Apple se možná vrátí k integrovaným grafikám Intelu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Apple se možná vrátí k integrovaným grafikám Intelu

10. prosince 2010, 00.00 | S nástupem procesorů Sandy Bridge Apple údajně u menších notebooků přejde na integrovanou grafiku Intelu, zatímco rozměrnější MacBooky Pro mají nasadit samostatné grafické karty AMD.

Apple pro své notebooky menších rozměrů (11“ a 13“ MacBooky Air, 13“ bílý MacBook a 13“ MacBooky Pro) stále používá procesory Core 2 Duo v kombinaci s čipovou sadou NVIDIe zahrnující integrovanou grafiku GeForce 320M. (Stejný hardware používá také stolní Mac mini.)

Integrovaná grafika NVIDIe nutí Macy zůstávat u procesorů Core 2 Duo

Většina jiných výrobců však již přešla na (částečně) 32nm mobilní Nehalemy, procesory Core iX. Ty Apple užívá v 15“ a 17“ MacBoocích Pro, jež uvedl letos na jaře, avšak 13“ MacBooky Pro, stejně jako ostatní Macy s integrovanou grafikou, musely zůstat u procesorů Core 2 Duo s integrovanou GeForce.

Kvůli licenčním sporům s Intelem totiž NVIDIA loni na podzim přestala vyvíjet čipové sady pro procesory Nehalem, navíc mobilní Nehalemy už přímo v sobě integrují grafiku Intel HD. Ta však není příliš výkonná (nedosahuje ani úrovně integrované GeForce 9400M zavedené v roce 2008), takže se Apple zdráhá ji nasadit.

U větších MacBooků Pro to vyřešil tak, že grafiku Intel HD doplnil samostatnou grafikou GeForce GT 330M, mezi oběma grafickými procesory se automaticky přepíná pomocí speciálního mechanismu Applu. Avšak pro menší notebooky je již z prostorových důvodů potřeba užít integrovanou grafiku (navíc je to levnější), jenže NVIDIA nemůže nabízet čipové sady pro Nehalemy, protože nezískala od Intelu potřebnou licenci.

Intel však začal vyšetřovat americký antimonopolní úřad FTC a v létě se objevily první náznaky, že pravděpodobně dojde k nějaké dohodě mezi oběma firmami a nové zprávy z počátku prosince nasvědčují, že se dohoda skutečně blíží.

NVIDii to však nemusí být nic platné, protože podle nových pověstí Apple uvažuje o přechodu k (v procesoru) integrovaným grafikám Intelu nové generace.

GeForce 320M možná nahradí integrovaná grafika procesorů Sandy Bridge

Server CNET News včera uvedl, že podle jeho zdrojů Apple do nových MacBooků a 13“ MacBooků Pro nasadí nové procesory Sandy Bridge, jež by měly být oficiálně uvedeny 5. ledna 2011 na výstavě CES.

Jde o nástupce současných Nehalemů, kteří vedle jiných vylepšení přinesou výkonnější integrovanou grafiku (jež se narozdíl od stávajících procesorů bude nacházet na stejném čipu spolu s hlavním procesorem, vyrobeným 32nm procesem, zatímco nyní je 32nm pouze hlavní procesor, zatímco oddělený grafický čip, umístěný s hlavním procesorem do společného pouzdra, zůstává 45nm), podle předběžných testů serveru AnandTech bude nová grafika podstatně výkonnější a vyrovná se nejlevnějším samostatným grafickým kartám.

Také 15“ a 17“ MacBooky Pro mají přejít na grafická řešení AMD

CNET tvrdí, že 13“ MacBooky a MacBooky Pro v příštím roce budou používat integrovanou grafiku procesorů Sandy Bridge, zatímco větší modely MacBooků Pro přejdou na samostatné mobilní grafické karty AMD (dříve ATI), nepochybně v kombinaci s integrovanou grafikou v procesorech Sandy Bridge (lze čekat, že se nadále bude používat letos zavedené automatické přepínání). NVIDIA by tak mohla o jednoho ze svých nejvýznamnějších zákazníků z oblasti osobních počítačů přijít.

Apple údajně již testuje notebooky s procesory Sandy Bridge

Další podrobnosti ke zprávě CNETu doplnil Electronista (sesterský server MacNN zabývající se různými novinkami z oblasti elektronického hardwaru), podle jeho zdrojů Apple nové procesory Core iX z rodiny Sandy Bridge testuje už několik měsíců.

Zatím sice není jasné, v jakém pořadí budou jednotlivé modely Maců dostávat nové procesory, pravděpodobně to ale nejdříve budou MacBooky a MacBooky Pro, později by měly na řadu přijít též iMacy a Macy Pro.

V případě mobilních procesorů stále půjde o fyzicky dvoujádrové mobilní čipy Core i5 a i7 s taktovacími frekvencemi od 2,5 do 2,7 GHz. U stolních procesorů bude výběr větší, nové modely budou začínat 2,5GHz dvoujádrovým Core i3 a řadu budou završovat čtyřjádrové čipy Core i7 až na 3,4 GHz.

Nové Macy s procesory Sandy Brigde se ovšem asi neobjeví hned v lednu, dá se předpokládat, že podobně jako v minulosti dorazí se zpožděním, ale jestli opravdu již nějakou dobu probíhají jejich testy, prodleva by nemusela být až tak dlouhá jako v případě mobilních Nehalemů.

Problémy mohou být s OpenCL

A pokud se potvrdí výše uvedené informace CNETu, bude přechod na tyto procesory znamenat ústup od grafických řešení NVIDIe. V MacBoocích Air, bílém MacBooku a 13“ MacBoocích Pro si Apple vystačí s integrovanou grafikou procesorů Sandy Bridge, jež by měla poskytovat dvojnásobný výkon proti dnešku, pravděpodobně tak překoná výkon integrovaných čipových sad NVIDIe.

Apple by se tak vlastně navrátil k podobným konfiguracím jako u prvních MacBooků z let 2006 a 2007, které také používaly integrovanou grafiku Intelu, avšak tentokrát by už neměly výkonnostně zaostávat jako tehdy.

Jediný problém by mohla představovat podpora OpenCL. Zatímco NVIDIA tento jazyk (obsažený ve Snow Leopardovi) umožňující využít grafický hardware pro obecné operace plně podporuje, Intel poskytuje jenom velice kusou podporu, i když údajně již pracuje na jejím zlepšení, hmatatelnějších výsledků se však dočkáme asi až později (Intel odmítl své plány s OpenCL blíže komentovat).

Ovšem i kdyby nové stroje OpenCL nepodporovaly (což se navíc za několik měsíců může změnit), dal by Apple nejspíš přednost zvýšení výkonu ve většině ostatních oblastí.

Vyšší výkon a delší výdrž baterie

Mimo OpenCL (který se dosud stejně příliš nevyužívá, avšak v budoucnosti by se to mohlo změnit, například v chystaném Mac OS X Lion, ale zatím se to přesně neví) nové procesory přinesou podstatný nárůst výkonu, především pro „malé“ notebooky Applu, nyní nasazující Core 2 Duo.

Projevit by se to mohlo hlavně u MacBooků Air, přejdou-li na Sandy Bridge (pro ně připadají v úvahu nové úsporné ULV procesory Core i5), jež by i pro ně zpřístupnily takové nové technologie jako Hyperthreading a Turbo Boost.

Nové procesory však budou nejenom výkonnější, ale též úspornější (díky lepšímu výrobnímu procesu a nové architektuře), takže jejich výdrž na baterii bude přinejmenším stejná, spíše ale ještě delší než v současnosti.

Nasadí 15“ a 17“ MacBooky Pro Radeony HD 6000M?

A má-li pravdu CNET, NVIDIA se příští rok neuplatní ani u 15” a 17” MacBooků Pro. CNET neuvádí, jaké samostatné grafické karty AMD se mají použít, Electronista předpokládá, že by to mohly být karty série Radeon HD 6000M. Apple by tak pokračoval v trendu, který nastavil už letos v létě, když nové iMacy a Macy Pro vybavil grafickým hardwarem AMD.

Jako obvykle jde o neoficiální informace z různých zákulisních zdrojů, ale zní logicky. Můžeme proto očekávat, že v někdy v prvním čtvrtletí 2011 začne Apple přecházet na nové mobilní procesory Sandy Bridge, nahrazující u jeho 11“ a 13“ notebooků dosavadní kombinaci Core 2 Duo s GeForce 320M.

V případě 15“ a 17“ MacBooků Pro se teprve uvidí, jaké samostatné grafické řešení Apple zvolí, možná však dojde i u nich k přechodu na hardware AMD. V každém případě však lze u mobilních Maců čekat výrazné zvýšení výkonu, zejména u nižších modelů, při stejné či lepší výdrži baterie.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: