Apple tlačí SuperDrive - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Apple tlačí SuperDrive

10. dubna 2002, 00.00 | Apple v pondělí uvedl, že za zhruba rok prodeje počítačů se SuperDrive mechanikou jich dodal skoro půl milionu. Zajímá vás, co vše SuperDrive mechanika dokáže, jaký je rozdíl oproti "combo" mechanice a co to je DVD+R/RW?

Apple v pondělí oznámil, že za více než rok, kdy nabízí "SuperDrive" mechaniky, prodal takřka půl milionů počítačů s těmito mechanikami. Přestože SuperDrive mechaniky jsou stále běžnější součástí počítačů, mnoho uživatelů stále přesně neví, o co se přesně jedná, a jaký je rozdíl například vůči tzv. "combo" mechanikám. K čemu všemu tedy je SuperDrive dobrý?

SuperDrive není nic jiného, než obchodní název Applu pro výrobek, resp. technologii DVD-R/RW, stejně jako označuje standardní bezdrátovou síť IEEE 802.11 (v poslední době se používá označení Wi-Fi) jako AirPort. Jedná se tedy o běžný produkt, v tomto případě společnosti Pioneer. Tak jako obvykle však Apple zhodnocuje "normální" mechaniku o přidanou hodnotu - svůj software. V minulem roce se podle odhadů analytiků prodalo zhruba 600 000 DVD-R mechanik, z čehož asi 400 000 dodal Pioneer, Apple sám tedy prodal velmi výraznou část mechanik (nesmíme však zapomínat, že výsledky jsou za minulý rok a Apple počítá i první čtvrtletí, tedy i několik desítek tisíc nových iMaců s SuperDrive mechanikou)

Co to vlastně SuperDrive je? Jedná se o mechaniku, schopnou číst a psát jak na běžné CD, tak na DVD disky. V praxi to tedy znamená, že touto mechanikou můžete číst všechna běžná CD, vypalovat svá vlastní CD-R a také používat CD-RW disky, které nabízejí možnost opakovaného zápisu a smazání disku. V mechanice také lze číst DVD disky a vypalovat DVD-R disky a také používat DVD-RW média, která, podobně jako u CD-RW, umožňují opakované nahrání a přemazání dat na disku.

Tzv. "combo" mechanika je poněkud méně dokonalá - dokáže pracovat s CD, CD-R a CD-RW disky tak jako SuperDrive, ovšem DVD média dokáže pouze číst, nikoliv zapisovat. Combo mechaniky dnes u Applu najdeme pouze v přenosných počítačích, ve stolních jsou pouze SuperDrive nebo jednoduché CD-RW.

Ještě je nutné upozornit na dva formáty DVD-R: jeden je určený pro obecné použití (General), to jsou všechny běžné DVD-R mechaniky, se kterými se asi budete potkávat. Druhý formát je nazvaný Authoring a slouží primárně k přípravě předloh DVD pro lisování - mechaniky i DVD-R média jsou výrazně drazší.

Apple přímo v systému podporuje všechny typy médií kromě posledně zmíněných DVD-RW disků. Pokud někdo chce využívat výhody přepisovatelného DVD-RW disku, musí investovat například do programu Toast 5, který tuto možnost mechaniky dokáže využít. S ostatními médii systém pracuje sám - po vložení čistého DVD-R disku nabídne jeho připravení pro nahrání dat, poté stačí data ve Finderu "přetahat" na ikonku DVD a disk vysunout. Systém poté data vypálí na disk. Tento způsob je ideální především pro rychlé zálohování, pokud však chcete využít všechny možnosti vaší SuperDrive mechaniky, jednoznačně doporučujeme pořídit si "vypalovací" program Roxio Toast.

Apple k počítačům s SuperDrive mechanikou dodává svůj vlastní program iDVD na tvorbu DVD-Video disků. Sestříhat záběry z digitální kamery v iMovie je otázkou chvíle, stejně tak následné vytvoření profesionálně vyhlížejícího DVD disku v programu iDVD. S mohutným nástupem DVD bude postupně stále oblíbenější tento způsob uchovávání nahrávek, VHS v této oblasti kvalitou prostě nemůže konkurovat. Podle údajů výrobců jsou DVD-R disky, vypálené na SuperDrive mechanice, kompatibilní se zhruba 90% domácích stolních DVD přehrávačů, seznam lze najít na stránkách Applu.

DVD lze pochopitelně využít také na zálohování dat, ať už trvalé (na DVD-R disky) nebo dočasné, například na přenos (DVD-RW). Při posuzování, zda zvolit klasické CD-R, nebo DVD-R, hraje své hledisko hlavně cena, vzhledem k velmi nízké ceně CD-R (necelých 20 Kč) však zatím DVD-R nemůže konkurovat. Jedno DVD-R médium stojí u Apple 5 USD (při nákupu balení 5 ks), u nás stojí balíček zhruba 1300-1500 Kč (tedy zhruba 300 Kč za kus), cena za 7 CD-R se stejnou kapacitou bude 100 - 150 Kč. Proto se DVD-R hodí především pro zálohování dat, která přesahují kapacitu CD. Mimochodem, ačkoliv je u DVD-R udávána neformátovaná kapacita 4,7 GB, reálně využitelných je zhruba 4,3 GB, zbytek místa zabírají informace o souborovém systému a podobně. Cena DVD-RW s kapacitou 4,7 GB médií je zhruba kolem 400 Kč za kus. Ceny pochopitelně postupně padají, neboť výrobci si uvědomují, že drahá média zabrání prodejnosti jejich mechanik - například Apple snižil cenu v lednu na MW SanFrancisco.

V současné době se SuperDrive mechanika dodává ve dvou nejvyšších konfiguracích stolních PowerMaců G4 (866 MHz a Dual 1 GHz) a v nejvyšším modelu nového iMaca s LCD (800 MHz). Pokud se rozhodnete dokoupit DVD-R vypalovačku v externí podobě (obvykle FireWire), je nutné počítat s tím, že vám nebude fungovat přehrávání DVD-Video disků prostřednictvím systémového DVD Playeru - to se dá obejít zabudováním mechaniky do počítače. K externí mechanice však nedostanete velmi dobrý program iDVD(2). Ceny mechanik postupně padají, loni začaly na 1000 USD, letos by se měly pohybovat kolem 500 USD.

"A čo je to DVD+R/RW"

Nic není jednoduché, a tak se kromě standardu DVD-R/RW, který je obsažený přímo v DVD specifikaci, objevuje nový "standard", DVD+R/RW, který tlačí agilní skupina vývojářů - například HP, Philips, Sony a další. Zdá se, že primárním účelem bylo vyvinutí lepšího formátu pro přepis dat (RW), neboť podle všeho formát DVD-RW není zcela perfektní. Nový formát se původně objevil v podobě DVD+RW, tedy pouze přepisovatelné disky, nyní se objevují také první mechaniky, podporující DVD+R, média s možností jednoho zápisu. Problém tohoto formátu je nižší kompatibilita s běžnými DVD přehrávači (zhruba s 60% přehrávačů, to se týká DVD+RW, formát DVD+R by na tom měl být lépe) a určité opoždění v nástupu na trh. Vzhledem k tomu, že tyto mechaniky podporuje několik nejvýznamnějších výrobců počítačů (HP, Dell, po spojení s HP také asi Compaq), dá se předpokládat vyšší tlak na uživatele, aby přijali tento formát.

Zatímco zápis disků různých formátů je možný pouze příslušné mechanice, čtení by mělo být relativně univerzální - jak je však vidět na příkladu DVD přehrávačů, neplatí to tak docela. Uvidíme, jak dopadne souboj dvou DVD formátů, zda trh protlačí proprietární řešení nebo se udrží standard. Uživatelé Maců se zatím bát rozhodně nemusí a především mohou využívat velmi dobré integrace mechaniky se softwarem - iDVD2 je prostě skvělý kousek programu. Pokud tedy budete zvažovat nákup nového počítače, vezměte v potaz také možnosti, které vám přinese SuperDrive mechanika: od možnosti zálohování rozsáhlých dat až po snadnou a zábavnou tvorbu snímků pro domácí "videotéku".

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: