Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Zprávy okolo iPhonu: iPhone v Mexiku, množící se pověsti o 3G modelu a Apple zvyšuje úsilí okolo rozpoznávání rukopisu. (31.3.08)
31. března 2008, 06.00 | iPhone by se v Mexiku mohl objevit letos v červnu. Stále přibývá pověstí o zahájení výroby 3G iPhonu. A Apple se zřejmě rozhodl dále rozvíjet svou technologii rozpoznávání rukopisu.
Zprávy z konce minulého týdne související s iPhonem mají sice spíše charakter pověstí, přesto stojí za zmínku:
Dohady o iPhonu v Mexiku
Letos by se měl iPhone rozšířit do mnoha dalších zemí světa. Zatím se ono šíření týká pouze Evropy (naposledy začal prodej telefonu v Irsku a v Rakousku), ale objevují se pověsti i o dalších, neevropských zemích. Většinou se jedná o země v Asii, nyní přibyla Latinská Amerika.
V mexických novinách se objevila zmínka, že by iPhone mohl přijít do této země letos v červnu. (Zde je španělský originál zmíněného článku a tady máte strojový překlad Googlu do angličtiny.)
Noviny citují údajný zdroj z Applu, podle něhož Apple vede rozhovory s operátorem Telcel, největším mobilním operátorem v Mexiku. Mexičtí novináři též mnohokrát zavolali zákaznickou podporu Applu v USA a několikrát se jim dostalo odpovědi, že iPhone sice v současnosti nejde zaslat do Mexika, ale měl by v této zemi být k dostání v červnu.
Na červen Apple také slíbil vydání firmwaru 2.0 umožňujícího provozování aplikací napsaných třetími stranami pomocí oficiální vývojářské sady, je tedy dost pravděpodobné, že do Mexika dorazí telefon již s tímto firmwarem.
Zmíněný zdroj z Applu naznačil, že by ve stejnou dobu mohl mít iPhone premiéru i v několika dalších zemích Latinské Ameriky, ale přesné datum není známo, ani to, zda probíhají jednání s dalšími operátory vedle Telcelu.
Otázky vyvolává cena iPhonu, zatímco v USA nyní 16GB iPhone stojí 499 USD, v Mexiku po připočtení daní a cel a po kursovém přepočtu by se tato částka mohla zvýšit na 7 410 pesos (v přepočtu 674 USD). Někteří experti proto vyslovili názor, že by Apple mohl cenu iPhonu v Mexiku záměrně snížit, aby se přizpůsobil tamní slabší kupní síle. Osobně se však domnívám, že Apple nic takového nejspíš neudělá, čemuž nasvědčují zkušenosti s cenami Applu v Evropě, s paritním přepočtem dolarů na eura (vzhledem k současnému vývoji kursu amerického dolaru zvlášť rozčilující počin).
Holandská blamáž
V pátek jsem též zmiňoval náznaky, z nichž někteří vyvozovali uvedení iPhonu do Holandska. Měl jsem vůči této zprávě značné výhrady a ty se potvrdily. Holandský prodejce The Innovators v sobotu 29. března totiž představil novou podložku pro myš s ilustrací tamního známého výtvarníka. Podložka je docela drahá (20 EUR), ale zákazníci, kteří si u tohoto prodejce koupili Mac, ji dostanou zadarmo.
To, že některé zpravodajské servery oznámení The Innovators považovaly za uvedení iPhonu, zástupce firmy dobře pobavilo a s chutí na firemní web umístili příslušné odkazy. (Originální holandský web najdete tady, Google ho převedl do celkem srozumitelné angličtiny). Kdybych byl sociolog, asi bych už začal sepisovat obšírnou studii na téma šíření klevet v globální vesnici.
Další pověsti o 3G iPhonu
Hodně dohadů a pověstí koluje okolo nového modelu iPhonu s podporou 3G technologií. Velký rozruch vyvolal analytik Gartnera Ken Dulaney tvrzením, že Apple si již objednal výrobu 10 milionů 3G iPhonů. Gartner nyní své výroky poněkud zmírňuje, tvrdí, že pouze zachytil v Asii pověsti o uzavření takové smlouvy a dodává, že pokud by se uskutečnila, bylo by 10 milionů kusů vhodným počtem, jaký by se v takovém případě objednal. Takže další obvyklá analytická spekulace.
Ale teď přišla další pověst o uzavření smlouvy na výrobu 3G iPhonu. Bez uvedení zdrojů čínsky psané noviny Commercial Times v pátek oznámily, že firma Hon Hai Precision Industry Co. (nám známá spíše pod jménem Foxconn, má významné zastoupení i v naší zemi, v Pardubicích mimo jiné montuje některé produkty Applu) se uchází o smlouvu na výrobu nového iPhonu. Noviny se domnívají, že v případě vítězství by mohl Foxconn získat zakázku až na 10 milionů kusů (toto číslo zajisté neopsali od Gartnera.)
Brzy poté se objevila další zpráva, v níž osoba, jež si nepřála být jmenována, tvrdila, že Foxconn již zakázku od Applu dostal a bude výlučným smluvním výrobcem pro nové telefony. Mluvčí jak Applu, tak Foxconnu jako obvykle odmítli celou záležitost komentovat, takže nám zůstávají pouze dohady. Ovšem vzhledem k tomu, že Foxconn (nebo Hon Hai, chcete-li) už pro Apple vyrábí spoustu jiných věcí, vypadá tato zpráva celkem věrohodně.
K pověstem o zahájení výroby 3G iPhonu se připojila též Bank Of America. Její finanční analytik Scott Craig ve zprávě pro klienty uvádí, že z průzkumu obchodních kanálů získal informace o tom, že se malé množství 3G iPhonů vyrobí již v květnu, v červnu už by měl být počet kusů větší, jak se bude Apple připravovat na oficiální uvedení nového modelu ve druhém kalendářním čtvrtletí letošního roku.
Podle Craiga by Apple měl navíc výrobu iPhonů výrazně zvýšit. Zatímco v posledním čtvrtletí 2007 se prodalo 2,3 milionu iPhonů, během tohoto čtvrtletí by to mělo již být okolo tří milionů 2G a 3G telefonů a na léto předpovídá dokonce odbyt osmi milionů kusů, Craig se totiž domnívá, že dosavadní odhady jsou příliš konzervativní. Přitom se odhaduje, že každý milion prodaných iPhonů zvýší finanční výsledky Applu asi o 400 milionů USD, takže by se Applu mělo v této oblasti docela dařit. Samozřejmě, předpovědi jsou jedna věc a skutečnost druhá, to se ukáže až v létě.
Žádnou z výše zmíněných zpráv zatím nelze potvrdit, ovšem jejich přibývání se zdá nasvědčovat, že Apple skutečně pracuje na novém modelu iPhonu s podporou 3G technologií. To by celkem dávalo smysl, vzhledem k tomu, že se pokrytí 3G technologiemi stále zvětšuje a výrazně vzrůstá dostupnost technologií umožňujících opravdu rychlé datové přenosy (naše země v tomto bohužel zůstává smutnou výjimkou, mimo Prahy si těchto služeb příliš neužijete).
Sice se objevily zprávy, podle nichž by mohla technologie EDGE dosáhnout až dvojnásobné rychlosti proti dnešku, avšak k tomu je třeba poznamenat, že nasazení této rychlejší varianty EDGE vyžaduje nové telefony (stávající EDGE terminály se nezrychlí) a též hardwarové úpravy v samotné mobilní síti, oproti nadstavbě HSDPA to navíc stejně bude pomalejší.
Apple zvyšuje úsilí v oblasti rozpoznávání rukopisu
Zdá se, že se Apple rozhodl posílit své snahy v oblasti rozpoznávání rukopisu. Začal totiž shánět člověka na nové místo technika pro rozpoznávání rukopisu (příslušný inzerát vypadá takto).
Popis zaměstnání přímo mluví o tom, že se hledá někdo, kdo bude zodpovídat za další rozvoj technologie Applu pro rozpoznávání rukopisu pod Mac OS X. Dále se tam naznačuje, že by tato technologie mohla použít i nad rámec Mac OS X a na iPhonu.
Apple patřil k průkopníkům rozpoznávání rukopisu, nabízel ho již ve svém prvním PDA Newton. Tehdejší systém rozpoznávání rukopisu pocházel od jiné firmy a stal se terčem kritiky pro svou nespolehlivost (k tomu ovšem přispěl i nízký výkon tehdejších mobilních procesorů). Později Apple vyvinul vlastní vylepšenou rozpoznávací technologii „Rosetta“, jež dávala mnohem lepší výsledky, nakonec však Newton stejně skončil.
Technologie Rosetta se dostala do Mac OS X pod jménem „Inkwell“, dá se však používat pouze pokud k Macu připojíte tablet. (InkWell využívá například ModBook). Samotné jméno „Rosetta“ mezitím Apple „zrecykloval“, nyní jím označuje dynamický emulátor dovolující provozovat PowerPC kód na Macích s procesory Intel.
Teď Apple zřejmě hodlá svou technologii rozpoznávání rukopisu dále vylepšit. Prvním cílem těchto snah asi není iPhone, jeho současná dotyková obrazovka reaguje na dotyk prstů, nikoli na pero a prsty se píše dost těžko (speciální pero pro iPhone a iPod touch však skutečně existuje), možná směřuje spíše na pověstmi opředený tabletový Mac, případně na tolik diskutovaného nástupce Newtona. V každém případě půjde o běh na delší trať, konkrétní výsledky tohoto úsilí přijdou asi až po delší době.