Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
ARM demonstrovala výkonnost svého nového procesoru Cortex-A9
8. ledna 2010, 00.00 | Vývojová deska s novým procesorem ARM podává výkon srovnatelný s netbookem osazeným Atomem, přestože Cortex-A9 pracoval na mnohem nižší frekvenci. A tento procesor by se mohl objevit i v budoucích přístrojích Applu.
S příchodem Snow Leoparda sice Macy dnes vlastně podporují již jen procesory x86 Intelu a PowerPC pozvolna odchází do zapomnění, ovšem Apple v současnosti podporuje ještě jednu významnou procesorovou platformu - totiž ARM, SoC čipy zahrnující tyto procesory (plus četné další podpůrné obvody) se nacházejí v iPhonech a iPodech touch a vzhledem k tomu, kolik se jich již prodalo, to rozhodně není platforma zanedbatelná.
Z toho důvodu na MůjMacu sledujeme zprávy týkající se dalšího vývoje procesorů ARM. Již loni v září ARM oznámila, že vyvinula dvoujádrový procesor Cortex-A9 schopný pracovat s taktovací frekvencí až 2 GHz. To již slibuje zajímavý výkon, zároveň však tento čip, od počátku navrhovaný s ohledem na mobilní nasazení, má velice nízkou spotřebu, podle odhadů ARM by jedno procesorové jádro mělo mít příkon asi 0,25 wattu.
ARM předvedla porovnání Cortexu-A9 s netbookem vybaveným Atomem
Očekává se, že nyní, u příležitosti včera zahájené výstavy CES 2010, bude představena řada nových přístrojů (zejména netbooků či v tomto případě spíše smartbooků a možná i tabletů) s procesory ARM, a tak není divu, že ARM právě teď zveřejnila první praktickou ukázku výkonnosti svého nového procesoru.
Na tomto videu porovnává netbook osazený 1,6GHz procesorem Atom a vývojovou desku s procesorem Cortex-A9. Oba stroje byly připojeny ke stejné podnikové síti a byl na nich spuštěn stejný operační systém a webový prohlížeč. (Video sice neříká, jaký software se použil, ale zdá se, že jde o Linux, nejspíš o distribuci Ubuntu, jež se nabízí též pro architekturu ARM.)
Při brouzdání po Webu oba stroje skutečně působí zhruba stejně rychle i na náročných webech (síťové připojení přitom bylo stejné). Ovšem zatímco netbook používá 1,6GHz Atom, vývojová deska ARM pracuje s taktovací frekvencí pouze 500 MHz, navíc netbook má grafický akcelerátor, zatímco přístroj s ARM nikoli.
Cortex-A9 tedy přes tato znevýhodnění poskytl při brouzdání po Webu zhruba stejné zážitky jako netbook s Atomem. A vzhledem k tomu, že, jak jsme již zmínili, by nový procesor ARM mohl pracovat až na 2 GHz a hotová zařízení nepochybně budou grafickým akcelerátorem vybavena (obvykle se používají grafické koprocesory PowerVR, jejichž schopnosti ukazují nové hry pro iPhone a iPod touch), lze očekávat, že přístroje vybavené procesory Cortex-A9 by v některých úlohách mohly netbooky s Atomy svým výkonem předčit a přitom budou mít mnohem nižší příkon a tedy i citelně delší výdrž na baterii.
Samozřejmě lze oprávněně namítnout, že takovéto porovnávání je velice subjektivní a bude třeba objektivních benchmarkových testů, aby se výkon obou platforem dal porovnat skutečně věrohodně, na druhou stranu se nasazení nových procesorů ARM předpokládá především v různých internetových terminálech, jejichž hlavní úlohou bude právě brouzdání po Webu, a to zjevně budou zvládat docela dobře.
Použije tablet Applu Cortex-A9?
Ukázka schopností procesoru Cortex-A9 přirozeně vyvolala vlnu dohadů, zda a kdy je použije Apple. V současnosti se všeobecně čeká brzké představení pověstmi opředeného tabletu Applu, k čemuž MacRumors poznamenává, že právě tablet by byl vhodným kandidátem pro nasazení tohoto procesoru, s ním by mohl dobře konkurovat netbookům s Atomy (které Apple zatím zatvrzele odmítá).
Apple by ovšem pravděpodobně použil vlastní SoC čip zahrnující Cortex-A9 doplněný o další speciální obvody, již předloni na jaře převzal firmu P.A Semi, jejíž čipoví designéři by měli zařizovat právě toto (Steve Jobs médiím několikrát řekl, že tuto akvizici hodlá využít pro vývoj vlastních hardwarových řešení, nejspíš tedy zákaznických čipů pro iPhone, iPody a podobné přístroje) a již v roce 2008 ARM naznačila, že Apple patří k držitelům licence na její procesory (ARM své procesory jenom vyvíjí, ale jejich vlastní výrobu ponechává na držitelích licencí, ti navíc mohou základní procesor doplnit o další obvody, například iPhone 3GS používá SoC čip Samsungu doplňující procesor Cortex-A8 o grafiku a jinou potřebnou elektroniku, podrobněji to popisujeme zde).
Není samozřejmě jisté, zda tablet bude skutečně již využívat Cortex-A9, nelze vyloučit, že bude postaven ještě na procesoru Cortex-A8, který používá iPhone 3GS a většina ostatních současných chytrých telefonů stejné kategorie (v úterý představený telefon Nexus One Googlu užívá 1GHz čip Snapdragon s procesorem do značné míry podobným Cortexu-A8, ne však úplně totožným, jde o paralelní vývojovou linii).
Cortex-A9 by se ovšem do tabletu nepochybně hodil, avšak to, jaký hardware Apple použil, se dozvíme nejdříve 27. ledna, kdy by měl tablet předvést veřejnosti a možná ještě později, protože Apple u svých přístrojů s iPhone OS mnoho technických podrobností nesděluje, takže se dají zjistit až jejich rozebráním.
Cortex-A9 by se mohl objevit také v novém iPhonu
Ovšem kdyby tablet skutečně využíval Cortex-A9, s velkou pravděpodobností by se tento procesor (či spíše SoC čip ho obsahující) mohl objevit též v novém iPhonu (čtvrté generace) očekávaném letos v létě.
Výkonnější procesory a zřejmě také displej s vyšším rozlišením (podle pověstí z posledních dní by chystaný iPhone OS 4 měl podporovat různá rozlišení displeje) dále rozmažou hranici mezi kapesními mobilními přístroji a přenosnými počítači, letošní rok by mohl být právě v tomto přelomový.
Macy však nepochybně nadále zůstanou u procesorů x86
Na druhou stranu by bylo naivní se domnívat, že by Apple na architekturu ARM převedl i některé Macy, to nelze předpokládat ani pro ultrapřenosné notebooky „velké“ procesory x86 Intelu nadále poskytují mnohem vyšší výkon (ovšem za cenu mnohonásobně vyššího příkonu), ostatně právě tento týden Intel představil nové (stolní i mobilní) 32nm procesory, jež se pravděpodobně časem ocitnou v noteboocích Applu a jak ukazují první testy, jsou to čipy opravdu výkonné (další pěkný český přehled nových procesorů Intelu najdete tady).
V případě MacBooků a MacBooků Pro však může být trochu potíž v tom, že tyto nové čipy zahrnují integrovanou grafiku, která se nevyrovná GeForce 9400M (natož jejímu předpokládanému nástupci), loni se dokonce objevily pověsti o tom, že Apple odmítá nasazení těchto procesorů právě kvůli integrované grafice, navíc vznikly spory mezi Intelem a NVIDIí ohledně licencí na příslušné čipové sady, přesto se dá očekávat, že se po vyřešení všech těchto otázek (ačkoli možná s jistým zpožděním) letos objeví přenosné Macy užívající procesory s architekturou Nehalem.
Je však možné, že přístroje typu netbooků a podobné, které ve světě Wintelu sahají po Atomu, Apple nahradí zařízeními s novými procesory ARM, protože výkonnostně budou s Atomy přinejmenším srovnatelné.