Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Apple potichu uvedl na trh nové MacBooky. (2.11.07)
2. listopadu 2007, 04.00 | Apple porušil tradici a ve čtvrtek bez upozornění uvedl na trh nové MacBooky, vybavené čipovou sadou Santa Rosa, vyjma toho se však téměř nezměnily. A pro MacBooky Pro se rozšířily možnosti zákaznické konfigurace.
Už nějakou dobu kolují pověsti o uvedení nových MacBooků (šířil je především server ThinkSecret), čekalo se to již v úterý. Apple totiž tradičně vždy uváděl nový hardware o útercích. Pravda, nové iPody přišly počátkem září ve středu, tehdy se to vysvětlovalo tím, že v pondělí byl v USA státní svátek. Apple se však zjevně rozhodl tradici porušovat i nadále a vypustil nové MacBooky na trh už včera, tedy ve čtvrtek, navíc zcela bez ohlášení. Tím všechny zaskočil, všeobecně se předpokládalo, že tyto stroje přijdou na trh až příští úterý, jenže servery míní a Apple mění.
Letos jde již o druhou modernizaci MacBooků, ta první se odehrála v půlce května. K té druhé, současné, došlo včera ráno, Apple ji však vůbec neoznámil (nevydal ani tiskovou zprávu). Na americkém webovém ochodu Applu se prostě objevily nové modely, nyní už směřují i do amerických kamenných obchodů Applu a k autorizovaným prodejcům. (K nám zřejmě jako obvykle přijdou s určitým zpožděním.)
Tyto dvě aktualizace tak trochu působí, jako by byly polovinami jedné větší akce. Květnová modernizace přinesla mírné zvýšení taktovacích frekvencí procesorů a zvětšení kapacity RAM a pevných disků. Zůstala však původní čipová sada GMA950, tehdy již zastarávající, přestože čipová sada Santa Rosa už byla na trhu. Jenže tu si Apple nakonec ponechal až na červnovou modernizaci MacBooků Pro.
Vlastnosti nových MacBooků
Vlastnosti nových MacBooků přehledně shrnuje AppleInsider :
Kapacity RAM a pevných disků zůstaly stejné jako u květnových modelů, stejně tak i optické mechaniky. Nepatrně se změnily taktovací frekvence procesorů, nejslabší model sice nadále pracuje na 2,0 GHz, zbývající dva vybavenější modely jsou však nyní taktované na 2,2 GHz. Taktovací frekvence se tedy proti předchozím modelům takřka nezměnily (ty činily 2,0 a 2,16 GHz), jde však o jiné typy procesorů z řady Intel Core 2 Duo, určené pro čipovou sadu Santa Rosa.
Základní parametry MacBooků tedy v podstatě zůstaly stejné, přesto je zde pro přehlednost zopakuji. Všechny MacBooky nadále používají 13“ displej a všechny nesou 1 GB RAM. Nejnižší model, bílý MacBook na 2,0 GHz, nabízí 80GB disk a kombinovanou optickou mechaniku (CD-RW vypalovačku s DVD-ROM, v dnešní době na notebook této cenové kategorie už dost anachronismus). Cena rovněž zůstala stejná, 1099 USD.
Střední model tvoří bílý MacBook na 2,2 GHz se 120GB diskem a dvouvrstvou DVD vypalovačkou SuperDrive, za 1299 USD. Řadu MacBooků uzavírá černý model na 2,2 GHz se 160GB diskem a mechanikou SuperDrive za 1499 USD. (Lze předpokládat, že ceny zůstanou stejné i u nás, na současný vývoj kursu amerického dolaru Apple zatím bohužel nereaguje, pro nás tak výše uvedené částky budou platit spíše v eurech.)
Je to sice samozřejmé, ale pro úplnost dodávám, že tyto stroje (jako ostatně všechny Macy) dostanete s Leopardem, tedy s Mac OS X 10.5.
Nová grafika
Ptáte se, kde tedy vlastně jsou nějaké novinky? Pro ty se musíme vypravit do útrob nových MacBooků. Základní desku nyní osidluje čipová sada Santa Rosa, jež zvyšuje taktovací frekvenci systémové (FSB) sběrnice na 800 MHz, dovoluje nasadit až 4 GB RAM a především přináší novou integrovanou grafiku Intel GMA X3100. Jak můžete zjistit například z tohoto článku Wikipedie, tahle grafická čipová sada přináší podstatně lepší podporu 3D grafiky, hlavně s ohledem na moderní hry. V nových MacBoocích může tato grafika pracovat až se 144 MB RAM, ty si ovšem zabere z operační paměti.
O podporu téhle nové grafiky nemusíte mít strach, jak už před pár dny zjistil AppleInsider, Leopard příslušné ovladače pro X3100 již obsahuje v maloobchodní verzi, právě z toho se (očividně správně) usuzovalo, že nové MacBooky Santa Rosu přece jen nasadí.
MacBooky Pro rovněž obsahují tuto čipovou sadu, avšak pro grafiku nasazují samostatnou grafickou kartu nVidia GeForce 8600M GT s vlastní pamětí, jež přirozeně poskytuje podstatně vyšší výkon.
A tím bychom měli všechny novinky vyčerpány, jenom dodám, že k MacBookům nadále dostanete dálkové ovládání Apple Remote, jež ve spolupráci s novým mediálním rozhraním Front Row v Leopardovi umožní s notebooky pracovat podobně jako s Apple TV.
Rozšířily se také možnosti pro zákaznické konfigurace, RAM lze nyní rozšířit až na 4 GB (zásluhou nové čipové sady) a lze si objednat pevný disk o kapacitě až 250 GB. (Tato nabídka prostě reaguje na stále rostoucí kapacity pevných disků, včetně těch pro notebooky.)
Výkonnostní testy Applu
Samozřejmě, nejvíc nás bude zajímat, jaké výkonnostní přednosti tato modernizace přináší. Brzy se jistě objeví nezávislé testy, které takovéto informace poskytnou. Na ty si ovšem budeme muset pár dní počkat, prozatím jsou k dispozici pouze testy Applu, jež získal a zveřejňuje AppleInsider.
Apple totiž ještě v říjnu provedl výkonnostní testy na prototypu nového 2,2GHz MacBooku a porovnal ho s MacBookem na 2,0 GHz uvedeným na trh již vloni. Podobnou sérii testů provedl Apple též letos v dubnu, kdy takto porovnal MacBook na 2,16 GHz (vypuštěný na trh v květnu).
Proti MacBooku na 2,0 GHz z loňského roku vykazují nárůst výkonu jak 2,16GHz, tak 2,2GHz model, stroj se Santa Rosou obvykle má mírný náskok.
V některých úlohách byly nárůsty výkonu nejnovějšího MacBooku ještě vyšší, kupříkladu v testech běžných úloh programu iPhoto byl 2,2GHz MacBook 35 procent rychlejší než 2,0GHz model, květnový MacBook na 2,16 GHz nabídl nárůst o 25 procent. Aplikační test iTunes vykázal zvýšení výkonu o 6 procent pro 2,2GHz model proti předchozímu MacBooku na 2,16 GHz.
Apple testoval 2,2GHz MacBook ještě s několika dalšími aplikacemi balíku iLife, avšak tyto testy v dubnu změnil, takže není možné provést objektivní srovnání s předchozími výsledky. Mezitím ovšem byl aktualizován i samotný balík iLife, což však Apple ve výsledcích testů nezmiňuje.
Tento diagram ukazuje nárůsty výkonu 2,2 GHz MacBooku proti loňskému modelu na 2,0 GHz, zde pak vidíte rozdíly výkonu mezi 2,16GHz MacBookem z května proti 2,0GHz modelu.
Nový MacBook se Santa Rosou tak sice podává vyšší výkony, ale rozdíly nejsou nijak dramatické. Ono ani není příliš divu, taktovací frekvence procesorů se od května skoro nezměnily, takže nárůst výkonu jde hlavně na vrub výše taktované systémové (FSB) sběrnice.
Nejdůležitější bude, nakolik se zvýší výkon integrované grafiky, hardwarové parametry nové grafické čipové sady X3100 vypadají slibně, avšak teprve praktické testy ukážou, zda tyto sliby opravdu naplňuje (bude hodně záležet na ovladačích).
Rozšíření možností pro zákaznické konfigurace MacBooků Pro
Vedle modernizace celé řady MacBooků Apple přinesl nějaké noviny i pro MacBooky Pro, v jejich případě se však jedná pouze o nové možnosti zákaznické konfigurace, dané všeobecným vývojem hardwaru. Pro 15” a 17” MacBooky Pro si nyní můžete objednat procesor Core 2 Duo na 2,6 GHz (za příplatek 250 USD) a pevný disk o kapacitě až 250 GB (za příplatek 225 USD u nejlevnějšího 15” modelu a 150 USD u dvou vyšších modelů).
Shrnutí
Největší překvapení u nových MacBooků zřejmě tvoří jejich uvedení ve čtvrtek namísto tradičního úterý, nezvyklé bylo i jejich vypuštění bez jakéhokoli doprovodného komentáře. Jinak žádná zvláštní překvapení nepřinesly, nasazení čipové sady Santa Rosa se všeobecně čekalo a jak se ukázalo, tvoří vlastně jedinou novinku.
Jak už jsem řekl, Apple letos modernizaci MacBooků vlastně roztrhnul vejpůl. V květnu zvýšil kapacitu RAM a disků, ale ponechal původní čipovou sadu Intel GMA950, což vyvolalo značnou vlnu kritiky (také jsem se přidal). A nyní naopak „paměťové“ parametry ponechal stejné a zmodernizoval vnitřnosti notebooků. A tak teprve nyní se MacBooky dostaly do stavu, se kterým se již lze spokojit (pomineme-li na dnešní poměry už skutečně sotva vyhovující výbavu nejlevnějšího bílého modelu).
Od modernizovaných MacBooků jistě nelze čekat nějaké výkonnostní zázraky, hlavní zájem se soustředí na výkon nové grafiky. Ovšem teprve nezávislé testy ukážou, nakolik se podařilo využít její hardwarový potenciál.
Vedle výkonu této grafiky pod Leopardem bude hráče počítačových her nejspíš zajímat i její výkon pod Windows, když nyní Boot Camp tvoří součást operačního systému, lze si za cenu jedné licence Windows snadno zajistit přístup k množství herních titulů pro tuto platformu. (Nabídka her pro Mac OS X se sice zvyšuje, jenže s hrami pro Windows to stále nemůže soupeřit). A tak i když nové MacBooky nepřinesly žádné převratné novinky, budou toho mít recenzenti k otestování docela dost. Až se objeví na Webu takovéto informace, samozřejmě vás s nimi seznámím.