Apple plánuje pro budoucí MacBooky Pro vylepšenou dvojitou grafiku - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Apple plánuje pro budoucí MacBooky Pro vylepšenou dvojitou grafiku

22. února 2010, 00.00 | Podle serveru AppleInsider bude jednou z novinek příštích MacBooků Pro vylepšená správa dvou nasazených grafických procesorů, nejspíš se bude jednat o variantu automaticky přepínající technologie NVIDIA Optimus uzpůsobenou pro Mac OS X.

Na nové modely MacBooků Pro se netrpělivě čeká už delší dobu, zatím však stále není jasné, kdy se vlastně objeví, do té doby se budeme muset spokojit s pověstmi.

Dosud se spekulovalo především o tom, jaké nasadí procesory (všeobecně se očekává, že to budou nové 32nm mobilní čipy Intelu s architekturou Nehalem, tedy mobilní modely procesorů Core i5 a i7), zároveň se ovšem předpokládá, že modernizována bude též grafika.

Vyšší modely profesionálních notebooků Applu však mají grafiky hned dvě, jednu integrovanou v čipové sadě a druhou v podobě samostatné grafické karty. Toto uspořádání by mělo zůstat zachováno, server AppleInsider se ale nyní od svých zdrojů dozvěděl, že se významně zlepší správa téhle dvojice grafických čipů.

Automatické přepínání integrované a samostatné grafiky

Podle zasvěcenců již v laboratořích Applu běží několik prototypů MacBooků Pro nové generace, které umí mezi integrovanou a samostatnou grafikou přepínat automaticky.

To je značný rozdíl proti současnému uspořádání, v současnosti prodávané MacBooky Pro vyžadují, aby uživatel přepínal mezi integrovanou grafikou NVIDIA GeForce 9400M a výkonnější samostatnou grafickou kartou GeForce 9600M GT ručně, pod Mac OS X se musí se vyvolat panel předvoleb Úspora energie (Energy Saver) a tam vybrat požadovaná grafika, aby se však přepnutí projevilo, musí se uživatel odhlásit a znovu přihlásit.

To by se mělo změnit, napříště si MacBooky Pro budou grafické procesory přepínat samy, jak to budou vyžadovat provozované aplikace. Podle zasvěcenců sice zatím nelze s jistotou říci, že se tato nová technologie dostane už do příštích modelů, jsou však přesvědčeni, že to Apple plánuje, nasvědčuje tomu i současná situace okolo čipových sad pro jeho notebooky.

Spory NVIDIe a Intelu kvůli čipovým sadám ohrožují vývoj MacBooků Pro

Jak si jistě pamatujete, první notebooky Applu s procesory Intel používaly také čipové sady Intelu, u nižších modelů včetně v nich integrované grafiky. Avšak v říjnu 2008 Apple uvedl nové modely, jež místo toho nasadily čipovou sadu MCP79 NVIDIe zahrnující integrovaný grafický procesor GeForce 9400M, přinášející několikanásobně vyšší výkon (samotný Apple mluvil o až pětinásobném nárůstu a benchmarkové testy 3D grafiky to skutečně potvrdily) a současně i prodloužení výdrže na baterii.

Novou čipovou sadu dostaly jak MacBooky, tak MacBooky Pro, ale vyšší modely profesionálních notebooků byly navíc osazeny též výkonnější samostatnou grafickou kartou GeForce 9600M GT (levnější modely se musí spokojit pouze s GeForce 9400M) a toto uspořádání zůstalo zachováno dodnes.

Pro uživatele to byl jednoznačně přínosný krok, Intelu se ovšem příliš nezamlouvalo, že přišel o významného zákazníka pro své čipové sady, což zřejmě byl jeden z hlavních důvodů, proč odmítl rozšířit platnost licence NVIDIe na čipové sady také na nové procesory s architekturou Nehalem.

Jak se ukázalo počátkem letošního roku, v mobilním sektoru jde o procesory Core i3, i5 a i7 vyrobené 32nm procesem, jež se začínají objevovat v nových noteboocích a očekává se, že čipy Core i5 a i7 nasadí také Apple, určité (i když ne zcela přesvědčivé ) náznaky příprav takových strojů se již objevily.

Potíž však spočívá v tom, že kvůli zmíněným sporům o licence a zejména kvůli architektuře nových mobilních procesorů Intelu musí výrobci takovýchto notebooků opět sáhnout po čipových sadách Intelu a především zase musí nasadit jeho integrovanou grafiku (ta je totiž teď obsažená přímo v procesoru, sice jde stále o samostatný čip, avšak spolu s vlastním procesorem umístěný do jednoho pouzdra a provázanost obou čipů je tak těsná, že integrovaná grafika tvoří nedílnou součást nových procesorů).

NVIDIA odpovídá na nové procesory Intelu technologií Optimus

NVIDIA s rozhodnutím Intelu ohledně licence na čipové sady samozřejmě nesouhlasila a chtěla věc dát k soudu, ovšem Intel NVIDii rovněž zažaloval, do celé věci se loni v prosinci nakonec vložil i americký antimonopolní úřad FCC, podal na Intel žalobu, že se snaží omezovat konkurenci.

Spory okolo čipových sad zatím stále řeší soudy a právníci, NVIDIA však byla nucena zastavit vývoj čipových sada pro mobilní Nehalemy (nové 32nm procesory Intelu integrují tolik funkcí dosavadních čipových sady, že na jejich výrobce mnoho prostoru nezbylo) a podle lidí obeznámených s touhle záležitostí to také pozdrželo vývoj budoucích notebooků Applu.

Tvrdí, že právě tyto neočekávané potíže mohou být hlavní příčinou, proč MacBooky Pro pomalu zastarávají a nedoznaly významnější modernizace už po 16 měsíců (podstatně déle než byl dosavadní průměr časových intervalů mezi jejich inovacemi).

NVIDIA ale nezůstala nečinně čekat na výsledek soudních sporů a počátkem února představila novou technologie nazvanou Optimus, jež má zajistit naprosto automatické přepínání mezi integrovanou (méně výkonnou, avšak energeticky úspornější) integrovanou grafikou a (výkonnější, ale na příkon náročnější) samostatnou grafickou kartou, slibuje, že uživatel toto přepínání vůbec nepozná a zajistí mu jak vyšší výkon grafiky, tak též maximální výdrž baterie.

NVIDIA to přirovnává k nyní tak populárním hybridním automobilům, přepínajícím mezi elektrickým a spalovacím motorem, totéž má dělat technologie Optimus, která pro danou úlohu sama zvolí nejvhodnější grafický procesor. Optimus sice má spolupracovat i s procesory Core 2 Duo a jejich čipovými sadami, avšak jasně se zaměřuje především na nové procesory Intelu s integrovanou grafikou.

Nová technologie údajně zajistí, že samostatná grafika (pochopitelně od NVIDIe) se v případě, že nebude právě potřeba (například při brouzdání po Webu či při práci s elektronickou poštou) úplně odpojí, takže nebude spotřebovávat skoro žádnou energii a o zobrazování se bude starat grafika integrovaná v procesoru.

A naopak při spuštění graficky náročnější aplikace (3D hry, přehrávání videa, obrazového editoru, a tak dále) se výkonnější grafika sama spustí. Výdrž baterie by se proti stejně konfigurovanému systému osazeném pouze samostatnou grafikou měla prodloužit až dvojnásobně.

První notebooky podporující technologii Optimus by se na trhu mohly objevit už tento měsíc, automatické přepínání má fungovat pro grafické karty GeForce 200M a 300M (nástupce GeForce 9600M GT) a samozřejmě i pro všechny budoucí grafické čipy GeForce. (Podle prvotních materiálů NVIDIe bude Optimus podporovat též starší čipové sady, ale je otázkou, zda toho ještě někdo využije.)

Nasadí nové MacBooky Pro uzpůsobenou variantu technologie Optimus?

Technologie Optimus se velice podobá tomu, o čem mluvily výše zmíněné zdroje v souvislosti s novými MacBooky Pro, což asi nebude náhoda, vzhledem k tomu, jak těsně v poslední době Apple s NVIDií spolupracoval, lze předpokládat, že se přinejmenším testuje varianta technologie Optimus pro MacBooky Pro a Mac OS X. Optimus totiž zatím oficiálně podporuje pouze Windows 7, ale podle zasvěcenců jde pouze o softwarová omezení, na jejichž překonání se již pracuje.

NVIDIA ovšem na dotazy AppleInsideru k tomuto tématu neodpověděla a čekat jakékoli vyjádření Applu by bylo zcela zbytečné (jak víme, ten ani nenaznačuje, rozhodně ne oficiálně), jako obvykle tedy zbývají jen pověsti a dohady.

Dávalo by to však smysl, notebooků s Windows vybavených technologií Optimus jistě začne přibývat a pokud Apple chce zůstat konkurenceschopný, bude muset zavést něco podobného, navíc by tato technologie (tedy její varianta uzpůsobená pro Mac OS X) vyřešila také potíže vyvolané novou architekturou procesorů Intelu (loni na podzim se objevily pověsti, že Apple odmítá nasazení procesorů „Arrandale“, jak se tehdy kódově označovaly nové 32nm mobilní čipy, právě kvůli jejich integrované grafice).

Samozřejmě stále zůstává řada nezodpovězených otázek, například jak tomu bude s nižšími modely notebooků Applu, které dnes používají pouze integrovanou grafiku NVIDIe. Integrované grafické řešení Intelu je totiž slabší než GeForce 9400M a lze jen těžko předpokládat, že by Apple uvedl nové modely s méně výkonnou grafikou oproti jejich předchůdcům, možným řešením by mohlo být například nasazení dodatečného grafického čipu ION 2 (pod značkou ION nabízí NVIDIA v podstatě GeForce 9400M pro procesory Atom, ale kvůli tomu, že Intel do svých nových mobilních procesorů včetně Atomů grafiku integroval, je ION 2 již samostatný grafický čip, stále však poměrně levný).

Situace je to nepochybně dost složitá a teprve následující týdny (doufejme, že nikoli měsíce) ukáží, jak ji Apple vyřeší, ale výše předestřená tvrzení dávají dost značnou naději, že nové MacBooky Pro přinesou jak nové výkonné mobilní Nehalemy, tak též dostatečně výkonné a zároveň úsporné grafické řešení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: