Apple uvedl modernizované MacBooky Air a Macy mini a oznámil monitor s rozhraním Thunderbolt - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Apple uvedl modernizované MacBooky Air a Macy mini a oznámil monitor s rozhraním Thunderbolt

22. července 2011, 00.00 | Letošní MacBooky Air přinášejí procesory Sandy Bridge, rozhraní Thunderbolt a podsvícenou klávesnici. Macy mini také dostaly procesory Sandy Bridge a rozhraní Thunderbolt, naopak přišly o vnitřní optickou mechaniku. A do 60 dnů se začne prodávat monitor Apple Thunderbolt Display s rozšířenou paletou portů.

Tuto středu se očekávalo zahájení prodeje Mac OS X Lion a současně též uvedení modernizovaných MacBooků Air. K tomu skutečně došlo a co se týče hardwaru, Apple dokonce „překročil plán“, protože navíc uvedl ještě inovované Macy mini a oznámil nový monitor. (Jako obvykle na několik hodin předtím Apple odstavil svůj webový obchod a na Web s předstihem unikly specifikace nových strojů.)

Hlavní vlastnosti středečních novinek Applu jsme shrnuli do tohoto předběžného článku, zde se teď blíže podíváme na nové Macy (které samozřejmě mají předinstalovaný Mac OS X Lion) a monitor. (Softwarové novinky postupně probereme v samostatných článcích.)

MacBooky Air získaly nové, výkonnější „vnitřnosti“

Podle očekávání Apple ve středu uvedl modernizované MacBooky Air (oficiální tiskovou zprávu k nim najdete tady) a do značné míry se potvrdily dřívější pověsti o jejich vlastnostech.

Vnější vzhled a rozměry zůstaly shodné s předchozími modely z loňského října. Hmotnosti se však nepatrně zvýšily, 11,6“ modely jsou teď o 20 a 13,3“ modely o 30 gramů těžší než jejich loňští předchůdci.

Rozhraní Thunderbolt a podsvícená klávesnice

Viditelné vnější rozdíly lze nalézt dva, za prvé Mini DisplayPort nahradilo rozhraní Thunderbolt, ovšem protože konektory vypadají stejně, pozná se to jen podle odlišné ikony u daného portu. Ostatní porty se nezměnily, což mimo jiné znamená, že zásuvku SD karet nesou pouze větší 13,3“ stroje.

A dále se k radosti mnoha uživatelů na tyto ultrapřenosné notebooky vrátila podsvícená klávesnice, což se nejvíce projeví ve tmě. Původní MacBooky Air takovou klávesnici též nabízely, odstraněna byla až po loňské obměně, ale letos je zase zpět.

Nové výkonnější procesory

K hlavním změnám tak došlo uvnitř těchto strojů. Především dostaly nové procesory, úsporné ULV varianty mobilních procesorů Sandy Bridge. Maximální příkon všech nových procesorů činí 17 wattů, jde o 32nm fyzicky dvoujádrové čipy, schopné díky technologii Hyper-Threading zpracovávat až čtyři programová vlákna současně.

Stejně jako v případě letošních 13“ MacBooků Pro se také zde o zobrazování stará grafika Intel HD Graphics 3000 integrovaná v daných procesorech. A jak už jsme zmínili, nově tyto notebooky získaly rozhraní Thunderbolt.

Podrobnější popis vlastností letošních MacBooků Air najdete na webu Applu, mimo jiné se tam tvrdí, že nové procesory poskytují až 2,5krát vyšší výkon než předchozí procesory Core 2 Duo (ty ovšem byly poměrně slabé). Výdrž na baterii zůstala stejná jako u loňských modelů, tedy 5 hodin u 11,6“ verzí a 7 hodin pro 13,3“ stroje.

Z technických specifikací lze dále vyčíst, že rozlišení displejů a většina periferních připojení zůstaly stejné. U integrované kamery Apple mluví o „kameře pro FaceTime“, zřejmě to tedy není kamera FaceTime HD podporující vyšší rozlišení, jaká se nachází v současných MacBoocích Pro.

Za zmínku stojí ještě to, že v oblasti bezdrátového připojení MacBooky Air nově podporují standard Bluetooth 4.0 (jeho vlastnosti blíže popsala například Lupa), umožňující připojovat zařízení s velmi nízkou spotřebou energie.

Nabízené standardní modely

Nadále se nabízejí čtyři standardní modely MacBooků Air, dva s obrazovkou o úhlopříčce 11,6“ a dva s 13,3“ displejem, to tedy rovněž zůstalo stejné. Samozřejmě se však změnily specifikace jednotlivých modelů, ale pověsti o tom, že letošní MacBooky Air budou mít větší standardní kapacity RAM a SSD disků, se splnily pouze napůl.

Nejnižší 11,6“ model je stále osazen jen 2 GB RAM (typu DDR3 běžící na 1 333 MHz) a nese 64GB SSD disk, které spolupracují s 1,6GHz procesorem Core i5. (Pravděpodobně jde o model i5-2467M. Ten nabízí 3 MB terciární - L3 - cache paměti a v režimu Turbo Boost může pracovat až na 2,3 GHz.). Cena nejlevnějšího MacBooku Air zůstala na 999 USD (v USA).

Vyšší 11,6“ model za 1 199 USD nese stejný procesor, ale obsahuje 4 GB RAM a 128GB SSD disk. (Ani RAM, ani SSD disk nelze, přinejmenším oficiálně, dodatečně rozšířit. U RAM to nejspíš ani fyzicky nepůjde, pokud vnitřní uspořádání zůstalo stejné jako loni, to se ale vyjasní teprve po rozebrání těchto strojů.)

Větší 13,3“ MacBooky Air nyní používají 1,7GHz procesory Core i5 (zřejmě model i5-2557M, v režimu Turbo Boost schopný běžet až na 2,7 GHz) a oba nabízejí 4 GB RAM. (Loňské modely byly všechny standardně osazeny jenom 2 GB RAM, s výjimkou nejnižšího 11,6“ modelu se tak základní kapacita RAM opravdu zvýšila. Nad 4 GB však jít nelze, i když užité procesory podporují až 8 GB RAM.)

Větší MacBooky Air se tak liší jen kapacitou SSD disku, nižší model za 1 299 USD poskytuje 128GB úložiště, zatímco vyšší model za 1 599 USD dostal 256GB SSD disk.

Už jsme zmínili, že nové MacBooky Air využívají integrovanou grafiku svých procesorů. Ta si pro sebe vyhradí část operační paměti, přičemž velikost takto vymezené grafické paměti závisí na celkové kapacitě RAM. U nejnižšího modelu se 2 GB RAM má grafika k dispozici 256 MB, zatímco u zbývajících modelů (se 4 GB RAM) dostane 384 MB.

Přehlednou tabulku vlastností nových modelů letošních MacBooků Air najdete v tomto článku Macworldu.

Volitelná zákaznická rozšíření

Komu standardní konfigurace MacBooků Air nestačí, může si při koupi (z webového obchodu Applu) připlatit za dodatečné volitelné vybavení (také to shrnuje výše zmíněná tabulka Macworldu).

V případě nejnižšího 11,6“ modelu si lze za příplatek 100 USD pořídit 4 GB RAM, nic jiného se změnit nedá. Možnosti pro vyšší 11,6“ model jsou trochu širší, zaprvé je možné za dodatečných 150 USD dostat 1,8GHz procesor Core i7. (Pravděpodobně model i7-2677M, který má 4 MB cache paměti L3 a v režimu Turbo Boost se může nataktovat až na 2,9 GHz.)

A dále se dá získat 256GB SSD disk za dalších 300 USD. Poprvé tak lze kapacitu datového úložiště zvětšit na 256 GB i u 11,6“ MacBooku Air, to loni vůbec nešlo.

Co se týká rozměrnějších 13,3“ modelů, pro ten nižší se žádná rozšíření nenabízejí, vyšší 13,3“ MacBook Air se dá volitelně osadit již zmíněným 1,8GHz procesorem Core i7, opět za příplatek 100 USD.

První testy nových MacBooků Air

Macworld ve svém článku představujícím nové MacBooky Air také popisuje výsledky prvních výkonnostních testů. Od Applu totiž dostal nový 13,3“ MacBook Air už koncem minulého týdne, takže bylo možné provést počáteční měření. Porovnávalo se s loňským 13,3“ MacBookem Air s 1,86GHz procesorem Core 2 Duo a 2 GB RAM a s letošním 13“ MacBookem Pro s 2,3GHz procesorem Core i5.

Nepřekvapivě ve většině testů závislých hlavně na výkonu procesoru nový MacBook Air svého předchůdce výrazně překonal. V testu kódování videa utilitou Handbrake byl o 73 procent rychlejší, 3D scéna se v testu Cinebench vykreslila za poloviční dobu a komprese 2GB složky proběhla víc než třikrát rychleji. Avšak duplikace 1GB souboru byla na novém MacBooku Air proti předchozímu modelu jen nepatrně rychlejší, což naznačuje, že se SSD disk asi příliš nezměnil.

MacBook Pro pochopitelně podával v testech závislých na procesoru ještě vyšší výkony, ale odstup letošního MacBooku Air se značně zmenšil. A protože úlohy závislé na disku samozřejmě běží podstatně rychleji na SSD disku, dá se předpokládat, že celkové výkony 13“ MacBooku Pro a nového MacBooku Air si budou dost podobné (jasně to ovšem ukážou až celkové výkonnostní testy, na nichž Macworld již pracuje).

V testech Macworldu se však objevily menší problémy s grafikou. V testu Cinebench využívajícím OpenGL (tedy grafický hardware) dával nový MacBook Air horší výsledky než jeho předchůdce a hru Call of Duty 4 se ani nepodařilo spustit, pokaždé spadla. Jde o důsledek přechodu na integrovanou grafiku Intelu, jež je (jak ukázaly testy letošních 13“ MacBooků Pro) slabší než dosavadní grafika NVIDIA GeForce 320M (integrovaná v čipové sadě). Zmíněné potíže s hrami ovšem mají zřejmě softwarové příčiny, dá se očekávat, že nové verze ovladačů je vyřeší.

Rozhraní Thunderbolt dovolí výkonnější připojování periférií

K vyššímu výkonu MacBooků Air by mělo přispět také rozhraní Thunderbolt. Samozřejmě by nedávalo velký smysl k nim připojovat takové Thunderbolt periférie jako disková pole Pegasus, protože jejich možností (viz nedávné testy) by nedokázaly plně využít, ale toto rozhraní by mohlo také umožnit vznik výkonných adaptérů pro jiná rozhraní. Dosavadní MacBooky Air poskytovaly pouze dva porty USB 2.0. Ty však jsou poměrně pomalé, což se nepříznivě projevovalo například u Ethernet adaptéru.

Naproti tomu pro Thunderbolt by měla být výroba adaptérů pro jiná rozhraní docela snadná (Thunderbolt vychází z rozhraní PCI Express) a díky jeho přenosové rychlosti (10 Gb/s) si lze představit vznik FireWire 800 či gigabitových Ethernet adaptérů pracujících plnou rychlostí. Dá se očekávat, že v tomto směru vyvinou iniciativu hlavně třetí strany, protože Apple se do adaptérů příliš nehrne, hodně však bude záležet na ceně takovýchto adaptérů.

A další možností, jak získat dodatečná rozhraní pro nové MacBooky Air, bude pořízení monitoru Apple Thunderbolt Display, který právě prostřednictvím rozhraní Thunderbolt poskytne FireWire a Ethernet porty. Tento monitor podrobněji popisujeme na konci článku.

Bílý MacBook odchází ze scény

Už počátkem týdne se počala objevovat tvrzení, že Apple po uvedení nových Maců ukončí prodej bílého MacBooku a nahradí ho modernizovanými MacBooky Air. A to se v podstatě stalo, ve středu se ve webovém obchodu Applu přestal tento stroj nabízet a zmizely i jeho stránky z webu Applu.

Pak se ovšem ukázalo, že se vzdělávacím institucím v USA bude i nadále prodávat za zvýhodněnou cenu 899 USD. Tahle nabídka se však omezuje pouze na školské organizace, takže běžný zákazník si už skutečně nebude moci pořídit nový bílý MacBook.

Apple tak nyní jako svůj nejlevnější notebook nabízí nižší 11,6 MacBook Air, který se prodává za stejných 999 USD jako bílý MacBook. Jak ukazují výše zmíněné testy, výkonem se nové MacBooky Air dost přiblížily 13“ MacBookům Pro, bílý MacBook s Core 2 Duo by za nimi zřejmě již zaostával. Některým uživatelům ovšem nemusí vyhovovat menší obrazovka a nepřítomnost optické mechaniky, těm nezbude než si připlatit dalších 200 USD a sáhnout po nejnižším modelu 13“ MacBooku Pro. (Samozřejmě se stále dají sehnat repasované bílé MacBooky.)

A tak i když bílý MacBook zůstává dostupný omezené uživatelské obci, dá se říci, že z hlediska běžného zákazníka prodej posledního notebooku Applu s plastovým pouzdrem skončil, v Cupertinu zřejmě též razí heslo, že „budoucnost patří aluminiu“. A byl to také poslední běžně prodávaný Mac s procesorem Core 2 Duo, s výjimkou Maců Pro (používajících Nehalem Xeony) tak Apple už všechny Macy převedl na procesory Sandy Bridge.

Dlouhá historie MacBooků se pomalu uzavírá

Historie přenosných Maců s plastovým pouzdrem byla poměrně dlouhá, začala již před 10 lety s iBookem, který používal lesklé bílé polykarbonátové pouzdro. V roce 2006 se z něj v rámci přechodu na procesory Intel stal MacBook, nabízený jak v lesklém bílém, tak v matném černém provedení (přičemž černá verze byla zprvu o dost dražší).

V říjnu 2008 však také „MacBook bez přívlastků“ dostal hliníkové „unibody“ pouzdro, ale zároveň byl ochuzen o rozhraní FireWire (což vyvolalo mohutnou kritiku). V nabídce tehdy poprvé zůstal jediný bílý plastový model prodávaný za 999 USD, ovšem s dosti zastaralou vnitřní elektronikou. V lednu 2009 však došlo k jeho menší vnitřní modernizaci, jež ho opět přiblížila k hliníkovým modelům.

Avšak v červnu 2009 se hliníkové MacBooky změnily v 13“ MacBooky Pro a jako „obyčejný“ MacBook se od té doby označoval pouze plastový stroj. Ten v říjnu 2009 získal polykarbonátové „unibody“ pouzdro a došlo i k dalším změnám, ne vždy vítaným (například ztratil rozhraní FireWire). A tato konstrukce se poté používala až dodnes, další modernizace se týkaly jen procesoru a grafiky, naposledy byly obměněny v květnu 2010.

Macy mini dostaly rozhraní Thunderbolt, ale ztratily optickou mechaniku

Jak jsme již zmínili výše, ve středu Apple uvedl také modernizované Macy mini (pochopitelně i pro ně Apple vydal tiskovou zprávu), které se čekaly spíše později.

Vnější rozměry těchto strojů se proti loňským modelům (prodávaným od června 2010) nijak nezměnily (zatímco loni došlo k jejich citelnému zmenšení), avšak jedna novinka je na nich vidět na první pohled. Chybí štěrbina optické mechaniky, tu totiž letošní Macy mini už nemají. A to znamená, že podle vnějšího vzhledu již nelze rozlišit klientské a serverové modely (serverová konfigurace Macu mini se nabízí od října 2009).

Kdo bude přesto chtít s Macy mini i nadále používat optickou mechaniku, musí si pořídit externí USB mechaniku SuperDrive (dosud určenou jen pro MacBooky Air, stojí 79 USD), navíc ale nové Macy mini (stejně jako MacBooky Air) podporují sdílení CD a DVD na Macu či PC v blízkosti přes bezdrátové připojení.

Apple se zjevně snaží postupně zbavit optických mechanik, protože jako hlavní prostředek distribuce softwaru chce prosadit Mac App Store a pokud jde o mediální obsah, zejména o filmy, tam zase má iTunes Store.

Každému se však tato vize zamlouvat nebude a zvlášť ne u Macu mini, který mnozí používají jako mediální centrum (nakonec právě kvůli tomu loni Apple doplnil HDMI port). Takoví uživatelé často přehrávají filmová DVD, což se ovšem s letošními modely poněkud komplikuje. Stejně tak uživatelé přecházející z PC (pro něž byl určen první Mac mini) asi nebudou nepřítomností optické mechaniky nadšení.

Další hardwarové změny

Další změny jsou už podobné jako u výše popsaných MacBooků Air (viz technické specifikace, pro serverový model se nalézají tady). Také Macy mini dostaly procesory Sandy Bridge (namísto dosavadních procesorů Core 2 Duo) a pochopitelně též rozhraní Thunderbolt (místo Mini DisplayPortu). Ostatní porty a rozhraní zůstaly stejné, nadále se tak nabízí HDMI port a zásuvka SDXC karet. A stejně jako nové MacBooky Air i letošní Macy mini podporují Bluetooth 4.0.

Výkonnostní testy těchto strojů sice ještě nejsou dostupné, ale vzhledem k použitému hardwaru se dá předpokládat, že budou podávat podobné výkony jako letošní MacBooky Pro. A díky rozhraní Thunderbolt bude možné připojovat i vysoce výkonné periférie (třeba disková pole).

Nabízené standardní modely

Macy mini předchozí generace se nabízely jen ve dvou modelech, klientském a serverovém, které se daly dále upravovat volitelným vybavením. To se letos změnilo, nyní se prodávají standardní modely tři, dva klientské (jak tomu bylo až do června 2010) a jeden serverový. (Klientské modely používají fyzicky dvoujádrové mobilní procesory Core i5 o příkonu 35 wattů, schopné současně zpracovávat čtyři programová vlákna, protože podporují Hyper-Threading.)

Zatímco loňský klientský model byl vybaven 2,4GHz procesorem Core 2 Duo, integrovanou grafikou NVIDIA GeForce 320M, 2 GB RAM a 320GB pevným diskem, letošní základní klientský model používá 2,3GHz procesor Core i5 (nejspíš model i5-2410M, se 3 MB cache paměti L3, který v režimu Turbo Boost může běžet až na 2,9 GHz).

K tomu přidává 2 GB 1333MHz RAM DDR3 a 500GB 2,5“ pevný disk s 5 400 otáčkami za minutu. O grafiku se stará integrovaná Intel HD Graphics 3000 v procesoru, jež si vyhradí nejméně 288 MB z operační paměti. Za tenhle model Apple chce (v USA) 599 USD, takže proti loňské verzi cena klesla o 100 USD.

Vyšší klientský model se svým hardwarem dost liší. Užívá 2,5GHz procesor Core i5 (zřejmě model i5-2520M se 3 MB cache paměti L3, pracující v režimu Turbo Boost až na 3,2 GHz) a nese 4 GB RAM a 5400otáčkový 500GB pevný disk.

K velké změně však došlo v grafickém hardwaru. Namísto integrované grafiky Intel HD Graphics 3000 vyšší klientský model dostal samostatnou grafiku AMD Radeon HD6630M se 256 MB vlastní grafické paměti GGDDR5. Za tento model Apple žádá 799 USD.

Serverový model Macu mini je teď osazen 2GHz čtyřjádrovým procesorem Core i7 (modelem i7-2630QM, podporujícím Hyper-Threading, takže najednou dokáže zpracovávat až 8 programových vláken, nese 6 MB cache paměti L3 a má příkon 45 wattů, v režimu Turbo Boost běží až na 2,9 GHz). Dále je vybaven 4 GB RAM a dvěma 500GB pevnými disky se 7 200 otáčkami za minutu.

Tenhle model přijde na 999 USD (stejná cena jako loni) a přirozeně má nainstalovaný Lion Server. O zobrazování se i zde stará Intel HD Graphics 3000 v procesoru. (U serveru na grafice až tolik nezáleží.)

Volitelná rozšíření

Pro všechny tyto modely se navíc nabízí poměrně široká paleta dodatečného volitelného vybavení. Základnímu klientskému modelu lze nechat rozšířit RAM na 4 či 8 GB za příplatek 100, respektive 300 USD. A dále je možné zaměnit standardní disk za 750GB disk se 7 200 otáčkami za minutu, což přijde na 150 USD.

Vyšší klientský model se dá volitelně osadit 2,7GHz dvoujádrovým procesorem Core i7 (modelem i7-2620M se 4 MB cache paměti L3, v režimu Turbo Boost zvládá až 3,4 GHz) za 100 USD. Za 200 USD se může rozšířit RAM na 8 GB a široký je i výběr volitelných disků. Za 150 USD navíc zákazník dostane 7200otáčkový 750GB pevný disk, když si připlatí 600 USD, získá 256GB SSD disk. Anebo si je možné pořídit jak 750GB pevný disk, tak 256GB SSD disk, taková kombinace stojí 750 USD navíc.

Serverovému modelu lze rozšířit RAM na 8 GB za 200 USD a nabídka volitelných disků je opět bohatá. Za dodatečných 100 USD lze mít dva 750GB 7200otáčkové pevné disky. Samotný 256GB SSD disk přijde na 400 USD, zatímco kombinace 750GB pevného disku a 256GB SSD disku vyžaduje 550 USD navíc. A konečně je možné si objednat dvojici 256GB SSD disků, což ovšem přijde na plných 1 000 USD.

Monitor Apple Thunderbolt Display poslouží i jako dokovací stanice

A zbývá nám poslední hardwarová novinka, kterou Apple představil ve středu, jež však narozdíl od nových Maců bude fyzicky dostupná až později.

Jde o nový monitor Apple Thunderbolt Display (tisková zpráva ho uvádí jako „první Thunderbolt displej na světě”). Nebylo to však až tak velké překvapení, protože už minulý týden Apple zřejmě nedopatřením dočasně zveřejnil na svém webu obrázky, naznačující existenci nového monitoru s rozhraním Thunderbolt.

Je to upravená verze 27“ monitoru LED Cinema Display

Apple nový monitor blíže popisuje tady a pohled do jeho technických specifikací ukazuje, že se vlastně jedná o upravenou verzi stávajícího 27“ monitoru LED Cinema Display. Zobrazovací panel zůstal stejný, stále jde o 27“ IPS panel s LED podsvícením, poskytující fyzické rozlišení 2 560 x 1 440 pixelů. Nadále nabízí čidlo okolního světla a vestavěné 2,1kanálové reproduktory a mikrofon (zvukový subsystém se zdá rovněž stejný jako u dosavadního 27“ monitoru).

První změna se týká integrované kamery, kdy kameru iSight nahradila kamera FaceTime HD (stejná jako kamera současných iMaců, umožňuje videohovory FaceTime v HD rozlišení 720p).

Širší nabídka portů

Především se však zmnožily porty nabízené na zadním panelu monitoru. Dosavadní tři napájené porty USB 2.0 doplnily ještě port FireWire 800, gigabitový Ethernet port a samozřejmě také Thunderbolt port.

A právě díky rozhraní Thunderbolt se rozšířily možnosti připojování a též se dále zjednodušily přípojné kabely. Dosavadní monitor LED Cinema Display používal trojitý kabel s konektory MagSafe (pro dobíjení notebooků Applu), Mini DisplayPort a USB 2.0. Nový monitor místo toho bude užívat kabel s konektory MagSafe a Thunderbolt, všechny datové přenosy obstará rozhraní Thunderbolt.

Protože pracuje s přenosovou rychlostí až 10 Gb/s, bez potíží si poradí se současným přenosem dat přes USB, FireWire a Ethernet a ještě vedle toho zvládne přenášet obraz (každý Thunderbolt port má dva datové kanály o rychlosti 10 Gb/s, jeden z nich je určen pro přenos obrazu).

A komu ani to nepostačí, bude moci k letošnímu MacBooku Pro nebo iMacu připojit hned dva tyto monitory, půjde je řetězově propojit Thunderbolt kabelem (stejným způsobem pochopitelně lze k monitoru připojovat i další Thunderbolt periférie).

Nový monitor samozřejmě vyžaduje Macy s rozhraním Thunderbolt, starší typy Maců k němu vůbec nebude možné připojit. (Dále ještě monitor požaduje Mac OS X 10.6.8 nebo vyšší.) Ovšem rozhraní Thunderbolt od středečních inovací podporují všechny současné typy Maců s výjimkou Maců Pro (a i ty se nepochybně brzy dočkají obdobné modernizace), takže monitor rozhodně bude k čemu připojit (zpětnou kompatibilitou se Apple příliš nezatěžuje).

Výkonná dokovací stanice pro notebooky Applu

Apple v popisu monitoru zdůrazňuje, že může sloužit jako dokovací stanice, díky připojení na Thunderbolt a MagSafe změní každý přenosný Mac v plnohodnotnou stolní pracovní stanici.

Zvlášť užitečné to bude pro nové MacBooky Air, které samy o sobě poskytují jen dva porty USB 2.0, ovšem s monitorem Apple Thunderbolt Display získají plnohodnotné FireWire a Ethernet porty (vedle dodatečných tří portů USB 2.0). Zřejmě právě tohle byl hlavní důvod, proč Apple nové MacBooky Air vybavil rozhraním Thunderbolt.

Monitor Apple Thunderbolt Display stojí stejně jako jeho předchůdce, tedy 999 USD. Od středy si ho sice lze objednat, avšak fyzicky bude dostupný až později, webový obchod Applu udává (pro USA) dodací lhůtu 6 až 8 týdnů (tisková zpráva mluví o dostupnosti do 60 dnů).

Velmi podobně tomu bylo loni také s předchozím 27“ monitorem LED Cinema Display, který Apple oznámil loni koncem července (spolu s modernizovanými Macy Pro), ale fyzicky prodávat se začal teprve v září 2010.

U nás bude tento monitor určitě dostupný ještě později, co se týče dostupnosti nových MacBooků Air a Maců mini, ty by se podle neoficiálních informací od českých distributorů měly začít prodávat zhruba do dvou týdnů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: