Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Apple prý přece jen uvede levnější Macy
4. května 2009, 02.00 | AppleInsider tvrdí, že se Apple, aby zvýšil svůj podíl na trhu osobních počítačů za současné nepříznivé ekonomické situace, rozhodl provést kroky, jež sníží ceny některých nejoblíbenějších Maců.
Ceny Maců oproti PC s Windows už dlouho vyvolávají velmi vášnivé spory. V poslední době ovšem tato otázka opět nabyla na aktuálnosti, současné ekonomické potíže přirozeně zvyšují zájem o levnější počítače, toho ve své nejnovější americké reklamní kampani využil i Microsoft, uvedl sérii televizních reklam, v nichž Macy líčí jako předražená PC, jejichž uživatelé připlácejí jen za vzhled.
Samozřejmě, s tím příznivci Maců souhlasit nebudou a až donedávna se skutečně zdálo, že Apple svou cenovou politiku nehodlá výrazně měnit, při nedávném zveřejnění finančních výsledků za předchozí čtvrtletí provozní ředitel Tim Cook velice tvrdě zkritizoval levné netbooky.
Reakce na vývoj trhu osobních počítačů
Nyní se však vynořily náznaky, že přece jen hodlá podniknout kroky k jistému zlevnění Maců, podle zasvěcenců však nejde ani tak o odpověď na nové marketingové útoky Microsoftu, jako spíše o přechodné řešení Applu, jak se vypořádat právě s prudkým nástupem levných netbooků (nejnovější zpráva IDC uvádí, že se v prvním čtvrtletí letošního roku prodej netbooků meziročně zvýšil sedmkrát), dokud nebude připraven na trh uvést svůj nový tablet. Příprava tohoto nástupce Newtona, již dlouho zmiňovaného pověstmi, totiž, podle citovaných zdrojů, bude trvat déle, než se původně předpokládalo.
Zároveň však podle těchto lidí Apple rozhodně nechce vstoupit na dnešní trh netbooků s jejich „stísněnou klávesnicí, strašlivým softwarem, podřadným hardwarem a velmi malými obrazovkami“, jak je charakterizoval Tim Cook.
Apple sice na Macích i nadále velice slušně vydělává, avšak současný ekonomický útlum vedl k tomu, že se zastavil prudký růst jejich prodeje, což ukazuje, že vysoce konkurenční trh osobních počítačů přece jen má své meze, zvlášť jestli budou zákazníci nadále omezovat své výdaje.
V prvním čtvrtletí letošního roku poklesl proti předchozímu roku prodej Maců o 3 procenta, po 6 letech tak Macy zaznamenaly první pokles trhu. A též se asi mírně zmenšil tržní podíl Maců v USA, podle Gartnera spadl na 7,4 procenta.
Při zvážení všech faktorů sice prodej Maců v podstatě stagnoval, přesto to zřejmě ve vedení Applu jisté znepokojení vyvolalo, zvlášť když výrobci netbooků (jako třeba Acer) zaznamenali ohromné vzestupy prodeje o 50 a více procent (jinou otázku ovšem je, kolik na netboocích, při jejich nevelkých ziskových maržích, celkově vydělali).
A právě proto se cupertinští rozhodli sáhnout k opatřením, jež by podpořila růst prodeje a pomohla lépe soupeřit s přílivem levných netbooků, aniž by to ovšem bylo na úkor uživatelských zkušeností, které pomohly udržovat růst prodeje Maců 23 čtvrtletí po sobě.
Příslib levnějších MacBooků a iMaců
Konkrétně se zákazníci mají těšit na levnější verze 13” MacBooků a iMaců, alespoň to AppleInsideru tvrdí lidé, co v minulosti velmi spolehlivě předpověděli budoucí obchodní směrování Applu.
Už teď právě 13” MacBooky představují Macy s největším objemem prodeje (přitom bílý MacBook s polykarbonátovým pouzdrem stojí v USA 999 USD a nejlevnější model s hliníkovým pouzdrem tam přijde na 1 299 USD). Mezi stolními modely se nejlépe prodává iMac.
Zatím není jasné, jaké by měly být ony nové, příznivější ceny (pravděpodobně ještě ani nebyla stanovena jejich přesná výše), určitou nápovědou by ale mohlo být, že Apple počátkem dubna počal nabízet americkým vzdělávacím institucím 2GHz 20” iMac za 899 USD.
V případě prodeje na běžném trhu sice lze čekat, že cena bude o trochu vyšší (nejspíš o 100 až 150 USD, aby se zachovala ještě přijatelná zisková marže), i tak by ovšem taková nabídka nepochybně přilákala k Macům četné nové zákazníky.
První dávka levnějších Maců by se přitom mohla objevit ještě letos na jaře, v rámci inovace řady 13“ MacBooků, zatímco u MacBooků Pro se s žádnými významnějšími cenovými změnami počítat nedá, v jejich případě zřejmě dojde pouze k nasazení nové verze platformy Montevina, jež by měla zvýšit taktovací frekvence procesorů.
Tím Apple hodlá oživit zájem o své přenosné počítače ještě předtím, než bude k dispozici nová platforma „Calpella“, která přivede do mobilního prostředí procesory s architekturou Nehalem, ta se však objeví až někdy mezi koncem letošního a počátkem příštího roku.
Co se týče levnějších iMaců, zdroje AppleInsideru k nim nic bližšího neuvádějí, ale asi by se neměly za MacBooky příliš opozdit. (A v případě stolních modelů pochopitelně přijdou na mysl také Macy mini, které by po zlevnění určitě přilákaly hodně zájemců, avšak o nich nepadla zmínka vůbec žádná.)
Mimoto Apple od června chystá svou obvyklou reklamní akci zaměřenou na školáky a studenty, kdy zákazníkům z oblasti školství nabízí zdarma iPod touch ke každému nově zakoupenému Macu. Tato akce obvykle trvá až do září, kdyby se spojila s příchodem levnějších Maců, nepochybně by ještě více podnítila poptávku kupujících.
Jsou-li tyto informace pravdivé, pak tedy můžeme očekávat, že se na přelomu jara a léta začnou objevovat některé levnější modely Maců, které by však, narozdíl od netbooků, neměly činit příliš velké hardwarové kompromisy (hodně bude záležet na cenách komponent, pokud bude pokračovat jejich zlevňování, bude pro Apple snižování cen mnohem snazší).
To by mělo opět posílit prodej Maců, zároveň se ale dá předpokládat, že Apple sice sníží své ziskové marže, přesto i na těchto strojích bude pořád vydělávat (a jestliže to povede ke zvýšení obratu, tak by to naopak dokonce mohlo jeho zisky dále zvýšit).
AppleInsider se přirozeně zaměřuje na situaci v USA, pro nás ovšem bude zásadní, zda se tyto levnější nabídky omezí jen na americký trh, anebo jestli levnější Macy budou dostupné celosvětově, v takovém případě bychom se snad mohli dočkat zlevnění i u nás (na to však budou mít vliv četné další faktory, jako měnové kursy a „transatlantické příplatky“).