Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Active Storage nepředstavila plnohodnotnou náhradu Xserve
2. února 2011, 00.00 | Představené zařízení ActiveSAN sice poslouží jako metadatový řadič pro Xsan, ale rozhodně se nejedná o řešení plně nahrazující servery Xserve.
Loni v listopadu Apple oznámil, že 31. ledna 2011 ukončí prodej serverů Xserve, což se opravdu stalo.
Polemiky okolo náhrady serverů Xserve
Jako náhradu těchto strojů Apple doporučuje serverové konfigurace Maců mini a Maců Pro, s čím ovšem provozovatelé Xserve příliš spokojení nejsou (dobré shrnutí všech argumentů, proč se nejedná o plnohodnotnou náhradu, představuje otevřený dopis Dava Schroedera, profesora univerzity Wisconsin-Madison).
Sice se už počala objevovat řešení třetích stran umožňující instalaci Maců mini do serverových stojanů (jedno takové se předvádělo na Macworldu 2001), to jsou ovšem poněkud kutilská řešení a stejně se nevypořádala s takovými věcmi jako jsou redundance napájení či vzdálená správa integrovaná do rozsáhlejších správních systémů.
Active Storage vyvolala velká očekávání
Velké naděje proto mnozí vkládali do firmy Active Storage, jež na svých stránkách spustila odpočet času právě ke dni ukončení prodeje Xserve a podle kolujících pověstí měla uvést alternativu serverů Xserve pro instalace ve větších institucích.
Představuje se ActiveSAN
A v pondělí Active Storage skutečně představila nové zařízení ActiveSAN, k čemuž vydala následující tiskovou zprávu. A na titulní stránce jejího webu se objevilo tohle video, v němž novinku popisuje generální ředitel a zakladatel Active Storage Alex Grossman.
Active Storage se, jak napovídá již její název, zabývá podnikovými systémy ukládání dat a s tím souvisí také oznámená novinka ActiveSAN. Alex Grossman (bývalý zaměstnanec Applu, který odešel poté, co byl ukončen prodej externích diskových polí Apple Xserve RAID), řekl, že v den, kdy Apple oficiálně končí prodej Xserve, přináší zajímavé nové zprávy.
Až dosud byl preferovaným metadatovým řadičem pro většinu instalací úložného souborového systému Xsan právě Xserve. A tolik očekávaný tajemný nový produkt Active Storage je náhradou Xserve v roli metadatového řadiče pro Xsan.
ActiveSAN tvoří do stojanu instalovatelný datový řadič o výšce 1U se čtyřjádrovým procesorem Xeon, 8 GB ECC DDR3 RAM, zrcadlenými 1TB SATA disky, dvouportovou 8Gb Fibre Channel kartou, 2 gigabitovými Ethernet porty a 4 porty USB 2.0. Dále nabízí ještě grafický VGA port, 1 sériový port, 1 port PCIe 16x a redundantní napájecí zdroj. (Přehled vlastností ActiveSAN poskytuje tento PDF dokument.)
Užitý software nenaplňuje očekávání
Jde tedy o celkem slušný hardware, jenže v případě náhrady Xserve záleží především na softwaru a zde tolik očekávaná novinka znamená spíše zklamání. ActiveSAN totiž provozuje Linux a souborový systém Quantum StorNext SAN (s nímž umí Xsan spolupracovat).
Proti jiným podobným řešením se liší pouze v tom, že nabízí uživatelské rozhraní a sadu správních nástrojů pro Mac OS X, ActiveSAN tak půjde snáze spravovat z Maců, ale předchozí pověsti o tom, že bude provozovat Darwin či dokonce virtualizovaný Mac OS X Server, se očividně nepotvrdily.
Podrobnosti o dostupných konfiguracích a o cenách zatím oznámeny nebyly, Active Storage plánuje svůj nový hardware předvést na výstavě NAB 2011, jež se koná počátkem dubna v Las Vegas, brzy poté by se měl ActiveSAN začít prodávat.
Active Storage nenabízí plnohodnotnou náhradu Xserve
Vzhledem k vyvolaným očekáváním bylo oznámení Active Storage spíše zklamáním, protože se ukázalo, že její ActiveSAN bude řešením pouze pro ty, kdo provozují instalace Xsan. Těm skutečně může pomoci nahradit Xserve, jenže to je pouze jedna značně specializovaná úloha pro nákladné profesionální systémy.
Avšak ti, kdo chtějí používat Mac OS X Server a jeho aplikace na profesionálním serverovém hardwaru, mají zatím smůlu, buď budou muset přejít na doporučované stolní Macy, nebo svou serverovou infrastrukturu budou muset převést na jinou platformu, což ovšem není ani levné, ani jednoduché (například se těžko hledá náhrada za Podcast Producer).
Apple se zatím k dění okolo Xserve nijak blíže nevyjádřil, zřejmě nadále zastává názor, že ti, kdo potřebují Mac OS X Server, mají přejít na Mac mini nebo Mac Pro a na výtky k takovému řešení zatím nijak nereaguje.
Uvidíme, co přinesou příští týdny, ale pokud Apple svůj postoj nezmění, lze se skutečně domnívat, že postupně opouští svá profesionální řešení. Další směřování Mac OS X Serveru a serverových aplikací Applu obecně se však vyjasní asi až letos v létě po vydání Mac OS X Lion.