských korunách, tak v eurech.

Podmínky v jednotlivých zemích se hodně liší, též podle toho, jaké další služby Apple v dané zemi provozuje. App Store a jeho aplikace by měly být dostupné všude, naopak iTunes Store je přístupný pouze někde (hudba a filmy se ovšem dají do iPhonu dostat i jinak než přes obchod Applu). Netýká se to však jen zemí střední Evropy, například také v Singapuru si zákazníci neužijí ani vizuální hlasové pošty, ani iTunes Store a datové přenosy mají rovněž dost omezené.

První vlna prodeje iPhonu 3G začala 11. července v 21 zemích, zahrnujících Austrálii, Belgii, Dánsko, Finsko, Hongkong, Irsko, Itálii, Japonsko, Kanadu, Mexiko, Německo, Nizozemí, Nový Zéland, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velkou Británii a USA. K nim se ještě 17. července přidala Francie (poté, co Francouzi oslavili pád Bastily). Celkem se tedy nyní iPhone 3G prodává ve 44 zemích, do konce letošního roku však Apple plánuje proniknout do 70 zemí, takže mu jich ještě dost zbývá, pro některé se však již rýsují konkrétnější termíny, o čemž pojednává následující zpráva:

V Rusku se údajně blíží dohodě o iPhonu operátor MTS

Vedle Číny (kde snad určitá jednání už probíhají) vlastně zbývá již jediná skutečně velká země (míněno z hlediska geografické rozlohy), do níž iPhone ještě nevstoupil, totiž Rusko. Podle všeho se však zahájení prodeje telefonu Applu blíží i v této zemi. První náznaky se vynořily už minulý týden. Teď přicházejí konkrétnější informace.

Agentura Reuters cituje svůj „zdroj z trhu“, podle něhož Apple uzavřel dohodu o prodeji iPhonu 3G v Rusku s tamním operátorem Mobile TeleSystem (MTS), k zahájení prodeje by pravděpodobně mělo dojít v říjnu. Obě strany to jako vždy odmítají komentovat. Navíc kolují pověsti, že MTS nebude na ruském trhu jediným prodejcem, údajně se blíží uzavření smluv též se zbývajícími dvěma hlavními mobilními operátory v Rusku, se společnostmi Megafon a VimpelCom.

O cenách a dalších podrobnostech se zatím nic neví. Podmínky na ruském trhu se od těch v západních zemích dost liší, takže jednání o cenových detailech asi nebude úplně jednoduché.

V Rusku se sice iPhone oficiálně ještě neprodává, ovšem rozhodně tam není neznámý, předpokládá se, že „šedé dovozy“ mohou činit až 20 000 kusů měsíčně a analytici odhadují, že do konce letošního roku tam bude v provozu 700 000 přístrojů (otázkou zůstává, kolik jich bude prodáno oficiálně). V každém případě jde o hodně veliký trh (Rusko má dnes okolo 140 milionů obyvatel), navíc roste podíl lidí, kteří si iPhone mohou dovolit (a pro mnohé Rusy vlastnictví iPhonu představuje otázku prestiže), není tedy divu, že na něj Apple chce proniknout.

Steve Jobs už dříve v jednom rozhovoru prohlásil, že předpokládá uzavření dohod jak v Číně, tak v Rusku ještě do konce letošního roku, povede-li se to, brzy se bude iPhone 3G prodávat skutečně globálně.

Chystá se Myst pro iPhone

Ti o trochu starší z nás si určitě pamatují hru Myst od firmy Cyan Worlds. Byla poprvé uvedena pro Macintosh v roce 1993 (tehdy ovšem ještě vybavený procesory Motorola 68xxx), záhy se objevila i na mnoha dalších platformách a stala se ve své době ohromným hitem. Nikoli náhodou, vedle na svou dobu úžasné grafiky a zvuku (jako jedna z prvních her naplno využívala kapacity CD-ROM) nabízela i skvělý nelineární příběh a úchvatné zážitky (a vlastně neobsahovala žádné násilí).

S nárůstem výkonu přenosných přístrojů se před několika lety hra objevila také na přenosných herních konzolách Sony PlayStation Portable (PSP) a Nintendo DS. A tak příliš nepřekvapuje, že nyní firma Cyan potvrdila přenos této hry též na iPhone.

V diskusních forech Myst Online se totiž ve středu 20. srpna objevil příspěvek zaměstnance Cyanu s přezdívkou „Chogon“, který potvrdil, že se pracuje na hře „iMyst“ pro iPhone.

Jedná o externě financovaný projekt, zaměstnávající jen několik málo vývojářů, přímo z Cyanu na něm pracují tři lidé včetně Chogona. Ten tenhle projekt popisuje jako zajímavý a zábavný.

iPhone by s touto hrou, vzhledem k tomu, kdy vznikla a na jakém hardwaru původně fungovala, neměl mít potíže. A kapacita CD-ROM se na vnitřní flash paměť vejde bez potíží i u těch nejstarších modelů.

Lze předpokládat, že tento herní titul bude na iPhonu stejně úspěšný jako na ostatních platformách. Ostatně iPhone (a samozřejmě též iPod touch) by se právě pro hry mohl uplatnit docela dobře. Sice se to těžko porovnává kvůli odlišné architektuře, ale výkon iPhonu je zhruba srovnatelný právě se Sony PSP, což rozhodně není zanedbatelná herní platforma. A podpora zjednodušeného OpenGL 2.0 či CoreAnimation by rovněž měla přijít vhod, o dotykovém ovládání (prostřednictvím softwarové vrstvy Cocoa Touch) a integrovaném akcelerometru ani nemluvě. Za perspektivní herní platformu označil iPhone před časem John Carmack z id Softwaru (ano, ten, co vytvořil Doom a další herní legendy), toho jistě nebudete považovat za nekritického fanatika.

A vzhledem k tomu, že už dnes se na trhu nachází několik milionů přístrojů (z hlediska her se původní iPhone a iPhone 3G prakticky neliší) a podle optimistických odhadů by to časem mohly být až desítky milionů kusů, vývojáři her takovýto trh jistě nepominou. I když bude třeba překonat mnohé překážky, právě v oblasti her by iPhone mohl dosáhnout zajímavých úspěchů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: