Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Zprávy okolo iPhonu: potíže s SMS pod firmwarem 1.1.3, podíl odblokovaných iPhonů je zřejmě ještě vyšší a otázka implementace kopírování a vkládání. (29.1.08)
29. ledna 2008, 08.00 | iPhony s firmwarem 1.1.3 mají potíže s řazením SMS zpráv. Analytik dochází k závěru, že podíl odblokovaných iPhonů je vyšší, než se předpokládalo. A Apple pracuje na implementaci kopírování a vkládání pro iPhone, ještě však nenašel vhodné řešení.
Také se shromáždilo něco zpráv týkajících se iPhonu, ty shrnuje tento článek:
Zpřeházené SMS zprávy na iPhonu
Na Macworld Expu Steve Jobs mimo jiné uvedl nový firmware pro iPhone, verzi 1.1.3. Ta přinesla řadu nových funkcí, avšak mnozí uživatelé, kteří si ho nainstalovali, si začali stěžovat, že se jim na telefonu nyní zobrazují SMS zprávy v chaotickém pořadí, namísto seřazení podle času přijetí či odeslání.
Většina postižených uživatelů sice používá iPhony v britské síti operátora O2 UK, ale zdá se, že se problém neomezuje jenom na tohoto operátora.
Problém nakonec uznal i Apple, vydal podpůrný dokument, v němž vysvětluje, že se tato potíž může objevit, pokud iPhone nezobrazuje stejný datum a čas jako síť operátora.
Jako řešení doporučuje nastavit iPhone tak, aby síťový čas automaticky získával od operátora. V menu General > Date & Time se musí položka Set Automatically nastavit na hodnotu ON.
V některých místech však nemusí být síťový čas dostupný a tato volba se nemusí na telefonu vůbec objevit. Jestliže potíž přetrvává i po změně nastavení, může příčina spočívat v tom, se zprávy posílají příliš rychle za sebou (zvlášť když jsou samy o sobě krátké).
Apple zřejmě pracuje na konečné opravě problému, ta se nejspíš objeví v nové aktualizaci firmwaru iPhonu.
Podíl odblokovaných iPhonů na celkovém prodeji může být ještě vyšší
Analytikům nadále nedává spát otázka „chybějících“ iPhonů, vyplývající z nepoměru mezi počtem oficiálních uživatelů iPhonu v USA (u operátora AT&T) a mezi počty prodaných telefonů oznámenými Applem.
Všeobecně se připouští, že část tohoto nepoměru jde na vrub odblokovaných iPhonů prodaných na šedém trhu. Jednotliví analytici se ovšem přou o to, jak velký podíl odblokované telefony mají na celkovém prodeji. Analytik Mike Abramsky z firmy RBC Capital tvrdí, že podíl odblokovaných iPhonů je ještě vyšší, než se dosud předpokládalo.
Abramsky se domnívá, že v USA tvoří podíl odblokovaných iPhonů až 27 procent a v Evropě tento podíl dále narůstá. Podle něj bylo dosud prodáno mezi 25 a 30 procenty iPhonů s úmyslem, že budou provozovány odblokované, tedy nikoli u Applem vybraného operátora.
Pro operátory jsou odblokované iPhony nepochybně noční můrou, pro Apple je však Abramsky považuje za dobré, protože se tak zvyšuje globální poptávka po iPhonu (včetně odbytu do zemí, kde se zatím oficiálně neprodává).
Abramsky své poznámky o iPhonu zařadil do rozsáhlejší zprávy, jež se zabývá celkovými finančními vyhlídkami Applu a dovozuje, že by se firma měla vypořádat i s případnou hrozící recesí.
Pro nás ovšem jsou zajímavé hlavně jeho vývody týkající se iPhonu, podle této tabulky odhaduje podíl odblokovaných iPhonů v USA na 23 až 27 procent a v Evropě dokonce na 35 až 40 procent. To by ale znamenalo, že se počet odblokovaných iPhonů v Evropě již hodně blíží počtu těch prodaných oficiálně. Při současné cenové politice Applu v Evropě však není divu, že mnozí zájemci raději sáhnou po odblokovaných přístrojích.
Apple zřejmě má k fenoménu odblokování dost rozporuplný vztah. Na jedné straně, jak upozorňuje Abramsky, se tak zvyšuje celkový prodej iPhonů (zvlášť pokud se odblokované přístroje dostanou do zemí, kde se telefon ještě oficiálně neprodává), na druhou stranu to jde proti firemní obchodní politice a především z takového iPhonu už Apple nemá další příjmy plynoucí z podílů výnosů vybíraných od operátorů.
Tahle čísla sice stále více ukazují, že obchodní politika spojená s iPhonem zřejmě není tak úplně v pořádku, jenže není příliš pravděpodobné, že by ji Apple v blízké budoucnosti změnil, do hry ostatně vstupují i méně racionální faktory, zejména známá umanutost Steva Jobse.
Problém implementace kopírování a vkládání na iPhonu
Jednou z nejvíce kritizovaných slabin iPhonu zůstává to, že zatím nepodporuje kopírování a vkládání obsahu. Podle některých pověstí tuto možnost měl přinést již firmware 1.1.3, avšak jak víme, nestalo se tak.
Sven Rafferty na svém blogu objasňuje, proč Apple váhá s implementací této možnosti. Tvrdí, že na Macworld Expu s touto otázkou dotíral na zaměstnance Applu tak dlouho, až se nakonec jeden z nich uvolil k podrobnější odpovědi.
Apple si uvědomuje, kolik uživatelů si tuto možnost přeje a v laboratořích na ní pracuje, problém však spočívá v implementaci. Jde o to, jak na iPhonu jednoduše vyvolat možnost kopírování a pak vložení. Potíž vězí v tom, že klepnutí a přidržení, co se k tomu nabízejí, už využívají jiné operace. Apple chce ovládání telefonu udržet co nejjednodušší, takže například řešení přidávající další kroky se mu příliš nezamlouvají.
Onen zaměstnanec Applu nechtěl jít do podrobností, pouze uvedl, že na řešení se již nějakou dobu pracuje, ale bezprostředně zveřejněné nebude. Nezbývá tak než doufat, že řešení přijde dostatečně brzy.
Sven Rafferty se též ptal na podporu Exchange na iPhonu, ale dozvěděl se pouze to, že Apple ví o existenci takového požadavku a neignoruje ho. Na přímou otázku, zda Apple pracuje na řešení, však dostal jen vyhýbavé odpovědi.
Pokud jde o kopírování a vkládání, nebožtík Newton ho podporoval, jak připomíná tento starší příspěvek na MacRumours, tohle video na YouTube ukazuje, jak se to provádělo. Na iPhonu však daná gesta již užívá jiná funkce, takže Apple bude muset vymyslet něco jiného, zjevně to však není tak úplně snadné.