Zprávy týkající se iPhonu: podrobnosti o „iPhonu2,1“, App Store plánuje oddělení prémiových her a QuickPWN pro firmware 2.2.1. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Zprávy týkající se iPhonu: podrobnosti o „iPhonu2,1“, App Store plánuje oddělení prémiových her a QuickPWN pro firmware 2.2.1.

2. února 2009, 02.00 | Scházejí se další informace o pravděpodobném novém modelu iPhonu, zatím známém jen podle identifikátoru „iPhone 2,1“. Objevily se pověsti, že Apple chystá v aplikačním obchodu App Store zvláštní oddělení pro kvalitnější a dražší hry. A hackerský nástroj QuickPWN již zvládá firmware 2.2.1.

Zde najdete několik zpráv souvisejících s iPhonem:

Dodatečné informace k „iPhonu 2,1“

Jak víte už z předchozích zpráv, v nově vydaném firmwaru 2.2.1 byl objeven identifikační řetězec pro „iPhone 2,1“, naznačující, že Apple chystá výraznou modernizaci svého telefonu.

Rychle se začaly objevovat další informace související s tímto zatím poněkud mýtickým přístrojem.

Zachycení „iPhonu 2,1“ nástroji firmy Pinch Media

Příspěvek na blogu firmy Pinch Media přináší podrobnější zprávu o zjištění webových přístupů zařízení s identifikátorem „iPhone 2,1“. První přístupy takovéhoto přístroje byly zaznamenány již počátkem loňského října a poté se v protokolových souborech firemního serveru dále ojediněle objevovaly, ke zlomu došlo v polovině prosince, kdy jejich výskyt začal sílit.

Analýza geografického umístění přístrojů ukazuje, že se tato zařízení téměř výlučně nalézají v oblasti sanfranciského zálivu, kde sídlí Apple a připojení se uskutečnila jak přes Wi-Fi, tak přes mobilní síť AT&T.

06mm01022009f.jpg

Pinch Media prodává své služby vývojářům aplikací pro iPhone, v jejich rámci provozuje sadu bezplatných analytických nástrojů sledujících aktivitu telefonů provozujících aplikace zákazníků z řad výrobců softwaru. Tyto nástroje však nesdělují bližší technické podrobnosti o sledovaných zařízení, jako je třeba rozlišení displeje.

Konvence Applu pro identifikační řetězce produktů

Určité závěry se ovšem dají udělat ze samotného identifikátoru „iPhone 2,1“. Není pravděpodobné, že by označoval zcela jinou kategorii produktu než je mobilní telefon (například pověstmi tolik probíraný tablet), v takovém případě Apple obvykle volí zcela nový název.

Pro původní iPhone Apple použil identifikátor „iPhone 1,1“, zatímco iPhone 3G označuje jako „iPhone 1,2“. iPhone 3G sice přinesl podporu 3G připojení, GPS přijímač, větší paměť a přepracované pouzdro, ale jeho procesor a základní čipová sada se příliš nezměnily, což se zřejmě odráží i v použitém identifikátoru.

Známe jmenné konvence Applu pro identifikační řetěze stolních Maců, notebooků a Apple TV, z nichž lze ledacos odvodit. V jejich případě došlo ke změně hlavního čísla verze v případě, že hardwarová architektura přešla na nový procesor nebo čipovou sadu, jestliže se jednalo pouze o aktualizaci stejné základní konstrukce, změnilo se jen číslo podverze.

Kupříkladu MacBooky Pro při přechodu z procesorů Core Duo na Core 2 Duo změnily identifikátor z „MacBookPro4,1“ na „MacBookPro5,1“.

A tak můžeme též pro pravděpodobný nový „iPhone 2,1“ předpokládat významnější změnu procesoru a čipové sady, rozsáhlejší, než k jaké došlo u iPhonu 3G.

Pravděpodobné možnosti modernizace iPhonu

V případě nového iPhonu lze uvažovat o zákaznických komponentách typu „systému na čipu“ (SoC) vyvinutých Applem, s použitím nejnovějších procesorových jader ARM (v úvahu připadá Cortex-A8) a nových grafických čipů (postavených na grafických procesorech PowerVR) od Imagination Technologies.

i01mm01022009f.jpg

Loni v prosinci se oficiálně potvrdilo, že Apple vlastní licenci na grafickou technologii PowerVR, jež by mu měla dovolit vyvíjet výkonnou mobilní grafiku pro iPhone a iPody, Apple navíc už v dubnu 2008 převzal firmu PA Semi, která má s návrhy podobných řešení (sice na základě PowerPC, ale to není zase tak důležité) bohaté zkušenosti.

S pomocí vlastních zákaznických komponent by Apple mohl iPhone ještě více odlišit od konkurence, zvlášť pokud by ve větší míře nasadil vícejádrová řešení.

Samozřejmě, vícejádrová řešení vyžadují odpovídající software, aby se jejich výkon patřičně využil, ovšem Apple zde má jedno možné řešení, jistě víte, že se pro Mac OS X 10.6 („Snow Leoparda“) plánuje nasazení technologií Grand Central a OpenCL.

Grand Central by měla dovolit snazší psaní aplikací plně využívajících vícejádrové procesory, OpenCL se snaží zavést obecný standard umožňující aplikacím využívat jak vícejádrové centrální procesory, tak také moderní grafické procesory (nabízející masivně paralelní zpracování).

Tyto technologie se sice zatím vyvíjejí spíše pro osobní počítače a tomu odpovídající hardware, ovšem nedávno schválený standard OpenCL 1.0 již aspoň rámcově počítá i s nasazením v mobilních zařízeních.

A vzhledem k tomu, že jak iPhone, tak iPod touch používají operační systém OS X, odvozený z Mac OS X, je nanejvýš pravděpodobné, že se Apple bude snažit novinky Snow Leoparda přenést také do mobilní verze svého operačního systému.

Nový vícejádrový hardware spojený se softwarem skutečně schopným využít jeho výkonu by zcela jistě otevřel úplně nové možnosti pro mobilní přístroje Applu a mohl by mu i v obtížných ekonomických podmínkách pomoci nadále udržet přízeň zákazníků.

Tohle všechno jsou ovšem jenom logické vývody ze zatím dostupných informací, pouze se dohadujeme, co by Apple mohl pro budoucí iPhone připravovat, ten své konkrétnější plány zřejmě vyjeví nejdříve letos v létě.

App Store údajně otevře „prémiové“ herní oddělení

Když už jsme u pověstí, jedna nová se vynořila také pro App Store. Přišel s ní server PocketGamer.biz, věnující se hrám na kapesních zařízeních.

i02mm01022009f.jpg

Odvolává se na své zdroje a tvrdí, že Apple připravuje vytvoření zvláštního oddělení svého webového obchodu s aplikacemi pro iPhone a iPod touch, v němž soustředí kvalitnější hry prodávané za vyšší cenu, konkrétně by se tyto tituly měly nabízet za 19,99 USD.

V současnosti jsou na App Store nákladnější a výpravnější hry (jako třeba Super Monkey Ball od Segy) promíchány s množstvím jiných levných herních titulů, to by se tedy mělo změnit.

Znepokojení ovšem vyvolává další tvrzení, podle něhož bude tato možnost dostupná pouze pro omezený počet velkých vydavatelů, nikoli pro tisíce nezávislých vývojářů, kteří nyní prodávají své herní výtvory na App Store (v současnosti obchod obsahuje asi 1 500 herních titulů).

Pověsti o vyhrazeném herním oddělení sice kolují už několik měsíců, nyní se však prý skutečně začaly podnikat konkrétní kroky k jejímu zřízení, avšak citované zdroje neznají žádné bližší podrobnosti, ani alespoň přibližné datum uskutečnění. Jako jeden z možných termínů se nabízí červnová vývojářská konference WWDC, ale stejně dobře by Apple mohl toto oddělení otevřít při samostatné akci.

Vytvoření samostatného herního oddělení jen pro velké vydavatele by sice asi nezávislé vývojáře dost roztrpčilo (ti ovšem budou moci své hry nadále prodávat v běžné herní kategorii App Store), na druhou stranu by tento tah mohl přilákat více velkých herních firem, umístění jejich titulů do exkluzivního oddělení by mohlo napomoci jejich propagaci a zajistit stabilnější prodeje.

Z hlediska obchodní politiky takový tah rozhodně dává smysl a je v souladu se snahami Applu učinit z iPhonu (a též z iPodu touch) významnou herní platformu (konkurující takovým přístrojům jako Nintendo DS nebo Sony PSP). Na herních konzolách se takováto restriktivní distribuční politika uplatňuje poměrně běžně, vydavatelé připadající v úvahu by s ní určitě žádné potíže neměli.

Samozřejmě v této souvislosti přichází na mysl výše probíraný připravovaný nový iPhone, kdyby skutečně obsahoval novou, výkonnější grafiku, dala by se využít zejména ve hrách, nové „prémiové“ tituly za 20 USD by tak mohly být určeny především pro nový hardware.

Stále se však jedná o pouhé spekulace, Apple tyto pověsti jako vždy odmítl komentovat a nevyjádřili se ani dotazovaní zástupci firem EA Mobile a Gameloft, o nichž lze předpokládat, že by do onoho zvláštního oddělení byly vpuštěny (ovšem vzhledem k dřívějším hněvivým reakcím Applu na předčasné prozrazení chystaných kroků není divu), takže až následující měsíce ukážou, nakolik byly tyto pověsti důvěryhodné.

QuickPWN již umí otevřít firmware 2.2.1

Jak se dalo čekat, už se podařilo prolomit nový firmware 2.2.1, a to pomocí nástroje QuickPWN vytvořeného známým hackerským týmem iPhone Dev Team.

Aktualizovaný QuickPWN (ve verzi 2.2.5) dokáže zpřístupnit pro neoficiální aplikace (provést takzvaný „jailbreak“) firmware původního iPhonu, iPhonu 3G a iPodu touch první generace (na nástroji pro otevření iPodu touch druhé generace se teprve pracuje).

i03mm01022009f.jpg

QuickPWN též umí odblokovat původní iPhone, potíže však podle očekávání nastaly s firmwarem 2.2.1na iPhonu 3G.

Nový firmware totiž přepisuje takzvaný baseband kód (kód obsluhující telekomunikační elektroniku telefonu) a s verzí 02.30.03 přítomnou ve firmwaru 2.2.1 nefungují odblokovávací nástroje týmu (milovníci konspiračních teorií by tak mohli tvrdit, že Apple vydal novou verzi firmwaru právě kvůli tomu), iPhone 3G se po aktualizaci firmwaru vrátí zpět do blokovaného stavu (pokud ovšem vůbec byl zablokovaný, u nás se například iPhone 3G prodává neblokovaný, ale v řadě zemí, včetně USA, se oficiálně odblokovaný iPhone shání dost těžko).

Na blokovaný iPhone 3G by se proto QuickPWN používat neměl, existuje však řešení, jak si tento telefon vybavit firmwarem 2.2.1 a přesto si uchovat možnost jeho odblokování, musí se k tomu použít nástroj Pwnage Tool, který umí uchovat původní baseband kód a vytvoří speciální aktualizační .ipsw soubor s firmwarem 2.2.1, avšak s dřívějším baseband kódem.

Oficiální verze nástroje QuickPWN 2.2.5, jež si poradí s firmwarem 2.2.1, byla nejprve k dispozici pro Mac OS X, na tomto webu najdete popis současné situace pro jednotlivé mobilní přístroje Applu a odkazy pro stažení příslušného softwaru (včetně nástroje Pwnage Tool 2.2.5 pro Mac).

QuickPWN 2.2.5 pro Windows byl dokončen až o víkendu (zvlášť nedočkaví zájemci si již předtím mohli na vlastní nebezpečí stáhnout neoficiální QuickPWN 2.2.1 pro Windows, schopný firmware 2.2.1 otevřít, to teď už ale není třeba).

Situaci okolo firmwaru 2.1.2 podrobněji rozebírá také blog iPhone Dev Teamu, tam rovněž naleznete odkazy pro stažení příslušných softwarových nástrojů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: