Apple konečně uvedl modernizované MacBooky Pro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Apple konečně uvedl modernizované MacBooky Pro

14. dubna 2010, 00.00 | Včera Apple začal prodávat dlouho očekávané nové MacBooky Pro, avšak procesory Core i5 a Core i7 dostaly pouze 15“ a 17“ modely, které navíc podporují automatické přepínání integrované a samostatné grafiky. Všechny modely však nyní déle vydrží na baterii a pro všechny se nabízejí volitelné SSD disky.

Včera Apple dal na trh dlouho očekávané modernizované MacBooky Pro, zde se podíváme, co vlastně přinášejí:

Nové modely MacBooků Pro ohlašovaly pověsti už několik dní předem

Na modernizované MacBooky Pro se čekalo v podstatě od počátku letošního toku, již několikrát se zdálo, že by Apple mohl nové modely uvést, ale tato očekávání se nenaplnila. Minulý týden však australský Macworld přišel s tvrzením, že by se mohly objevit už v úterý 13. dubna, a to se skutečně stalo.

V pondělí se vyrojily další pověsti o tom, jak budou nové modely vybaveny (již o víkendu se v inventárním systému prodejce Microcenter zobrazila nová modelová čísla) a v úterý pár hodin před tím, než je oficiálně oznámil Apple, zveřejnil AppleInsider další upřesňující informace, jež se skoro všechny záhy potvrdily.

Představují se nové MacBooky Pro

V úterý tedy Apple uvedl nové modely MacBooků Pro, změn se dočkaly (i když menších) jak 13“ modely, tak především 15“ a 17“ stroje.

Apple vydal oficiální tiskovou zprávu, v níž popisuje vlastnosti nových notebooků a pochopitelně aktualizoval také příslušné webové stránky. A nové modely se přirozeně už nabízejí v jeho americkém webovém obchodu.

Co se nezměnilo

Mnohé základní vlastnosti nových strojů ovšem zůstaly zachovány z předchozích modelů představených loni v červnu na vývojářské konferenci WWDC 2009.

Samozřejmě i nadále používají hliníková „unibody“ pouzdra, nevýměnné velkokapacitní lithium-polymerové baterie, displeje s LED podsvícením, 8X DVD vypalovačku SuperDrive, bezdrátový síťový adaptér AirPort Extreme 802.11n a zvládají též Bluetooth 2.1+EDR. Mají integrovanou kameu iSight, sklem krytý trackpad podporující gesta více prstů a podsvícené klávesnice.

Stejné zůstaly také všechny přípojné porty a 13“ a 15“ modely stále nabízejí zásuvku (paměťových) SD karet, zatímco 17“ model si uchoval univerzálnější rozhraní ExpressCard/34.

Co se týče baterií, Apple pro ně stále udává životnost 1 000 nabíjecích cyklů, což by při běžném používání mělo znamenat 5 let provozu, uživatel si baterii sám vyměnit nemůže, musí to provést autorizovaný servis, za nemalý poplatek.

Pro „skleněný“ trackpad však Apple jednu novinku přece jen uvádí, nově podporuje inerciální posouvání (jako u zařízení s iPhone OS či u myši Magic Mouse se při posouvání projevuje „setrvačnost“) usnadňující procházení rozsáhlými mediálními knihovnami či dlouhými dokumenty.

Třináctipalcové MacBooky Pro zůstávají u procesorů Core 2 Duo

Podle některých pověstí se modernizace měla týkat pouze 15“ a 17“ modelů, nakonec se určitých změn dočkaly také 13“ MacBooky Pro, avšak jen poměrně malých.

Tyto stroje nadále používají procesor Core 2 Duo, ale na vyšší taktovací frekvenci, nyní se nabízejí čipy na 2,4 a 2,66 GHz (zatímco předtím to bylo 2,26 a 2, 53 GHz), změnila se též grafika, teď tyto stroje využívají GeForce 320M.

Nová integrovaná grafika GeForce 320M

Jde tedy o grafiku NVIDIe, v označení jejích grafických procesorů ovšem panuje dost velký zmatek, například GeForce 320M nemá nic společného se samostatnou grafickou kartou GeForce GT 320M, toto je nová integrovaná čipová sada. Jak lze zjistit například tady, představuje nástupce integrované grafiky GeForce 9400M předchozích modelů (to byla čipová sada MCP 79, zatímco její následník užívá označení MCP89). Mimochodem, server AppleInsider se dozvěděl od NVIDIe, že tento čip vyrobila přímo pro Apple.

Nová grafika by měla být o dost výkonnější, protože nabízí 48 procesorových jader, tedy třikrát víc než měla GeForce 9400M, ovšem stejně jako ona využívá část systémové RAM (vyhradí si z ní 256 MB), což pochopitelně trochu snižuje výkon proti kartám s vlastní pamětí. A zvládá také přehrávání HD videa, díky podpoře technologie PureVideo HD.

Apple uvádí, že jde o nejvýkonnější integrovanou grafiku na trhu, jež proti své předchůdkyni zvyšuje výkon 3D grafiky až o 80 procent. Navíc přitom díky efektivnější architektuře (vyrábí se 40nm procesem) v běžných úlohách typu probírání elektronické pošty a brouzdání po Webu (prostě takových, které nevyužijí 3D funkce) spotřebovává až o 40 procent méně energie. V důsledku toho se prodloužila výdrž 13“ MacBooků Pro na jedno nabití až na 10 hodin (to udává Apple, v praxi bude pochopitelně záležet na typu zpracovávaných úloh).

Apple to blíže nerozebírá, ale zdá se, že nedošlo ke změně kapacity baterie (to se ovšem s jistotou zjistí teprve poté, co někdo nové stroje rozebere), zvýšení výdrže je tak zřejmě pouze důsledkem nasazení úspornější elektroniky (pro předchozí 13“ modely se uváděla výdrž 7 hodin).

Podrobný popis všech technických specifikací 13“ modelů najdete tady.

Ostatní MacBooky Pro již nesou mobilní Nehalemy

Zato 15“ a 17“ modely opravdu dostaly nové 32nm mobilní procesory s architekturou Nehalem, o nichž se už tak dlouho mluvilo

Jde o 32nm procesory Core i5 a Core i7, tyto fyzicky dvoujádrové procesory jsou díky technologii Hyper-Threading schopné současně zpracovávat čtyři programová vlákna. A naopak pro úlohy neoptimalizované pro vícevláknové zpracování mohou využít technologie Turbo Boost významně zvyšující taktovací frekvenci aktivních jader (2,66GHz procesor se takto dokáže přetaktovat na 3,06 GHz pro dvoujádrový režim a v jednojádrovém režimu umí jít až na 3,33 GHz).

Tyto procesory poskytují znatelně vyšší výkon než Core 2 Duo a přitom díky 32nm výrobnímu procesu mají nižší příkon, podrobnější popis těchto nových čipů v češtině najdete například tady. Samotný Apple tvrdí, že výkon aplikací může být proti předchozím modelům až 1,5krát vyšší, to však ukážou až nezávislé testy (na trhu už ovšem jsou notebooky jiných výrobců s těmito procesory a skutečně přinášejí významné posílení výkonu).

Nové mobilní procesory Intelu mají zcela změněnou vnitřní architekturu (obsahují řadič paměti přímo v sobě tak jako všechny Nehalemy, navíc však do sebe integrují také grafiku Intel HD, přesněji řečeno se tato grafika nachází na samostatném čipu umístěném spolu s vlastním procesorem do společného pouzdra).

Právě to ovšem zřejmě bylo důvodem, proč se uvedení nových MacBooků Pro tak zpozdilo, nová architektura v podstatě znemožňuje spojení těchto procesorů s čipovými sami NVIDIe zahrnujícími integrovanou grafiku, loni na podzim totiž Intel odmítl NVIDii udělit licenci na čipové sady pro nové procesory. V únoru se proto objevily pověsti, že by to Apple mohl vyřešit nasazením obdoby technologie Optimus, zajišťující automatické přepínání mezi integrovanou grafikou v procesoru a samostatnou grafickou kartou.

Výkonnější grafická karta GeForce GT 330 M

A přesně to se stalo. Na této stránce Apple vychvaluje přednosti užitých procesorů Core i5 a i7 a pokračuje popisem novinek v grafice.

Nové 15” a 17” modely nasazují samostatnou grafiku GeForce GT 330M, což je grafický procesor z řady GeForce GT 200M, opět vybavený 48 procesorovými jádry a vyráběný 40nm procesem.

Tato grafická karta používá vlastní RAM (až 512 MB) a poskytuje vyšší výkon než grafické karty GeForce 9600M GT předchozích modelů (pochopitelně podporuje PureVideo HD), zároveň je však až o 30 procent úspornější. Energie ale lze ušetřit ještě víc, když se přepne na integrovanou grafiku Intel HD v procesoru. Ta je sice poměrně slabá (nedosahuje ani výkonu GeForce 9400M), ovšem pro nenáročné úlohy plně postačuje.

Automatické přepínání grafiky

A na rozdíl od dřívějších 15” a 17” MacBooků Pro se samostatnou grafickou kartou se uživatel teď již nemusí starat o přepínání těchto dvou grafik, nové modely totiž opravdu nabízejí zmiňované automatické přepínání.

Za provozu tak lze mezi nimi průběžně přepínat, bude-li potřeba vyšší výkon (pro 3D hry či jiné aplikace), zapne se GeForce GT 330M, naopak pro nenáročné úlohy (typu vyřizování elektronické pošty) se neznatelně přepne na Intel HD. Funguje to pro všechny aplikace, není třeba se odhlašovat či dokonce vypínat počítač, nemusí se ani něco nastavovat, vše probíhá automaticky.

Díky novým procesorům a grafice, protože by měly být podstatně úspornější, tak dále poklesla spotřeba energie a Apple pro nové 15” a 17L stroje udává výdrž na jedno nabití baterie v délce 8 až 9 hodin.

Podrobný popis technických specifikací nových 15” MacBooků Pro naleznete zde, specifikace 17“ modelu popisuje tato stránka (na konci stránek specifikací objevíte též přehled dodávaných standardních modelů a volitelného vybavení).

Rozšířená nabídka displejů

K určitým změnám došlo také ve výběru displejů pro tyto stroje. Zatímco 13“ modely se nadále dodávají pouze s 13,3“ displejem s fyzickým rozlišením 1 280 x 800, pro 15” MacBooky Pro jsou nyní dostupné tři varianty zobrazovačů.

Standardně se do nich osazuje lesklý 15,4“ displej o rozlišení 1 440 x 900, volitelně však lze dostat panel s vyšším rozlišením 1 680 x 1 050 (Apple ho označuje jako „Hi-Res Widescreen Display“), který se nabízí jak v lesklé, tak též v matné verzi, což jistě potěší odpůrce lesklých displejů (tato možnost tedy zůstala zachována).

Co se týče 17“ modelu, ten se standardně vybavuje lesklým 17” displejem o rozlišení 1 920 x 1 200, ale volitelně se opět nabízí jeho matná varianta.

Větší výběr SSD disků

Nové MacBooky Pro se standardně osazují mechanickými pevnými disky, které lze vyměnit za disky větší kapacity a u 15“ a 17“ modelů také za rychlejší modely. Pro ještě vyšší výkon se ovšem dá (za nemalý příplatek) nasadit nemechanický SSD disk, přičemž je možné volit mezi kapacitami 128, 256 a dokonce i 512 GB.

SSD disky se nabízejí pro všechny modely MacBooků Pro, měly by přinést zvýšení výkonu, tišší provoz a snížení spotřeby energie, to ovšem budou muset prověřit testy.

Pro nové MacBooky Pro se počítá s HDMI adaptérem

Pro výstup na externí monitory a zobrazovače se nabízí Mini DisplayPort, ale oddíl technických specifikací popisující možnosti výstupu digitálního videa mluví o adaptéru třetích stran z Mini DisplayPortu na HDMI.

Takovéto adaptéry jiných výrobců už existují, Apple je však dosud oficiálně nepodporoval. Rozhraní DisplayPort ovšem ve svém návrhu s kompatibilitou s HDMI počítá (problém by mohl být s výstupem zvuku, protože Mini DisplayPort MacBooků Pro neimplementuje ve specifikacích standardu obsažený zvukový výstup, někdy se to řeší dodatečným připojením zvukového výstupu), nyní to ale vypadá, že je Apple vzal na vědomí, ačkoli sám asi takovýto adaptér dodávat nebude. Nové MacBooky Pro by tak měly jít snadno připojovat k HD televizorům, což by se jistě hodilo, když nové grafiky HD video hladce zvládají.

Nabízené konfigurace

A nyní se podívejme, jaké konfigurace nových MacBooků Pro Apple nabízí:

Konfigurace 13” MacBooků Pro

Nejmenší 13“ modely se dodávají ve dvou standardních konfiguracích: 2,4GHz model s 250GB diskem stojí (v USA) 1 199 USD, zatímco 2,66GHz model s 320GB diskem přijde na 1 499 USD. Všechny nové MacBooky Pro se dodávají se 4 GB RAM DDR3 pracující na 1 066 MHz (tvořenou dvěma 2GB moduly), kterou lze vyměnit za 8 GB (dva 4 GB moduly), což ovšem od Applu vyjde na 400 USD.

Pro nejlevnější model se dále volitelně nabízí ještě 320GB a 500GB disk (pro 2,66GHz stroj se pochopitelně dá objednat jen 500GB disk), za 320GB disk se zaplatí 50 USD a za 500GB disk 100, respektive (pro nižší 13“ model) 150 USD (jde o disky s 5 400 otáčkami za minutu). Anebo lze zvolit výše zmíněné SSD disky, ty ovšem vycházejí mnohonásobně dráž, 512GB disk stojí okolo 1 400 USD (ceny se liší podle modelu, pro ty levnější bude příplatek trochu vyšší).

Konfigurace 15” modelů

Patnáctipalcové modely se nabízejí tři: nejlevnější model za 1 799 USD s 2,4GHz procesorem Core i5 a 320GB diskem, střední model s 2,53GHz Core i5 a 500GB diskem za 1 999 USD a nejvyšší model nasazuje procesor Core i7 na 2,66 GHz a 500GB pevný disk, za což si Apple počítá 2 199 USD. Všechny tyto stroje obsahují grafickou kartu GeForce GT 330M, oba nižší modely s 256 MB vlastní RAM, 2,66GHz verze nese 512 MB grafické paměti..

RAM lze opět volitelně rozšířit na 8 GB, pevný disk se dá vyměnit za 500GB s 5 400 otáčkami u nejlevnějšího modelu a u všech je možné nasadit 7200otáčkový 500GB disk (za 150 USD u nejnižšího a za 50 USD u vyšších 15“ modelů) a samozřejmě se nabízejí také SSD disky až do 512 GB (ten přijde na 1 400, respektive 1 300 USD).

A jak bylo zmíněno výše, dá se též objednat displej s vyšším rozlišením, za lesklou variantu zákazník připlatí 100 USD, za matnou 150 USD.

Konfigurace 17” MacBooku Pro

Nejrozměrnější 17“ model se nabízí v jediné standardní konfiguraci s 2,53GHz procesorem Core i5, 500GB diskem a s grafickou kartou GeForce GT 330M osazenou 512 MB RAM, to vše přijde na 2 299 USD.

Volitelně ho lze nechat vybavit procesorem Core i7 na 2,66 GHz (za 200 USD), 8 GB RAM a samozřejmě i lepšími disky. Za rychlejší 7200otáčkový 500GB disk se připlatí jen 50 USD, anebo lze zvolit SSD disky, 512GB však vyjde na 1 300 USD, za 128GB variantu se zaplatí celkem snesitelných 200 USD, 256GB SSD disk už však stojí 650 USD. A také zde je možné dostat za příplatek 50 USD matnou verzi displeje.

Závěrečné shrnutí

Nové MacBooky Pro se v USA prodávají za stejnou nebo i trochu nižší cenu než jejich předchůdci, přitom by měly poskytnout vyšší výkon, což platí především pro nové 15“ a 17“ modely s procesory Core i5 a i7 (a mají bohatší vybavení). Zlepšil se rovněž výkon grafiky a zároveň by nové modely měly podstatně déle vydržet pracovat na baterii.

Samozřejmě, teprve nezávislé testy, jichž se nepochybně brzy dočkáme, ukáží, jak tomu je ve skutečnosti, přesto lze předpokládat, že se nyní konkurenceschopnost profesionálních notebooků Applu opět o něco zvýšila.

Důležitou novinku znamená také zavedení automatického přepínání grafiky, uživatel se o to teď už nemusí starat, systém sám zvolí nejvhodnější řešení podle právě běžící aplikace.

Avšak 13“ modely si nadále zachovaly procesory Core 2 Duo, což je zřejmě důsledek použití čipové sady NVIDIe, jež z výše zmíněných důvodů nemůže spolupracovat s 32nm mobilními Nehalemy, Apple však nejspíš kvůli udržení nízkých výrobních nákladů nechtěl sáhnout po dražší samostatné grafice (grafika Intel HD v nových procesorech se použít nedala, protože by byla slabší než GeForce 9400M předchozích modelů). Dá se předpokládat, že 13“ modely budou výkonnostně poněkud zaostávat, zůstává otázkou, jak dlouho bude tento stav trvat, ale v nejbližších měsících se jistě nezmění.

Další zajímavou novinku představuje nabídka volitelných SSD disků, a to včetně kapacity 512 GB, jež by měla stačit i hodně náročným uživatelům, ovšem cena tohoto disku je proti klasickým pevným diskům obrovská, stojí víc než samotné nové 13“ modely.Doufejme, že se brzy objeví též výkonnostní testy konfigurací s SSD disky, aby se ukázalo, zda se taková investice vyplatí (bude hodně záležet na tom, jakého výrobce SSD disků Apple zvolil, mezi jednotlivými značkami existují značné výkonnostní rozdíly dané užitou vnitřní architekturou).

Pokud jde o dostupnost, v USA pro 15“ a 17“ modely Apple udává dodání do 24 hodin, 13“ MacBooky Pro slibuje do 2 až 4 pracovních dnů a určitě se objeví i v kamenných obchodech Applu a dalších prodejců Maců. K nám se nejspíš jako vždy dostanou o něco později a pravděpodobně též s obvyklou „transatlantickou“ cenovou přirážkou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: