Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Apple chystá softwarovou opravu řešící potíž s rychlými disky MacBooků Pro
12. srpna 2009, 00.00 | Mnohé majitele nových MacBooků Pro se 7200otáčkovými disky trápí potíže s jejich pískáním a zamrzáním, Apple však již slíbil softwarovou nápravu.
Nové MacBooky Pro představené počátkem června na konferenci WWDC 2009 lze volitelně osadit disky se 7200 otáčkami za minutu (15“ a 17“ modely, pro 13“ MacBooky Pro se nabízejí pouze 5400otáčkové nebo SSD disky).
Avšak někteří majitelé MacBooků Pro s těmito rychlými pevnými disky si začali stěžovat, že s nimi mají potíže, jejich disky počaly vydávat podivné zvuky, klapaly a pískaly a především občas způsobily (zejména při větším vytížení stroje) výrazné zpomalení či dokonce krátkodobé zamrznutí systému (až na několik desítek sekund, poté vše opět začalo normálně pracovat, takže nebyl nutný restart), na podpůrném foru Applu vzniklo k tomuhle problému vlákno obsahující stovky příspěvků postižených uživatelů.
Ti zkoušeli různá řešení, avšak bez uspokojivých výsledků, nejasná byla zpočátku i příčina těchto potíží, ale podle všeho sužovaly jenom stroje se 7200otáčkovým 500GB diskem Seagate.
Problém zřejmě způsobuje kolize ochranných mechanismů
To serveru MacNN potvrdil také zástupce významného prodejce úložného hardwaru pro Macy Other World Computing, podle něj problém nejspíš spočívá v tom, že disky Seagate Momentus 7200.4 nasazené do postižených Maců mají vlastní ochranný protinárazový mechanismus G-Force, který však koliduje s technologií Sudden Motion Sensor, co Apple používá ve svých noteboocích na ochranu všech pevných disků proti upuštění či silným otřesům.
MacBook Pro osazený takovýmto modelem Seagatu pak kvůli tomu disk příliš často zpomaluje a zase roztáčí, což kromě vyvolávání výše popsaných potíží může též zkracovat životnost disku kvůli jeho zvýšené (a zbytečné) námaze. Vzhledem k tomu, že notebooky Applu nabízejí vlastní protinárazovou ochranu disků, je integrovaná ochrana přímo v disku v podstatě zbytečná, při užití dotyčných disků Seagate se ale zřejmě zapomnělo na to, že ji obsahují, a to způsobilo tyhle problémy.
Apple slíbil softwarové řešení
Brzy by se však měla objevit náprava, Apple totiž v pondělí potvrdil serveru CNET News, že pracuje na softwarové aktualizaci, jež by to měla vyřešit (nejspíš prostě vypne ochranu G-Force v discích Seagate). Avšak zástupce Applu Bill Evans, s nímž CNET mluvil, neupřesnil, kdy se aktualizace objeví.Lze tedy předpokládat, že Apple brzy vydá aktualizaci firmwaru pro MacBooky Pro, která snad problém napraví, pokud ovšem příčina spočívala skutečně pouze v konfliktu obou ochranných technologií, dal si s řešením dost na čas.