ARM vyvinula 2GHz dvoujádrový procesor Cortex-A9 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

ARM vyvinula 2GHz dvoujádrový procesor Cortex-A9

18. září 2009, 00.00 | ARM se chystá se svými novými procesory proniknout do vyšších výkonnostních kategorií, z čehož by mohly těžit také budoucí přístroje Applu.

Procesory ARM dnes tvoří základ většiny chytrých mobilních telefonů, mediálních přehrávačů a mnoha dalších podobných zařízení. A samozřejmě se nacházejí též v iPhonech a iPodech touch, konkrétně iPhone 3GS a nové letošní iPody touch (s 32 a 64 GB paměti) používají procesorové jádro Cortex A-8 (doplněné o ostatní potřebné obvody v příslušném SoC čipu), jež poskytuje poměrně vysoký výkon.

ARM dosáhla nové výkonnostní mety

ARM ale přirozeně pokračuje v dalším vývoji svých procesorů, s nimiž se nyní hodlá vydat do oblasti ještě vyšších výkonů než dosud. Ve středu oznámila, že vyvinula 2GHz, dvoujádrovou verzi své architektury Cortex-A9. Jde o nástupce architektury Cortex-A8, již připravené pro vícejádrová řešení (ARM ovšem nabízí i jednojádrovou verzi), zajišťující ještě vyšší výkon při zachování velmi nízkého příkonu.

Nová 2GHz verze by se měla vyrábět 40nm procesem, což dovolí další posílení výkonu, aniž by to znamenalo významné zvýšení spotřeby, ARM odhaduje, že maximální příkon jednoho procesorového jádra bude asi 0,25 wattu při výkonu 4 000 DMIPS (Dhrystone MIPS). ARM provedla řadu úprav, aby zajistila tak vysoký výkon a současně nízký měrný příkon, což se pochopitelně hodí především pro různá mobilní a domácí zařízení, kde jsou potřeba malé rozměry a nízká spotřeba energie.

ARM samotná ovšem své procesory nevyrábí, to přenechává jiným firmám, jimž prodává licence. V případě nového 2GHz jádra Cortex-A9 předpokládá použití 40nm výrobního procesu TSMC, ale v zásadě ho mohou vyrábět i jiné firmy. Licenci na ně už ARM začala nabízet, ale první fyzické vzorky čipů budou dostupné až koncem roku a přístroje s nimi se zřejmě objeví teprve během příštího roku.

Tablet Applu, jehož uvedení nové pověsti kladou na únor 2010, tak nejspíš tento čip ještě užívat nebude, v něm se asi bude nacházet řešení vycházející z architektury Cortex-A8. Je ovšem vysoce pravděpodobné, že následná generace přístrojů Applu nasadí SoC čip s architekturou Cortex-A9 (Apple sice možná použije vlastní čipy navržené P.A. Semi, ale kvůli zachování kompatibility samozřejmě v nich nadále budou obsažena procesorová jádra ARM).

Nové procesory ARM by mohly konkurovat Atomům Intelu

Nové 2GHz řešení ARM však poskytuje tak vysoký výkon, že by mohlo začít konkurovat i netboopkům s procesory x86, zřejmě by se mohlo stát rovnocenným soupeřem procesorů Intel Atom (a to i chystaným Atomům druhé generace s kódovým označením Pineview). Hrubým výkonem jsou srovnatelné, ovšem procesor ARM má o celý řád nižší příkon, což by mělo zajistit výdrž na baterii srovnatelnou s mobilními telefony. A výsledné přístroje by též mohly být o dost levnější.

Právě s tím ARM počítá, její marketingový ředitel řekl ZDNetu, že teď chtějí proniknout i do oblastí dosud ovládaných procesory Intelu. Tomu by měla pomoci také podpora vícejádrových řešení, většině zákazníků sice budou stačit dvoujádrové varianty, ale samotná architektura je připravená na čytřjádrové a později dokonce i osmijádrové verze.

Možná šance pro nový typ netbooků

Jistě, procesory ARM nejsou kompatibilní s Windows, ale Linux a z něj odvozené operační systémy (jako Android) dnes dokážou rovněž poskytnout potřebné aplikace, zvlášť když se s těmito přístroji počítá hlavně jako s internetovými terminály (ARM sama již dnes nepovažuje kompatibilitu s Windows za tak důležitou).

A software Applu na těchto procesorech pochopitelně pracovat bude, rozhodně alespoň iPhone OS a desítky tisíc aplikací pro něj. Výkon nejnovějších procesorů ARM je však takový, že by zřejmě zvládaly i plnohodnotný Mac OS X, můžeme se ovšem pouze dohadovat, nakolik složitý a nákladný by byl jeho přenos (technicky uskutečnitelné to přirozeně je).

Vývoj trhu se samozřejmě obtížně předpovídá a mnoho uživatelů stále trvá na architektuře x86 kvůli její kompatibilitě s Windows, přesto však nejnovější vývoj dává jistou naději, že bychom se v příštím roce mohli přece jenom dočkat životaschopných netbooků (ARM pro ně razí termín „smartbooky“) a dalších podobných zařízení s procesory ARM a operačními systémy odvozenými z Linuxu.

A Apple se nepochybně bude též snažit hrát důležitou roli v této nové kategorii mobilních přístrojů, jeho řešení sice asi budou o něco dražší, ale zase by mohla nabízet ještě něco navíc.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: